Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
You are on page 1of 2

Ders Planı

Dersin Adı Fen Bilgisi


Sınıf 6.Sınıf
Ünitenin Adı/No Güneş Sistemi ve Tutulmalar
Konu Güneş Sistemi
Önerilen Süre 40+40
Öğrenci Kazanımları /Hedef ve Davranışlar Güneş sistemindeki gezegenleri birbiriyle
karşılaştırır
Güneş sistemindeki gezegenleri güneşe
yakınlıklarına göre sıralayarak bir model oluşturur
Ünite Kavramları ve Sembolleri/Davranış Güneş sistemi, gezegenler, meteor, gök taşı,
Örüntüsü asteroit
Güvenlik Önlemleri (Varsa):
Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri İstasyon tekniği
Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler Fotoğraf, video
ve Kaynakça
Açıklamalar Giriş etkinlikleri
Dikkat çekme
Güneş sistemiyle ilgili bir video açtım
Böylece konuyu hatırlatmış oldum

İstasyon tekniğini uygulamak için sınıfı gruplara


böldüm
İstasyonları şu şekilde belirledim:
Sınıfı dört gruba böldüm
1-Maket hazırlama
2-Makale yazma
3-Kavram kartı oluşturma
4-Bulunan haberlerden dergi oluşturma

İstasyonlarda yapılacaklar:
1.İstasyon: Maket hazırlama
Önceden söylediğimiz malzemelerle güneş
sisteminin maketini yapacaklar.
2.İstasyon: Makale yazma
Yaptıkları araştırmalardan yararlanarak makale
yazacaklar.
3.İstasyon: Kavram kartı oluşturma
Güneş sistemiyle ilgili öğrendiğimiz kavramları
kartlara yazıp diğer yüzlerine de kavramları
açıklayacaklar.
4.İstasyon: Bulunan haberlerden dergi oluşturma
Öğrencilerin araştırıp buldukları haberlerden bir
dergi hazırlayacaklar.

Uygulama:

Her istasyona o istasyonda yapılacak etkinliğe göre


gerekli araç ve gereçler yerleştirildi.
Gruplar rastgele istasyonlara gönderildi ve her
grubun her bir istasyonda 15 dakika çalışacağı
belirtildi. Her gruptan birer istasyon şefi belirlendi.
Süre bitiminde grupların yaptıkları çalışmayı
bırakmalarını ve saatin dönüş yönüne göre yer
değiştirmeleri istenildi.
Dört grup dört istasyonu dolaştıktan sonra istasyon
şeflerinin çalışmaları getirmeleri söylendi.
Yapılan çalışmalar sınıfça değerlendirildi ve geri
dönütler vererek ders bitirildi.

Özet Peki bu dersimizde nelere odaklandık?


Ölçme-Değerlendirme
• Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme
Değerlendirme
• Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme
Değerlendirme
• Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri
düzeyde öğrenme hızında olan öğrenciler için ek
Ölçme-Değerlendirme etkinlikleri
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi
Planın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar

Hazırlayanlar:
Büşra Akgün 3213200023
Ayşenur Akay 3213200046
Meryem Kaya 3213200069
Saadet Kübra Tan 4801210004

You might also like