Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 8

Inspectoratul Şcolar Judeţean Cluj

Şcoala Gimnazială Luna


Str. Principală, nr. 124
Tel./fax: 0264326205, e-mail: scoala_luna@yahoo.com

PROIECT DE LECȚIE

ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare

PROFESOR: Oana Mădălina BOCOȘ

DATA: 04.04 2019

CLASA: a V-a

OBIECTUL: Limba și literatura română

SUBIECTUL: Numeralul

TIPUL LECȚIEI: comunicare și însușire de noi cunoștințe

MOTIVAȚIA: este o lecţie valoroasă din perspectiva metodelor active, în sprijinul consolidării şi
sistematizării unui sistem de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi referitoare la actul comunicării;

COMPETENŢE GENERALE :

3. Redactarea textului scris de diverse tipuri;


4. Utilizarea corectă, adecvată și eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise.

COMPETENȚE SPECIFICE:
 3.3. Analizarea constantă a propriului scris/a unor texte diverse din punctul de vedere al corectitudinii, al
lizibilităţii, al coerenţei şi al clarităţii
 4.1. Utilizarea achiziţiilor sintactice şi morfologice de bază ale limbii române standard pentru
înţelegerea şi exprimarea corectă a intenţiilor comunicative
 4.4. Respectarea normelor ortografice şi ortoepice în utilizarea structurilor fonetice, lexicale şi
sintactico-morfologice în interacţiunea verbală
 4.5. Utilizarea competenţei lingvistice în corelaţie cu gândirea logică/analogică, în procesul de învăţare
pe tot parcursul vieţii

OBIECTIVE OPERAȚIONALE

COGNITIVE:
 Să identifice numeralul într-un text;
 Să precizeze de câte feluri sunt numeralele;
 Să clasifice numeralele cardinale;
 Să diferențieze valorile morfologice ale aceluiași cuvânt.

AFECTIVE:

 Dezvoltarea capacităților de comunicare;


 Exprimarea emoţiilor personale într-o manieră sigură şi plăcută;
 Manifestarea spiritului de colegialitate şi cooperare în cadrul grupului;

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode si procedee:
 Conversația euristică, expunerea, jocul didactic, analiza gramaticală;

Forma de organizare:
 Activitate frontală, în perechi, pe grupe, individuală.

RESURSE:
 Materiale: manualul, fișe de lucru, caietul auxiliar;
 Temporale: 50 de minute;
 Umane: colectivul clasei a V-a B cadrul didactic;
 De spațiu: sala de clasă;
Demersul didactic

ETAPELE ACTIVITATEA ACTIVITATEA METODE, EVALUARE


ACTIVITĂȚII PROFESORULUI ELEVILOR PROCEDEE,
FORME DE
ORGANIZARE
EVOCAREA Pregătirea materialului Se pregătesc pentru Conversația
1. Moment pentru lecție și stabilirea lecție
organizatoric ordinii și a disciplinei
2. Verificarea Se verifică temele, atât Elevii citesc și urmăresc Conversația Evaluarea
cunoștințelor din punct de vedere rezolvarea temei; individuală și
anterioare calitativ, cât și cantitativ, corectează eventualele frontală
oferindu-se explicații greșeli, participă activ,
acolo unde este cazul. răspunzând solicitărilor.
3. Captarea Se creează o atmosferă Elevii analizează Activitate frontală Observare
atenției care să trezească bilețele și completează Conversația sistematică
interesul pentru tema spațiile punctate cu Expunerea
lecției. Sunt prezentate o atenție.
serie de bilețele pe care
sunt trecutede sau
expresii lacunare,
preluate din basme, pe
care elevii trebuie să le
Citesc răspunsurile
completeze cu cifrele
corespunzătoare pentru a
le confirma veridicitatea.
După raspunsurile
completate, elevii vor
observa ca toate
cuvintele completate
exprimă un număr.

4. Anunțarea Se precizează titlul Elevii ascultă cu interes Expunerea Observarea


subiectului și lecției și obiectivele și notează titlul în Activitate frontală sistematică
a obiectivelor propuse – Numeralul. caiete.
activității

REALIZAREA Se poartă o discuție cu


SENSULUI elevii prin care se
5. Introducerea punctează unele
noilor elemente necesare Elevii participă activ la
discuție manifestând Activitate frontală Observarea
conținuturi demersului de
interes pentru a Conversația sistematică
introducere a noilor
identifica cele două Aprecieri
conținuturi:
tipuri de numeral: verbale
Prin ce cuvinte putem
exprima un număr? Dar numeral

ordinea prin numărare? cardinal/numeral

Se împart niște bilețele ordinal

pe care sunt trecute atât


numerale cardinale cât și Activitate frontală
numerale ordinale, elevii Jocul didactic
Elevii citesc bilețele și
fiind solicitați sa citească
le pun în coșuețul
cuvântul trecut pe bilețel
corespunzător
și să îl pună în coșulețul
corespunzător

Se realizează o selecție a
acestor cuvinte potrivite
pentru fiecare categorie
de numeral,
Evaluare
descoperindu-se cele
reciprocă
două tipuri de numeral:
Aprecieri
numeral cardinal și
verbale
numeral ordinal.
În urma discuțiilor se Elevii cooperează

definește numeralul. pentru rezolvarea


Pentru a descoperi corectă a exercițiilor și
tipurile de numerale și își trec în caiete
flexiunea acestora, se noțiunile teoretice Activitate în

rezolvă oral exercițiile 1, descoperite. perechi

2, 3 și 4 de la pagina Analiza

164, scriindu-se pe tablă gramaticală

doar puține exemple din


care să rezulte numerale
simple și compuse și
Elevii sunt organizați
modul de alcătuire al
în perechi și rezolvă
acestora
sarcinile exercițiului 6
pentru a descoperi
Pentru a cunoște valorile
ficare valoare
morfologice ale
morfologică a
cuvintelor un și o, se
cuvintelor date.
rezolvă exercițiile 5 și 6
de la pagina 165,
Aruncă mingea pentru a
prezentarea soluțiilor
găsi răspunsurile.
realizându-se prin
metoda RAI.

REFLECȚIA Pentru consolidarea Elevii rezolvă exercițiul Activitate pe grupe Observare


6. Consolidarea cunoștintelor se rezolvă și în perechi. sistematică
cunoștințelor exercițiul 4 de la pagina
165.
7. Asigurarea Redactează o compunere Elevii notează tema.
retenției și a narativ-descriptivă în
transferului care să prezinți o
înâmplare neobișnuită
petrecută cu un personaj
fabulos.
8. Evaluarea Evaluez elevii care au Activitate Aprecieri
demonstrat interes și îndividuală verbale
care au participat activ și individuale și
calitativ în cadrul colective.
activității

Balaurul cel cu................capete


Cei...................purceluși

Cizmele fermecate de ………………………..poște

.............................feți cu stea în frunte

Cele………………..fete de împărat și palatul fermecat

Ali-Baba și cei………………….de hoți

Șaptezeci și nouă Primul


Unsprezece Optsprezece

O sută trei
Paisprezece

Al cincilea
Al treilea

A doua întâiul

You might also like