Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 2

1 Lekcja 3, scenariusz

Temat 3. Bezpieczeństwo Polski w stosunkach międzynarodowych

Cele ogólne:
• zapoznanie uczniów z zależnością bezpieczeństwa państwowego od położenia
geograficznego, sytuacji społeczno-ekonomicznej i stosunków międzynarodowych;
• przedstawienie roli organizacji międzynarodowych w zapewnieniu bezpieczeństwa Polski;
• przedstawienie głównych zagrożeń dla bezpieczeństwa światowego oraz aktywności Polski
na rzecz jego zachowania.

Cele operacyjne – uczeń:


• opisuje geopolityczne położenie Polski;
• omawia wybrane aspekty tego położenia dla bezpieczeństwa narodowego;
• omawia historyczną ewolucję modelu bezpieczeństwa Polski;
• opisuje rolę organizacji międzynarodowych w zapewnieniu bezpieczeństwa Polski;
• wymienia przykłady polskiej aktywności na rzecz zachowania bezpieczeństwa (w ONZ,
OBWE, NATO);
• wymienia wybrane zagrożenia dla bezpieczeństwa we współczesnym świecie.

Treści nauczania:
• znaczenie geopolitycznego uwarunkowania położenia Polski w kształtowaniu jej
bezpieczeństwa w ciągu dziejów i obecnie;
• filary współczesnego bezpieczeństwa Polski;
• polska aktywność na arenie międzynarodowej na rzecz zachowania bezpieczeństwa
(relacje wielostronne, regionalne i dwustronne);
• wybrane zagrożenia dla bezpieczeństwa międzynarodowego.

Metody pracy:
• pytania i odpowiedzi,
• wykład,
• praca z podręcznikiem.

Formy pracy:
• praca zbiorowa,
• praca grupowa,
• praca indywidualna.

Przebieg lekcji
Faza wstępna
Nauczyciel pokazuje na mapie i opisuje położenie geograficzne Polski, zbierając
i uzupełniając posiadaną przez uczniów wiedzę (elementy wykładu, pytania i odpowiedzi).
Następnie, nawiązując do ich wiedzy historycznej o zmianach granic Polski, wspólnie
z uczniami tworzy na tablicy listę czynników sprzyjających lub szkodzących bezpieczeństwu

Autor: Jarosław Słoma © Copyright by Nowa Era Sp. z o.o. www.nowaera.pl


2 Lekcja 3, scenariusz

państwowemu (np. ukształtowanie terenu, sieć dróg lądowych i wodnych, dostęp do morza,
zasoby naturalne, demografia, sąsiedztwo, zawarte sojusze, system polityczny).

Faza główna
1. Uwzględniając wymienione aspekty geograficzne i ekonomiczno-demograficzne oraz ich
wpływ na poziom bezpieczeństwa państwa, nauczyciel podkreśla rolę stosunków
bilateralnych i wielostronnych, dobrosąsiedzkich relacji i racjonalnie zawieranych sojuszy
(można się tu odwołać do wiedzy historycznej uczniów lub fragmentu podręcznika).
2. Nauczyciel przywołuje doświadczenia I i II wojny światowej oraz tragiczne statystyki
współczesnych konfliktów regionalnych. Na tym tle przedstawia starania
międzynarodowej społeczności o zachowanie pokoju (powoływanie organizacji
międzynarodowych: ONZ, NATO, UE, OBWE) oraz działania Polski i jej duże
zaangażowanie w wybranych obszarach (misje pokojowe, humanitarne, sojusznicze,
aktywność na arenie międzynarodowej, inicjatywy regionalne).

Faza podsumowująca
Na zakończenie należy dokonać rekapitulacji omawianych zagadnień, akcentując
najistotniejsze elementy w poszczególnych dziedzinach wiedzy (historycznej, geograficznej,
politycznej, militarnej itp.) oraz sprawdzając metodą pytań i odpowiedzi poziom zrozumienia
treści nauczania przez uczniów.

Autor: Jarosław Słoma © Copyright by Nowa Era Sp. z o.o. www.nowaera.pl

You might also like