Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 3

Naziv škole: Osnovna škola "dr.

Boris Ćorić" Kreševo Nastavnik/ca: Marija Duvnjak


Predmet: Odjel a
Priroda i društvo sat
Razred: Školska godina: vrijeme
2. 2022./2023. Datum 27.1.2023.

PRIPREMA ZA NASTAVNI SAT


NASTAVNA CJELINA: Učenik/ ca u prometu
NASTAVNA JEDINICA: Put od kuće do škole
TIP SATA: a) obrada novog sadržaja b) ponavljanje c) vježbanje d) sistematizacija e)
NASTAVNE METODE: a) razgovor b) izlaganje c) demonstracija d) tekst e) diskusija f) pismeni rad g) samostalni rad
h) laboratorijski i praktični rad i)
OBLICI RADA: a) frontalni b) grupni c) individualni d) rad u parovima e) interaktivni
f)

CILJEVI SATA: a) obrazovni: osposobiti se za sigurno i samostalno kretanje od kuće do škole;

b) odgojni: razvijati sposobnost promatranja, opisivanja, bilježenja, zaključivanja i primjene


znanja u praktičnom životu

c) funkcionalni: osposobljavati učenike za ponašanje u prometu

NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA:


Ploča, kreda, udžbenik radna bilježnica

LOKACIJA RADA: a) škola b) prirodna sredina c) društvena sredina d)

LITERTURA:

Moje okružje 2 - udžbenik

PLAN SATA
I DIO Motivacija
II DIO Obrada novog nastavnog gradiva
III DIO Uopćavanje

ARTIKULACIJA SATA
(koncept, pribilješke, zadaci, plan ploče, pitanja)
I. UVODNI DIO: ukupno minuta

Sat možemo započeti stvaranjem problemske situacije služeći se sljedećom pričom:


Martin i Antun igrali su se ispred svoje kuće. Igrali su se loptom i uživali u prekrasnom, sunčanom danu.
Veselo su skakutali oko lopte, natječući se koji će je od njih bolje usmjeriti prema golu. Jedan Martinov
neprecizni udarac i odjednom, lopta se našla na sredini ulice...Što je dalje bilo?
Učenici i učenice podijeljeni u nekoliko skupina dovršavaju priču, a potom izvještavaju ostatak razreda o
tome. Nakon izvještaja slijedi razgovor: Što nam poručuje ova priča?
U prometu vrebaju različite opasnosti, kako se zbog toga trebamo ponašati?
Najavljujemo nastavnu jedinicu: Put od kuće do škole
II. GLAVNI DIO: ukupno minuta

Učenici i učenice odgovaraju na pitanja koja pomažu da učenici izraze svoja prethodna iskustva: Što su prometna vozila? Koja si
vozila vidio u svome naselju? Kojim si prometnim vozilima putovao?
Za vrijeme razgovora o prometalima možemo se poslužiti crtežima ili fotografijama različitih prometala i izložiti ih na školskoj
ploči.Opasnosti koje vrebaju u prometu učenici će uočiti promatrajući crteže u udžbeniku. Za svaki pojedini crtež u udžbeniku
tražimo od učenika da ponudi kratku priču.

1. Od učenika tražimo da ponudi priču uz prve dvije slike u udžbeniku na 32. stranici.
Nakon što su poslušali priču i promotrili crtež, kroz različita pitanja potičemo učenike na izvođenje ispravnog zaključka iz ove
priče. (Zašto je cesta bez pločnika opasan dio puta? Kako se trebaju kretati pješaci na cesti bez pločnika? Kako bi se ti kretao tom
cestom? Zašto?)

2. Tko će izmisliti priču o osnovnim prometnim znakovima u blizini škole?


Nakon ispričane priče, možemo postaviti pitanja: Koji je pješački prijelaz lakše preći? Kako se prelazi raskrižje sa semaforom?
Kako se prelazi kolnik bez zebre?

3. Možemo im ponuditi slijedeću priču.


Martina ima školu u poslijepodnevnom turnusu. Poslije škole, svratit će do prijateljice, pa će se kući vraćati kada će vani već biti
mrak. Ulice kojim Martina treba proći do svoje kuće vrlo su prometne. Kako Martina može utjecati na svoj siguran dolazak kući?
Nakon što su poslušali priču potičemo učenike na izvođenje ispravnog zaključka iz ove priče. (Zašto je potrebno odjenuti svjetlu
odjeću kada je mrak, a krećemo se prometnim ulicama? Što još osim svijetle odjeće može povećati našu vidljivost na ulici?
(Svjetleće oznake na torbi, cipelama, jakni pokažemo učenicima na nekom primjerku)

4. Pogledajte donju sliku u udžbeniku na 33. stranici. Izmislite priču.


Kako se ponašate u školskom autobusu? Kako vas dovoze roditelji u školu? Na kojem sjedištu u autu trebate sjediti? Zašto?

5. Poslušajte još jednu priču.


Maja i njen brat Toni vraćali su se iz škole. Bili su radosni jer su danas u školi naučili mnogo o tome kako se treba ponašati u
prometu. Stali su na raskrižju ispred pješačkog prijelaza i odlučili prijeći ulicu. Tada su ugledali staricu koja je željela prijeći
ulicu, ali je bila već vrlo stara, slabo je vidjela i teško hodala oslanjajući se na štap...
Nakon što su poslušali priču različitim pitanjima potičemo učenike na izvođenje ispravnog zaključka iz ove priče. (Što bi učinio da
si na mjestu Maje i Tonija koji su ugledali staricu na cesti? Zašto treba pomoći starijima u prometu? Kome još možeš pomoći u
prometu? Što ti moraš znati da bi pomagao drugima u prometu?
Zašto i kako biti oprezan u prometu na putu od kuće do škole?

III. ZAVRŠNI DIO:

Uvježbavanje možemo provesti čitanjem odabranih ulomaka iz udžbenika na 32.,i 33. stranici.

Domaća zadaća i naputak za sljedeći sat: Rad u radnoj bilježnici

IZGLED ŠKOLSKE PLOČE


Prostor za dopunu pripreme, napomene i analizu sata:

Nastavnik/ca: Pregledao-la:

You might also like