Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 1

PRIPREMA RADA

Školska godina: 2008/2009. Broj: 7.


Predmet: Tjelesna i zdravstvena kultura Razred: V
Nastavna jedinica: Psihomotoričke sposobnosti: koordinacija- poligon natraške
Tip časa: a) opći tip sata, b) edukacija sportske tehnike, c) sportski trening, d) testiranje
Nastavne metode: a) razgovor, b) izlaganje, c) demonstracija, d) ilustacije, e) teksta, f) diskusija
g) pismeni radovi, h) laboratorijski i praktični radovi, j) kombinovana
Nastavna sredstva: a) slike, b) karte, c) priručnik, d) grafoskop, e) dijaprojektor, f) kasetoprojektor,
g) epidijaskop, h) makete-modeli, i) crteži-šeme, j) prirodni materijal
Oblici rada: a) frontalni, b) grupni, c) individualni, d) rad u parovima

Cilj časa: Testirati, ocijeniti i utvrditi nivo vladanja poligonom natraške učenika, tj. ocjena poligona
natraške.
Zadaci časa:
a) obrazovni: Utvrditi nivo ovladavanja poligonom natraške u inicijalnom stanju.

b) funkcionalni: Složenijim kretanjima razvijati, sa stanovišta nervno- mišićne koordinacija, kontrolu


pokreta.

c) odgojni: Sticanje higijenskih navika, shvatanje značaja tjelovježbe na zdravlje, te vlastita odgovornost u
vezi s tim.
ARTIKULACIJA ČASA
Uvodni dio: - Pregled sportske opreme, lične higijene, zdravlja učenika i spremnosti za rad.
- Učenici stanu u vrstu.
- Zagrijavanje: hodanje i trčanje na razne načine u koloni jedan iza drugog kružno.
- Učenici stanu u vrstu, te im se najavi cilj časa.

Pripremni dio: - Učenici stanu na mjesta za vježbe oblikovanja.


- Rade se aerobne vježbe mišićne aktivnosti: za istezanje mišićne muskulature
za jačanje mišićne muskulature
za labavljenje mišićne muskulature.
Glavni A dio: - Demonstriram učenicima kako se izvodi poligon natraške i istovremeno objašnjavam.

- Početak izvođenja testa.

- Praćenje i ocjenjivanje.

- Ocjena za poligon natraške u početnom- inicijalnom stanju može biti:


LOŠE, POTPROSJEČNO, PROSJEČNO, NATPROSJEČNO, IZVRSNO

Glavni B dio: - Igra „glava lovi rep“: Učenici su podijeljeni u nekoliko kolona od po 8-10 učenika. Drže se
rukama oko pasa. Prvi učenik je „glava“, a posljednji učenik je „rep“. Zadatak „glave“ je da
uhvati „rep“.

Završni dio: - Učenici su u slobodnoj formaciji i rade vježbe opuštanja i relaksacije.


- Vježbe rade uz laganu muziku.
- Učenici stanu u vrstu.
- Ponavljanje osnovnog što je naučeno i urađeno na času, te prijedlozi aktivnosti za praćenje i
normaliziranje stanja.
- Odlazak u svlačionicu laganim trčećim korakom.

Nastavnik: ..........................................................

You might also like