Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 5

Складнопідрядне речення

Мета уроку: ознайомити учнів зі складнопідрядним реченням; сформувати


поняття про складнопідрядне речення; розрізняти види головне і залежне
підрядне речення; знаходити СПР у тексті; поглибити знання про складні
речення; розвивати логіку, критичне мислення; сприяти вихованню до
рідного краю.

Обладнання: друковані тексти, підручник, план семінару, таблиці, картки.

Тип уроку: засвоєння нового матеріалу.

Епіграф:

Я виростав серед пісень,

Що їх співала тихо мати.

І. Світличний

Хід уроку

І. Організаційна частина. Психологічне налаштування.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Робота з екраном

Складнопідрядні речення – це такі синтаксичні одиниці, в яких є головна


частина і кілька залежних, які приєднуються до неї за допомогою підрядних
сполучників. Наприклад:

Землю уявляли живою істотою, яка відчуває біль.

Головне речення — землю уявляли живою істотою, підрядне речення — яка


відчуває біль. Сполучне слово яка поєднує головне і підрядне речення.
2. Гра в групах

Учні діляться на дві групи. Завдання полягає в наступному: правильно


зазначати, де головна частина підрядного речення, а де залежна. Виграє та
група, яка найшвидше дасть правильну відповідь.

Приклади речень:

Він не пам’ятав, куди поклав ключі від машини.

Щоб не пламеніти горобині самотньо, посадив я поблизу неї нашу


українську калину.

Юність відзначається тим, що в неї світлі думки беруть верх над чорними.

Статистика свідчить, що одночасно з падінням використання газу


підвищується дитяча захворюваність в школах.

Ліс – це природна аптека, що з давніх-давен постачає ліки.

В яку пору року ви б не завітали до Карпат, вони завжди полонять ваше


серце зеленим розмаїттям лісів улітку чи дивовижними виноградниками
восени.
Там, де зорі сяють з-за гори, над водою гнуться явори.

Я з радісним серцем вирушаю туди, де на мене чекають найрідніші й


найближчі мені люди – мої батьки.

Студент на випускному іспиті дав блискучу відповідь, так що члени


екзаменаційної комісії були приємно вражені.

Група, яка програла, виконує вправу в підручнику.

3. Робота з підручником. С. 89, вправа 164

4. Робота в парах.

Виписати з карток складнопідрядні речення, вказати у них головні й підрядні


частини, поставити питання. Вказати засоби зв’язку (сполучники чи сполучні
слова), прочитати речення з відповідною інтонацією.
5. Коментований диктант. Повторення наголосу.

Літопис, випадок, добовий, фаховий, дочка, донька, добуток, граблі,


середина, завжди, сантиметр, завдання, камбала, русло, приморозок,
фартух, каталог.

ІV. Підведення підсумків.

V. Домашнє завдання.

З підручника: вправа 165, с. 89


Посилання на використанні джерела:

https://lib.iitta.gov.ua/9429/1/%D0%9D%D0%B0%D1%83%D0%BA%D0%BE
%D0%B2%D0%BE-%D0%BC%D0%B5%D1%82%D0%BE
%D0%B4%D0%B8%D1%87%D0%BD
%D0%B5%20%D0%B7%D0%B0%D0%B1%D0%B5%D0%B7%D0%BF
%D0%B5%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8F%20%D0%BD
%D0%B0%D0%B2%D1%87%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D1%8F
%20%D1%83%D0%BA%D1%80.%D0%BB-%D1%80%D0%B8_
%D0%A1%D0%B8%D0%B4%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%BA
%D0%BE_.pdf

https://naurok.com.ua/urok-skladnopidryadne-rechennya-yogo-budova-y-zasobi-
zv-yazku-v-nomu-pidryadni-spoluchniki-y-spoluchni-slova-u-spr-114523.html

https://docs.google.com/viewerng/viewer?url=https://infouroki.net/material/
download/443163?a%3Dv

https://shkola.in.ua/860-ukrainska-mova-9-klas-karaman-2017.html

https://pidru4niki.com/11570718/pedagogika/osnovni_didaktichni_printsipi

https://studfile.net/preview/5253383/page:22/

http://confcontact.com/2012edu/tom1/28_Znanetska.htm

https://docs.google.com/document/edit?id=1281QvUUxOZ-SJBwT1hlp--
ned7OeHokmm-JRbJV14xk&hl=uk

You might also like