Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 4

Припрема за час 113.

Предмет Српски језик и књижевност Разред Датум

Наставна тема/област реализам


Наставна јединица Стеван Сремац – Ибиш-ага
Тип часа обрада
Упознавање ученика са одликама потпуног реализма на примеру приповетке Ибиш-ага.
Уочавање и тумачење реалистичких елемената у приповеци.
Циљ часа
Анализа приповедачких поступака.
Анализа језичко-стилских поступака.

Ученик може да:


Очекивани исходи
- примењује научено кроз конкретну анализу текста,
на крају часа
- уочава естетске чиниоце и тумачи њихову уметничку улогу у тексту.

Наставне методе монолошка, дијалошка, рад на тексту


Облици рада фронтални
Наставна средства табла, креда, Читанка
Међупредметне
целоживотно учење, естетичка
компетенције
Корелација унутарпредметна, Историја, Географија, Психолохија
Кључни појмови потпуни реализам
Милић Босиљка, Вучић Катарина, Читанка за други разред средње школе, Завод за уџбенике, Београд,
Литература
2020.
Ток часа
Уводни део часа  Наставник најављује циљ часа.
 Ученици обнављају знање о биографским подацима и делима Стевана Сремца која су читали у
основној школи.
 Ученици коментаришу филмове Зона Замфирова и Ивкова слава и говоре о Сремчевим
омиљеним темама и шареноликости средина које је описивао.
 Присећају се карактеристика јунака романа Поп Ћира и поп Спира.
- Стеван Сремац (1855–1906) је рођен у Сенти;
- гимназију и Велику школу учио је у Београду
- дипломирао је историју и радио као професор у Нишу (тек ослобођеном од Турака) и
Београду;
- учествовао је као добровољац у Српско-турском рату (1875–1878);
- године 1906. изабран је за члана Српске академије наука;
- исте године је умро у Сокобањи;
- у својим романима и приповеткама приказао је средине у којима је живео: војвођанску,
нишку и београдску, и грађански живот у Србији;
- хумор који зрачи топлином и хуманошћу је обележје његове прозе;
- написао је романе: Поп Ћира и поп Спира (1898), Вукадин (1903), Зона Замфирова (1903) и
велики број приповедака. Најпознатије су: „Лимунација” на селу (1896), Ибишага (1898), Кир-
Герас (1907) и др. Нека дела су објављена постхумно. Писао је и историјске приповетке у
романтичарском духу – Из књига староставних (1903–1909).
Главни део часа  Ученици су имали задатак да прочитају приповетку и да се припреме за анализу на часу.
 Наставник подстиче ученике на разговор постављајући им питања:
- Објасните како сте, читајући Ибиш-агу, доживели свакодневни живот у старом Нишу. Шта
вас је посебно заинтересовало?
- Одредите тему дела.
- Изложите фабулу приповетке Ибиш-ага смештајући је у друштвено-историјски контекст (у
полуоријентални Ниш, тек ослобођен од Турака).
- Уочите структуру приповетке.
- Објасните функцију троструке експозиције.
- Шта је средишњи догађај?
- Зашто је Ибиш-ага прво понудио кућу суседу ћурчији Ставрији „Призетку”?
- Какву конотацију носи надимак „Призетко”?
- Како тумачите што је Ибиш-ага, упркос бољој понуди трговца из Београда, кућу продао
Ставрији?
- Које особине Ибиш-аге су дошле до изражаја кроз овај његов поступак?
- Зашто Ибиш-ага дарује испрошену лепу Ставрину кћер Калину?
- Чиме је дарује?
- Како она реагује?
- Образложите крај који даје пуни смисао приповеци.
- На који начин је „нишко пискарало” покушао да искористи Ибиш-агино доброчинствo?
- Којим речима се завршава приповетка?
- Коју поруку носи ова мисао „Севап учини, фрли у море; ако риба не зна – Алах ће да
зна!“?
- Окарактеришите Ибиш-агин лик у светлу те изреке.
- Уочите форме приповедања у делу.
- Која је њена функција?
- Прокоментаришите говор Сремчевих јунака.
 У овом делу часа ученици треба да одговоре на питање: шта одликује Сремчев реалистички
Завршни део часа поступак у сликању старовремског амбијента, у осветљавању ликова и њихових карактера, као
представника минулог времена?
 Наставник даје упутства за рад на следећем часу.
Начини провере
остварености исхода
Вредновање квалитета
испланираног рада
Напомене о реализацији
планираних активности
Самовредновање рада
наставника

Изглед табле на крају часа


Стеван Сремац (1855-1906)
Ибиш-ага
- о писцу: студије историје, професор у гимназијама
- теме: слике из војвођанске средине, нишке средине и београдске средине
- књижевна врста: приповетка
- тема: Ибиш-агин одлазак и однос са комшијом
- локализација: Ниш, крај XIX и почетак XX века

You might also like