Professional Documents
Culture Documents
Meet 223 Module 5
Meet 223 Module 5
THERMODYNAMICS
MODULE 5
BY:
5.2 INTRODUCTION
5.4.2 PROCESSES
5.4.6 EFFICIENCIES
5.1 GOSPEL READING
In the name of the Father, the Son, and the Holy Spirit..
Proverbs 2:6 and 10, “For the Lord gives wisdom, and from His mouth come
knowledge and understanding. For wisdom will enter your heart, and knowledge
St. John Baptist de la Salle..pray for us.. Live Jesus in our hearts..Forever
5.2 INTRODUCTION:
specifically fed into condenser for condensation process. There are two turbines in the
reheat system which is utilized for enhancing effectiveness. Steam, after extension from
high pressure turbine, is sent again to boiler and heated till it comes to superheated
pressure.
The processes of Reheat Rankine cycle are explained below using the enthalpy-
entropy diagram.
Process 1-2
Where, h1 is the enthalpy for inlet state 1 and h2 is the enthalpy for outlet state 2.
To find the values of h1 and h2, use the given values of pressure and temperature at
point 1 to calculate first entropy at state 1(S1) and enthalpy (h1) from the superheated
steam table.
Next to find the variable is dryness fraction to calculate the value of entropy at exit state
Process 2-3
Process 3-4
Process 4-5
Process 6-1
Reference:
https://www.chegg.com/homework-help/definitions/the-reheat-cycle-5
TLO2. Connect the concept of steam processes in the analysis of the different
vapor cycles.
TLO3. Make an energy analysis on each component of the vapor cycle for power
plant.
5.4.2 Processes:
5.4.5.1 Boiler
by energy balance:
𝑚𝑤 ℎ𝐵 + 𝑄𝐴1 = 𝑚𝑠 ℎ1
technically, 𝑚𝑤 = 𝑚𝑠
𝑸𝑨𝟏 = 𝒎𝒔 ( 𝒉𝟏 - 𝒉𝑩 )
steam.
ℎ𝐵 = enthalpy of feedwater
ℎ𝐵 = ℎ𝑓 ] 𝑇𝐵
by energy balance:
𝑚𝑠 ℎ1 + 𝑚𝑠 ℎ3 = 𝑊𝐸 + 𝑚𝑠 ℎ2 + 𝑚𝑠 ℎ4
𝑾𝑬 = 𝒎𝒔 [ ( 𝒉𝟏 - 𝒉𝟐 ) + ( 𝒉𝟑 - 𝒉𝟒 ) ]
by energy balance:
𝑚𝑠 ℎ4 = 𝑄𝑅 + 𝑚𝑐 ℎ5
technically, 𝑚𝑐 = 𝑚𝑠
𝑸𝑹 = 𝒎𝒔 ( 𝒉𝟒 - 𝒉𝟓 )
ℎ5 = enthalpy of condensate
ℎ5 = ℎ𝑓 ]𝑃𝐶
and 𝑃𝐶 = 𝑃4 = 𝑃5
5.4.5.4 Boiler Feedwater Pump
by energy balance:
𝑚𝑤 ℎ𝐵 = 𝑊𝑝 + 𝑚𝑐 ℎ5
technically, 𝑚𝑐 = 𝑚𝑤 = 𝑚𝑠
𝑾𝒑 = 𝒎𝒔 ( 𝒉𝑩 - 𝒉𝟓 )
𝑾𝒑 = 𝒎𝒔 𝒗𝒇𝟓 (𝑷𝑩 - 𝑷𝟓 )
𝑚𝑠 ℎ2 + 𝑄𝐴2 = 𝑚𝑠 ℎ3
𝑸𝑨𝟐 = 𝒎𝒔 ( 𝒉𝟑 - 𝒉𝟐 )
where:
5.4.6 Efficiencies:
𝑊𝐸
e= x 100%
𝐸𝐶
𝑬𝑪 = 𝒎𝒔 [ ( 𝒉𝟏 - 𝒉𝟓 ) + ( 𝒉𝟑 - 𝒉𝟐 ) ]
5.4.6.1.2 Cycle Thermal Efficiency, 𝒆𝑪
𝑊𝑛𝑒𝑡
𝒆𝑪 = x 100%
𝑄𝐴𝑇
𝑊𝑛𝑒𝑡 = 𝑊𝐸 - 𝑊𝑃
Example1. An ideal turbine with one stage of reheat receives steam at 8 MPa, 500oC.
reheat pressure is 0.8 MPa and exhaust pressure is 0.005 MPa. If the temperature of
Schematic diagram:
Solution:
a) 𝑊𝐸 = ( ℎ1 - ℎ2 ) + ( ℎ3 - ℎ4 )
𝐾𝐽
ℎ1 = ℎ]𝑇=500 𝐶
𝑃=8 𝑀𝑃𝑎 = 3,398.3
𝑘𝑔
𝐾𝐽
𝑠1 = 𝑠]𝑇=500 𝐶
𝑃=8 𝑀𝑃𝑎 = 6.7240
𝑘𝑔 𝐾
and 𝑠1 = 𝑠2
𝐾𝐽
𝑠𝑔 ]𝑃=0.8 𝑀𝑃𝑎 = 6.6628 𝑘𝑔 𝐾
h s
2792.4 6.7146
ℎ2 6.7240
2804.3 6.7408
𝐾𝐽
ℎ2 = 2796.67 𝑘𝑔 (by interpolation)
𝐾𝐽
ℎ3 = ℎ]𝑇=400 𝐶
𝑃=0.8 𝑀𝑃𝑎 = 3,267.1
𝑘𝑔
𝐾𝐽
𝑠3 = 𝑠]𝑇=400 𝐶
𝑃=0.8 𝑀𝑃𝑎 = 7.5716
𝑘𝑔 𝐾
and 𝑠3 = 𝑠4
𝐾𝐽
𝑠𝑔 ]𝑃=0.005 𝑀𝑃𝑎 = 8.3951
𝑘𝑔 𝐾
𝐾𝐽
and 𝑠3 = 𝑠4 = 7.5716 𝑘𝑔 𝐾
𝑠4 − 𝑠𝑓 7.5716−0.4764
4
𝑥4 = 𝑠𝑓𝑔
= x 100% = 89.6%
4
7.9187
𝑲𝑱
𝑊𝐸 = 1,559.28 𝒌𝒈 Ans.
𝑊𝐸
b) e = x 100%
𝐸𝐶
𝐸𝐶 = ( ℎ1 - ℎ5 ) + ( ℎ3 - ℎ2 )
𝐾𝐽
ℎ5 = ℎ𝑓 ]𝑃𝐶=0.005 𝑀𝑃𝑎 = 137.82 𝑘𝑔
𝐾𝐽
𝐸𝐶 = (3,398.3 - 137.82) + (3,267.1 - 2796.67) = 3,730.91 𝑘𝑔
1,559.28
e= x 100% = 41.79 % Ans.
3,730.91
𝑊𝑛𝑒𝑡
c). 𝒆𝑪 = x 100%
𝑄 𝐴𝑇
𝑊𝑛𝑒𝑡 = 𝑊𝐸 - 𝑊𝑃
𝑊𝑝 = 𝑣𝑓5 (𝑃𝐵 - 𝑃5 )
𝑚3
and 𝑣𝑓3 = 𝑣𝑓 ]𝑃=0.005 𝑀𝑃𝑎 = 1.0053 x 10-3 𝑘𝑔
𝑚3 𝐾𝑁 𝐾𝑁 𝑚 𝐾𝐽
𝑊𝑝 = 1.0053 x 10-3 (8 – 0.005) x 103 = 8.037 = 8.037
𝑘𝑔 𝑚2 𝑘𝑔 𝑘𝑔
𝐾𝐽
𝑊𝑛𝑒𝑡 = 1,559.28 - 8.037 = 1,551.24 𝑘𝑔
𝑄𝐴1 = ℎ1 - ℎ𝐵
ℎ𝐵 = 𝑊𝑝 + ℎ5
𝐾𝐽
ℎ5 = 137.82 𝑘𝑔
𝐾𝐽
ℎ𝐵 = 8.037 + 137.82 = 145.86
𝑘𝑔
𝐾𝐽
𝑄𝐴1 = 3,398.3 - 145.86 = 3,252.44 𝑘𝑔
𝐾𝐽
𝑄𝐴2 = ℎ3 - ℎ2 = 3,267.1 – 2,796.67 = 470.43
𝑘𝑔
𝐾𝐽
𝑄𝐴𝑇 = 3,252.44 + 470.43 = 3,722.87 𝑘𝑔
1,551.24
hence, 𝒆𝑪 = x 100% = 41.67 % Ans.
3,722.87
REFERENCES
Online References
Call Reference Material
number or
e-provider
Online https://www.youtube.com/watch?v=_Vprz4XisuQ
Online https://www.youtube.com/watch?v=oeIrXPISyMk
You tube
https://www.youtube.com/watch?v=vmj0Ee_99qA
Channel
You tube
https://www.youtube.com/watch?v=hQ8uiLDEL8o
Channel
You tube
https://www.youtube.com/watch?v=HVjoAI6Yal4
Channel
You tube
https://www.youtube.com/watch?v=QFZN71MY71o
Channel
You tube
https://www.youtube.com/watch?v=uokZ0EknUyY
Channel
https://web.mit.edu/16.unified/www/FALL/thermodynamics/notes/node61.html
On-Site References
Call Reference Material
number or
e-provider
Call #: TJ Kroos, Kenneth A, 2015, Thermodynamics for Engineers, Mason, OH : Cengage Learning
265 .K926
2015
Call #: TJ Granet, Irving (2015)Thermodynamics and Heat Power, Boca Raton : CRC Press/Taylor &
265 .G765
2015 Francis, 2015 Eighth edition.
ISBN: Bejan,Adrian (2016) Advanced Engineering Thermodynamics [electronic resource] Newark :
978-1- Wiley, 2016
11924596-4
((electronic
bk.)
Call #:TJ Yunus A. Cengel, John M. Cimbala, Robert H. Turner ; adapted by Mehment Kanoglu, (2017),
265 .C332 Fundamentals of Thermal-Fluid Sciences, New York : McGraw-Hill Education, c2017, 5th
2017 Edition in SI units.
ISBN 971 Thermodynamics, 6th Edition, Faires Virgil Moring , Simmang Clifford Max MacMillan
1055 03 1 Publishing Company, 1970