Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
You are on page 1of 3

Mesuesi: Taulant Lama

____/03/2022
Fusha: Edukim Fizik Sporte Lënda: Edukim Fizik Sporte
Shkalla 3 Klasa 6-7
dhe Shëndet dhe Shëndet
Tematika: Edukim nëpërmjet aktiviteteve fizike Situata e të nxënit:
(Gjimnastikë) Edukimi i ndjenjës së orientimit në hapsirë dhe kohë.
Tema: Përpunimi i elemntëve akrobatik Diferencimi i lëvizjeve në raport me kohë.
gjimnastikor. Zhvillmi i shpejtësisë dhe shkathtësisë lëvizore.
Cirkuit me elmentë akrobatikë (temë
përsëritëse).
Rezultatet e të nxënit për fushë/lëndë që synohen Fjala Kyçe:
të realizohen: Edukim
Mëson dhe përvetëson elementët akrobatik Elemntë akrobatik
Lëvizje
(kapërdimje,rrotullime,ngritje;kërcime).
Shpejtësi, Shkathtësi
Edukon aftësinë e kombinimit dhe rrit nivelin e Cirkuit
Burimet:
shpejtësisë së veprimit.
Program i lëndës
Diferencon lëvizjet në hapsirë dhe kohë. Metodika e Didaktika e dukimit fizik
Realizon kombinimin e veprimeve lëvizore më Mjete:
dyshekë gjimastikor;stola;rrathë;birila;topa;litarë
elementët akrobatik. Lidhja me lëndët e tjera:
Fizika
Matematika
Qytaria
Koha totale
Koha /usht
Pjesët

Zhvillimi i orës Udhëzimet metodike

Rrjeshtoj klasën në formë frontale. Evidentimi i


Organizimi i klasës për mësim 2’ pjesmarrjes,uniformës,dhe gjendjes shëndetsore
Prezantimi i temës, njohja me Kryrja e ushtrimeve të nxehjes: ushtrime të rrjeshtim
situatën e të nxënit rregullimit; ecje në vijë të drejtë dhe me kthime;
Pergatitore

3’
Zhvillimi i nxehjes së organizmit vrapim i lehtë.
20’
me anë të ushtrimeve përgatitore të 3’ Ushtrime të përgjithshme për nxehje: nxehja e
përgjithshme gjymtyrëve të sipërme, trungut dhe të poshtme.
Zhvillimi i ushtrimeve speciale në 7’ Ushtrime special statike dhe dinamike: krahët,
përmbajte të temës trungu,këmbët me kthime ose rrotullime. Edukimi i
5’
përkushmërisë së trungut.
Demostrim i pjesshëm i Grumbulloj nxënësit në forme frontale dhe kryej
5’ demostrim të elementëve duke evidentuar gabimet që
elementëve lëvizor dhe akrobatik
mund të behën gjatë ekzekutimit.
(nga mësuesi) Vendos nxënësit në dy rrjeshta përballë dyshekut. Nga
Përvetësimi i teknikës së kapërdimit pozicioni fillestar kryejnë kapërdijen para me trup të
mbedhur. Mësuesi qëndron anash dyshekut ku jep
para. ndihmën në momentin e përkuljes së kokës para për të
Përvetësimi i teknikës së vertikales kaluar në rrotullim.
25’
Përvetësimi i teknikës së vertikales mbi shpatulla duke e
mbi shpatulla përsëritur disa herë.
Lidhja e kapërdimjes para në kalimi Kombinimi i kapërdimjes para në kalim me vertikalen mbi
Themelore

shpatulla.Mësuesi jep udhëzime për përfeksionimin e


me vertikale mbi shpatulla.
teknikës dhe bën korigjimet e nevojshme.
60’
Përvetësimi i qëndrimit në urë. 10’ Nxënësit ndahen në grupe dyshe dhe kryejnë
Kombinimi i tre elemnetëve. qëndrimin në urë nga pozicioni shtrirë. Realizimi i
5’ qëndrimit sa më hark të mesëm-të lartë pa
Ushtrime streçingu mbi grup
mbledhjen e krahëve.
muskujt që u aktivizuan. Ndarja e klasës në dy grupe,veprimet: 1- vrapim në
Cirkuit me kombinim të elementë vijë të drejte; 2- kapërdije para kalim në vertikale
15’
mbi shpatulla; 3-kërcime rradhazi mbi rrathë
akrobatik të mësuar.
gjimnastikor 4- ecje mbi stol gjimnastikor 5- vrapim
Kryerja e cirkuitit në formë gare. Ky në kthim me kërcime me litar.
cirkuit organizohet sipas nivelit fizik Përsëritja e cirkuitit në formë stafete-gare në varësi
e teknik të nxënësve. të kohës në dispozicion.

Oragnizmi i ushtrimeve të Ecje rreth fushës për kthimin e organizmit në


qetësimit rregullimi i frymëmarjes gjëndjen fillestare
Mbyllja

dhe steçing pasiv.


Ushtrime pasive streçingu për të gjithë trupin.
Konkluzionet rreth orës dhe 10’
efektivitetit të saj. Diskutim dhe analizë e orës dhe nxjerrje e
Shoqërimi i klasës. konkluzioneve dhe detyrave për orën e ardhshme.
Vlerësimi : Gjatë orës përdoren fjalë inkurajuese dhe bashkëpunuese. Vlerësimi i arritjeve të orës dhe i
nxënësve që u prezantuan më mirë.
1. Grumbulloj nxënësit në forme frontale dhe kryej demostrim të elementëve duke evidentuar gabimet që mund
të behën gjatë ekzekutimit.

1 2 3 4

2. Vendos nxënësit në dy rrjeshta përballë dyshekut. Nga pozicioni fillestar kryejnë kapërdijen para me trup të
mbedhur. Mësuesi qëndron anash dyshekut ku jep ndihmën në momentin e përkuljes së kokës para për të
kaluar në rrotullim.

3. Përvetësimi i teknikës së vertikales mbi shpatulla duke e përsëritur disa herë.

Nga vertikalja mbi shpatulla, palosje e trupit dhe


kapërdimje prapa deri në gjysmëspakatë me krahë anash

4. Nxënësit ndahen në grupe dyshe dhe kryejnë qëndrimin në urë nga pozicioni shtrirë. Realizimi i
qëndrimit sa më hark të mesëm-të lartë pa mbledhjen e krahëve.

1 2 3 4 5

5. Ndarja e klasës në dy grupe,veprimet: 1- vrapim në vijë të drejte; 2- kapërdije para kalim në


vertikale mbi shpatulla; 3-kërcime rradhazi mbi rrathë gjimnastikor 4- ecje mbi stol gjimnastikor 5-
vrapim në kthim me kërcime me litar.

You might also like