Klasa 2 (2) S

You might also like

Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
You are on page 1of 38

Fusha: Lënda: Klasa 2

Edukim atdhetar Orë kujdestarie

Tema mësimore: Situata e të nxënit:

Dita e Paqes. Bisede. Bisedë,foto

Rezultatet e të nxënit: Nxënësi/ja: Fjalët kyce:

- Flet per rendesine e paqes. paqe


- Liston gjerat e rendesishme te paqes .
- Përshkruan rolin e paqes.
- Thote me fjale te thjeshta cfare di per paqen.
- Tregon raste te prishjes s e paqes ne bote.

Burimet dhe materialet didaktike: Lidhja me fushat e tjera:

Foto, albume, flete A4, ngjyra Gjuha dhe komunikimi, Arte

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve:

Metodologjia: diskutim, vizatim

 Veprimtaritë e nxënësve: punë në grup.


 Bisede: Paqja.

 Si te kujdesemi te jemi paqesore.

 Bisede:Paqja ne bote dhe rendesia e saj.

 Nx thone cdine per te. Tregohen raste te ngjashme.

 Pune me grupe;Vizatim:Paqja.

 Turi i galerisë.Ekspozitë e punimeve


Vlerësimi: Nxënësit vlerësojnë njëri-tjetrin gjatë aktiviteteve. Vlerësohen nxënësit për punët
individuale dhe në grup. Vlerësohen me shprehje për qëndrimin e tyre në situatat dhe në
diskutimet gjatë orës.
Fusha: Lënda: Klasa 2

Edukim per zhvillim Orë kujdestarie


personaliteti
Tema mësimore: Situata e të nxënit:

Dita Nderkombetare e Shkrimit dhe e leximit(Unesco) Bisedë,foto

Rezultatet e të nxënit: Nxënësi/ja: Fjalët kyce:

- Flet per rendesine e shkrimit dhe leximit. shkrimi, leximi,


- Liston gjerat e rendesishme te shkrimit dhe
leximit .
- Përshkruan rolin e shkrimit dhe leximit .
- Thote me fjale te thjeshta cfare di per rendesine
e shkrimit dhe leximit .

Burimet dhe materialet didaktike: Lidhja me fushat e tjera:

Foto, albume, flete A4, ngjyra Gjuha dhe komunikimi, Arte

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve:

Metodologjia: diskutim, vizatim

 Veprimtaritë e nxënësve: punë në grup.


 Bisede: shkrimi dhe leximi.

 Rendesia e shkrimit dhe leximit .

 Bisede:Unesco,cdime per te.

 Nx thone cdine per te. Tregohen raste te ngjashme.

 Pune me grupe;Vizatim:Di te shkruaj dhe lexoj.

 Turi i galerisë.Ekspozitë e punimeve


Vlerësimi: Nxënësit vlerësojnë njëri-tjetrin gjatë aktiviteteve. Vlerësohen nxënësit për punët
individuale dhe në grup. Vlerësohen me shprehje për qëndrimin e tyre në situatat dhe në
diskutimet gjatë orës.
Fusha: Lënda: Klasa 2

Te drejtat dhe detyrat Orë kujdestarie

Tema mësimore: Situata e të nxënit:

Njohja me rregulloren e shkolles Bisedë,rregullorja e shkolles.

Rezultatet e të nxënit: Nxënësi/ja: Fjalët kyce:

- Njohja me rregulloren e shkolles. rregullore


- Kupton se duhet respektuar rregullorja e shkolles.
- Flet per rendesine e rregullores se shkolles. zbatoj

Burimet dhe materialet didaktike: Lidhja me fushat e tjera:

Foto, albume, flete A4, ngjyra Gjuha dhe komunikimi, Arte

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve:

Metodologjia: diskutim, vizatim

 Veprimtaritë e nxënësve: punë në grup.


 Bisede: rregullorja e shkolles

 Si te zbatojme rregulloren e shkolles .

 Bisede:Njerezit qe nuk zbatojne rregulloren e shkolles.

 Nx thone cdine per te. Tregohen raste te ngjashme.

 Pune me grupe;Vizatim: rregullorja e shkolles .

 Turi i galerisë.Ekspozitë e punimeve

Vlerësimi: Nxënësit vlerësojnë njëri-tjetrin gjatë aktiviteteve. Vlerësohen nxënësit për punët individuale
dhe në grup. Vlerësohen me shprehje për qëndrimin e tyre në situatat dhe në diskutimet gjatë orës.
Fusha: Lënda: Klasa 2

Edukim shendetesor Orë kujdestarie

Tema mësimore: Situata e të nxënit:

Ushqehem shendetshem Bisedë,foto piramida ushqimore

Rezultatet e të nxënit: Nxënësi/ja: Fjalët kyce:

- Mëson se njerëzit kanë nevojë për shumëllojshmëri Kujdes


ushqimesh në dietën e tyre, në mënyrë që të jenë të
shëndetshëm. Njerez
- Kupton se njerëz nga kultura të ndryshme hanë
ushqime të ndryshme. Ushqime
- Identifikon se ushqimi duhet të përgatitet dhe të ruhet
me kujdes. Diete

Burimet dhe materialet didaktike: Lidhja me fushat e tjera:

Foto, albume, flete A4, ngjyra Gjuha dhe komunikimi, Arte

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve:

Metodologjia: diskutim, vizatim

 Veprimtaritë e nxënësve: punë në grup.


 Bisede: Shendeti fizik.Piramida e ushqimeve

 Si te kujdesemi te jemi te shendetshem.

 Bisede:Njerezit me probleme te shendetit.

 Nx thone cdine per te. Tregohen raste te ngjashme.

 Pune me grupe;Vizatim:Tregoni kujdesin ndaj shendetit.

 Turi i galerisë.Ekspozitë e punimeve

Vlerësimi: Nxënësit vlerësojnë njëri-tjetrin gjatë aktiviteteve. Vlerësohen nxënësit për punët individuale
dhe në grup. Vlerësohen me shprehje për qëndrimin e tyre në situatat dhe në diskutimet gjatë orës.
Fusha: Lënda: Klasa 2

Edukim shendetesor Orë kujdestarie

Tema mësimore: Situata e të nxënit:

Dita Boterore e Shendetit Mendor Bisedë,foto

Rezultatet e të nxënit: Nxënësi/ja: Fjalët kyce:

- Flet per rendesine e kujdesit ndaj shendetit Kujdes


mendor.
- Liston gjerat e rendesishme te shendetit Shendet mendor
mendor.
- Thote me fjale te thjeshta cfare di per te.
- Tregon raste te njerezve me probleme te
shwndetit mendor.

Burimet dhe materialet didaktike: Lidhja me fushat e tjera:

Foto, albume, flete A4, ngjyra Gjuha dhe komunikimi, Arte

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve:

Metodologjia: diskutim, vizatim

 Veprimtaritë e nxënësve: punë në grup.


 Bisede: Shendeti mendor.

 Si te kujdesemi te jemi te shendetshem menderisht.

 Bisede:Njerezit me probleme te shendetit mendor.

 Nx thone cdine per te. Tregohen raste te ngjashme.

 Pune me grupe;Vizatim:Tregoni kujdesin ndaj shendetit mendor.

 Turi i galerisë.Ekspozitë e punimeve

Vlerësimi: Nxënësit vlerësojnë njëri-tjetrin gjatë aktiviteteve. Vlerësohen nxënësit për punët
individuale dhe në grup. Vlerësohen me shprehje për qëndrimin e tyre në situatat dhe në
diskutimet gjatë orës.
Fusha: Lënda: Klasa 2

Edukim atdhetar Orë kujdestarie

Tema mësimore: Situata e të nxënit:

Dita e Shenjterimit te Nene Terezes Bisedë,foto

Rezultatet e të nxënit: Nxënësi/ja: Fjalët kyce:

- Flet per rolin e Nene Terezes. bamiresi


- Liston faktet qe di per jeten e saj.
te varfer
- Përshkruan rolin e punes se saj ne ndihme te
varferve. mosion
- Tregon raste te punes se saj ne bote.

Burimet dhe materialet didaktike: Lidhja me fushat e tjera:

Foto, albume, flete A4, ngjyra Gjuha dhe komunikimi, Arte

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve:

Metodologjia: diskutim, vizatim

 Veprimtaritë e nxënësve: punë në grup.


 Bisede: Nene Tereza
 Nx flasin per faktet qe dine per te.

 Si te kujdesemi per me te varfrit.

 Bisede:Shenjterimi i Nene Terezes .

 Nx thone cdine per te. Tregohen raste te ngjashme.

 Pune me grupe;Vizatim:Nene Tereza

 Turi i galerisë.Ekspozitë e punimeve


Vlerësimi: Nxënësit vlerësojnë njëri-tjetrin gjatë aktiviteteve. Vlerësohen nxënësit për punët
individuale dhe në grup. Vlerësohen me shprehje për qëndrimin e tyre në situatat dhe në
diskutimet gjatë orës.
Fusha: Lënda: Klasa 2

Edukim shendetesor Orë kujdestarie

Tema mësimore: Situata e të nxënit:

Bisede rreth Covidit . Demostrim per ruajtjen ndaj Bisedë, poster


tij.

Rezultatet e të nxënit: Nxënësi/ja: Fjalët kyce:

- Lison rreziqet e Covid ne shendet . Covid,maske,larje duarsh,


- Tregon rregullat e ruajtjes nga covid . higjiene,dizinfektant,distance
- Përshkruan mënyrën e organizimit te tyre. sociale,shendet fizik
- Flet per rendesine e zbatimit te rregullave dhe
ndikimin ne shendet.

Burimet dhe materialet didaktike: Lidhja me fushat e tjera:

foto, albume, flete a4, bojra Gjuha dhe komunikimi, Arte

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve:

Metodologjia: diskutim.

 Veprimtaritë e nxënësve: punë me gjithe klasen.

Covid-sars 19
 Bisede: Cdini per Covid? Kllaster

 Cilat jane rregullat e ruajtjes prej tij? Nxenesit listojne rregullat qe zbatojme cdo dite.

 Cfare rendesie ka zbatimi i ketyre rregullave? Pse?

 Vizatim: Covid-Sars 19

 Turi i galerisë: Ekspozitë e punimeve.

Vlerësimi: Nxënësit vlerësojnë njëri-tjetrin gjatë aktiviteteve. Vlerësohen nxënësit për punët
individuale dhe në grup. Vlerësohen me shprehje për qëndrimin e tyre në situatat dhe në
diskutimet gjatë orës.
Fusha: Lënda: Klasa 2

Edukim shendetesor Orë kujdestarie

Tema mësimore: Situata e të nxënit:

Bisede rreth Covidit . Demostrim per ruajtjen ndaj tij. Bisedë ,poster

Rezultatet e të nxënit: Nxënësi/ja: Fjalët kyce:

- Lison rreziqet e Covid ne shendet . Covid,maske,larje duarsh,


- Tregon rregullat e ruajtjes nga covid . higjiene,dizinfektant,distance
- Përshkruan mënyrën e organizimit te tyre. sociale,shendet fizik
- Flet per rendesine e zbatimit te rregullave dhe
ndikimin ne shendet.

Burimet dhe materialet didaktike: Lidhja me fushat e tjera:

foto, albume, flete a4, bojra Gjuha dhe komunikimi, Arte

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve:

Metodologjia: diskutim.

 Veprimtaritë e nxënësve: punë me gjithe klasen.

Covid-sars 19
 Bisede: Cdini per Covid? Kllaster

 Cilat jane rregullat e ruajtjes prej tij? Nxenesit listojne rregullat qe zbatojme cdo dite.

 Cfare rendesie ka zbatimi i ketyre rregullave? Pse?

 Vizatim: Covid-Sars 19

 Turi i galerisë: Ekspozitë e punimeve.

Vlerësimi: Nxënësit vlerësojnë njëri-tjetrin gjatë aktiviteteve. Vlerësohen nxënësit për punët
individuale dhe në grup. Vlerësohen me shprehje për qëndrimin e tyre në situatat dhe në
diskutimet gjatë orës.
Fusha: Lënda: Klasa 2

Edukim shendetesor Orë kujdestarie

Tema mësimore: Situata e të nxënit:

Bisede rreth Covidit . Demostrim per ruajtjen ndaj Bisedë, poster


tij.

Rezultatet e të nxënit: Nxënësi/ja: Fjalët kyce:

- Lison rreziqet e Covid ne shendet . Covid,maske,larje duarsh,


- Tregon rregullat e ruajtjes nga covid . higjiene,dizinfektant,distance
- Përshkruan mënyrën e organizimit te tyre. sociale,shendet fizik
- Flet per rendesine e zbatimit te rregullave dhe
ndikimin ne shendet.

Burimet dhe materialet didaktike: Lidhja me fushat e tjera:

foto, albume, flete a4, bojra Gjuha dhe komunikimi, Arte

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve:

Metodologjia: diskutim.

 Veprimtaritë e nxënësve: punë me gjithe klasen.

Covid-sars 19
 Bisede: Cdini per Covid? Kllaster

 Cilat jane rregullat e ruajtjes prej tij? Nxenesit listojne rregullat qe zbatojme cdo dite.

 Cfare rendesie ka zbatimi i ketyre rregullave? Pse?

 Vizatim: Covid-Sars 19

 Turi i galerisë: Ekspozitë e punimeve.

Vlerësimi: Nxënësit vlerësojnë njëri-tjetrin gjatë aktiviteteve. Vlerësohen nxënësit për punët
individuale dhe në grup. Vlerësohen me shprehje për qëndrimin e tyre në situatat dhe në
diskutimet gjatë orës.
Fusha: Lënda: Klasa 2

Edukim shendetesor Orë kujdestarie

Tema mësimore: Situata e të nxënit:

Bisede rreth Covidit . Demostrim per ruajtjen ndaj Bisedë, poster


tij.

Rezultatet e të nxënit: Nxënësi/ja: Fjalët kyce:

- Lison rreziqet e Covid ne shendet . Covid,maske,larje duarsh,


- Tregon rregullat e ruajtjes nga covid . higjiene,dizinfektant,distance
- Përshkruan mënyrën e organizimit te tyre. sociale,shendet fizik
- Flet per rendesine e zbatimit te rregullave dhe
ndikimin ne shendet.

Burimet dhe materialet didaktike: Lidhja me fushat e tjera:

foto, albume, flete a4, bojra Gjuha dhe komunikimi, Arte

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve:

Metodologjia: diskutim.

 Veprimtaritë e nxënësve: punë me gjithe klasen.

Covid-sars 19
 Bisede: Cdini per Covid? Kllaster

 Cilat jane rregullat e ruajtjes prej tij? Nxenesit listojne rregullat qe zbatojme cdo dite.

 Cfare rendesie ka zbatimi i ketyre rregullave? Pse?

 Vizatim: Covid-Sars 19

 Turi i galerisë: Ekspozitë e punimeve.

Vlerësimi: Nxënësit vlerësojnë njëri-tjetrin gjatë aktiviteteve. Vlerësohen nxënësit për punët
individuale dhe në grup. Vlerësohen me shprehje për qëndrimin e tyre në situatat dhe në
diskutimet gjatë orës.
Fusha: Lënda: Klasa 2

Edukim shendetesor Orë kujdestarie

Tema mësimore: Situata e të nxënit:

Bisede rreth Covidit . Demostrim per ruajtjen ndaj Bisedë , poster


tij.

Rezultatet e të nxënit: Nxënësi/ja: Fjalët kyce:

- Lison rreziqet e Covid ne shendet . Covid,maske,larje duarsh,


- Tregon rregullat e ruajtjes nga covid . higjiene,dizinfektant,distance
- Përshkruan mënyrën e organizimit te tyre. sociale,shendet fizik
- Flet per rendesine e zbatimit te rregullave dhe
ndikimin ne shendet.

Burimet dhe materialet didaktike: Lidhja me fushat e tjera:

foto, albume, flete a4, bojra Gjuha dhe komunikimi, Arte

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve:

Metodologjia: diskutim.

 Veprimtaritë e nxënësve: punë me gjithe klasen.

Covid-sars 19
 Bisede: Cdini per Covid? Kllaster

 Cilat jane rregullat e ruajtjes prej tij? Nxenesit listojne rregullat qe zbatojme cdo dite.

 Cfare rendesie ka zbatimi i ketyre rregullave? Pse?

 Vizatim: Covid-Sars 19

 Turi i galerisë: Ekspozitë e punimeve.

Vlerësimi: Nxënësit vlerësojnë njëri-tjetrin gjatë aktiviteteve. Vlerësohen nxënësit për punët
individuale dhe në grup. Vlerësohen me shprehje për qëndrimin e tyre në situatat dhe në
diskutimet gjatë orës.
Fusha: Edukimi per Lënda: Ore kujdestari Klasa 2
zhvillimin e personalitetit

Tema mësimore: Situata e të nxënit:

Bisede.Te kerkohen dhe respektohen te drejtat e femijeve. Bisede,foto

Rezultatet e të nxënit: Nxënësi/ja: Fjalët kyce:

- Flet per te drejta e tij. te drejta,zbatoj, dhune


- Tregon per rendesine e zbatimit te drejtve .
- Tregon moment të jetës te moszbatimin e tyre.

Burimet dhe materialet didaktike: Lidhja me fushat e tjera:

Foto, albume, fletë a4, bojra, Gjuha dhe komunikimi, Arte

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve:

Metodologjia: Diskutim, vizatim i lirë, turi i galerisë.

Veprimtaritë e nxënësve: punë në grupe.

 Bisedë: diskutohet për te drejtat. Cdini për to? Cilat jane ato? Te drejtat e shokut dhe s ii
respektojme ato?t

une kam te
 Flet per te drejtat e veta. drejte te …

 Tregojne disa prej tyre dhe beni dallimet mes tyre.


 Tregon raste te moszbatimit te te drejtave.
 Tregon raste te ushtrimit te dhunes ndaj tyre ose te tjereve nese ka.
 Punë dyshe: vizatim,teme : te drejtat e mia.
 turi i galerisë
 diskutim i punimeve.

Vlerësimi: Nxënësit vlerësojnë njëri-tjetrin gjatë aktiviteteve. Vlerësohen nxënësit për punët
individuale dhe në grup. Vlerësohen me shprehje për qëndrimin e tyre në situatat dhe në
diskutimet gjatë orës. Vlerësim për mendimet pozitive që kanë për te drejtat.
Fusha: Lënda: Klasa 2

Edukim per tolerance Orë kujdestarie

Tema mësimore: Situata e të nxënit:

Dita Nderkombetare e Tolerances. Bisede Bisedë,foto

Rezultatet e të nxënit: Nxënësi/ja: Fjalët kyce:

- Flet per rendesine e tolerances. Toleroj, tolerance,paqe


- Liston gjerat e rendesishme te tolerances.
- Përshkruan rolin e tolerances.
- Thote me fjale te thjeshta cfare di per
tolerancen.
- Tregon raste te prishjes s e paqes nga mungesa
e tolerances.

Burimet dhe materialet didaktike: Lidhja me fushat e tjera:

Foto, albume, flete A4, ngjyra Gjuha dhe komunikimi, Arte

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve:

Metodologjia: diskutim, vizatim

 Veprimtaritë e nxënësve: punë në grup.


 Bisede: Toleranca.

 Si te kujdesemi te jemi paqesore duke toleruar.

 Bisede:Toleranca dhe rendesia e saj.

 Nx thone cdine per te. Tregohen raste te ngjashme te tolerances.

 Pune me grupe;Vizatim:Toleranca.

 Turi i galerisë.Ekspozitë e punimeve


Vlerësimi: Nxënësit vlerësojnë njëri-tjetrin gjatë aktiviteteve. Vlerësohen nxënësit për punët
individuale dhe në grup. Vlerësohen me shprehje për qëndrimin e tyre në situatat dhe në
diskutimet gjatë orës.
Fusha: Lënda: Klasa 2

Edukimi per zhvillimin e Orë kujdestarie


personalitetit
Tema mësimore: Situata e të nxënit: recitim poezish

Poezia shqiptare. Konkurs

Rezultatet e të nxënit: Nxënësi/ja: Fjalët kyce:

- Reciton vjersha ne menyre individuale. vjershe, poezi, konkurs, fitues


- Tregon interes per poezite qe degjon.
- Vlereson vjershat e shokeve dhe shoqeve.
Burimet dhe materialet didaktike: Lidhja me fushat e tjera:

libra me poezi Gjuha dhe komunikimi, Arte

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve:

Metodologjia: diskutim, vizatim

 Veprimtaritë e nxënësve: punë në grup.

 Bisede: Poezia

- Nxenesit recitojne ne m. individuale.


- I thone para klases.
- Diskutohet rreth tyre.
- Nxenesit vleresojne recitimet e shokeve dhe shoqeve.
- Shpallen tre recituesit me te mire

Vlerësimi: Nxënësit vlerësojnë njëri-tjetrin gjatë aktiviteteve. Vlerësohen nxënësit për punët
individuale dhe në grup. Vlerësohen me shprehje për qëndrimin e tyre në situatat dhe në
diskutimet gjatë orës.
Fusha: Lënda: Klasa 2

Edukim atdhetar Orë kujdestarie

Tema mësimore: Situata e të nxënit:

Festa e Flamurit dhe e Clirimit Kombetar Bisedë,foto

Rezultatet e të nxënit: Nxënësi/ja: Fjalët kyce:

- Lison festa të ndryshme. Feste, flamur, clirim, simbol


- Tregon per festat e Flamurit dhe te Clirimit.
- Përshkruan mënyrën e festimit.

Burimet dhe materialet didaktike: Lidhja me fushat e tjera:

foto, albume, flet a4, bojra Gjuha dhe komunikimi, Arte

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve:

Metodologjia: diskutim.

 Veprimtaritë e nxënësve: punë në grup.


 Bisede. Festat

 Festa e Flamurit. Cdini per te?

 Si i festoni ju ato?

 Vizatim: Festat e Nentorit.

 Turi i galerisë: Ekspozitë e punimeve.

Vlerësimi: Nxënësit vlerësojnë njëri-tjetrin gjatë aktiviteteve. Vlerësohen nxënësit për punët
individuale dhe në grup. Vlerësohen me shprehje për qëndrimin e tyre në situatat dhe në
diskutimet gjatë orës.
Fusha: Lënda: Klasa 2
Edukimi per zhvillimin e Orë kujdestarie
personalitetit.
Tema mësimore: Situata e të nxënit:
Siguria e femijeve ne internet Bisedë,foto

Rezultatet e të nxënit: Nxënësi/ja: Fjalët kyce:

- Flet per rendesine e sigurise ne internet. Kujdes


- Liston gjerat e rendesishme te sigurise ne
Siguri
internet.
- Thote me fjale te thjeshta cfare di per sigurise internet.
ne internet..

Burimet dhe materialet didaktike: Lidhja me fushat e tjera:

Foto, albume, flete A4, ngjyra Gjuha dhe komunikimi, Arte

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve:

Metodologjia: diskutim, vizatim

 Veprimtaritë e nxënësve: punë në grup.


 Bisede: siguria ne internet.

 Si te kujdesemi te jemi te sigurte ne perdorimin ne internet.

 Bisede:Une dhe interneti

 Nx thone cdine per te. Tregohen raste te ngjashme.

 Pune me grupe;Vizatim

 Turi i galerisë.Ekspozitë e punimeve

Vlerësimi: Nxënësit vlerësojnë njëri-tjetrin gjatë aktiviteteve. Vlerësohen nxënësit për punët
individuale dhe në grup. Vlerësohen me shprehje për qëndrimin e tyre në situatat dhe në
diskutimet gjatë orës.
Fusha: Edukimi per Lënda: Ore kujdestari Klasa 2
zhvillimin e personalitetit

Tema mësimore: Dita Kombetare e Drejtesise. Bisede per Situata e të nxënit:


mbrojten e te drejtave te njeriut.
Bisede,foto

Rezultatet e të nxënit: Nxënësi/ja: Fjalët kyce:

- Flet per te drejta e tij. te drejta,zbatoj, dhune, KFD


- Tregon per rendesine e zbatimit te drejtve .
- Tregon moment të jetës te moszbatimin e tyre.

Burimet dhe materialet didaktike: Lidhja me fushat e tjera:

Foto, albume, fletë a4, bojra,KDF Gjuha dhe komunikimi, Arte

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve:

Metodologjia: Diskutim, vizatim i lirë, turi i galerisë.

Veprimtaritë e nxënësve: punë në grupe.

 Bisedë: diskutohet për te drejtat. Cdini për to? Cilat jane ato? Te drejtat e shokut dhe s ii
respektojme ato?
 Njihen nxenesit me KFD

une kam te
drejte te …
 Flet per te drejtat e veta.
 Tregojne disa prej tyre dhe beni dallimet mes tyre.
 Tregon raste te moszbatimit te te drejtave.
 Tregon raste te ushtrimit te dhunes ndaj tyre ose te tjereve nese ka.
 Punë dyshe: vizatim,teme : te drejtat e mia.
 turi i galerisë
 diskutim i punimeve.

Vlerësimi: Nxënësit vlerësojnë njëri-tjetrin gjatë aktiviteteve. Vlerësohen nxënësit për punët
individuale dhe në grup. Vlerësohen me shprehje për qëndrimin e tyre në situatat dhe në
diskutimet gjatë orës. Vlerësim për mendimet pozitive që kanë për te drejtat.
Fusha: Edukimi per Lënda: Ore kujdestari Klasa 2
zhvillimin e personalitetit

Tema mësimore: Situata e të nxënit:

Dita Nderkombetare e Holokaustit, 27 janar Bisede,foto

Rezultatet e të nxënit: Nxënësi/ja: Fjalët kyce:

- Flet per te drejta e njereve. holokaust, diskriminim,


- Tregon per fakte historike .
- Njihet me holokaustin.

Burimet dhe materialet didaktike: Lidhja me fushat e tjera:

Foto, albume, fletë a4, bojra,KDF Gjuha dhe komunikimi, Arte

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve:

Metodologjia: Diskutim, vizatim i lirë, turi i galerisë.

Veprimtaritë e nxënësve: punë në grupe.

 Bisedë: Holokausti.
 Njihen nxenesit me Holokaustin
 Flet per te ,lexon ndonje fakt qe ka sjelle nga shtepia.
 Tregojne disa prej fotove te sjella dhe behen dallimet mes tyre.
 Tregon raste te holokaustit nga historite e sjella ne klase.
 Punë dyshe: vizatim,teme : holokausti.
 Turi i galerisë
 Diskutim i punimeve.

Vlerësimi: Nxënësit vlerësojnë njëri-tjetrin gjatë aktiviteteve. Vlerësohen nxënësit për punët
individuale dhe në grup. Vlerësohen me shprehje për qëndrimin e tyre në situatat dhe në
diskutimet gjatë orës. Vlerësim për mendimet pozitive që kanë për te drejtat.
Fusha: Edukimi per Lënda: Klasa 2
zhvillimin e personalitetit
Orë kujdestarie

Tema mësimore: Situata e të nxënit:

Aktivitet festiv: Krishtlindjet dhe Viti i RI Bisedë,

Rezultatet e të nxënit: Nxënësi/ja: Fjalët kyce:

- Lison festa të ndryshme. Feste, festoj, zbukuroj


- Tregon festat që po afrojnë.
- Përshkruan mënyrën e festimit.

Burimet dhe materialet didaktike: Lidhja me fushat e tjera:

Konventa për të Drejtat e Fëmijëve, Gjuha dhe komunikimi, Arte

foto, albume.

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve:

Metodologjia: diskutim.

 Veprimtaritë e nxënësve: punë në grup.

 Bisede: Festat e fundvitit

 Si i festoni ju ato?

 Vizatim: Festat e fundvitit.

 Turi i galerisë: Ekspozitë e punimeve.

Vlerësimi: Nxënësit vlerësojnë njëri-tjetrin gjatë aktiviteteve. Vlerësohen nxënësit për punët
individuale dhe në grup. Vlerësohen me shprehje për qëndrimin e tyre në situatat dhe në
diskutimet gjatë orës.

Detyrë:
Fusha: Lënda: Klasa 2

Edukim global Orë kujdestarie

Tema mësimore: Situata e të nxënit:

Konstatimi i niveleve te larta te smogut ne qytetin e Bisedë,


Tiranes.

Rezultatet e të nxënit: Nxënësi/ja: Fjalët kyce:

- Përshkruan mjedisin ne qytetin tone. smog


- Liston ndotes te mjedisit.
- Tregon per ndotjen e mjedisit ne qytetin tone. mjedis

ndotje

Burimet dhe materialet didaktike: Lidhja me fushat e tjera:

Gjuha dhe komunikimi, Arte

Foto, albume.

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve:

Metodologjia: diskutim.

 Veprimtaritë e nxënësve: punë në grup.

 Bisede: Konstatimi i niveleve te larta te smogut ne qytetin e Tiranes.

 Si eshte mjedisi ne qytetin tone?

 Listohen ndotes te mjedisit.

 Jepen mendime per mbrojtjen e mjedisit.

Vlerësimi: Nxënësit vlerësojnë njëri-tjetrin gjatë aktiviteteve. Vlerësohen nxënësit për punët
individuale dhe në grup. Vlerësohen me shprehje për qëndrimin e tyre në situatat dhe në
diskutimet gjatë orës.
Fusha: Lënda: Klasa 2

Edukim atdhetar Orë kujdestarie

Tema mësimore: Situata e të nxënit:

Skenderbeu-Heroi ynë.Ekspozitë me foto. Bisedë,foto

Rezultatet e të nxënit: Nxënësi/ja: Fjalët kyce:

hero

- Përshkruan Skenderbeun si hero. histori


- Liston cilësitë e tij.
- Tregon per ngjarje historike.

Burimet dhe materialet didaktike: Lidhja me fushat e tjera:

Gjuha dhe komunikimi, Arte

Foto, albume, flete A4, ngjyra

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve:

Metodologjia: diskutim, vizatim

 Veprimtaritë e nxënësve: punë në grup.

 Bisede: Kllaster SKENDERBEU.

 Listohen cilësitë e tij.

 Flasim rreth fakteve historike që dime.

 Vizatim:Skenderbeu

 Turi i galerisë.Ekspozitë e punimeve

Vlerësimi: Nxënësit vlerësojnë njëri-tjetrin gjatë aktiviteteve. Vlerësohen nxënësit për punët
individuale dhe në grup. Vlerësohen me shprehje për qëndrimin e tyre në situatat dhe në
diskutimet gjatë orës.

Detyrë:
Fusha:Edukimi per zhvillimin Lënda: Klasa 2
e personalitetit
Orë kujdestarie

Tema mësimore: Situata e të nxënit:

Dita kombetare e policise. I ftuar nje punonjes policie Bisedë

Rezultatet e të nxënit: Nxënësi/ja: Fjalët kyce:

- Përshkruan nje punonjes policie. polici


- Liston detyrat e punonjesit te policise.
- Tregon per ndihmen e marre nga policia ne punonjes policie
raste te ndryshme .

Burimet dhe materialet didaktike: Lidhja me fushat e tjera:

Gjuha dhe komunikimi, Arte

Foto, tabela te policise.

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve:

Metodologjia: diskutim.

 Veprimtaritë e nxënësve: punë në grup.

 Bisede rreth rendesise qe ka policia per komunitetin.

 Si ju ndihmon policia ne jeten tuaj te perditshme?

 Diskutohet me punonjesin e policise qe kemi ftuar.

Vlerësimi: Nxënësit vlerësojnë njëri-tjetrin gjatë aktiviteteve. Vlerësohen nxënësit për punët
individuale dhe në grup. Vlerësohen me shprehje për qëndrimin e tyre në situatat dhe në
diskutimet gjatë orës.
Fusha: Lënda: Klasa 2

Edukimi per dijen Orë kujdestarie

Tema mësimore: Situata e të nxënit:

Bisede:Libri eshte miku yne me i mire. Bisedë,foto

Rezultatet e të nxënit: Nxënësi/ja: Fjalët kyce:

Libër

- Tregon për rëndësinë e librit. Përrallë


- Liston llojet e librave.
- Tregon per librat që ka lexuar. Tregim

vjershë

Burimet dhe materialet didaktike: Lidhja me fushat e tjera:

Gjuha dhe komunikimi, Arte

Foto, albume, flete A4, ngjyra

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve:

Metodologjia: diskutim, vizatim

 Veprimtaritë e nxënësve: punë në grup.

 Bisede: Kllaster LIBRAT.

 Listohen LLOJET e tij.

 Flasim rreth LIBRAVE QË KEMI LEXUAR.

 Vizatim:Librim që unë pëlqej.

 Turi i galerisë.Ekspozitë e punimeve

Vlerësimi: Nxënësit vlerësojnë njëri-tjetrin gjatë aktiviteteve. Vlerësohen nxënësit për punët
individuale dhe në grup. Vlerësohen me shprehje për qëndrimin e tyre në situatat dhe në
diskutimet gjatë orës.
Fusha: Edukimi per Lënda: Klasa 2
zhvillimin e personalitetit
Orë kujdestarie

Tema mësimore: Situata e të nxënit:

Bisede dhe veprimtari praktike (talentetet e reja) Bisedë

Vizatim i lire

Rezultatet e të nxënit: Nxënësi/ja: Fjalët kyce:

- Përshkruan talentin qe mendon se ka.. talent


- Tregon veprimtarite qe kryen per zhvillimin e
talentit qe ka.
- Jep mendime per talentet e shokeve dhe
shoqeve.

Burimet dhe materialet didaktike: Lidhja me fushat e tjera:

Gjuha dhe komunikimi, Arte

Foto, A4, ngjyra

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve:

Metodologjia: diskutim.

 Veprimtaritë e nxënësve: punë në grup.

 Bisede rreth talenteve.

 Cfare talenti mendoni se keni?

 Diskutohet me nxenesit dhe me pas paraqitet me vizatim talenti qe kane.

Vlerësimi: Nxënësit vlerësojnë njëri-tjetrin gjatë aktiviteteve. Vlerësohen nxënësit për punët
individuale dhe në grup. Vlerësohen me shprehje për qëndrimin e tyre në situatat dhe në
diskutimet gjatë orës.
Fusha: Edukimi per ruajtjen e Lënda: Klasa 2
mjedisit
Orë kujdestarie

Tema mësimore: Situata e të nxënit:

Kujdesi per mjetet e klases Bisedë,

Rezultatet e të nxënit: Nxënësi/ja: Fjalët kyce:

- Tregon për mjete e tij. mjete, kulete, vizore, laps etj,,,


- Flet bukur për se sherbejne ato .
- Tregon interes për ruajtjen e tyre. kujdes, perdor

Burimet dhe materialet didaktike: Lidhja me fushat e tjera:

Foto, albume, flete A4, ngjyra Gjuha dhe komunikimi, Arte

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve:

Metodologjia: diskutim, vizatim

 Veprimtaritë e nxënësve: punë në grup.

 Bisede: Mjetet

 A kemi mjete pune në klasën tonë? ku i perdorim ato?

 Nxënësit e tregojnë për eksperiencat e tyre .

 Flasim rreth m,jeteve të nxënësve në klasën tonë, dhe kujdesin ndaj tyre

 Vizatim:Mjetet e mia.

 Turi i galerisë.Ekspozitë e punimeve

Vlerësimi: Nxënësit vlerësojnë njëri-tjetrin gjatë aktiviteteve. Vlerësohen nxënësit për punët
individuale dhe në grup. Vlerësohen me shprehje për qëndrimin e tyre në situatat dhe në
diskutimet gjatë orës.
Fusha: Lënda: Klasa 2

Edukimi per zhvillimin e Orë kujdestarie


personalitetit
Tema mësimore: Situata e të nxënit:

Bisede. Dita e barazise gjinore Bisedë

Vizatim i lire

Rezultatet e të nxënit: Nxënësi/ja: Fjalët kyce:

- Përshkruan kuptimin e shprehjes barazi barazi gjinore


gjinore.
- Tregon se si respektohet ajo ne mjedisin ku
jeton.
- Jep mendime per respektimin e barazise
gjinore nga te gjithe.

Burimet dhe materialet didaktike: Lidhja me fushat e tjera:

Foto, A4, ngjyra Gjuha dhe komunikimi, Arte

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve:

Metodologjia: diskutim.

 Veprimtaritë e nxënësve: punë në grup.

 Bisede barazise gjinore.

 Si respektohet barazia gjinore?

 Diskutohet me nxenesit dhe me pas paraqitet me vizatim tmendimet qe kane.

Vlerësimi: Nxënësit vlerësojnë njëri-tjetrin gjatë aktiviteteve. Vlerësohen nxënësit për punët
individuale dhe në grup. Vlerësohen me shprehje për qëndrimin e tyre në situatat dhe në
diskutimet gjatë orës.
Fusha: Lënda: Klasa 2

Edukimi per zhvillimin e Orë kujdestarie


personalitetit
Tema mësimore: Situata e të nxënit:

Program festiv: “Festa e nenes dhe mesueses”. Bisede

Rezultatet e të nxënit: Nxënësi/ja Fjalët kyce:

- Lison festa të ndryshme. Feste, festoj, zbukuroj


- Tregon festat që po afrojnë.
- Përshkruan mënyrën e festimit.

Burimet dhe materialet didaktike: Lidhja me fushat e tjera:

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve:

Metodologjia:

 Veprimtaritë e nxënësve: punë në grup.

 Bisede: Festat e fundvitit

 Si i festoni ju ato?

 Vizatim: Festat e fundvitit.

 Turi i galerisë: Ekspozitë e punimeve.

Vlerësimi: Nxënësit vlerësojnë njëri-tjetrin gjatë aktiviteteve. Vlerësohen nxënësit për punët
individuale dhe në grup. Vlerësohen me shprehje për qëndrimin e tyre në situatat dhe në
diskutimet gjatë orës.
Fusha: Edukimi per te drejtat Lënda: Klasa 2
dhe detyrat
Orë kujdestarie

Tema mësimore: Situata e të nxënit:

Bisede: Lufta kunder trafikimit te qenieve njerezore Bisedë,

Rezultatet e të nxënit: Nxënësi/ja: Fjalët kyce:

- Tregon për trafikimin e qenieve njerezore. trafikim, rrezik,qenie njerezore


- Shfaq interes per temen.
- Tregon per raste qe mund te kete degjuar.

Burimet dhe materialet didaktike: Lidhja me fushat e tjera:

Foto, albume, flete A4, ngjyra Gjuha dhe komunikimi, Arte

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve:

Metodologjia: diskutim, vizatim

 Veprimtaritë e nxënësve: punë në grup.

 Bisede: trafikimi i qenieve njerezore

 A duhet te kemi njohuri per kete fenomen? pse?

 A dime raste te tilla? Ku i keni degjuar?

 Nxënësit e tregojnë për eksperiencat e tyre .


 Vizatim: trafikimin e qenieve njerezore

 Turi i galerisë.Ekspozitë e punimeve

Vlerësimi: Nxënësit vlerësojnë njëri-tjetrin gjatë aktiviteteve. Vlerësohen nxënësit për punët
individuale dhe në grup. Vlerësohen me shprehje për qëndrimin e tyre në situatat dhe në
diskutimet gjatë orës.
Fusha: Lënda: Klasa 2

Edukimi per zhvillimin e Orë kujdestarie


personalitetit
Tema mësimore: Situata e të nxënit:

Bisede: Si mund t’u vime ne ndihme zogjve. Bisedë,Vizatim i lire

Rezultatet e të nxënit: Nxënësi/ja: Fjalët kyce:

- Përshkruan rendesine qe kane zogjte per jeten e ndihme


njeriut.
- Tregon se si kujdeset per zogjte ne mjedisin ku zogj
jeton.
- Jep mendime per ruajtjen e zogjve nga te
gjithe.

Burimet dhe materialet didaktike: Lidhja me fushat e tjera:

Foto, A4, ngjyra Gjuha dhe komunikimi, Arte

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve:

Metodologjia: diskutim.

 Veprimtaritë e nxënësve: punë në grup.

 Bisede rreth zogjve.

 Si kujdeseni ju per zogjte?

 Diskutohet me nxenesit dhe me pas paraqitet me vizatim mendimet qe kane.

Vlerësimi: Nxënësit vlerësojnë njëri-tjetrin gjatë aktiviteteve. Vlerësohen nxënësit për punët
individuale dhe në grup. Vlerësohen me shprehje për qëndrimin e tyre në situatat dhe në
diskutimet gjatë orës.
Fusha: Lënda: Klasa 2

Edukimi per zhvillimin e Orë kujdestarie


personalitetit
Tema mësimore: Situata e të nxënit:

Te njohim Europen Bisedë

foto, harte

Rezultatet e të nxënit: Nxënësi/ja: Fjalët kyce:

- Përshkruan kontinentin tone. europe, shtete ,kufinj


- Tregon se ku ndodhe vendi yne.
- Jep mendime per venien ose heqjen e kufinjve.

Burimet dhe materialet didaktike: Lidhja me fushat e tjera:

Foto, A4, ngjyra Gjuha dhe komunikimi, Arte

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve:

Metodologjia: diskutim.

 Veprimtaritë e nxënësve: punë në grup.

 Bisede ; kontinenti yne

 Njoh nxenesit me harten e Europes.

 A keni te aferm ne Europe? i Keni vizituar ato?

 Diskutohet me nxenesit dhe me pas paraqitet me vizatim europa.

Vlerësimi: Nxënësit vlerësojnë njëri-tjetrin gjatë aktiviteteve. Vlerësohen nxënësit për punët
individuale dhe në grup. Vlerësohen me shprehje për qëndrimin e tyre në situatat dhe në
diskutimet gjatë orës.
Fusha: Lënda: Klasa 2

Edukimi per zhvillimin e Orë kujdestarie


personalitetit

Tema mësimore: Situata e të nxënit:

Dita Boterore e Shendetit. “Kujdesi per shendetin”. Bisedë,foto


Femijet me aftesi te kufizuar.Autizmi

Rezultatet e të nxënit: Nxënësi/ja: Fjalët kyce:

- Flet per rendesine e kujdesit ndaj shendetit. Kujdes


- Liston gjerat e rendesishme te shendetit .
- Përshkruan mënyrën e kujdesit ndaj shendetit. Shendet
- Thote me fjale te thjeshta cfare di per autizmin. Autizem
- Tregon raste te njerezve me aftesi te kufizuar.
Aftesi e kufizuar

Burimet dhe materialet didaktike: Lidhja me fushat e tjera:

Foto, albume, flete A4, ngjyra Gjuha dhe komunikimi, Arte

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve:

Metodologjia: diskutim, vizatim

 Veprimtaritë e nxënësve: punë në grup.


 Bisede: Shendeti.

 Si te kujdesemi te jemi te shendetshem.

 Bisede:Njerezit me aftesi te kufizuar. Autizmi.

 Nx thone cdine per te. Tregohen raste te ngjashme.

 Pune me grupe;Vizatim:Tregoni kujdesin ndaj shendetit.

 Turi i galerisë.Ekspozitë e punimeve

Vlerësimi: Nxënësit vlerësojnë njëri-tjetrin gjatë aktiviteteve. Vlerësohen nxënësit për punët
individuale dhe në grup. Vlerësohen me shprehje për qëndrimin e tyre në situatat dhe në
diskutimet gjatë orës.
Fusha: Lënda: Klasa 2

Edukimi per zhvillimin e Orë kujdestarie


personalitetit

Tema mësimore: Situata e të nxënit:

Dita Boterore e Romeve. Bisede per te drejtat e romeve. Bisedë,foto

Rezultatet e të nxënit: Nxënësi/ja: Fjalët kyce:

- Flet per te drejtat e njeriut dhe te femijeve ne


vecanti.
- Përshkruan mënyrën e trajtimit te komunitetit Te drejta
rom. Rom
- Thote me fjale te thjeshta cfare di per romet.
- Tregon raste te ndryshme nga jeta e
perditshme.

Burimet dhe materialet didaktike: Lidhja me fushat e tjera:

Foto, albume, flete A4, ngjyra Gjuha dhe komunikimi, Arte

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve:

Metodologjia: diskutim, vizatim

 Veprimtaritë e nxënësve: punë në grup.

 Bisede: Te drejtat e njeriut.

- Nxenesit thone me fjale te thjeshta cfare dine per romet.

- Përshkruajne mënyrën e trajtimit te komunitetit rom.

- Nxenesit tregojne raste te ndryshme nga jeta e perditshme.

Vlerësimi: Nxënësit vlerësojnë njëri-tjetrin gjatë aktiviteteve. Vlerësohen nxënësit për punët
individuale dhe në grup. Vlerësohen me shprehje për qëndrimin e tyre në situatat dhe në
diskutimet gjatë orës.
Fusha: Lënda: Klasa 2

Edukimi per mbrojtjen e Orë kujdestarie


planetit tone.
Tema mësimore: Situata e të nxënit:

Bisede: Dita Boterore e Tokes. Bisedë,foto

Rezultatet e të nxënit: Nxënësi/ja: Fjalët kyce:

- Flet per rendesine e kujdesit ndaj Planetit. Kujdes


- Liston gjerat e rendesishme te ruajtjes se
mjedisit . Planet
- Përshkruan mënyrën e kujdesit ndaj planetit. Mbroj
- Thote me fjale te thjeshta cfare di per planetin.
- Tregon raste te shakaterrimit te planetit.

Burimet dhe materialet didaktike: Lidhja me fushat e tjera:

Foto, albume, flete A4, ngjyra Gjuha dhe komunikimi, Arte

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve:

Metodologjia: diskutim, vizatim

 Veprimtaritë e nxënësve: punë në grup.


 Bisede: Planeti.

 Si te kujdesemi per mbrojtjen e planetit.

 rreziqet nga ndotja.

 Nx thone cfare dine per te. Tregohen raste te ngjashme.

 Pune me grupe;Vizatim:Te mbrojme planetin tone.

 Turi i galerisë.Ekspozitë e punimeve

Vlerësimi: Nxënësit vlerësojnë njëri-tjetrin gjatë aktiviteteve. Vlerësohen nxënësit për punët
individuale dhe në grup. Vlerësohen me shprehje për qëndrimin e tyre në situatat dhe në
diskutimet gjatë orës.
Fusha: Lënda: Klasa 2

Dashuria per dijen Orë kujdestarie

Tema mësimore: Situata e të nxënit:

Olimpiada e matematikes bisede, foto

Rezultatet e të nxënit: Nxënësi/ja: Fjalët kyce:

- Liston njohuri te marra ne lenden e


matematikes.
- Përshkruan mënyrën e zgjidhjes se ushtrimeve. Olimpiade
- Thote me fjale te thjeshta cfare di per
matematike
problemat.
- Punon individualisht per zgjidhjen e
ushtrimeve dhe problemave.

Burimet dhe materialet didaktike: Lidhja me fushat e tjera:

flete A4 Gjuha dhe komunikimi, Arte

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve:

Metodologjia: diskutim, vizatim

 Veprimtaritë e nxënësve: punë në grup.

 Bisede: Njohurite e marra ne lenden e matematikes.

- Përshkruhen mënyrat e zgjidhjes se ushtrimeve.

- Përshkruajne mënyrën e trajtimit te problemave.

- Nxenesit punojne individualisht per zgjidhjen e ushtrimeve dhe problemave.

Vlerësimi: Nxënësit vlerësojnë njëri-tjetrin gjatë aktiviteteve. Vlerësohen nxënësit për punët
individuale dhe në grup. Vlerësohen me shprehje për qëndrimin e tyre në situatat dhe në
diskutimet gjatë orës.
Fusha: Lënda: Klasa 2

Edukimi atdhetar Orë kujdestarie

Tema mësimore: Situata e të nxënit:

Dita e Deshmoreve. Kujtojme te renet per Atdhe. bisede, foto

Rezultatet e të nxënit: Nxënësi/ja: Fjalët kyce:

- Diskuton rreth Dites se Deshmoreve.


- Reciton vjersha kushtuar Dites se
Deshmoreve. Deshmore
- Kendon kenge patriotike. Atdhe
- Paraqet me ane te vizatimit kete dite.

Burimet dhe materialet didaktike: Lidhja me fushat e tjera:

flete A4 Gjuha dhe komunikimi, Arte

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve:

Metodologjia: diskutim, vizatim

 Veprimtaritë e nxënësve: punë në grup.

 Bisede:
 Nxenesit diskutojne rreth Dites se Deshmoreve.
 Nxenesit recitojne vjersha kushtuar Dites se Deshmoreve.
 Nxenesit kendojne kenge patriotike.
 Nxenesit paraqesin me ane te vizatimit kete dite.

Vlerësimi: Nxënësit vlerësojnë njëri-tjetrin gjatë aktiviteteve. Vlerësohen nxënësit për punët
individuale dhe në grup. Vlerësohen me shprehje për qëndrimin e tyre në situatat dhe në
diskutimet gjatë orës.
Fusha: Lënda: Klasa 2

Edukimi per paqe. Orë kujdestarie

Tema mësimore: Situata e të nxënit:

Dita Kombetare e Drejtesise. Bisede per mbrojten e te


drejtave te njeriut.

Rezultatet e të nxënit: Nxënësi/ja: Fjalët kyce:

-Diskuton rreth rendesise se respektimit te te drejtave te


njeriut. Dita Kombetare e Drejtesise

-Tregon raste kur ka respektuar te drejtat e njerezve te te drejta


ndryshem.

- Paraqet me ane te vizatimit te drejta te njerezve.

Burimet dhe materialet didaktike: Lidhja me fushat e tjera:

flete A4 Gjuha dhe komunikimi, Arte

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve:

Metodologjia: diskutim, vizatim

 Veprimtaritë e nxënësve: punë në grup.

Bisede:

- Nxenesit diskutojne rreth rendesise se respektimit te te drejtave te njeriut.

- Nxenesit tregojne raste kur ka respektuar te drejtat e njerezve te ndryshem.

- Nxenesit paraqesin me ane te vizatimit te drejta te njerezve.

Vlerësimi: Nxënësit vlerësojnë njëri-tjetrin gjatë aktiviteteve. Vlerësohen nxënësit për punët
individuale dhe në grup. Vlerësohen me shprehje për qëndrimin e tyre në situatat dhe në
diskutimet gjatë orës.
Fusha: Lënda: Klasa 2

Edukimi per zhvillimin e Orë kujdestarie


personalitetit
Tema mësimore: Situata e të nxënit:

Dita Boterore e Familjes. Bisede: “Familja ime”.

Rezultatet e të nxënit: Nxënësi/ja: Fjalët kyce:

- Pershkruan familjen e tij.

- Liston pjesetaret e familjes. familje

pjesetare
- Tregon se si kujdeset per familjen.

- Paraqet me vizatim familjen e tij.

Burimet dhe materialet didaktike: Lidhja me fushat e tjera:

flete A4 Gjuha dhe komunikimi, Arte

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve:

Metodologjia: diskutim, vizatim

 Veprimtaritë e nxënësve: punë në grup.

 Bisede:
- Nxenesit pershkruajne familjen e tyre.

- Nxenesit listojne pjesetaret e familjes.

- Nxenesit tregojne se si kujdesen per familjen.

- Nxenesit paraqesin me vizatim familjen e tyre.

Vlerësimi: Nxënësit vlerësojnë njëri-tjetrin gjatë aktiviteteve. Vlerësohen nxënësit për punët
individuale dhe në grup. Vlerësohen me shprehje për qëndrimin e tyre në situatat dhe në
diskutimet gjatë orës.
Fusha: Lënda: Klasa 2

Edukimi per zhvillimin e Orë kujdestarie


personalitetit
Tema mësimore: Situata e të nxënit:

Festa e femijeve.1 Qershori.Koncert festiv.

Rezultatet e të nxënit: Nxënësi/ja: Fjalët kyce: festoj, feste,koncert

 Flet per 1 Qershorin. Ekspozite


 Kendon kenget qe ka mesuar.
Punime
 Ekspozon punime individuale.
 Vlereson punimet e shokeve dhe shoqeve. Vleresim

Burimet dhe materialet didaktike: Lidhja me fushat e tjera:

flete A4 Gjuha dhe komunikimi, Arte

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve:

Metodologjia: diskutim, vizatim

 Veprimtaritë e nxënësve: punë në grup.

 Bisede: Festa e 1 Qershorit


_koncert me kenge.
- Nxenesit ekspozojne punime individuale.
- I prezantojne para klases.
- Diskutohet rreth tyre.
- Nxenesit vleresojne punimet e shokeve dhe shoqeve.

Vlerësimi: Nxënësit vlerësojnë njëri-tjetrin gjatë aktiviteteve. Vlerësohen nxënësit për punët
individuale dhe në grup. Vlerësohen me shprehje për qëndrimin e tyre në situatat dhe në
diskutimet gjatë orës.

You might also like