Professional Documents
Culture Documents
Odpowiedzi Do Zbioru Zadan To Jest Chemia Czesc 1 Zakres Podstawowy
Odpowiedzi Do Zbioru Zadan To Jest Chemia Czesc 1 Zakres Podstawowy
Budowa atomu
Numer
zadania Rozwiązania
www.dlanauczyciela.pl Strona 1 z 45
© Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.
Zbiór zadań „To jest chemia” zakres podstawowy – rozwiązania
Dane: Szukane:
A1 = 24; %m1 = 78,99% mat = ?
A2 = 25; %m2 = 10%
A3 = 26; %m3 = 11,01%
Wzór:
13. %𝑚1 ∙ 𝐴1 + %𝑚2 ∙ 𝐴2 + %𝑚3 ∙ 𝐴3
mat =
100%
78,99% ∙ 24 + 10% ∙ 25 + 11,01% ∙ 26
mat = 100%
mat = 24,32 u
Pierwiastkiem chemicznym jest magnez (Mg).
Dane: Szukane:
A1 = 5 + 5 = 10 A2 = ?
%m1 = 18,83%
%m2 = 100% 18,83%
%m2 = 81,17%
mat = 10,811 u
14. Wzór:
mat = %𝑚 1∙ 𝐴1+ %𝑚 2 ∙ 𝐴2 + %𝑚3 ∙ 𝐴3
100%
18,82 ∙ 10 + 81,17 ∙ 𝐴2
100
= 10,811
81,17 A2 = 892,8
A2 = 11
A1 = 10, A2 = 11
a) Ca2+ b) Al3+ c) O2
konfiguracja pełna: konfiguracja pełna: konfiguracja pełna:
15. 1s22s22p63s23p6 1s22s22p6 1s22s22p6
konfiguracja skrócona: konfiguracja skrócona: konfiguracja skrócona:
[Ar] [Ne] [Ne]
Budowa atomu a położenie pierwiastka chemicznego w układzie okresowym
16. zbiór I: S, Cl, Si, Al. zbiór II: Ca, Mg, Be
a) zmniejszający się promień atomowy: Na, Mg, Al, Si, P, S
17. b) zwiększająca się elektroujemność: Na, Mg, Al, Si, P, S
c) zwiększający się charakter metaliczny: S, P, Si, Al, Mg, Na
a) najniższa energia jonizacji: Li
18. b) najwyższa energia jonizacji: Ne
c) najwyższa elektroujemność: F
Wiązania chemiczne
zbiór A (wiązania kowalencyjne): H2, PH3, CS2
19.
zbiór B (wiązania kowalencyjne spolaryzowane): AlH3, HCl, NH3, H2O
20. a) F b) O c) O d) Cl
21. cząsteczki o budowie polarnej: HCl, NH3, H2S, HCN
22.
a) b) c) d)
a) kowalencyjne niespolaryzowane – 0 d) σ 6
23. b) kowalencyjne spolaryzowane – 4 e) π 0
c) koordynacyjne – 2
www.dlanauczyciela.pl Strona 2 z 45
© Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.
Zbiór zadań „To jest chemia” zakres podstawowy – rozwiązania
26.
b)
27. Związki chemiczne, w których obydwa pierwiastki chemiczne osiągają konfigurację neonu: NaF, MgO.
28.
a) b) c)
zwiększanie się polarności cząsteczki: CH4, NH3, H2O
32. a) 4 Fe + 3 O2 2 Fe2O3
www.dlanauczyciela.pl Strona 3 z 45
© Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.
Zbiór zadań „To jest chemia” zakres podstawowy – rozwiązania
b) 2 Zn + O2 2 ZnO
c) 4 Al + 3 O2 2 Al2O3
d) 4 Na + O2 2 Na2O
a) Al2O3, MgO, Li2O, K2O
33.
b) K2O, Li2O, MgO, Al2O3
wodorki kwasowe: HCl, H2S
34. wodorki zasadowe: NaH, CaH2, NH3
wodorki obojętne: CH4, SiH4
Wodorotlenki
a) KOH e) Fe(OH)2
b) NaOH f) CuOH
35.
c) Ca(OH)2 g) Fe(OH)3
d) Al(OH)3 h) Zn(OH)2
a) 2 K + 2 H2O 2 KOH + H2
K2O + H2O 2 KOH
b) 2 Na + 2 H2O 2 NaOH + H2
36.
Na2O + H2 O 2 NaOH
c) Ca + 2 H2O Ca(OH)2 + H2
CaO + H2O Ca(OH)2
A. Ca(OH)2 1. Ca + 2 H2O Ca(OH)2 + H2
B. CaO 2. 2 Ca + O2 2 CaO
37. C. Ca(NO3)2 3. CaO + H2O Ca(OH)2
D. OH 4. Ca(OH)2 + 2 HNO3 Ca(NO3)2 + 2 H2O
H2 O
5. Ca(OH)2 → Ca2+ + 2 OH
a) Al(OH)3 + NaOH Na[Al(OH)4]
38.
b) Al(OH)3 + 3 HCl AlCl3 + 3 H2O
kat.
a) N2 + 3 H3 → 2 NH3 c) 2 mole NH3 22,4 dm3 N2
b) wodorek azotu(III) 1,5 mola NH3 x moli N2
39.
x = 16,8 dm3 N2
Odp.: Zużyto 16,8 dm3 azotu.
Kwasy
a) HCl f) H2SO4
b) H2S g) HNO2
40. c) HBr h) HNO3
d) H3PO4 i) H2SiO3
e) H2SO3
a) HCl, ponieważ chlor ma mniejszą elektroujemność niż fluor oraz moc kwasów beztlenowych wzrasta wraz
ze wzrostem numeru okresu
b) HNO3, ponieważ zawiera więcej atomów tlenu
41. c) H2CO3, ponieważ ma większą elektroujemność niż krzem oraz moc kwasów tlenowych wzrasta wraz ze
zmniejszającym się numeru okresu
d) HBr, ponieważ atom bromu ma większy promień, co ułatwia dysocjację, a także posiada tylko jeden
atom wodoru
a) CO + H2O nie zachodzi
b) SO2 + H2O H2SO3
c) N2O5 + H2O 2 HNO3
d) NO + H2O nie zachodzi
42. e) CO2 + H2O H2CO3
f) P4O10 + 6 H2O 4 H3PO4
www.dlanauczyciela.pl Strona 4 z 45
© Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.
Zbiór zadań „To jest chemia” zakres podstawowy – rozwiązania
Sole
a) Mg + 2 HCl MgCl2 + H2
b) MgS + HCl MgCl2 + H2S
43. c) Ca(NO3)2 + H2S nie zachodzi
d) 2 NaOH + H2SO4 Na2SO4 + 2 H2O
e) Na2O + 2 HNO3 2 NaNO3 + H2O
44. sole obojętne: MgCO3, KCl, FeS wodorosole: NaHSO4, NaH2PO4 hydroksosole: CaCl(OH), AlCl(OH)2
a) K2CO3, Fe2(CO3)3, CuCO3, Al2(CO3)3
b) CaSO4, Na2SO4, Al2(SO4)3, ZnSO4, Cu2SO4
45. c) Fe(NO3)2, Mg(NO3)2, Pb(NO3)4, NaNO3
d) CuCl2, AlCl3, NaCl, MgCl2, FeCl2
e) Ca3(PO4)2, Cu3(PO4)2, AlPO4, K3PO4, Zn3(PO4)2
a) siarczek sodu e) węglan wapnia
b) siarczek glinu f) azotan(III) potasu
46. c) chlorek miedzi(II) g) azotan(V) glinu
d) chlorek srebra(I) h) fosforan(V) sodu
wybrany tlenek Na2O
47. Na2O + H2O 2 NaOH
Na2O + 2 HCl 2 NaCl + H2O
wybrany tlenek: SO2
48. SO2 + H2O H2SO3
SO2 + 2 NaOH Na2SO3 + H2O
a) Na2SO3 + 2 HCl 2 NaCl + H2O + SO2
b) CaS + 2 HNO3 Ca(NO3)2 + H2S
49. c) K2CO3 + H2SO4 K2SO4 + H2O + CO2
d) CaCO3 + 2 HCl CaCl2 + H2O + CO2
e) Ca(NO2)2 + HNO3 nie zachodzi
a) CaCO3 + 2 HCl CaCl2 + H2O + CO2
50. b) tlenek węgla(IV)
𝑇
51. Ca(HCO3)2 → CaCO3 + H2O + CO2
𝑇
CaCO3 → CaO + CO2
52. CaO + H2O Ca(OH)2
CaO + CO2 CaCO3
Ca(OH)2 + CO2 CaCO3 + H2O
sole bezwodne: CuSO4, CaSO4, AlCl3, MgSO4
53.
hydraty: CuSO4 ∙ 5 H2O, AlCl3 ∙ 6 H2O, CaSO4 ∙ 2 H2O
a) Ca(NO3)2 ∙ 4 H2O
54.
b) CuSO4 ∙ 5 H2O
1. 2 Ca + O2 2 CaO 5. 3 Ca(OH)2 + 2 H3PO4 Ca3(PO4)2 + 6 H2O
2. 3 Ca + 2 H3PO4 Ca3(PO4)2 + 3 H2 6. Ca + 2 HNO3 Ca(NO3)2 + H2
55.
3. Ca + 2 H2O Ca(OH)2 + H2 7. CaO + 2 HNO3 Ca(NO3)2 + H2O
4. 3 CaO + 2 H3PO4 Ca3(PO4)2 + 3 H2O 8. Ca(OH)2 + 2 HNO3 Ca(NO3)2 + 2 H2O
1. Cr + 2 HCl CrCl2 + H2 A. chlorek chromu(II)
2. Mn + 2 HCl MnCl2 + H2 B. chlorek manganu(II)
3. Fe + 2 HCl FeCl2 + H2 C. chlorek żelaza(II)
56. 4. 2 Al + 6 HCl 2 AlCl3 + 3 H2 D. chlorek glinu
www.dlanauczyciela.pl Strona 5 z 45
© Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.
Zbiór zadań „To jest chemia” zakres podstawowy – rozwiązania
Dział: Stechiometria
1 mol H2SO4 98 g
1,5 mola H2SO4 x g
1,5 mola ∙ 98 g
x=
1 mol
x = 147 g H2SO4
a) Dane: Szukane: c) Dane: Szukane:
g g
𝑀H2 O = 18 𝑛H2O = ? 𝑀Ca(OH)2 = 74 𝑛Ca(OH)2 = ?
mol mol
𝑚H2 O = 4,5 g 𝑚Ca(OH)2 = 37g
1 mol HNO3 63 g
x mol 126 g
1 mol ∙ 126 g
x=
63 g
x = 2 mole HNO3
www.dlanauczyciela.pl Strona 6 z 45
© Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.
Zbiór zadań „To jest chemia” zakres podstawowy – rozwiązania
1 mol Al2S3 96 g S
0,5 mola Al2S3 x g S
0,5 mola ∙ 96 g
x = 1 mol
x = 48 g S
a) Dane: Szukane: c) Dane: Szukane:
wzór sumaryczny: HNO3 𝑛HNO3 = ? wzór sumaryczny: HNO3 𝑛HNO3 = ?
g g
MN = 14 MH = 1
mol mol
mN = 7 g mH = 5 g
1 mol ∙ 7 g 1 mol ∙ 5 g
x= x = 1g
14 g
x = 0,5 mola HNO3 x = 5 moli HNO3
b) Dane: Szukane:
wzór sumaryczny: HNO3 𝑛HNO3 = ?
g
MO = 16
mol
62. 3 MO = 48 g
mO = 12 g
1mol HNO3 48 g O
x mol HNO3 12 g O
1 mol ∙ 12 g
x=
48 g
x = 0,25 mola HNO3
www.dlanauczyciela.pl Strona 7 z 45
© Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.
Zbiór zadań „To jest chemia” zakres podstawowy – rozwiązania
Objętość molowa
a) Dane: Szukane: b) Dane: Szukane:
wzór sumaryczny: NO VNO = ? wzór sumaryczny: H2S 𝑉H2 S = ?
nNO = 2 mole 𝑛H2 S = 3,5 mola
www.dlanauczyciela.pl Strona 8 z 45
© Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.
Zbiór zadań „To jest chemia” zakres podstawowy – rozwiązania
b) NH3
Dane: Szukane: Dane: Szukane:
1 mol = 17 g 𝑛NH3 = A mol 1 mol = 17 g 𝑉NH3 = B dm3
1 mol stanowi 22,4 dm3 1 mol stanowi 22,4 dm3
𝑚NH3 = 34 g 𝑛NH3 = 2 mole
1 mol ∙ 1 dm3
x= 22,4 dm3
x = 0,045 mola
www.dlanauczyciela.pl Strona 9 z 45
© Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.
Zbiór zadań „To jest chemia” zakres podstawowy – rozwiązania
𝑚𝐴 ∙ 𝑥 %𝐴 𝑚𝐴 ∙ 𝑥 %𝐴
Wzór: 𝑚𝐵 ∙ 𝑦 = Wzór: =
%𝐵 𝑚𝐵 ∙ 𝑦 %𝐵
12 u ∙ 𝑥 80%
= 1u ∙𝑥 5,9%
1u ∙𝑦 20% =
𝑥 1 16 u ∙ 𝑦 94,1%
= 𝑥 1
𝑦 3 =
Wzór empiryczny: CH3 𝑦 1
66. Wzór empiryczny: HO
b) Dane: Szukane:
%Fe = 70% wzór empiryczny
%O = 30% FexOy
𝑚𝐴 ∙ 𝑥 %𝐴
Wzór: 𝑚𝐵 ∙ 𝑦 = %𝐵
56 u ∙ 𝑥 70%
=
16 u ∙ 𝑦 30%
𝑥 2
=
𝑦 3
Wzór empiryczny: Fe2O3
a) Dane: Szukane: b) Dane: Szukane:
g g
𝑀N𝑥O𝑦 = 46 wzór rzeczywisty 𝑀Cu𝑥O𝑦 = 80 wzór rzeczywisty
mol mol
g
MN = 14 N xO y 𝑚Cu𝑥 O𝑦 = 20 g CuxOy
mol g
g
MO = 16 MCu = 64
mol mol
mCu = 16 g
g
Układ równań: MO = 16
14 𝑥 7 mol
16𝑦
=
16
mO = 20 g 16 g = 4 g
Układ równań:
67. 64 𝑥 16
14 𝑥 + 16𝑦 = 46 =
16𝑦 4
x=1 64 𝑥 + 16 𝑦 = 80
y=2
Wzór: NO2 x=1
y=1
Wzór: CuO
2Cu + O2 2CuO
www.dlanauczyciela.pl Strona 10 z 45
© Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.
Zbiór zadań „To jest chemia” zakres podstawowy – rozwiązania
a) Dane: Szukane:
g
MNa = 23 𝑀Na2O = ?
mol
g
MO = 16 %Na = ?
mol
%O = ?
g g
𝑀Na2O = 23 2 + 16
mol mol
g
𝑀Na2O = 62
mol
62 g 100%
2 23 g x%
2 ∙ 23 g ∙ 100%
x=
62 g
x = 74,2% Na
100% 74,2% = 25,8% O
b) Dane: Szukane:
g
MMg = 24 𝑀Mg(OH)2 = ?
mol
g
MO = 16 %Mg = ?
mol
g
MH = 1 %O = ?
mol
%H = ?
g g g
𝑀Mg(OH)2 = 24 + 16 2+1 2
mol mol mol
g
𝑀Mg(OH)2 = 58
mol
58 g 100%
24 g x%
68.
24 g ∙ 100%
x=
58 g
x = 41,4% Mg
58 g 100%
16 g 2 y%
32 g ∙ 100%
y=
58 g
y = 55,2% O
g g g
𝑀H2 CO3 = 1 mol 2 + 12 mol + 16 mol 3
g
𝑀H2 CO3 = 62 mol
62 g 100%
48 g x%
48 ∙ 100%
x=
62
x = 77,4% O
www.dlanauczyciela.pl Strona 11 z 45
© Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.
Zbiór zadań „To jest chemia” zakres podstawowy – rozwiązania
58 g 100%
12 g y%
12 g ∙ 100%
y=
58 g
y = 19,4% C
7 j. m. 100% 11 j. m. 100%
70. 3 j. m. x% 3 j. m. x%
3 ∙ 100% 3 ∙ 100%
x= x=
7 11
x = 42,6% C x = 27,3% C
www.dlanauczyciela.pl Strona 12 z 45
© Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.
Zbiór zadań „To jest chemia” zakres podstawowy – rozwiązania
3 j. m. Mg 2 j. m. O 3 j. m. Mg 2 j. m. O
72.
x g Mg 8 g O 15 g Mg x g O
3 g ∙ 8 j. m. 15 g ∙ 2 j. m.
x= x=
2 j. m. 3 j.m.
x= 12 g Mg x = 10 g O
Dane: Szukane:
𝑀𝑋2O3 1,47 = 𝑀𝑋2O3 wzór rzeczywisty X2O3
(2x + 16 u ∙ 3) ∙ 1,47 = 2x + 32 u ∙ 3
0,94x = 25,44
73.
x = 27 u
Obliczenia stechiometryczne
kat.
Równanie reakcji: N2 + 3 H2 ⇄ 2 NH3
Interpretacja równania w ujęciu molowym:
Z równania reakcji: 1 mol N2 : 3 mole H2 : 2 mole NH3
Z tabeli: 1 mol N2 : x mol H2 : 2 mole NH3
Stąd x = 3 mol
𝑇
Równanie reakcji: 2 HgO → 2 Hg + O2 Równanie reakcji: 2 CO + O2 2 CO2
www.dlanauczyciela.pl Strona 13 z 45
© Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.
Zbiór zadań „To jest chemia” zakres podstawowy – rozwiązania
b) Dane: Szukane:
nFe = 0,5 mola 𝑛O2 = ?
𝑇
Równanie reakcji: 2 Fe + O2 → 2 FeO
2 mole Fe 1 mol O2
0,5 mola Fe x mol O2
22,5 g ∙ 4 g
x=
36 g
x = 2,5 g H2
a) Dane: Szukane: c) Dane: Szukane:
VNO = 5,6 dm3 𝑉O2 = ? 𝑉SO2 = 1,12 dm3 𝑉O2 = ?
Równanie reakcji: N2 + O2 2 NO Równanie reakcji: 2 SO2 + O2 2 SO3
22,4 dm3 O2 2 22,4 dm3 NO 22,4 dm3 O2 2 22,4 SO2
x dm3 O2 5,6 dm3 NO x dm3 O2 1,12 dm3 SO2
www.dlanauczyciela.pl Strona 14 z 45
© Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.
Zbiór zadań „To jest chemia” zakres podstawowy – rozwiązania
Dane: Szukane:
g g
𝑀N2 = 2 14 = 28 𝑛H2 O = ?
mol mol
𝑚N2 = 45 g
45 g ∙ 6 moli
x=
56 g
x = 4,8 mola H2O
Dane: Szukane:
nCaO = 2,5 mola 𝑉CO2 = ?
𝑇
Równanie reakcji: CaCO3 → CaO + CO2
79. 1 mol CaO 22,4 dm3 CO2
2,5 mola CaO x dm3 CO2
Dane: Szukane:
𝑉Cl2 = 2,8 dm3 mHCl = ?
g
MHCl = 36,5
mol
2,8 dm3 ∙ 73 g
x= 22,4 dm3
x = 9,125 g HCl
Dane: Szukane:
V gazu syntezowego = 100 dm3 𝑚H2O = ?
g
𝑀H2O = 18
mol
100 dm3 ∙ 18 g
x=
44,8 dm3
x = 40,2 g H2O
www.dlanauczyciela.pl Strona 15 z 45
© Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.
Zbiór zadań „To jest chemia” zakres podstawowy – rozwiązania
Stopnie utlenienia
III II I II III II V II I II IV II II II 0
a) 𝐁 𝐎 𝐀𝐠 𝟐 𝐎 𝐍𝟐 𝐎 𝟑 𝐍 𝟐 𝐎𝟓 𝐍𝟐 𝐎 𝐍𝐎𝟐 𝐍𝟐
𝟐 𝟑 𝐍𝐎
IV II VI II V II IV II IV II II II I II 0
b) 𝐒𝐎 𝐒𝐎𝟑 𝐏𝟒 𝐎𝟏𝟎 𝐂𝐎𝟐 𝐂𝐮𝟐 𝐎 𝐎𝟐
𝟐 𝐂𝐎 𝐂𝐮𝐎
III II IV II III II IV II I II
84. c) II II 𝐅𝐞𝟐 𝐎𝟑
II II
𝐏𝐛𝐎𝟐 𝐀𝐥𝟐 𝐎𝟑 𝐒𝐢𝐎𝟐 𝐇𝟐 𝐎
𝐅𝐞𝐎 𝐏𝐛𝐎
I II III I III I II II I I V II
d) I I 𝐇𝟐 𝐒 𝐍𝐇𝟑
I II I
𝐏𝐇𝟑
I I
𝐂𝐚(𝐎𝐇)𝟐 𝐇𝐍𝐎𝟑
𝐇𝐂𝐥 𝐍𝐚𝐎𝐇 𝐇𝐈
II IV II I VI II II V II III I II V II
e) 𝐂𝐚𝐂𝐎 𝐍𝐚𝟐 𝐒𝐎𝟒 𝐌𝐠(𝐍𝐎𝟑 )𝟐 𝐀𝐥𝐂𝐥𝟑 𝐂𝐚𝟑 (𝐏𝐎𝟒 )𝟐
𝟑
VI II IV II III II
a) 𝐒𝐎𝟐− 𝐒𝐎𝟐− 𝐍𝐎−
𝟒 𝟑 𝟐
IV II V II I
b) 𝐂𝐎𝟐− 𝐏𝐎𝟑−
𝟑 𝟒 𝐂𝐥−
III I VII II V II
c) 𝐍𝐇+ 𝐂𝐥𝐎− 𝐂𝐥𝐎−
𝟒 𝟒 𝟑
I I VI II II
f) 𝐇𝐒𝐎𝟒−
𝐂𝐮+ 𝐙𝐧𝟐+
III I IV II I
g) 𝐇𝐒𝐎−
𝐀𝐥𝟑+ 𝟑 𝐍𝐚+
www.dlanauczyciela.pl Strona 16 z 45
© Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.
Zbiór zadań „To jest chemia” zakres podstawowy – rozwiązania
Reakcje utleniania-redukcji
a) Mg + 2 HCl MgCl2 + H2
𝑇
b) CaCO3 → CaO + CO2
c) 2 H2 + O2 2 H2O
87. d) CaO + H2O Ca(OH)2
e) N2 + 3 H2 2 NH3
utleniacz: S reduktor: Fe
II II 0 I II
b) MgO + H2 Mg + H2O
0 I
utlenianie: H2 2 H+ + 2e
II 0
redukcja: Mg2+ + 2e Mg
utleniacz: O2 reduktor: Mg
0 0 I II
d) S + H2 H2S
0 I
utlenianie: H2 2 H+ + 2e
0 II
redukcja: S + 2e S2
utleniacz: S reduktor: H2
www.dlanauczyciela.pl Strona 17 z 45
© Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.
Zbiór zadań „To jest chemia” zakres podstawowy – rozwiązania
0 0 II II
a) N2 + O2 2 NO
0 II
utlenianie: N2 N + 4e
0 II
redukcja: O2 + 4e 2 O
0 0 IV II
b) N2 + 2 O2 2 NO2
0 IV
utlenianie: N2 2 N + 8e
0 II
redukcja: 2 O2 + 8e 4 O
0 0 III II
c) 2 Fe + 3 S Fe2S3
0 III
utlenianie: 2 Fe 2 Fe3+ + 6e
0 II
redukcja: 3 S + 6e 3 S2
92. 0 0 I II
d) 4 Na + O2 2 Na2O
0 I
utlenianie: 4 Na 4 Na+ + 4e
0 II
redukcja: O2 + 4e 2 O
e) 2 CuO + C 2 Cu + CO2
0 IV
utlenianie: C C + 4e
II 0
redukcja: 2 Cu2+ + 4e 2 Cu
0 I I II I 0
f) Fe + 2 HCl FeCl2 + H2
0 II
utlenianie: Fe Fe2+ + 2e
I 0
redukcja: 2 H+ + 2e H2
0 I I IV I 0 IV I 0 0 I I
a) Si + 4 HF SiF4 + 2 H2 b) SiF4 + 4 Na Si + 4 NaF
0 IV 0 I
utlenianie: Si Si4+ + 4e utlenianie: Na Na+ + e / 4
I 0 IV 0
redukcja : 2 H+ + 2e H2 / 2 redukcja : Si4+ + 4e Si
93. I I 0 0 I I 0 I I I I 0
c) 2 HBr + Cl2 Br2 + 2 HCl d) 2 F2 + 2 H2O 4 HF + O2
I 0 II 0
utlenianie: 2 Br Br2 + 2e utlenianie: 2 O O2 + 4e
0 I 0 I
redukcja : Cl2 + 2e 2Cl redukcja : F2 + 2e 2F / 2
www.dlanauczyciela.pl Strona 18 z 45
© Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.
Zbiór zadań „To jest chemia” zakres podstawowy – rozwiązania
0 III II IV
utlenianie: 2 Fe 2 Fe3+ + 6e / 2 utlenianie: C C + 2e / 3
0 II III 0
redukcja : 3 O2 + 12e 6 O redukcja : 2 Fe3+ + 6e 2 Fe
www.dlanauczyciela.pl Strona 19 z 45
© Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.
Zbiór zadań „To jest chemia” zakres podstawowy – rozwiązania
Proces redukcji zachodzi na płytce srebrnej, ponieważ srebro ma wyższą wartość potencjału
104.
standardowego.
Dane: Szukane:
SEM = 0,01V E°anody = ?
E°katody = 0,13V
105.
SEM = E°katody E°anody
0,01 V = 0,13 V – E°anody
E°anody= 0,14 V
Anodą jest półogniwo Sn | Sn2+.
Dział: Roztwory
www.dlanauczyciela.pl Strona 20 z 45
© Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.
Zbiór zadań „To jest chemia” zakres podstawowy – rozwiązania
Dane: Szukane:
mr = 114 g rozpuszczalność = ?
ms = 54 g
Obliczenie masy rozpuszczalnika: 114 g roztworu 54 g substancji = 60 g wody
Obliczenie rozpuszczalności:
60 g H2O 54 g substancji
111. 100 g H2O x g substancji
100 g ∙54 g
x=
60 g
x = 90 g
www.dlanauczyciela.pl Strona 21 z 45
© Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.
Zbiór zadań „To jest chemia” zakres podstawowy – rozwiązania
Dane: Szukane:
𝑚KNO3 = 20 g Określić, czy otrzymany roztwór jest nasycony.
mw = 80 g
T = 20C
𝑅KNO3 = 32 g na 100 g H2O
20 g ∙ 100 g
x=
80 g
x = 25 g soli
Odp.: Otrzymano roztwór nienasycony.
Dane: Szukane:
RKCl = 37 g na 100 g H2O Cp = ?
Obliczenie masy roztworu nasyconego: 37 g soli + 100 g wody = 137 g
Obliczenie stężenia procentowego roztworu nasyconego:
137 g roztworu 100%
116. 37 g soli x%
37 g ∙ 100%
x=
137 g
x = 27%
Odp.: Stężenie procentowe roztworu nasyconego wynosi 27%.
Dane: Szukane:
Cp = 31% 𝑅BaCl2 = ?
Roztwór nasycony zawiera:
100 g roztworu = 31g soli + 69 g wody.
Obliczenie rozpuszczalności soli w roztworze nasyconym:
117. 69 g wody 31 g soli
100 g wody x g soli
100 g ∙ 31 g
x=
69 g
x = 45 g soli
Odp.: Rozpuszczalność soli w roztworze nasyconym wynosi 45 g na 100 g H2O.
Stężenie procentowe
Dane: Szukane:
mr = 236 g Cp = ?
ms = 35,4 g
www.dlanauczyciela.pl Strona 22 z 45
© Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.
Zbiór zadań „To jest chemia” zakres podstawowy – rozwiązania
Dane: Szukane:
Vetanolu = 60 cm3 Cp = ?
mjodu = 5,8 g
g
detanolu = 0,79 3
cm
Obliczenie masy rozpuszczalnika (etanolu):
0,79 g 1 cm3
x g 60 cm3
0,79 g ∙ 60 cm3
x=
1 cm3
119. x = 47,4 g etanolu
Obliczenie masy roztworu: 5,8 g jodu + 47,4 g etanolu = 53,2 g roztworu
Obliczenie stężenia procentowego roztworu:
53,2 g roztworu 100%
5,8 g substancji y%
5,8 g ∙ 100%
y=
53,2 g
y = 10,9%
Odp.: Stężenie procentowe roztworu wynosi 10,9%.
Dane: Szukane:
Vr = 200 cm3 ms = ?
Cp = 6% mr = ?
g
dr = 1,04 3
cm
Obliczenie masy roztworu:
1,04 g 1 cm3
x g 200 cm3
208 g ∙ 6%
y=
100%
y = 12,48 g substancji
120. Obliczenie masy rozpuszczalnika: 208 g – 12,48 g = 195,52 g wody
www.dlanauczyciela.pl Strona 23 z 45
© Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.
Zbiór zadań „To jest chemia” zakres podstawowy – rozwiązania
Dane: Szukane:
mr = 300 g ms = ?
Cp = 25% Vr = ?
g
dw = 1 3
cm
Obliczenie masy substancji w roztworze:
300 g roztworu 100%
x substancji 25%
300 g ∙ 25%
x=
100%
121. x = 75 g substancji
Obliczenie masy rozpuszczalnika (wody): 300 g – 75 g = 225 g
Obliczenie objętości wody:
1 g 1 cm3
225 g y cm3
225 g 1 cm3
y=
1g
y = 225 cm3
0,5 mola ∙ 40 g
122. Obliczenie masy wody: y=
1 mol
1 g 1 cm3 y = 20 g NaOH
y g 90 cm3 Obliczenie masy roztworu: 20 g + 180 g = 200 g
Obliczenie stężenia procentowego roztworu:
1 g ∙ 90 cm3
y= 200 g roztworu 100%
1 cm3
y = 90 g wody 20 g substancji z%
Obliczenie masy roztworu: 10 g + 90 g = 100 g
20 g ∙ 100%
Obliczenie stężenia procentowego roztworu: z=
200 g
100 g roztworu 100%
z = 10%
10 g substancji z%
Odp.: Stężenia procentowe roztworów I i II są
10 g 100%
z= równe i wynoszą 10%.
100 g
z = 10%
www.dlanauczyciela.pl Strona 24 z 45
© Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.
Zbiór zadań „To jest chemia” zakres podstawowy – rozwiązania
Dane: Szukane:
mr = 150 g mNaCl = ?
Cp = 6%
g
dw = 1 3
cm
Obliczenie masy NaCl w roztworze.
150 g roztworu 100%
x g NaCl 6%
150 g ∙ 6%
x=
100%
x = 9 g NaCl
123. Obliczenie masy rozpuszczalnika:
150 g – 9 g = 141 g wody
Obliczenie objętości wody:
1 g 1 cm3
141 g y cm3
141 g ∙ 1 cm3
y=
1g
y = 141 cm3
Czynności:
1. Za pomocą cylindra miarowego odmierzam 141 cm3 wody destylowanej.
2. Odważam 9 g NaCl i umieszczam tę próbkę w zlewce.
3. Dodaję do zlewki z solą odmierzoną wodę destylowaną i całość dokładnie mieszam.
Dane: Szukane:
Vr = 2 dm3 Cm = ?
nsubstancji = 0,5 mola
Obliczenie stężenia molowego:
2 dm3 0,5 mola
124. 1 dm3 x mol
www.dlanauczyciela.pl Strona 25 z 45
© Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.
Zbiór zadań „To jest chemia” zakres podstawowy – rozwiązania
Dane: Szukane:
mr = 525 g Cm = ?
g
dr = 1,05 3
cm
nKOH = 0,25 mola
Obliczenie objętości roztworu:
1,05 g 1 cm3
525 g x cm3
525 g ∙ 1 cm3
x=
1,05 g
x = 500 cm3
126.
x = 0,5 dm3
mol
Odp.: Stężenie molowe roztworu wynosi 0,5 3 .
dm
Dane: Szukane:
mr = 224 g Cm = ?
g
dr = 1,12 3
cm
𝑚H2SO4 = 38 g
Obliczenie objętości roztworu:
1,12 g 1 cm3
224 g x cm3
224 g ∙ 1 cm3
x=
1,12 g
x = 200 cm3
x = 0,2 dm3
Obliczenie masy molowej H2SO4:
g g g
𝑀H2SO4 = 1 2 + 32 + 16 4
mol mol mol
g
𝑀H2SO4 = 98
mol
Obliczenie liczby moli kwasu:
127.
1 mol kwasu 98 g
y mol kwasu 38 g
1 mol ∙ 38 g
y=
98 g
y = 0,39 mola
Obliczenie stężenia molowego:
0,2 dm3 0,39 mola
1 dm3 z mol
mol
Odp.: Stężenie molowe roztworu wynosi 1,95 .
dm3
www.dlanauczyciela.pl Strona 26 z 45
© Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.
Zbiór zadań „To jest chemia” zakres podstawowy – rozwiązania
Dane: Szukane:
Vw = 100 cm3 Cm = ?
g
dw = 1 3
cm
g
dr = 1,2 3
cm
mNaOH = 8 g
Obliczenie masy wody:
1 g 1 cm3
x g 100 cm3
1 g ∙ 100 cm3
x=
1 cm3
x = 100 g wody
Obliczenie masy roztworu: 100g + 8 g = 108 g roztworu
Obliczenie objętości roztworu:
1,2 g 1 cm3
108 g y cm3
108 g ∙ 1 cm3
y=
1,2 g
y = 90 cm3
y = 0,09 dm3
Obliczenie masy molowej NaOH:
MNaOH = 23 g + 16 g + 1 g
g
MNaOH = 40
mol
Obliczenie liczby moli zasady:
1 mol zasady 40 g
z mol zasady 8 g
128.
1 mol ∙ 8 g
z=
40 g
z = 0,2 mola
Obliczenie stężenia molowego
0,09 dm3 0,2 mola
1 dm3 a mol
mol
Odp.: Stężenie molowe roztworu wynosi 2,22 .
dm3
www.dlanauczyciela.pl Strona 27 z 45
© Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.
Zbiór zadań „To jest chemia” zakres podstawowy – rozwiązania
Dane: Szukane:
Vw = 200 cm3 Cm = ?
g
dw = 1 3
cm
g
dr = 1,047 3
cm
VHCl = 13,64 dm3
Obliczenie masy wody:
1 g 1 cm3
x g 200 cm3
1 g ∙ 200 cm3
x=
1 cm3
x = 200 g wody
Obliczenie liczby moli HCl:
22,4 dm3 1 mol
13,64 dm3 y mol
mol
Odp.: Stężenie molowe roztworu wynosi 2,88 3 .
dm
Dane: Szukane:
Vr = 2 dm3 nsubstancji = ?
mol
Cm = 0,3 3
dm
Obliczenie liczby moli substancji w roztworze:
1 dm3 0,3 mola
2 dm3 x mol
www.dlanauczyciela.pl Strona 28 z 45
© Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.
Zbiór zadań „To jest chemia” zakres podstawowy – rozwiązania
Dane: Szukane:
Vr = 500 cm3 = 0,5 dm3 mNaCl = ?
mol
Cm = 0,2 3
dm
Obliczenie liczby moli substancji w roztworze:
1 dm3 0,2 mola
0,5 dm3 x mol
1 mol ∙ 5 g
133. x = 40 g
x = 0,125 mola
Obliczenie objętości roztworu:
1 dm3 0,25 mola
y dm3 0,125 mola
www.dlanauczyciela.pl Strona 29 z 45
© Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.
Zbiór zadań „To jest chemia” zakres podstawowy – rozwiązania
Dane: Szukane:
Vr = 500 cm3 = 0,5 dm3 𝑚CuSO4 = ?
mol
Cm = 0,2 3
dm
Obliczenie liczby moli substancji w roztworze:
1 dm3 0,2 mola
0,5 dm3 x mol
Czynności:
1. Odważam 16 g stałego CuSO4 i umieszczam w kolbie miarowej o pojemności 500 cm3.
2. Do kolby dodaję 100 cm3 wody destylowanej i dokładnie mieszam, aż do całkowitego rozpuszczenia
się soli.
3. Uzupełniam roztwór wodą destylowaną do kreski na kolbie.
Dane: Szukane:
Vr = 2 dm3 mNaOH = ?
mol
Cm = 0,5 3
dm
Obliczenie liczby moli substancji w roztworze:
1 dm3 0,5 mola
2 dm3 x mol
Czynności:
1. Odważam 40 g stałego NaOH i umieszczam w kolbie miarowej o pojemności 2000 cm3.
2. Do kolby dodaję 100 cm3 wody destylowanej i dokładnie mieszam, aż do całkowitego rozpuszczenia
się zasady.
3. Podczas rozpuszczania się granulek zasady w wodzie, wydziela się ciepło, dlatego należy pozostawić
wstępny roztwór, aż osiągnie temperaturę pokojową.
4. Uzupełniam roztwór wodą destylowaną do kreski na kolbie.
www.dlanauczyciela.pl Strona 30 z 45
© Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.
Zbiór zadań „To jest chemia” zakres podstawowy – rozwiązania
Rozcieńczanie roztworów
Dane: Szukane:
mr1 = 200 g Cp2 = ?
Cp1 = 12%
mw = 100 g
Obliczanie masy substancji w roztworze 1.:
200 g roztworu 100%
x g substancji 12%
200 g ∙ 12%
x=
100%
136.
x = 24 g substancji
Obliczanie masy roztworu po dodaniu wody: 200 g + 100 g = 300 g
Obliczanie stężenia procentowego roztworu:
300 g roztworu 100%
24 g substancji y%
24 g ∙ 100%
y=
300 g
y = 8%
Odp.: Stężenie procentowe roztworu wynosi 8%.
Dane: Szukane:
Vr1 = 100 cm3 Cp2 = ?
Cp1 = 20%
g
dr1 = 1,22 3
cm
Vw = 336 cm3
g
dw = 1 3
cm
Obliczanie masy roztworu 1.:
1,22 g 1 cm3
x g 100 cm3
1 g ∙ 336 cm3
z=
1 cm3
z = 336 g wody
Obliczanie masy roztworu końcowego: 122 g + 336 g = 458 g
Obliczanie stężenia procentowego roztworu końcowego:
458 g roztworu 100%
24,4 g substancji a%
24,4 g ∙ 100%
a=
458 g
a = 5,3%
Odp.: Stężenie procentowe roztworu końcowego wynosi 5,3%.
www.dlanauczyciela.pl Strona 31 z 45
© Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.
Zbiór zadań „To jest chemia” zakres podstawowy – rozwiązania
Dane: Szukane:
Vr1 = 0,5 dm3 Cm2 = ?
mol
Cm1 = 0,2 3
dm
Vw = 300 cm3 = 0,3 dm3
Obliczanie liczby moli substancji w roztworze 1:
1 dm3 0,2 mola
0,5 dm3 x mol
mol
Odp.: Stężenie molowe roztworu wynosi 0,125 3.
dm
Dane: Szukane:
mr1 = 234 g Cm2 = ?
mol
Cm1 = 0,01 3
dm
g
dr1 = 1,17 3
cm
Vw = 200 cm3 = 0,2 dm3
234 g ∙ 1 cm3
x=
1,17 g
x = 200 cm3
x = 0,2 dm3
Obliczanie liczby moli substancji w roztworze 1:
1 dm3 0,01 mola
0,2 dm3 y mol
139.
0,2 dm3 ∙ 0,01 mola
y=
1 dm3
y = 0,002 mola
Obliczanie objętości roztworu po dodaniu wody: 0,2 dm3 + 0,2 dm3 = 0,4 dm3
Obliczanie stężenia molowego:
0,4 dm3 0,002 mola
1 dm3 z mol
mol
Odp.: Stężenie molowe roztworu wynosi 0,005 .
dm3
www.dlanauczyciela.pl Strona 32 z 45
© Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.
Zbiór zadań „To jest chemia” zakres podstawowy – rozwiązania
Dane: Szukane:
Cp1 = 35% 𝑚r1
=?
Cp2 = 0% 𝑚r2
Cp3 = 10%
140.
𝑚r1 10 2
= =
𝑚r2 25 5
Dane: Szukane:
Cp1 = 20% mdodanej wody = ?
Cp2 = 15%
mr1 = 250 g
mr2 = (250 g + x)
Obliczanie masy substancji w roztworze 1:
250 g roztworu 100%
x g substancji 20%
250 g ∙ 20%
x=
100%
141. x = 50 g substancji
Obliczanie masy dodanej wody
(250 g + y g) roztworu 100%
50 g substancji 15%
Dane: Szukane:
Vr1 = 25 cm3 = 0,025 dm3 Vdodanej wody = ?
mol
Cm1 = 2 3
dm
mol
Cm2 = 0,5 3
dm
Vr2 = (0,025 dm3 + x dm3)
g
dw = 1 3
cm
Obliczanie liczby moli substancji w roztworze 1:
1 dm3 2 mole
0,025 dm3 x mol
3
142. x = 0,025 dm ∙ 2 mole
1 dm3
x = 0,05 mola
Obliczanie objętości i masy dodanej wody:
1 dm3 0,5 mola
(0,025 dm3 + y dm3) 0,05 mola
www.dlanauczyciela.pl Strona 33 z 45
© Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.
Zbiór zadań „To jest chemia” zakres podstawowy – rozwiązania
Zatężanie roztworów
Dane: Szukane:
mr1 = 80 g Cp2 = ?
Cp1 = 10%
masa dodanej substancji = 12 g
Obliczanie masy substancji w roztworze 1:
80 g roztworu 100%
x g substancji 10%
80 g ∙ 10%
x=
100%
x = 8 g substancji
143.
Obliczanie masy roztworu końcowego: 80 g + 12 g = 92 g
Obliczanie masy substancji w roztworze końcowym:
12 g + 8 g = 20 g substancji
Obliczanie stężenia procentowego roztworu końcowego:
92 g roztworu 100%
20 g substancji y%
20 g ∙ 100%
y=
92 g
y = 21,7%
Odp.: Stężenie procentowe roztworu końcowego wynosi 21,7%.
Dane: Szukane:
Cp1 = 15% masa odparowanej wody = ?
Cp2 = 20%
mr1 = 400 g
mr2 = (400 g x)
Obliczanie masy substancji w roztworze 1:
400 g roztworu 100%
x g substancji 15%
400 g ∙ 15%
144. x =
100%
x = 60 g substancji
Obliczanie masy odparowanej wody:
(400 g y) roztworu 100%
60 g substancji 20%
www.dlanauczyciela.pl Strona 34 z 45
© Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.
Zbiór zadań „To jest chemia” zakres podstawowy – rozwiązania
1 dm3 1 mol
(0,3 dm3 y dm3) 0,15 mola
y = 0,15 dm3
y = 150 cm3 wody
1 mol ∙ 8,5 g
x=
85 g
x = 0,1 mola
146. Obliczenie liczby moli substancji w roztworze:
1 dm3 0,2 mola
0,5 dm3 x mol
Dysocjacja elektrolityczna
H2 O H2 O
a) HCl → H+ + Cl d) NaOH → Na+ + OH
H2 O H2 O
147. b) HNO3 → H+ + NO3 e) KOH → K+ + OH
H2O
c) HNO2 ⇄ H+ + NO2 H2 O
f) LiOH → Li+ + OH
H2 O H2 O
a) H2SO4 → H+ + HSO4 d) Mg(OH)2→ MgOH+ + OH
H2 O H2 O
HSO4 → H+ + SO42 MgOH+→ Mg2+ + OH
H2 O H2 O
148. b) H2S→ H+ + HS e) Ca(OH)2→ CaOH+ + OH
H2 O H2 O
HS─→ H+ + S2 CaOH+→ Ca2+ + OH
www.dlanauczyciela.pl Strona 35 z 45
© Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.
Zbiór zadań „To jest chemia” zakres podstawowy – rozwiązania
H2 O H2 O
c) H3PO4→ H+ + H2PO4 f) H2SO3 → H+ + HSO3
H2 O H2 O
H2PO4 → H+ + HPO42 HSO3 → H+ + SO32
H2 O
HPO42 → H+ + PO43
H2 O H2 O
a) K2CO3 → 2 K+ + CO32 e) Ca(NO3)2 → Ca2+ + 2 NO3
H2 O H2 O
b) NaNO3 → Na+ + NO3 f) MgCl2 → Mg2+ + 2 Cl
149. H2 O H2 O
c) Al2(SO4)3 → 2 Al3+ + 3 SO42 g) K2S → 2 K + S2
H2 O H2 O
d) KCl → K+ + Cl h) Fe(NO3)3 → Fe3+ + 3 NO3
H2 O
a) 3 H2SO4 → 6 H+ + 3 SO42
H2 O
150. b) 2 Ca(OH)2 → 2 Ca2+ + 4 OH
H2 O
c) 5 Na2SO4 → 10 Na+ + 5 SO42
Dane: Szukane:
nsoli = 1,5 mola 𝑛NO−3 = ?
H2 O
Równanie reakcji: Fe(NO3)2 → Fe2+ + 2 NO3
H2 O
Równanie reakcji: Ca(OH)2 → Ca2+ + 2 OH
1 mol ∙ 3 mole
x=
2 mole
x = 1,5 mola
152.
Obliczenie masy molowej wodorotlenku wapnia:
𝑀Ca(OH)2 = 40 g + 17 g 2
g
𝑀Ca(OH)2 = 74
mol
1,5 mola ∙ 74 g
x=
1 mol
x = 111 g
www.dlanauczyciela.pl Strona 36 z 45
© Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.
Zbiór zadań „To jest chemia” zakres podstawowy – rozwiązania
𝑛𝑧 𝑛𝑧
𝛼 = ∙ 100% 𝛼 = ∙ 100%
𝑛𝑤 𝑛𝑤
0,4 mola
α = 1 mol ∙ 100% 0,02 mola
𝛼 = ∙ 100%
1 mol
α = 40% α = 2%
www.dlanauczyciela.pl Strona 37 z 45
© Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.
Zbiór zadań „To jest chemia” zakres podstawowy – rozwiązania
0,15 mola
𝛼 = ∙ 100%
2 mola
α = 7,5%
Dane: Szukane:
Vr = 1 dm3 nz = ?
nw = 0,5 mola HF
α = 8%
𝑛z
158. 𝛼 = ∙ 100%
𝑛w
8% ∙ 0,5 mola
𝑛𝑧 =
100%
𝑛𝑧 = 0,04 mola
Dane: Szukane:
Vr = 1 dm3 nniezdys. = ?
nw = 0,2 mola HNO2
α = 15%
Obliczenie liczby moli cząsteczek zdysocjowanych:
𝑛z
𝛼= ∙ 100%
𝑛w
𝛼 ∙ 𝑛w
𝑛z =
159. 100%
15% ∙ 0,2 mola
𝑛z =
100%
𝑛z = 0,03 mola
Obliczenie liczby moli cząsteczek niezdysocjowanych
nniezdys. = nw – nz
nniezdys. = 0,2 mola – 0,03 mola
nniezdys. = 0,17 mola
www.dlanauczyciela.pl Strona 38 z 45
© Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.
Zbiór zadań „To jest chemia” zakres podstawowy – rozwiązania
Dane: Szukane:
Vr = 1 dm3 a) C = ?
mol
C0 = 0,01 3 b) Cniezdys. = ?
dm
α = 0,2
a)
𝐶
𝛼 =
𝐶0
𝐶 = 𝛼 ∙ 𝐶0
160.
𝐶 = 0,2 0,01
mol
dm3
mol
𝐶 = 0,002
dm3
b)
Cniezdys. = C0 – C
mol mol
Cniezdys. = 0,01 3 – 0,002
dm dm3
mol
Cniezdys. = 0,008 3
dm
Dane: Szukane: b) Obliczenie łącznej liczby moli HClO2 w
Vr = 2 dm3 a) C = ? roztworze:
czzdys. = 0,241 1023 cz. HClO2 Cniezdys. = ? 0,04 mola + 0,16 mola = 0,2 mola
nniezdys. = 0,16 mola b) C0 = ? Obliczenie stężenia molowego roztworu:
c) α = ? 2 dm3 0,2 mola
1 dm3 x mol
a) Obliczenie liczby moli cząsteczek
zdysocjowanych: 1 dm3 ∙ 0,2 mola
x=
6,02 1023 cz. 1 mol 2 dm3
x = 0,1 mola
0,241 1023cz. x mol mol
C0 = 0,1 3
dm
0,241∙ 1023 ∙ 1 mol
x=
6,02 ∙ 1023 cz. c) Obliczenie stopnia dysocjacji:
x = 0,04 mola HClO2 𝛼 =
𝐶
Obliczenie stężenia molowego cząsteczek 𝐶o
zdysocjowanych:
mol
2 dm3 0,04 mola 0,02
dm3
1 dm3 y mol 𝛼 =
mol
0,1
dm3
3
161. y = 1 dm ∙ 0,04 mol α = 0,2
2 dm3
y = 0,02 mola
mol
C = 0,02
dm3
mol
Cniezdys. = 0,08
dm3
www.dlanauczyciela.pl Strona 39 z 45
© Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.
Zbiór zadań „To jest chemia” zakres podstawowy – rozwiązania
pH roztworu
a) Dane: Szukane: c) Dane: Szukane:
mol mol
Cm = C0 = 0,2 3 [H+] = ? Cm = C0 = 0,5 3 [H+] = ?
dm dm
α = 10% = 0,1 α = 100% = 1
H2O
HF ⇄ H+ + F H2 O
HNO3 → H+ + NO3─
W roztworze [H+] = [F] = C W roztworze [H+] = [NO3] = C
[H+ ]
stąd 𝛼 = [H+ ]
𝐶0 stąd 𝛼 =
𝐶0
[H+] = α C0 [H+] = α C0
mol
[H+] = 0,1 0,2 [H+] = 1 0,5
mol
dm3
mol dm3
[H+] = 0,02 [H+] = 0,5
mol
dm3
dm3
162.
b) Dane: Szukane:
mol
Cm = C0 = 0,001 3 [H+]= ?
dm
α = 36% = 0,36
H2O
HNO2 ⇄ H+ + NO2─
W roztworze [H+] = [NO2] = C
[H+ ]
stąd 𝛼 =
𝐶0
[H+] = α C0
mol
[H+] = 0,36 0,001
dm3
3 mol
[H+] = 0,36 10
dm3
a) Dane: Szukane: c) Dane: Szukane:
mol mol
[OH] = 0,01 3 Cm = C0 = ? [H+] = 0,08 3 Cm = C0 = ?
dm dm
α = 100% = 1 α1 = 8% = 0,08
H2 O
NaOH → Na+ + OH─ H2 O
W roztworze [Na+] = [OH] = C I etap dysocjacji: H3 PO4→ H+ + H2 PO4─
[OH− ]
stąd 𝛼 =
[OH−]
𝐶0 W roztworze [H+] = [H2PO4] = C
C0 = [H+ ]
𝛼 stąd 𝛼 =
mol 𝐶0
0,01 3dm
C0 =
1 [H+ ]
mol C0 =
C0 = 0,01 𝛼
dm3
mol
163. b) Dane: Szukane: 0,08
dm3
mol
C0 =
0,08
[H+] = 0,015 3 Cm = C0 = ? mol
dm
C0 = 1
α = 15% = 0,15 dm3
H2O
HF ⇄ H+ + F
W roztworze [H+] = [F] = C
[H+ ]
stąd 𝛼 =
𝐶𝑜
[H+ ]
C0 =
𝛼
mol
0,015 3dm
C0 =
0,15
mol
C0 = 0,1
dm3
www.dlanauczyciela.pl Strona 40 z 45
© Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.
Zbiór zadań „To jest chemia” zakres podstawowy – rozwiązania
www.dlanauczyciela.pl Strona 41 z 45
© Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.
Zbiór zadań „To jest chemia” zakres podstawowy – rozwiązania
www.dlanauczyciela.pl Strona 42 z 45
© Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.
Zbiór zadań „To jest chemia” zakres podstawowy – rozwiązania
Dane: Szukane:
VHCl = 0,5 dm3 a) [H+] = ?
nH+ = 0,005 mola b) pH = ?
a)
0,5 dm3 0,005 mola
1 dm3 x mol
www.dlanauczyciela.pl Strona 43 z 45
© Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.
Zbiór zadań „To jest chemia” zakres podstawowy – rozwiązania
c) 1 mol C 393,5 kJ
191. 2,5 mola C x kJ
www.dlanauczyciela.pl Strona 44 z 45
© Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.
Zbiór zadań „To jest chemia” zakres podstawowy – rozwiązania
Dane: Szukane:
mC= 1000 g ΔH° = ?
ΔH° = 44 kJ
CuO + C Cu + CO
193. 12 g C 44 kJ
1000 g C x kJ
1000 g ∙ 44 kJ
x=
12 g
x = 3667 kJ
Odp.: Z otoczenia zostanie pobranych 3667 kJ energii.
Szybkość reakcji chemicznych
a) Energia aktywacji jest to najmniejsza ilość energii niezbędnej do zapoczątkowania reakcji chemicznej.
194.
b) Szybkość reakcji chemicznej jest to zmiana stężenia substratu lub produktu w czasie.
Czynniki wpływające na szybkość reakcji chemicznej to:
a) stężenie substratów,
b) energia aktywacji,
195.
c) Temperatura,
d) stopień rozdrobnienia substratów,
e) obecność katalizatora.
196.
Reakcja chemiczna najwolniej przebiegnie w probówce z magnezem, ponieważ magnez jest metalem o
197.
mniejszej aktywności niż sód i potas.
Uszeregowanie zlewek zgodnie ze zwiększającą się szybkością reakcji:
198.
zlewka 2, zlewka 4, zlewka 1, zlewka 3.
Reakcja będzie przebiegała z mniejszą szybkością, ponieważ, po dodaniu wody, stężenie roztworu kwasu
199.
zmniejszy się.
Reakcja przebiegnie z większą szybkością, ponieważ wzrost ciśnienia powoduje zmniejszenie się
200.
przestrzeni reakcyjnej, a w konsekwencji – zwiększenie się stężenia substratów.
Najszybszy przebieg reakcji chemicznej zaobserwujemy w przypadku (a), ponieważ występują tu dwa
201.
czynniki przyśpieszające – wysoka temperatura i największe stężenie.
202. Szybciej przebiegnie reakcja chemiczna w zlewce 2, ponieważ żelazo ma większy stopień rozdrobnienia.
a) Tlenek manganu(IV) pełni funkcję katalizatora reakcji chemicznej.
203.
b) Wartość energii aktywacji obniża się.
Najszybciej otrzymano chlorowodór w reaktorze o pojemności 1 dm3, ponieważ im mniejsza objętość,
204.
tym wyższe ciśnienie i większe stężenie substratów.
www.dlanauczyciela.pl Strona 45 z 45
© Copyright by Nowa Era Sp. z o.o.