1. година, 3. час

You might also like

Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 3

ПИСАНА ПРИПРЕМА ЗА ЧАС

Школа: Уметничка школа у Ужицу

Наставни предмет: Верска настава – православни катихизис

Разред/одељење/смер: I Наставник:  Радован Јовичић

Датум: 15. септембар 2022. Час (ред. број) и смена: 6. час у 1. смени

Наставна тема: Наставна јединица: 

Бог откривења Творевина сведочи о Творцу

Тип часа:  Кључне речи:

Православље, Свето Писмо, Бог, љубав,


Обрада заједница, слобода, Творац, творевина

Образовни Упознавање ученика са темом откривења у хришћанској


(материјално- књижевности и уметности
сазнајни)
Развијање способности апстрактног и хипотетичког размишљања,
Циљеви часа

Функционални свест о разликама и о садејству интелектуалног, емотивног и


(развојни) духовног дела наше душе.

Указати ученицима на делотворне стране врлина љубави и слободе и


повезати их са бројним примерима из свакодневног живота,
Васпитни обогаћено примерима из житија светих или из Светог Писма.
Враћати се на наслов наставне јединице као на поенту.

По завршетку теме, ученик ће: 1) моћи да наведе неке од примера Божјег откривења у
стандарди
Исходи/

Библији; 2) моћи да разуме и тумачи значење израза homo religiosus; 3) моћи да разуме да
се Бог из љубави открива човеку позивајући га у заједницу

Облици наставног рада Фронтални, индивидуални

Наставне методе Монолошка метода (усмено излагање), дијалошка метода (слободан


разговор и дискусија)

Наставна средства Дидактички материјал

Место извођења наставе Учионица

Међупредметна повезаност Српски језик и књижевност, историја, психологија, биологија,


(корелација) историја уметности

Комуникација, рад са подацима и информацијама, одговорно учешће


Међупредметне компетенције
у демократском друштву

Литература/извори/линкови Свето писмо, одломци из светоотачких текстова

Иновације

  Структура наставног часа


Етапа часа Облик рада Метод рада Трајање

уводни део фронтални, индивидуални слободан разговор 10 минута

монолог (усмено
главни део часа фронтални, индивидуални 25 минута
излагање)

завршни део часа фронтални, индивидуални дијалог (дискусија) 10 минута

 Ток часа 
Активности ученика Активности наставника

Уводни део часа

Почињемо час заједничким читањем молитве Оче Ученици уствују у молитви.


наш и разговором о томе шта мисле како се Бог
открива у свету, преко чега „комуницирамо“ са Ученици деле своја знања и искуства из духовног
њим и где га и како опажамо. живота.
Главни део часа

Наставник прави преглед места у Светом Писму Ученици прате усмено излагање наставника,
на којима се Бог јавља људима или животињама. подељено на неколико тематских целина и
учествују тиме што у оквиру сваке теме износе
Затим, наставник препричава неколико своја досадашња знања из православног
светоотачких текстова који се баве односом катихизиса и искуства из црквеног живота.
Творца и творевине (Ориген, Дионисије
Ареопагит, Атанасије Велики)

Поред тога, наставник пролази са ученицима и


кроз неке од основних историјских догађаја у
повести цркве (мисионарска путовања, прогони,
васељенски сабори, значајни теолози и
подвижници).

Завршни део часа

Наставник одговара ученицима на питања и Ученици постављају питања и откривају теме и


разговара са ученицима о томе каква је актуелност области унутар ове наставне јединице о којима
ових тема. Повезујемо ову причу са животом у желе да дискутују.
савременом свету, поп-културом и интернет
мимовима.

Домаћи задатак

Прилози уз припрему
(шеме, радни листићи)

Напомене, запажања

Самоевалуација и корекција

You might also like