Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
You are on page 1of 42

Matematika – treći razred stručne škole

79
80
Mješovita srednja škola
„Hazim Šabanović“
Visoko

Predmet : Fizika
Predmetni nastavnik : Kolašinac Senad, prof.
Razred : III stručne škole

PRIPREMA
za izvođenje časa

Čas: 9.
Nastavna jedinica: Površina kruga i dijelova kruga
Tip časa: Utvrđivanje

Nastavne metode: Monološka, dijaloška


Oblici rada: Frontalni, individualni

Cilj časa: Ponoviti i utvrditi formule za računanje površine kruga i dijelova kruga

Zadaci časa :
Obrazovni zadatak: Podsjetiti se svih formula vezanih za obim i površinu geometrijskih figura u
ravni, kao i primjenama Pitagorine teoreme na razne geometrijske figure u ravni.
Odgojni zadatak: Razvijanje navike promatranja, raspravljanja, zaključivanja, komuniciranja
Funkcionalni zadatak: Poticati primjenu i povezivanje ranije stečenog znanja, razvijati sposobnost
promatranja, opisivanja, uočavanja i bilježenja

Literatura :
„Matematika za treći razred srednjih škola“, Sead Softić, IP „Svjetlost“ d.d., zavod za udžbenike i
nastavna sredstva, Sarajevo
„Zbirka zadataka iz matematike za treći razred srednjih škola“, Adem Huskić,

81
TOK ČASA

Uvodni dio (5 min.)

Pitam učenike da li su znali uraditi zadatke za vježbanje. Ukoliko je potrebno, dajem im dodatne upute i
instrukcije za rješavanje zadataka. Učenicima postavljam pitanja za ponavljanje:
Pitanje: Kako se računa površina kruga?
Odgovor: Površina kruga se računa po formuli P   r 2
Pitanje: Kako se računa obim kruga?
Odgovor: Obim kruga se računa po formuli O  2 r .
Pitanje: Kako računa površina kružnog prstena?
Odgovor: Površina kružnog prstena se računa po formuli P    R 2  r 2  , gdje je R poluprečnik
vanjskog krupa, a r poluprečnik unutrašnjeg kruga.
Pitanje: Kako se računa obim kružnog prstena?
Odgovor: Obim kružnog prstena se računa po formuli O  2  R  r  .

Pitanje: Kako se računa površina kružnog isječka?


 r 2
Odgovor: Površina kružnog isječka se računa po formuli P  .
360
Pitanje: Kako se računa obim kružnog isječka?
 r
Odgovor: Obim kružnog isječka se računa po formuli O   2r .
180
Pitanje: Kako se računa površina kružnog odsječka?
r2    
Odgovor: Površina kružnog odsječka se računa po formuli P    sin   .
2  180 
Pitanje: Kako se računa obim kružnog odsječka?
  
Odgovor: Obim kružnog odsječka se računa po formuli O  2r   sin  .
 360 2

Najavljujem cilj časa. Na vrh table pišem naslov


„Površina kruga i dijelova kruga - vježba“

82
Glavni dio (35 min.)
Pitam učenike da li su znali uraditi zadatke za domaću zadaću. Učenicima zadajem zadatke za uvježbavanje,
po potrebi ima dajem upute i sugestije.
1. Izračunati obim i površinu kružnog prstena poluprečnika 20 i 15.
2. Izračunati površinu prstena između upisanog i opisanog kruga kvadrata stranice 10.
3. Krug poluprečnika 15 presječen je pravom udaljenom 9 jedinica od centra ruga. Naći obim i
površinu dobijenog kružnog odsječka.
Rješenja:
1.
R  20
r  15
O?
P?
O  2  R  r   2  20  15   2  35  70
P    R 2  r 2     20 2  152     400  225   175 
2.
a  10
P?
d a 2 10 2
R   5 2
2 2 2
a 10
r  5
2 2
P    R2  r 2    5 2  2


 5 2    25  2  25     50  25   25 
3.
r  15
d 6
O?
P?
2
t
r  d  
2 2

2
t
 r 2  d 2  152  9 2  225  81  144  12
2
d 9
cos     0, 6
r 15
  53,13
      53,13 53,13 
O  2r   sin   2 15    sin   30  0, 426  0, 447   30  0,873  26,19
 360 2  360 2 
r2     15    53,13
2
 225 225
P   sin      sin 53,13    0,927  0,8   1,327  149, 29
2  180  2  180  2 2

83
Završni dio (5 min.)

Ponavljam formule za računanje površine i obima geometrijskih figura u prostoru. Pojašnjavam urađene
zadatke. Dajem domaću zadaću sa uputama za rješavanje:
1. Izračunati površinu prstena između upisanog i opisanog kruga kvadrata stranice 24.
2. Krug poluprečnika 25 presječen je pravom udaljenom 24 jedinica od centra kruga. Naći obim i
površinu dobijenog kružnog odsječka.
Plan table

/ Površina kruga i dijelova kruga - vježba


1. 3.
R  20 r  15
r  15 d 6
O? O?
P? P?
O  2  R  r   2  20  15   2  35  70
2
t
r2  d 2   
P    R 2  r 2     202  152     400  225   175  2
t
2.  r 2  d 2  152  9 2  225  81  144  12
2
a  10 d 9
cos     0, 6
P? r 15
  53,13
d a 2 10 2
R   5 2       53,13 53,13 
2 2 2 O  2r   sin   2 15    sin 
a 10  360 2  360 2 
r  5 O  30  0, 426  0, 447   30  0,873  26,19
2 2
P    R2  r 2    5 2   5 2  r2     15    53,13 
2 2
P   sin      sin 53,13 
2  180  2  180 
P    25  2  25     50  25   25  225 225
P  0,927  0,8   1,327  149, 29
2 2

84
Mješovita srednja škola
„Hazim Šabanović“
Visoko

Predmet : Matematika
Predmetni nastavnik : Kolašinac Senad, prof.
Razred : III stručne škole

PRIPREMA
za izvođenje časa

Čas: 10.
Nastavna jedinica: Kontrolni rad. Površine geometrijskih figura u ravni
Tip časa: Provjera

Nastavne metode: Dijaloška


Oblici rada: Individualni, samostalni rad učenika

Cilj časa: Ponoviti gradivo u oblastima stepeni i korijeni

Zadaci časa:
Obrazovni zadatak: Ponoviti stepene, cijele algebarske izraze i monome
Odgojni zadatak: Razvijati kreativnost, poticati planiranje aktivnosti
Funkcionalni zadatak: Poticati logičko zaključivanje i snalaženje

Literatura :
„Matematika za treći razred srednjih škola“, Sead Softić, IP „Svjetlost“ d.d., zavod za udžbenike i
nastavna sredstva, Sarajevo
„Zbirka zadataka iz matematike za treći razred srednjih škola“, Adem Huskić,

85
TOK ČASA

Uvodni dio (5 min.)

Najavljujem cilj časa i napominjem učenike da se priporeme za izradu kontrolnog rada. Učenici trebaju da
sa listića koje ću im podijeliti prepišu pitanja i zadatke, a zatim da pristupe odgovaranju na pitanja i
rješavanju zadataka. Zadatke ću napisati na tablu da budu vidljivi tokom cijelog časa.

Glavni dio (35 min.)

Učenici dobijaju listiće sa zadacima.


Grupa A:
9. Površina pravougaonika je 700, s stranice se odnose kao 4:7. Naći obim pravougaonika.
10. Stranice trougla su 26,28 i 30. naći poluprečnike opisane i upisane kružnice.
11. Dvije stranice trougla su a = 16 i b = 12, a visina na stranicu a je 6. naći visinu na stranicu b.
12. Naći obim i površinu pravilnog šesnaestougla stranice 18.
Rješenja:
9.
P  700
a :b  4:7
O?
a  4 x, b  7 x
P  ab  4 x  7 x  28 x 2
28 x 2  700
700
x2   25
28
x5
a  4 x  4  5  20
b  7 x  7  5  35
O  2  a  b   2  20  35   2  55
O  110
10.
a  26
b  28
c  30
R?
r ?
a  b  c 26  28  30 84
o    42
2 2 2
P  o  o  a  o  b  o  c   42  42  26  42  28  42  30   42 16 14 12

P  6  7 16  7  2  2  6  6 2  7 3  4 2  2 2  6  7  4  2  42  8  336

86
abc
P
4R
abc 26  28  30 26  7  5 13  7  5 65
R    
4P 4  336 56 28 4
P  or
P 336
r  8
o 42
11.
a  16
b  12
ha  6
hb  ?
aha 16  6
P   8  6  48
2 2
bh
P b
2
2 P  bhb
2 P 2  48
hb    24
b 12
hb  8

12.
n  16
a  18
O?
P?
O  n  a  16 18
O  288
S  n    n  2  180  16  2  180  14 180  2520
S n
2520
   157,5
n 16
a  18 157,5
h  tg  tg  9 tg 78, 75  45, 25
2 2 2 2
n a h 16 18  45, 25
P   8 18  45, 25
2 2
P  6516

87
Grupa B
9. Površina pravougaonika je 600, a stranice se odnose kao 8:3. Naći obim pravougaonika.
10. Stranice trougla su 25,29 i 36. Naći poluprečnike opisane i upisane kružnice.
11. Dvije stranice trougla su a = 18 i b = 14, a visina na stranicu a je 7. naći visinu na stranicu b.
12. Naći obim i površinu pravilnog osamnaestougla stranice 16.
Rješenja:
9.
P  600
a :b  8:3
O?
a  8 x, b  3 x
P  ab  8 x  3 x  24 x 2
24 x 2  600
600
x2   25
24
x5
a  8 x  8  5  40
b  3 x  3  5  15
O  2  a  b   2  40  15   2  55
O  110
10.
a  25
b  29
c  36
R?
r ?
a  b  c 25  29  36 90
o    45
2 2 2
P  o  o  a  o  b  o  c   45  45  25  45  29  45  36   45  20 16  9

P  9  5  5  4 16  9  9 2  52  2 2  4 2  9  5  2  4  45  8  360
abc
P
4R
abc 25  29  36 25  29 5  29 145
R    
4P 4  360 10 2 2
P  or
P 360
r  8
o 45

88
11.
a  18
b  14
ha  7
hb  ?
aha 18  7
P   9  7  63
2 2
bh
P b
2
2 P  bhb
2 P 2  63 2 9
hb   
b 14 2
hb  9

12.
n  18
a  16
O?
P?
O  n  a  18 16
O  288
S  n    n  2  180  18  2  180  16 180  2880
S n
2880
   160
n 18
a  16 160
h  tg  tg  8 tg 80  45,37
2 2 2 2
n a h 18 16  45,37
P   9 16  45,37
2 2
P  6533, 28

89
Završni dio (5 min.)

Učenici predaju svoje radove. Upućujem ih da listiće ponesu da bi mogli kod kuće da provjere kako su trebali
riješiti zadatke.

Plan table

Kontrolni rad

A B
1. P  700, a : b  4 : 7 1. P  600, a : b  8 : 3
2. a  26, b  28, c  30, R  ? r  ? 2. a  25, b  29, c  36, R  ? r  ?
3. a  16, b  12, ha  6, hb  ? 3. a  18, b  14, ha  7, hb  ?
4. n  16, a  18, O  ?, P  ? 4. n  18, a  16, O  ?, P  ?

90
Mješovita srednja škola
„Hazim Šabanović“
Visoko

Predmet : Fizika
Predmetni nastavnik : Kolašinac Senad, prof.
Razred : III stručne škole

PRIPREMA
za izvođenje časa

Čas: 11.
Nastavna jedinica: Metoda koordinata. Rastojanje između dviju tačaka.
Tip časa: Obrada novog gradiva

Nastavne metode: Monološka, dijaloška


Oblici rada: Frontalni, individualni

Cilj časa: Upoznati učenike sa metodom koordinata

Zadaci časa :
Obrazovni zadatak: Naučiti primjenu metoda koordinata za određivanje veličina u geometriji, kao
što su rastojanja tačaka, dužine stranica mnogougla, visine, težišnice, dijagonale,
obim i površina figure itd..
Odgojni zadatak: Razvijanje navike promatranja, raspravljanja, zaključivanja, komuniciranja
Funkcionalni zadatak: Poticati primjenu i povezivanje ranije stečenog znanja, razvijati sposobnost
promatranja, opisivanja, uočavanja i bilježenja

Literatura :
„Matematika za treći razred srednjih škola“, Sead Softić, IP „Svjetlost“ d.d., zavod za udžbenike i
nastavna sredstva, Sarajevo
„Zbirka zadataka iz matematike za treći razred srednjih škola“, Adem Huskić,

91
TOK ČASA

Uvodni dio (5 min.)

Pitam učenike da li su znali uraditi zadatke za vježbanje. Ukoliko je potrebno, dajem im dodatne upute i
instrukcije za rješavanje zadataka. Učenicima postavljam pitanja za ponavljanje:
Pitanje: Kako se računa površina kruga?
Odgovor: Površina kruga se računa po formuli P   r 2
Pitanje: Kako se računa obim kruga?
Odgovor: Obim kruga se računa po formuli O  2 r .
Pitanje: Kako računa površina kružnog prstena?
Odgovor: Površina kružnog prstena se računa po formuli P    R 2  r 2  , gdje je R poluprečnik
vanjskog krupa, a r poluprečnik unutrašnjeg kruga.
Pitanje: Kako se računa obim kružnog prstena?
Odgovor: Obim kružnog prstena se računa po formuli O  2  R  r  .

Pitanje: Kako se računa površina kružnog isječka?


 r 2
Odgovor: Površina kružnog isječka se računa po formuli P  .
360
Pitanje: Kako se računa obim kružnog isječka?
 r
Odgovor: Obim kružnog isječka se računa po formuli O   2r .
180
Pitanje: Kako se računa površina kružnog odsječka?
r2    
Odgovor: Površina kružnog odsječka se računa po formuli P    sin   .
2  180 
Pitanje: Kako se računa obim kružnog odsječka?
  
Odgovor: Obim kružnog odsječka se računa po formuli O  2r   sin  .
 360 2

Najavljujem cilj časa. Na vrh table pišem naslov


„Metoda koordinata. Rastojanje između dviju tačaka“

92
Glavni dio (35 min.)
Usmjerenu pravu nazivamo osa. Ako na osu nanesemo neku podjelu (koordinate), onda je nazivamo
koordinatna osa. Dvije međusobno okomite koordinatne ose čine pravougli koordinatni sistem u ravni.

A  xA , y A 
yA

xA

Pomoću koordinata tački možemo rčunati razne veličine u geometriji. Na primjer, poomoću koordinata
krajeva duži možemo izrčunati njenu dužinu, pomoću koordinata tjemena trougla možemo izračunati
njeove obim i površinu, sredine stranica, težišnice, visine itd. Računanje geometrijskih veličina pomoću
koordinata tačaka nazivamo metoda koordinata.
Za početak ćemo razmotriti kako se može izračunati dužina duži ako su poznate koordinate njenih krajeva.

yB

d  d  A, B  


 yB  y A
A 
yA 

xB  x A 
xA xB

Sa slike se vidi da je dužina duži AB hipotenuza pravouglog trougla čije su katete xB  x A i yB  y A .


Prema Pitagorinoj teoremi imamo:
d 2   xB  xA    yB  y A 
2 2

Odavde slijedi da je rastojanje tačaka A i B moguće naći pomoću formule:

d  A, B    xB  x A    y B  y A 
2 2

93
Primjer 1. Izračunati rastojanje tačaka A  2,3 i B  5,9 

Rješenje:
A  2,5 
B  5,9 
d ?

d  xB  x A    y B  y A   5  2    9  5
2 2

2 2
 32  42  9  16  25
d 5

Primjer 2. Izračunati dužinu duži AB čiji su krajevi A  5, 2  i B  2, 10 

Rješenje:
A  5,12 
B  2, 12 
d ?

 xB  x A    y B  y A   2   5    12  12   2  5    12  12 


2
d  
2 2 2 2 2

d  7 2   24   49  576  625


2

d  25
Završni dio (5 min.)

Ponavljam formule za računanje površine i obima geometrijskih figura u prostoru. Pojašnjavam urađene
zadatke. Dajem domaću zadaću sa uputama za rješavanje:
Naći dužine stranica trougla čija su tjemena A  2,1 , B 1, 6  , C  5, 4 
Plan table

Metoda koordinata. Rastojanje između dviju tačaka


Primjer 1.
A  2,5 
B  5,9 
d ?

d  xB  x A    yB  y A 
2 2
yB

d  d  A, B  
d 5  2  9  5  32  4 2  9  16  25
 2 2

 yB  y A
A 
yA 

d 5
xB  x A 
xA xB Primjer 2.
A  5,12 
B  2, 12 
d ?
d 2   xB  x A    y B  y A 
2 2

d  xB  x A    yB  y A 
2 2

Rastojanje dviju tačaka:


 2   5    12  12   2  5   12  12 
2
d
2

2 2

d  A, B    xB  x A    yB  y A 
2 2

d  7 2   24   49  576  625


2

d  25

94
Mješovita srednja škola
„Hazim Šabanović“
Visoko

Predmet : Fizika
Predmetni nastavnik : Kolašinac Senad, prof.
Razred : III stručne škole

PRIPREMA
za izvođenje časa

Čas: 12.
Nastavna jedinica: Podjela duži u datom omjeru. Sredina duži.
Tip časa: Obrada novog gradiva

Nastavne metode: Monološka, dijaloška


Oblici rada: Frontalni, individualni

Cilj časa: Upoznati učenike sa metodom koordinata

Zadaci časa :
Obrazovni zadatak: Naučiti primjenu metoda koordinata za određivanje veličina u geometriji, kao
što su rastojanja tačaka, dužine stranica mnogougla, visine, težišnice, dijagonale,
obim i površina figure itd..
Odgojni zadatak: Razvijanje navike promatranja, raspravljanja, zaključivanja, komuniciranja
Funkcionalni zadatak: Poticati primjenu i povezivanje ranije stečenog znanja, razvijati sposobnost
promatranja, opisivanja, uočavanja i bilježenja

Literatura :
„Matematika za treći razred srednjih škola“, Sead Softić, IP „Svjetlost“ d.d., zavod za udžbenike i
nastavna sredstva, Sarajevo
„Zbirka zadataka iz matematike za treći razred srednjih škola“, Adem Huskić,

95
TOK ČASA

Uvodni dio (5 min.)

Pitam učenike da li su znali uraditi zadatke za vježbanje. Ukoliko je potrebno, dajem im dodatne upute i
instrukcije za rješavanje zadataka. Učenicima postavljam pitanja za ponavljanje:
Pitanje: Šta je osa?
Odgovor: Usmjerenu pravu nazivamo osa.
Pitanje: Šta je koordinatna osa?
Odgovor: Koordinatna osa je osa na kojoj je nanesena podjela (koordinate) .
Pitanje: Šta je koordinatni sistem u ravni?
Odgovor: Koordinatni sistem u ravni je skup od dvije međusobno okomite koordinatne ose.
Pitanje: Čime se bavi metoda koordinata?
Odgovor: Metoda koordinata se bavi računanjem geometrijskih veličina preko koordinata tačaka .
Pitanje: Koje se veličine mogu računati metodom koordinata?
Odgovor: Metodom koordinata mogu se računati dožine duži, stranice, obim, površina, visine,
dijagonale mnogougla itd. .
Pitanje: Kako se računa dužina duži preko koordinata njenih krajeva?
Odgovor: Dužina duži se preko koordinata njenih krajeva računa po formuli
d  A, B    xB  x A    y B  y A 
2 2
.

Najavljujem cilj časa. Na vrh table pišem naslov


„Podjela duži u datom omjeru. Sredina duži.“

Glavni dio (35 min.)


Podijelti duž čiji su krajevi A  xA , y A  i B  xB , yB  u omjeru   m : n znači naći koordinate tačke
M  xM , y M  .

yB B  xB , y B 

M  xM , y M 
yM

yA
A  xA , y A 

O xA xM xB x

96
Koordinate tačke M mogu se naći prema formulama:
x A   xB
xM 
1 
y   yB
yM  A
1 

Primjer 1. Duž čiji su krajevi A  3, 5 i B  5, 7  podijeliti u omjeru AM : MB  2 : 3 .

Rješenje:
A  3, 5 
B  5, 7 
AM : MB  2 : 3
M  xM , y M   ?
2
  2:3 
3
2 9  10 1
3   5
x   xB 3  3 3
xM  A  
1  2 3  2 5
1
3 3 3
1
xM 
5
2 15  14  1
5   7
y   yB 3  3 3
yM  A  
1  2 3 2 5
1
3 3 3
1
yM  
5
1 1
M  ; 
5 5
Ove formule možemo iskoristiti da nađemo forlule za koordinate sredine duži. Sredina duži je tačka koja
duž dijeli na dva jednaka dijela.
AS : SB  1:1
 1
Uvrštavanjem dobijamo:
x A   xB x A  1  xB x A  xB
x  
1  11 2
y   yb y A  1  yB ya  yB
y A  
1  11 2
Prema tome, koordindate sredine duži su:
x A  xB ya  y B
x , y
2 2

97
Primjer 2. Naći koordinate sredine duži čiji su krajevi A  5, 4  i B  7,10  .

Rješenje:
A  5, 4 
B  7,10 

 
S x, y  ?
x A  x B 5  7 2
x   1
2 2 2
y  y B 4  10 6
y A   3
2 2 2
S 1, 3 

Primjer 3. Naći sredine stranica trougla ABC čija su tjemena A  2,1 , B  5, 4  , C 1, 6 

Rješenje:
A  2,1
B  5, 4 
C 1, 6 
Sa  ?
Sb  ?
Sc  ?
a  BC
xB  xC 5  1 6
xa    3
2 2 2
y  yC 4  6 10
yA  B    5
2 2 2
S a  3; 6 

b  AC
x A  xC 2  1 3
xb   
2 2 2
y  yC 1  6 5
yb  A  
2 2 2
3 5
Sb  ;  
2 2
c  AB
x A  xB 2  5 7
xc   
2 2 2
y  yB 1  4 3
yc  A  
2 2 2
7 3
Sc  ;  
2 2

98
Završni dio (5 min.)

Ponavljam formule za računanje površine i obima geometrijskih figura u prostoru. Pojašnjavam urađene
zadatke. Dajem domaću zadaću sa uputama za rješavanje:
1. Duž čiji su krajevi A  3, 2  i B  4, 5  podijeliti u omjeru 5:3
2. Naći sredine stranica i dužine težišnica trougla čija su tjemena A  6, 0  , B  3, 4  , C  1, 3
Upute: težišnice su duži koje spajaju tjeme trougla sa sredinom suprotne stranice. Na primjer, ta  AS a .

Plan table

Podjela duži u datom omjeru. Sredina duži.


y
Primjer 1.
A  3, 5 
yB B  xB , y B  B  5, 7 
AM : MB  2 : 3
M  xM , y M  M  xM , y M   ?
yM 2
  2:3 
3
2 9  10 1
3   5
x   xB 3  3 3
xM  A  
1  2 3 2 5
yA 1
A  xA , y A  3 3 3
1
xM 
5
xA xM x 2 15  14  1
O xB 5   7
y   yB 3  3 3
yM  A  
1  2 3 2 5
1
x A   xB 3 3 3
xM  yM  
1
1  5

y   yB 1 1
M  ; 
yM  A 5 5
1 

99
100
Mješovita srednja škola
„Hazim Šabanović“
Visoko

Predmet : Fizika
Predmetni nastavnik : Kolašinac Senad, prof.
Razred : III stručne škole

PRIPREMA
za izvođenje časa

Čas: 13.
Nastavna jedinica: Težište trougla. Površina trougla preko koordinata tjemena.
Tip časa: Obrada novog gradiva

Nastavne metode: Monološka, dijaloška


Oblici rada: Frontalni, individualni

Cilj časa: Upoznati učenike određivanjem koordinata težišta trougla i računanjem


površine trougla preko koordinata tjemena

Zadaci časa :
Obrazovni zadatak: Naučiti primjenu metoda koordinata za određivanje veličina u geometriji, kao
što su rastojanja tačaka, dužine stranica mnogougla, visine, težišnice, dijagonale,
obim i površina figure itd..
Odgojni zadatak: Razvijanje navike promatranja, raspravljanja, zaključivanja, komuniciranja
Funkcionalni zadatak: Poticati primjenu i povezivanje ranije stečenog znanja, razvijati sposobnost
promatranja, opisivanja, uočavanja i bilježenja

Literatura :
„Matematika za treći razred srednjih škola“, Sead Softić, IP „Svjetlost“ d.d., zavod za udžbenike i
nastavna sredstva, Sarajevo
„Zbirka zadataka iz matematike za treći razred srednjih škola“, Adem Huskić,

101
TOK ČASA

Uvodni dio (5 min.)

Pitam učenike da li su znali uraditi zadatke za vježbanje. Ukoliko je potrebno, dajem im dodatne upute i
instrukcije za rješavanje zadataka. Učenicima postavljam pitanja za ponavljanje:
Pitanje: Kako se računa dužina duži preko koordinata njenih krajeva?
Odgovor: Dužina duži se preko koordinata njenih krajeva računa po formuli
d  A, B    xB  x A    y B  y A 
2 2
.

Pitanje: Kako se računaju koordinate tačke koja dijeli duž u omjeru m:n?
Odgovor: Koordinate tačke, koja dijeli duž u omjeru   m : n računaju se prema formulama
x  B y   yB
xM  A , ym  A .
1  1 
Pitanje: Kako se računaju koordinate sredine duži?
Odgovor: Koordinate sredine duži računaju se kao aritmetičke sredine koordinata krajeva duži,
x x y  yB
odnosno pprema formulama x  A B , y  A .
2 2
Pitanje: Šta je težišnica trougla?
Odgovor: Težišnica trougla je duž koja spaja tjeme trougla sa sredinom suprotne stranice.
Pitanje: Šta je težište trougla?
Odgovor: Težište trougla je tačka u kojoj se sijeku sve tri težišnice trougla .

Najavljujem cilj časa. Na vrh table pišem naslov


„Težište trougla. Površina trougla.“

Glavni dio (35 min.)

Vidjeli smo da su koordinate sredine duži jednake aritmetičkim sredinama koordinata krajeva duži.Lako je
poazati da su i koordinate težišta trougla jednake aritmetičkim sredinama koordinata sva tri njegova
tjemena, tj.
T  xT , yT  - težište trougla
x A  xB  xC
xT 
3
y  yB  yC
yT  A
3

102
y

C  xC , yC 
yC
yB B  xB , y B 
T  xT , yT 
yT

yA
A  xA , y A 

O xA xT xB x

Primjer 1. Naći koordinate težišta trougla čija su tjemena A  4, 3 , B  8, 2  , C  5, 6 

Rješenje:
A  4, 3 
B  8,3 
C  5, 6 
T  xT , yT   ?
x A  xB  xC 4  8  5 9
xT    3
3 3 3
y A  yB  yC 3  3  6 6
yT    2
3 3 3
T  3, 2 

Površina trougla se može računati preko koordinata tjemena prema sljedećoj formuli:
1
P x A  yB  yC   xB  yC  y A   xC  y A  yB 
2
Da bi lakše zapamtili formulu, možemo se poslužiti sljedećom slikom:

A B

103
Primjer 2. Izračunati površinu trougla čija su tjemena A  5, 7  , B  9, 4  i C 1, 2 

Rješenje:
A  5, 7 
B  9, 4 
C 1, 2 
P?
1
P x A  yB  yC   xB  yC  y A   xC  y A  y B 
2
1
P 5  4  2   9 1  5   1  5  9 
2
1
P 5   6   9  6   14 
2
1 1
P 30  54  14  84  14
2 2
1 1
P 70   70
2 2
P  35
Završni dio (5 min.)

Ponavljam formule za računanje površine i obima geometrijskih figura u prostoru. Pojašnjavam urađene
zadatke. Dajem domaću zadaću sa uputama za rješavanje: naći težište i površinu trougla čija su tjemena
A  3,3 , B  6, 7  i C 1,15  .

Plan table

y Težište trougla. Površina trougla

Primjer 1.
A  4, 3 
C  xC , yC 
yC B  8,3
yB B  xB , y B  C  5, 6 
T  xT , yT 
yT T  xT , yT   ?
x A  xB  xC 4  8  5 9
xT    3
yA 3 3 3
A  xA , y A 
y A  yB  yC 3  3  6 6
xA xT x yT    2
O xB 3 3 3
T  3, 2 
T  xT , yT  - težište trougla
Površina trougla:
x A  xB  xC 1
xT  P x A  y B  yC   xB  yC  y A   xC  y A  y B 
3 2
y  yB  yC
yT  A
3

104
Mješovita srednja škola
„Hazim Šabanović“
Visoko

Predmet : Fizika
Predmetni nastavnik : Kolašinac Senad, prof.
Razred : III stručne škole

PRIPREMA
za izvođenje časa

Čas: 14.
Nastavna jedinica: Metoda koordinata
Tip časa: Utvrđivanje

Nastavne metode: Monološka, dijaloška


Oblici rada: Frontalni, individualni

Cilj časa: Ponoviti osnove analitičke geometrije u ravni

Zadaci časa :
Obrazovni zadatak: Naučiti primjenu metoda koordinata za određivanje veličina u geometriji, kao
što su rastojanja tačaka, dužine stranica mnogougla, visine, težišnice, dijagonale,
obim i površina figure itd..
Odgojni zadatak: Razvijanje navike promatranja, raspravljanja, zaključivanja, komuniciranja
Funkcionalni zadatak: Poticati primjenu i povezivanje ranije stečenog znanja, razvijati sposobnost
promatranja, opisivanja, uočavanja i bilježenja

Literatura :
„Matematika za treći razred srednjih škola“, Sead Softić, IP „Svjetlost“ d.d., zavod za udžbenike i
nastavna sredstva, Sarajevo
„Zbirka zadataka iz matematike za treći razred srednjih škola“, Adem Huskić,

105
TOK ČASA

Uvodni dio (5 min.)

Pitam učenike da li su znali uraditi zadatke za vježbanje. Ukoliko je potrebno, dajem im dodatne upute i
instrukcije za rješavanje zadataka. Učenicima postavljam pitanja za ponavljanje:
Pitanje: Kako se računa dužina duži preko koordinata njenih krajeva?
Odgovor: Dužina duži se preko koordinata njenih krajeva računa po formuli
d  A, B    xB  x A    y B  y A 
2 2
.

Pitanje: Kako se računaju koordinate tačke koja dijeli duž u omjeru m:n?
Odgovor: Koordinate tačke, koja dijeli duž u omjeru   m : n računaju se prema formulama
x  B y   yB
xM  A , ym  A .
1  1 
Pitanje: Kako se računaju koordinate sredine duži?
Odgovor: Koordinate sredine duži računaju se kao aritmetičke sredine koordinata krajeva duži,
x x y  yB
odnosno pprema formulama x  A B , y  A .
2 2
Pitanje: Šta je težišnica trougla?
Odgovor: Težišnica trougla je duž koja spaja tjeme trougla sa sredinom suprotne stranice.
Pitanje: Šta je težište trougla?
Odgovor: Težište trougla je tačka u kojoj se sijeku sve tri težišnice trougla.
Pitanje: Kako se računaju koordinate težišta trougla?
xA  xB  xC
Odgovor: Koordinate težišta trougla računaju se pomoću formula xT  ,
3
y A  yB  yC
yT  .
3
Pitanje: Kako se pomoću koordinata tjemena računa površina trougla?
Odgovor: Površina trougla se preko koordinata tjemena računa po formuli .
1
P  x A  yB  yC   xB  yC  y A   xC  y A  yB 
2
Najavljujem cilj časa. Na vrh table pišem naslov
„Metoda koordinata - vježba“

106
Glavni dio (35 min.)
Učenicima zadajem nekoliko zadataka za uvježbavanje:
Tjemena trougla su A  3,3 , B  6, 7  i C 1,15  . Naći:
1. Težište trougla
2. Površinu trougla
3. Stranice i obim trougla
4. Sredine stranica
Rješenja:
1.
A  3,3 
B  6, 7 
C 1,15 
T  xT , yT   ?
x A  xB  xC 3  6  1 4
xT   
3 3 3
y A  y B  yC 3  7  15 25
yT   
3 3 3
 4 25 
T ; 
3 3 
2.
A  3,3 
B  6, 7 
C 1,15 
P?
1
P x A  yB  yC   xB  yC  y A   xC  y A  y B 
2
1
P 3  7  15   6 15  3   1  3  7 
2
1 1
P 3   8   6 12  1   4   24  72  4
2 2
1 1 1
P 96  4  92   92
2 2 2
P  46
3.
A  3,3
B  6, 7 
C 1,15 
a  ?, b  ?, c  ?
O?

a  BC   xC  xB    yC  y B   1  5   15  7    4   82  16  64  80  4  20
2 2 2 2 2

107
a  2 20

b  AC   xC  x A    yC  y A   1  3  15  3   4 2  12 2  16  144  160  16 10


2 2 2 2

b  4 10

c  AB   xB  x A    yB  y A    6  3   7  3   9 2  4 2  81  16
2 2 2 2

c  97
O  abc
O  2 20  4 10  97
O  2  4, 47  4  3,16  9,85
O  31, 43

Završni dio (5 min.)

Ponavljam formule za računanje površine i obima geometrijskih figura u prostoru. Pojašnjavam urađene
zadatke. Tjemena trougla su A  2,1 , B  5, 4  i C 1, 7  . Naći dužine stranica, sredine stranica, dužine
težišnica, težište i površinu trougla. Površinu trougla provjeriti pomoću Heronovog obrasca.

Plan table

1. Metoda koordinata - vježba


A  3,3  1
P 3  7  15   6 15  3   1 3  7 
B  6, 7  2
1 1
C 1,15  P  3   8   6 12  1   4   24  72  4
2 2
T  xT , yT   ? 1 1 1
P  96  4  92   92
x A  xB  xC 3  6  1 4 2 2 2
xT   
3 3 3 P  46
y A  y B  yC 3  7  15 25
yT    3.
3 3 3
A  3,3 
 4 25 
T ;  B  6, 7 
3 3 
C 1,15 
2.
A  3,3  a  ?, b  ?, c  ?
B  6, 7  O?

C 1,15  a  BC   xC  xB    yC  y B   1  5   15  7 
2 2 2 2

P? a  4 
2
 82  16  64  80  4  20
1
P x A  y B  yC   xB  yC  y A   xC  y A  y B  a  2 20
2

108
Mješovita srednja škola
„Hazim Šabanović“
Visoko

Predmet : Fizika
Predmetni nastavnik : Kolašinac Senad, prof.
Razred : III stručne škole

PRIPREMA
za izvođenje časa

Čas: 15.
Nastavna jedinica: Implicitni, eksplicitni i segmentni oblik jednačine prave
Tip časa: Obrada novog gradiva

Nastavne metode: Monološka, dijaloška


Oblici rada: Frontalni, individualni

Cilj časa: Upoznati učenike pojmom jednačine skupa tačaka u ravni i vrstama jednačina

Zadaci časa :
Obrazovni zadatak: Naučiti primjenu metoda koordinata za određivanje veličina u geometriji, kao
što su rastojanja tačaka, dužine stranica mnogougla, visine, težišnice, dijagonale,
obim i površina figure itd..
Odgojni zadatak: Razvijanje navike promatranja, raspravljanja, zaključivanja, komuniciranja
Funkcionalni zadatak: Poticati primjenu i povezivanje ranije stečenog znanja, razvijati sposobnost
promatranja, opisivanja, uočavanja i bilježenja

Literatura :
„Matematika za treći razred srednjih škola“, Sead Softić, IP „Svjetlost“ d.d., zavod za udžbenike i
nastavna sredstva, Sarajevo
„Zbirka zadataka iz matematike za treći razred srednjih škola“, Adem Huskić,

109
TOK ČASA

Uvodni dio (5 min.)

Pitam učenike da li su znali uraditi zadatke za vježbanje. Ukoliko je potrebno, dajem im dodatne upute i
instrukcije za rješavanje zadataka. Učenicima postavljam pitanja za ponavljanje:
Pitanje: Kako se računa dužina duži preko koordinata njenih krajeva?
Odgovor: Dužina duži se preko koordinata njenih krajeva računa po formuli
d  A, B    xB  x A    y B  y A 
2 2
.

Pitanje: Kako se računaju koordinate tačke koja dijeli duž u omjeru m:n?
Odgovor: Koordinate tačke, koja dijeli duž u omjeru   m : n računaju se prema formulama
x  B y   yB
xM  A , ym  A .
1  1 
Pitanje: Kako se računaju koordinate sredine duži?
Odgovor: Koordinate sredine duži računaju se kao aritmetičke sredine koordinata krajeva duži,
x x y  yB
odnosno pprema formulama x  A B , y  A .
2 2
Pitanje: Šta je težišnica trougla?
Odgovor: Težišnica trougla je duž koja spaja tjeme trougla sa sredinom suprotne stranice.
Pitanje: Šta je težište trougla?
Odgovor: Težište trougla je tačka u kojoj se sijeku sve tri težišnice trougla .

Najavljujem cilj časa. Na vrh table pišem naslov


„Jednačina prave“

Glavni dio (35 min.)


Jednačina skupa tačaka u ravni je zavisnost između koordinata tačaka koje pripadaju tom skupu tačaka. Sve
tačke koje pripadaju nekom skupu tačaka u ravni moraju zadovoljavati jednačinu tog skupa tačaka u ravni.
Jednačina može biti napisana u nekom od sljedećih oblika:
Implicitni oblik: F  x, y   0
Eksplicitni oblik: y  f  x 
f1  x  f2  y 
Segmentni oblik:  1
x y
F  x, y 
Normalni oblik:  0 , gdje je r vektor normale
r

110
y

y
T  x, y 

O x x

Jednačina prave, napisana u ova četiti oblika, glasi:


Implicitni oblik: ax  by  c  0
Eksplicitni oblik: y  k x  n
x y
Segmentni oblik:  1
m n
ax  by  c
Normalni oblik: 0
  sgn c  a 2  b2

Funkcija sgn /signum – znak, predznak) je definisana sa:


 1 ako je x  0

sgn x   0 ako je x  0
 1 ako je x  0

Primjer 1. Da li tačke A  2,3 i B  5, 4  pripadaju pravoj p : 3x  4 y  6  0 ?

Rješenje:
A  2,3
B  5, 4 
p : 3x  4 y  6  0
? ?
A p , B  p
3x  4 y  6  0
3 2  4 3  6  0

111
6  12  6  0
0  0 (tačno)
A  2,3   p
3x  4 y  6  0
35  4  4  6  0
15  16  6  0
5  0 (netačno)
B  5, 4   p

Primjer 2. Jednačinu prave 2 x  3 y  5  0 pretvoriti u eksplicitni, segmentni i normalni oblik.


Rješenje:
2x  3y  5  0
3 y  2 x  5 / :3
2 5
y  x
3 3
2x  3y  5  0
2x  3y  5 / : 6 NZS  2, 3   6
x y 1
 5 /
3 2 5
x y
 1
15 10
2x  3y  5  0
a  2, b  3, c  5
sgn c  sgn  5   1
2x  3y  5
0
  1 2 2  32
2x  3y  5
0
49
2x  3y  5
0
13

112
Završni dio (5 min.)

Ponavljam formule za računanje površine i obima geometrijskih figura u prostoru. Pojašnjavam urađene
zadatke. Dajem domaću zadaću sa uputama za rješavanje: Jednačinu prave 6 x  8 y  11  0 pretvoriti u
eksplicitni, segmentni i normalni oblik.

Plan table

Jednačina prave
Oblici jednačine:
Primjer 1.
Implicitni oblik: F  x, y   0
A  2, 3 
Eksplicitni oblik: y  f  x 
y B  5, 4 
f1  x  f2  y 
Segmentni oblik:  1 p : 3x  4 y  6  0
x y
? ?
F  x, y  A p , B  p
Normalni oblik: 0 , y
T  x, y 
r 3x  4 y  6  0

 r - vektor normale  3 2  4 3  6  0
x 6  12  6  0
Implicitni oblik: ax  by  c  0 O x

Eksplicitni oblik: y  k x  n
0  0 (tačno)
x y A  2, 3   p
Segmentni oblik:  1
m n 3x  4 y  6  0
ax  by  c
Normalni oblik: 0 35  4  4  6  0
  sgn c  a 2  b2
15  16  6  0
 1 ako je x  0
 5  0 (netačno)
sgn x   0 ako je x  0
 1 ako je x  0 B  5, 4   p

113
114
Mješovita srednja škola
„Hazim Šabanović“
Visoko

Predmet : Fizika
Predmetni nastavnik : Kolašinac Senad, prof.
Razred : III stručne škole

PRIPREMA
za izvođenje časa

Čas: 16.
Nastavna jedinica: Ugao između dviju pravih
Tip časa: Obrada novog gradiva

Nastavne metode: Monološka, dijaloška


Oblici rada: Frontalni, individualni

Cilj časa: Naučiti kako se računa ugao između dviju pravih zadanih njihovim
jednačinama
Zadaci časa :
Obrazovni zadatak: Naučiti primjenu metoda koordinata za određivanje veličina u geometriji, kao
što su rastojanja tačaka, dužine stranica mnogougla, visine, težišnice, dijagonale,
obim i površina figure itd..
Odgojni zadatak: Razvijanje navike promatranja, raspravljanja, zaključivanja, komuniciranja
Funkcionalni zadatak: Poticati primjenu i povezivanje ranije stečenog znanja, razvijati sposobnost
promatranja, opisivanja, uočavanja i bilježenja

Literatura :
„Matematika za treći razred srednjih škola“, Sead Softić, IP „Svjetlost“ d.d., zavod za udžbenike i
nastavna sredstva, Sarajevo
„Zbirka zadataka iz matematike za treći razred srednjih škola“, Adem Huskić,

115
TOK ČASA

Uvodni dio (5 min.)

Pitam učenike da li su znali uraditi zadatke za vježbanje. Ukoliko je potrebno, dajem im dodatne upute i
instrukcije za rješavanje zadataka. Učenicima postavljam pitanja za ponavljanje:
Pitanje: Kako se računa dužina duži preko koordinata njenih krajeva?
Odgovor: Dužina duži se preko koordinata njenih krajeva računa po formuli
d  A, B    xB  x A    y B  y A 
2 2
.

Pitanje: Kako se računaju koordinate tačke koja dijeli duž u omjeru m:n?
Odgovor: Koordinate tačke, koja dijeli duž u omjeru   m : n računaju se prema formulama
x  B y   yB
xM  A , ym  A .
1  1 
Pitanje: Kako se računaju koordinate sredine duži?
Odgovor: Koordinate sredine duži računaju se kao aritmetičke sredine koordinata krajeva duži,
x x y  yB
odnosno pprema formulama x  A B , y  A .
2 2
Pitanje: Šta je težišnica trougla?
Odgovor: Težišnica trougla je duž koja spaja tjeme trougla sa sredinom suprotne stranice.
Pitanje: Šta je težište trougla?
Odgovor: Težište trougla je tačka u kojoj se sijeku sve tri težišnice trougla.
Pitanje: Kako glasi implicitni oblik jednačine prave?
Odgovor: Implicitni oblik jednačine prave glasi: ax  by  c  0 .
Pitanje: Kako glasi eksplicitni oblik jednačine prave?
Odgovor: Eksplicitni oblik jednačine prave glasi: y  k x  n .
Pitanje: Kako glasi segmentni oblik jednačine prave?
x y
Odgovor: Segmentni oblik jednačine prave glasi:  1.
m n

Najavljujem cilj časa. Na vrh table pišem naslov


„Jednačina prave“

116
Glavni dio (35 min.)
Neka je prava zadana jednačinom y  k x  n . Ovdje je k koeficijent pravca, o on je jednak tangensu ugla
koji prava zaklapa sa pozitivnim dijelom x – ose.
k  tg 

y
T  x, y 


O x x

Da bismo odredili ugao između dviju pravih, analiziraćemo sljedeću sliku:


1

1 2
O x

117
Kroz tačku presjeka pravih povući ćemo pravu paralelnu sa x osom (isprekidana linija) Lako je zaključiti
da vrijedi:
   2  1 / tg
tg   tg  2  1 
tg  2  tg 1
tg  
1  tg 1 tg  2
Kako znamo da je
k1  tg 1
k2  tg  2
dobijamo da je tangens ugla između dviju pravih jednak:
k2  k1
tg  
1  k1k2
Odavde je ugao između dviju pravih jednak:
k2  k1
  arc tg
1  k1k2
Primjer 1. naći ugao između pravih čije su jednačine 2 x  3 y  5  0,  3x  4 y  7  0 .
Rješenje:
2x  3y  5  0
3 x  4 y  7  0
 ?
2x  3y  5  0
3 y  2 x  5
2 5
y  x
3 3
2
k1  
3
3 x  4 y  7  0
4 y  3x  7
3 7
y x
4 4
3
k2 
4
3 2 9  8 17

k k 4 3  12  12  17  2
tg   2 1 
1  k1k 2 2 3 1 1 1 1  12
1 
3 4 2 2
17
tg  
6
  70,56  7033'36 ''
Primjer 2. Naći ugao između pravih 5x  4 y  2  0, 4 x  3 y  11  0 .

118
Rješenje:
5x  4 y  2  0
4 x  3 y  11  0
 ?
5x  4 y  2  0
4 y  5 x  2
5 1
y x
4 2
5
k1 
4
4 x  3 y  11  0
3 y  4 x  11
4 11
y x
3 3
4
k2 
3
4 5 16  15 1

k k 3 4  12  12  1  3  1
tg   2 1 
1  k1k 2 4 5 1
5 8 8  12 32
1 
3 4 3 3
  1, 79  147 ' 24 ''
Završni dio (5 min.)

Ponavljam formule za računanje površine i obima geometrijskih figura u prostoru. Pojašnjavam urađene
zadatke. Dajem domaću zadaću sa uputama za rješavanje: Naći ogao između pravih
5x  4 y  17  0,  3x  5 y 11  0 .

Plan table

Jednačina prave
y 2 5
k  tg  y  x
3 3
   2  1 / tg
2
tg   tg  2  1  k1  
3
 tg  2  tg 1
1 tg   3 x  4 y  7  0
1  tg 1 tg  2
4 y  3x  7
2 k1  tg 1
1 3 7
O x k 2  tg  2 y x
4 4
k 2  k1
tg   3
1  k1k 2 k2 
4
k 2  k1
  arc tg 3 2 9  8 17
1  k1k 2 
k k 4 3  12  12  17  2
Primjer 1. tg   2 1 
1  k1k 2 2 3 1 1 1 1  12
2x  3y  5  0 1 
3 4 2 2
3 x  4 y  7  0
17
 ? tg  
6
2x  3y  5  0
  70,56  7033'36 ''
3 y  2 x  5

119
120

You might also like