Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 6

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 50

Предмет: Српски језик и књижевност Разред: 1.


Наставна тема/област: Језик

Наставна јединица: Морфофонологија. Губљење сугласника; асимилација и сажимање самогласника

Тип часа: Утврђивање и обрада


 Утврђивање и проширивање знања о губљењу сугласника као фонолошки условљеној
Циљ часа: алтернацији и правописним решењима у вези са њим; упознавање ученика са асимилацијом и
сажимањем самогласника као фонолошки условљеним алтернацијама
Ученик ће бити у стању да:
 дефинише губљење сугласника и асимилацију и сажимање самогласника као гласовне
алтернације и одреди фонолошки контекст њихове реализације;
 објасни зашто се губљење сугласника и асимилација и сажимање самогласника одређују као
фонолошке алтернације;
 препознаје губљење сугласника и асимилацију и сажимање самогласника и описује и
Очекивани исходи објашњава њихову реализацију на одговарајућим примерима;
на крају часа:  повезује знања из области фонетике и морфофонологије стечена у основној школи са новим
знањима;
 примењује обновљена, проширена и новостечена знања у решавању конкретних питања,
задатака и вежби;
 објасни и примени нормативна решења у реализовању и писању гласовних промена;
 уочава примере изостајања гласовних алтернација у писму и говору и препознаје присуство
елемената етимолошког правописа у одређеним случајевима.
Наставне методе: Дијалошка, монолошка, аналитичко-синтетичка

Облици рада: Фронтални, индивидуални


Наставна средства: Граматика, школске свеске, табла, креда/фломастер
Међупредметне Комуникација, сарадња, решавање проблема, рад с подацима и информацијама, компетенција за
компетенције: учење
*Унутарпредметна корелација (фонетика са фонологијом, морфологија, творба речи; језичка
Међупредметно повезивање:
култура, правопис)
Кључни појмови: Морфофонологија, фонолошки условљена гласовна алтернација, асимилација, дисимилација,
артикулација гласова
МОГУЋИ ТОК ЧАСА
Планиране активности наставника: Планиране активности ученика:
 Упознаје ученике са циљем часа.  Коментаришu питања и задатке рађене за
 Проверава да ли су ученици успешно домаћи задатак.
урадили домаћи задатак, позива их да  Излажу закључке са претходног часа.
заједнички разреше евентуалне  Износe знања о губљењу сугласника стечена
Уводни део часа недоумице и упућује на сажето изношење у основној школи и одређују тип алтернације
(5 минута) закључака са претходног часа. (фонолошки условљена алтернација,
 Усмерава ученике да типолошки одреде алтернација сугласника, дисимилација).
губљење сугласника (фонолошки
условљена алтернација, алтернација
сугласника, дисимилација).
Главни део часа  Објашњава и документује примерима  Пратe упутства наставника и излагања
(35 минута) асимилацију и сажимање самогласника, других ученика.
одређује фонолошке и морфолошке  Уз наставникова упутства и подстицаје,
услове у којима их запажамо. одређују услове у којима долази до губљења
 Указује на примере реализовања сугласника и асимилације и сажимања
асимилације и сажимања самогласника самогласника.
који не спадају у књижевнојезички  Наводe језичке примере којима документује
стандард. и поткрепљује своје закључке.
 Издваја примере у којима се сажимање  Описују примере у којима се запажају
самогласника остварује независно од резултати губљења сугласника и асимилације
асимилације самогласника. и сажимања самогласника са фонолошког и
 Организује наставни разговор тако да се морфолошког становишта.
знања о губљењу сугласника и  Разматрају нормативна решења (изостајање
асимилацији и сажимању самогласника алтернација у писању и говору).
утврђују и усвајају кроз коришћење  Утврђују најчешћа огрешења о правописну
знања из фонетике и морфологије са норму повезана са губљењем сугласника
творбом речи. (нпр., напитци, битци и сл.).
 У сарадњи са ученицима, дефинише  Утврђују најчешћа огрешења о језичку норму
губљење сугласника и асимилацију и повезана са асимилацијом и сажимањем
сажимање самогласника као фонолошке самогласника (трчô, петнест и сл.).
алтернације и приказује услове под  Примењују научено кроз израду одабраних
којима до њих долази. питања, задатака и вежби у Граматици.
 Усмерава ученике да наводе и  Образлажу своје одговоре прецизно и јасно,
објашњавају примере у којима се уз навођење сличних примера.
запажају губљење сугласника и  Коментаришу решења, постављају додатна
асимилација и сажимање самогласника. питања, траже додатна објашњења.
 Упућује ученике на разматрање
правописних решења у вези са
проучаваним алтернацијама.
 Подстиче ученике да образлажу своје
одговоре и поткрепљују их примерима.
 Вреднује одговоре ученика.
 По потреби, додатно усмерава и допуњује
одговоре ученика.
 Ангажује што већи број ученика.
 Бележи на табли битне појмове,
закључке, илустративне примере и сл.
 Упућује ученике на израду одабраних
питања и задатака у Граматици (Гу-
бљење сугласника, стр. 103–104, 1–9;
Асимилација и сажимање самогла-сника,
стр. 104–105, 1–5).
 Прати и вреднује рад и понашање
ученика.
Завршни део часа  Организује сажету рекапитулацију  Излажу битне закључке о проученим
(5 минута) битних закључака о губљењу сугласника гласовним алтернацијама.
и асимилацији и сажимању самогласника.  Процењују учесталост нестандардних облика
 Упућује ученике да за домаћи задатак као што су масан, пропас, дошô, исекô и сл.
доврше Вежбања у Граматици, проуче у свом говору и говору свог окружења и
прилоге у рубрици Пази! (стр. 87, 88) и разматра како их отклонити.
реше Питања са маргине за гласовне
промене проучене на овом часу.
 Задаје ученицима за домаћи задатак да
сачине кратак текст од неколико
реченица које ће садржавати примере
фонолошких алтернација (бар по један
пример за сваку од њих бар два примера
који илуструју изостајање ових
алтернација у говору и писању).
 праћење и вредновање излагања ученика
 адекватна и активна примена лингвистичких термина у излагањима
 успешност у решавању задатих питања и вежби
Начини провере  оспособљеност за поткрепљивање излагања одговарајућим примерима и повезивање старих и
остварености исхода: нових знања
 труд уложен да се уочене језичке грешке отклоне чак и у разгoворном стилу и неформалној
комуникацији
 резултати остварени на тесту
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
Шта бих променио/-ла?

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ

ГУБЉЕЊЕ СУГЛАСНИКА

1. оделити: од- + -делити > одделити > оделити


француски: Француз- + -ски > фрацузски > францусски > фрацуски
2. сладолеџија: сладолед- + -џија > сладоледџија > сладолеџија
3. страсна: страстан-+ -а > страстана > страстна > страсна
4. младићки: младић- + -ски > младићски > младићки
певачки: певач- + -ски > певачски > певачки
зеленаштво: зеленаш- + -ство > зеленашство > зеленаштво
Т  , Д  , С  
Изостајање алтернације – правописна решења:
1. најјужнији...
2. поддијалекат, транссахарски, нуззарада...
3. подтекст, предтакмичење...; субполаран, пингпонг, јурисдикција...
4. шестсто, шестстоти...
5. потценити, отчепити, отћушнути, подђакон, подџарати...
6. шахисткиња, протестни...

АСИМИЛАЦИЈА И САЖИМАЊЕ САМОГЛАСНИКА

– О којем/ком филму сте разговарали?


Чула сам од твог/твојег друга шта се догодило на концерту.
* којем > коем > коом > ком
који, мој, твој, свој (зависни падежи у облицима једнине мушког и средњег рода, изузев инструментала)
* појас > поас > паас > пас
– Нестандардни облици: пошô, могô, узô, посô, дванест...
ое = оо оо = оo5
оа = аа aa = аa5

САЖИМАЊЕ САМОГЛАСНИКА

– соко: сокол > сокоо > соко


– сат: сахат > саат > сат
– Илић: Илиј- + -ић > Илијић > Илиић > Илић
Изостајање алтернације:
1. црноок, поочим, поорати, зоологија, реекспорт...
2. нивоом, купее, Бакуу, Коктоом, рандевуу...

You might also like