Professional Documents
Culture Documents
PC 3
PC 3
1
1-1. List three advantages and disadvantages of steel as a building material, and research the
Internet for the three tallest steel building structures in the world, indicating the types of gravity
and lateral load resisting systems used in these buildings.
1-2. List the various types of standard shapes available in the AISCM.
1-5. Determine the weight, area, and moment of inertia (Ix) of the following built-up sections:
Solution:
(a) Plate girder
Top = 1.5 in x 14 in = 21 in2
Web = 7/8 in x 24 in = 21 in2
Bottom = 1.5 in x 14 in = 21 in2
Y1 = 1.5/2 = 0.75 in
Y2 = 1.5+24/2 = 13.5 in
Y3 = 1.5+24+7/8 = 26.25 in
Element A(in2) y A(y) d = y-ȳ Ig Ig+Ad2
Top 21 26.25 551.25 12.75 3.9375 3417.75
Flanged
Web 21 13.5 283.5 0 1008 1008
Bottom 21 0.75 15.75 -12.75 3.9375 3417.75
Flanged
Total/Σ 63 850.5 7843.5 in4
Unit Weight of Steel = 7850 kg/m3 or 7.85 g/cm3 or 78.5 kN/m3 or 489.84 lb/ft3 or 490
lb/ft3
ȳ=ΣA(y)/ΣA.
= 850.25/63
= 13.5 inches
dtop= 26.25 -13.5 = 12.75
dweb= 13.5 - 13.5 = 0
dbottom= 0.75 - 13.5 = -12.75.
Ig(top)= bh³/12
= 14"(1.5")³/12
= 3.9375 in⁴
Ig(web)= bh³/1 2
= 7/8"(24")³/1 2
= 1008 in⁴
Ig(bottom)= bh³/1 2
= 14"(1.5")³/1 2
= 3.9375 in⁴
Self-Weight = (63/1 44)(490lb/ft³) = 214.375 lb/ft
Moment of Inertia, I = 7,843.5 in⁴
Area = 63 in²
(b) Reinforced W-section
Refer to Wide Flanged Dimension Chart for W18 x 35
Top = 3/8 in x 7 in = 2.625 in2
Beam W18 x 35 = 10.3 in2
Bottom = 3/8 in x 7 in = 2.625 in2
Y1 = 3/8 in x 2 = 0.1875 in
Y2 = 3/8 in + 17.7/2 = 9.225 in
Y3 = 3/8 in + 17.7 + (3/8 in)/2 = 18.2625 in
ȳ= ΣA(y)/ΣA.
= 143.44875/15.55
= 9.225 inches
dtop= 18.2625 - 9.225 = 9.0375
dbeam= 9.225 - 9.225 = 0
dbottom= 0.1875 - 9.225 = -9.0375
Self Weight = (15.55/144)(490lb/ft³) = 52.9132 lb/ft
Moment of Inertia, I = 938.8311 in⁴
Area = 15.55 in²
(c) S12 x 31.8 with C10 x 5.13
Based on the AISCM Table 1-20
Moment of Inertia = 314 in⁴
Area = 13.8 in²
Self-Weight = 47.1 lb/ft
Given:
E = 29,000 ksi
Gage Length, L = 2 in
Area = 6x1/2
= 3 in2
Answer:
Elongation, εL = Strain x Gage
P in terms of (ksi) Stress = P/A Strain, ε = P/EA
Length
0 0 0 0
20 6.6667 0.00022988 0.00045976
40 13.3333 0.00045977 0.00091954
60 20 0.000689655 0.00137931
80 26.6667 0.00091954 0.00183908
100 33.3333 0.0011494 0.0022988
108 36 0.0012414 0.0024828