Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 5

PRIPREMA ZA NASTAVU

Nastavna cjelina: Valovi


Nastavna tema / jedinica: Opis vala / Brzina vala

ISHODI: FIZ OŠ C.8.7. i FIZ OŠ D.8.7.


Povezuje pojavu titranja i prijenos energije valom.

FIZ OŠ C.8.11. i FIZ OŠ D.8.11.


Rješava fizičke probleme.
Razrada ishoda: Prepoznaje matematički model (vezu među veličinama iskazuje formulom).
Računa i iskazuje traženu veličinu.

ikt, odr, uku

Cilj nastavne jedinice: povezati veličine kojima opisujemo valove

Ključni pojmovi: valna duljina, frekvencija, brzina vala

OČEKIVANA POSTIGNUĆA UČENIKA I NJIHOVO VREDNOVANJE ( Učenici će):

Obrazovna :

3.2.6. Odrediti na primjerima amplitudu, valnu duljinu, frekvenciju i period titranja

3.2.7. Iskazati brzinu širenja vala izrazom v꞊λ/T ili v꞊λ∙f

3.2.8. Primijeniti izraz za brzinu pri rješavanju zadataka

Funkcionalna ili psihomotorička:

 razvijati matematički formalizam


 povezivati stečena znanja

Odgojna ili afektivna:

 uvažavati tuđi način mišljenja i zaključivanja


 usvajati znanstveni način izražavanja, razvijati prirodoznanstvenu pismenost

Pitanja i zadatci za provjeru obrazovnih postignuća:


Obrazovna Radna Udžbenik Zbirka Ostalo
postignuća bilježnica, № № zadataka, №
3.2.6. 6,11,14,15 20.2-20.5,20.10,20.14(a)
3.2.7. Navedi izraz za brzinu širenja vala
3.2.8. 17,18 3 20.6-20.9,20.13

OČEKIVANA POSTIGNUĆA UČENIKA PO PRILAGOĐENOM PROGRAMU I NJIHOVO


VREDNOVANJE ( Učenici će):

Obrazovna postignuća : Pitanja i zadatci za provjeru obrazovnih


postignuća:

3.2.6. Odrediti na primjerima amplitudu, valnu 1. RB, zad.2,6


duljinu
3.2.8. Primijeniti izraz za brzinu pri rješavanju 2. Riješi zadatak koristeći riješeni primjer
zadataka

Napomena: zadatke i pitanja sadržajno i metodički


prilagoditi specifičnostima učenika
Tip nastavnog sata: Obrada / Vježbanje
Nastavne metode*: Postupci*: Oblici Nastavna sredstva Korelacija:
rada*: i pomagala:

metoda razgovora, planiranje, prezentiranje, frontalni, Matematika


metoda crtanja, raspravljanje, individualni,
metoda pisanja, metoda demonstriranje, rad u
praktičnih radova, ispitivanje, parovima,
metoda grafičkih promatranje, grupni rad
radova, usmjerena vrednovanje
rasprava, diskusija, zapažanje, mjerenje,
interaktivno izvođenje skupljanje podataka,
pokusa, učeničko analiza podataka,
demonstriranje pokusa, postavljanje problema,
učeničko izlaganje zaključivanje

Napomena: * - potrebno zaokružite

Metodički scenarij:

Aktivnosti nastavnika Aktivnosti učenika

Organizira kratko ponavljanje gradiva prethodnog Ponavljaju, rješavaju zad.6,11,14,15 (RB, str.54-55)
sata

Nastavlja s pitanjem: O čemu ovisi brzina širenja


valova?
Kako je odrediti? Možemo li tražiti brzinu kao Kako već znaju vrijeme jednog titraja (period) i
prijeđeni put u jedinici vremena? udaljenost koju val prevali tijekom jednog titraja (valna
duljina) dolaze do formule za brzinu vala

Rješavaju zad.17,18 (RB, str.56), zad.20.2-20.6


Kontrolira, po potrebi pomaže (ZZ,str.73-74)
Uspoređuju rezultate, raspravljaju, komentiraju

Ponavljaju ključne pojmove


Dodatni zadatci za učenike / Domaći uradak / Projekti:
Zad.20.7-20.12 (ZZ,str.74-75)

Plan ploče/ prozirnice:

Opis vala

valna duljina amplituda period frekvencija brzina


λ, [m] A, [m] T, [s] f, [Hz] v, [m/s]

T ꞊ t/n f ꞊ n/t ili f ꞊ 1/T v ꞊ λ/T ili v ꞊ λ∙f

Literatura i internetske stranice:

FIZIKA 8 : udžbenik za 8. razred osnovne škole, Z. Beštak- Kadić, N. Brković, P. Pećina, Alfa
FIZIKA 8 : radna bilježnica za 8. razred osnovne škole, Z. Beštak- Kadić, N. Brković, P. Pećina, Alfa
FIZIKA 8 : zbirka zadataka za 8. razred osnovne škole, Z. Beštak- Kadić, N. Brković, P. Pećina, Alfa

Matematičko-fizički list, Drvo znanja

http://www.eskola.hfd.hr, http://www.mojaenergija.hr, www.skole.hr, https://tesla.carnet.hr/, http://ucilica.skole.hr/,


www.edukacija.net, www.eduvizija.hr

Bilješke nastavnika nakon provedbe sata:

You might also like