10.psihomotoričke Sposobnosti Statička Snaga-Vis U Zgibu

You might also like

Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 2

PRIPREMA RADA

ŠKOLSKA GODINA: 2008./2009.


PREDMET: TJELESNI I ZDRAVSTVENI ODGOJ BROJ ČASA: 11.
NASTAVNA JEDINICA: Psihomotoričke sposobnosti:fleksibilnost-pretklon raaznožno
RAZRED: V
TIP ČASA: Testiranje
NASTAVNE METODE: izlaganje,demonstracija,razgovor,praktični radovi;
NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA: Priručnik ;
OBLICI RADA: frontalni,grupni i individualni,rad u parovima
CILJ ČASA: Testirati,ocijeniti i utvrditi nivo izvođenja pretklona raznožno učenika,tj ocjena
fleksibilnosti.
ZADACI ČASA:
a) OBRAZOVNI-Utvrditi nivo ovladavanja pretklona raznožno u inicijalnom stanju.
b) FUNKCIONALNI-Složenijim kretanjama razvijati sa stanovišta nervno-mišićne
koordinacije kontrolu pokreta.
c) ODGOJNI- Sticanje higijenskih navika,shvatanje značaja tjelesne aktivnosti na
zdravlje,te vlastita odgovornost u vezi s tim.

ARTIKULACIJA ČASA

UVODNI DIO ČASA:

-Pregled sportske opreme,lične higijene,zdravlja učenika i spremnost za rad.


-Učenici stanu u vrstu.
-Zagrijavanje:hodanje i trčanje na razne načine u koloni jedan iza drugog kružno.
-Učenici stanu u vrstu te im se najavi cilj časa.

PRIPREMNI DIO:

-Učenici stanu tako da svako ima dovoljno mjesta za vježbe oblikovanja.


Rade se vježbe za : a) istezanje mišićne muskulature
b) jačanje mišićne muskulature
c) labavljenje i opuštanje mišićne muskulature.
GLAVNI DIO ČASA:
A DIO:-Demonstriram učenicima kako se izvodi pretklon raznožno i istovremeno
objašnjavam.
-Početak izvođenja testa.
-Praćenje i ocjenjivanje.
-Ocjena za pretklon raznožno u početnom-inicijalnom stnju može biti:
LOŠE,ISPODPROSJEČNO,PROSJEČNO,NATPROSJEČNO,IZVRSNO.
B DIO:-Štafetna igra:1.hodanje po liniji bez rekvizita na glavi
2.provlačenje ispod niske klupe
3.hodanje na niskoj gredi sa rekvizitom na glavi
4.dodirivanje zida
5.trčanje nazad i uručivanje rekvizitadrugu koji je u redu.
-Ova štafetna igra se izvodi po grupama i takmičarskog je karaktera.
-Proglašenje pobjedničke ekipe.
-Aplauz i čestitanje kao nagrada.

ZAVRŠNI DIO:

-Učenici u sobodnoj formi rade vježbe opuštanja i relaksacije.


-Učenici stanu u vrstu i usmeno ponavljanje naučenog na času.
-Odlazak u svlačionicu laganim trčečim korakom.

You might also like