Laza Kostic - Medju Javom I Med Snom

You might also like

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 4

Припрема за час 70.

Предмет Српски језик и књижевност Разред: други Датум

Наставна тема/област романтизам


Наставна јединица Лаза Костић – Међу јавом и мед сном
Тип часа обрада
Упознавање ученика са поезијом српског романтизма на основу песама Лазе Костића.
Циљ часа
Тематско-мотивска и језичко-стилска анализа песме
Ученик може да:
- уочи естетске чиниоце и тумачи њихову уметничку улогу у тексту;
Очекивани исходи
- формално анализира песму;
на крају часа
- примењује књижевнотеоријску терминологију и књижевнотеоријска знања у тумачењу текстова
предвиђених програмом.
Наставне методе дијалошка, монолошка, текстовна
Облици рада фронтални
Наставна средства табла, креда, Читанка, аудио-снимак
Међупредметне
целоживотно учење, естетичка, читалачка
компетенције
Корелација унутарпредметна, Историја, Ликовна уметност, Географија, страни језици
програмска песма, квинта, еуфонија, градација, контраст, метафора, рефрен, реторска питања,
Кључни појмови
апострофа, алузија
Милић Босиљка, Вучић,Катарина, Читанка за други разред средње школе, Завод за уџбенике, Београд,
Литература
2020.
Ток часа
Уводни део часа  Наставник саопштава ученицима шта је циљ часа и упознаје ученике са биографијом писца.
- Лаза Костић (1841-1910) је после Његоша и поред Змаја највећи песник српског романтизма.
- Рођен је у Ковиљу.
- Стекао је образовање на немачком и српском језику.
- Студирао је права у Пешти и стекао диплому доктора правних наука.
- Почео је да пише још као гимназијалац.
Један је од најобразованијих српских писаца.
- Био је полиглота (говорио је грчки, латински, руски, енглески, француски, немачки,
мађарски).
- Бавио се преводилачким радом. Наш први шекспиролог (превео је Ромеа и Јулију, Хамлета,
Краља Лира и Ричарда III)
- Био је познавалац грчке филозофије и књижевности.
- Писао је есеје на књижевне теме, монографију (О Змају).
- У Србији је неко време радио као гимназијски професор, а потом отишао у Црну Гору на
позив кнеза Николе, где је остао седам година.
- Био је члан Српског ученог друштва, редовни члан Српске краљевске академије, председник
суда, посланик у мађарском сабору, секретар српског посланства у Петрограду.
- Политички је био веома активан у покрету Омладине српске. Због политичке делатности
прогањала га је и хапсила аустријска власт.
- У критичким књижевним круговима (Љ. Недић, Ј. Поповић, Ј. Скерлић) није био признат,
али је славу стекао после смрти.
- Умро је 1910. године у Бечу, а сахрањен је на Великом православном гробљу у Сомбору.
 Поетика:
- Лаза Костић, као песник, филозоф и естетичар, развио је своју оригиналну поетику.
- Његова поетика је заснована на принципу укрштаја као јединства супротности.
- Унео је у поезију нове и несвакидашње песничке слике, богате метафоре, нове спојеве речи,
кованице, каламбуре.
 Дела
- Песме I и II (1873, 1874). Од средине 70-их пише мали број песама.
- Песме (целокупна поезија) 1909.
- Драме: Максим Црнојевић, Пера Сегединац, Гордана или Ускокова љубав
- Поеме: Самсон и Далила, Прометеј, Јадрански Прометеј
Главни део часа  Наставник чита песму.
 Приступа се анализи песме тако што наставник подстиче ученике да изнесу своја запажања
одговарајући на следећа питања:
- Протумачите наслов. (Наставник објашњава да је реч о програмској песми)
- Одредите тему песме.
- Истражите улогу наслова – рефрена.
- Једна од кључних идеја Костићеве поетике је „укрштај супротности”. Каквим је емоцијама
у песми праћено ово преплитање?
- Зашто песник сматра да су за настанак песме неопходни и сан и јава, и машта и разум?
- Коме се лирски обраћа лирски субјекат? Каква је природа односа коју откривамо?
- Зашто се песник обраћа управо срцу?
- Шта представља срце?
- На који начин се песник обраћа срцу? Које речи користи?
- Објасните принцип градације у три строфе песме.
- Има ли одговора?
- Какав ефекат има „речито ћутање” срца?
- Са ким песник пореди срце?
- На којој је аналогији између плетења и стварања песме засновано ово поређење?
- Упоредите симболику двеју „неуморних плетисанки”, алузије на Пенелопу и срца.
- Шта плетиво представља за песника?
- Истражите врсту строфе, одлике стиха и риме.
- Уочите стилска изражајна средства која доприносе еуфоничности песме (игру речи,
синтаксичка понављања, алитерацију, асонанцу, рефрен).
- Пронађите речи које показују склоност песника да ствара кованице.
- Издвојте остала стилска изражајна срдества (контраст, епитет).

 Наставник упућује ученике на мисао да „нема песника без мислиоца, ни правог мислиоца без
Завршни део часа маште” и подстиче их да је упореде са реченицом из Новалисовог фрагмента 1204.
„Раздвајање песника и мислиоца је само привидно и на штету и једнога и другога”.
 Наставник даје упутства за рад на следећем часу.
Начини провере
остварености исхода
Вредновање квалитета
испланираног рада
Напомене о реализацији
планираних активности
Самовредновање рада
наставника

Изглед табле на крају часа


Лаза Костић (1841‒1910)
Међу јавом и мед сном

Песме I и II (1873, 1874), Песме (целокупна поезија) 1909.


- Драме: Максим Црнојевић, Пера Сегединац, Гордана или Ускокова љубав
- Поеме: Самсон и Далила, Прометеј, Јадрански Прометеј
- Књига о Змају (монографија)
- поетика: „укрштај супротности”
- тема: стваралачки чин
- програмска песма
- игра речи, синтаксичка понављања, алитерација, асонанца, рефрен, контраст, епитет
- кованица: плетисанка

You might also like