Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 5

СУ „Св.

Климент Охридски”
Исторически факултет

Методическа разработка на тема:


“Сталинизмът в България”

изготвил: Мартин Мирославов Георгиев,


ф.н.: 90128
спец. История и философия
IV курс

София, 23.04.2019г.
I. Тип на урока - комбиниран
II. Цели на урока
 Образователни цели – Запознаване на учениците с
годините, в които България започва стриктно да
следва “Сталинският модел”
 Възпитателни цели – да работят самостоятелно и в
екип по поставени задачи

III. Ход на урока


A. Уводна част (около 10 минути)

 организация на началото на урока: Учителят подготвя


Power Point презентацията, чрез която ще бъде
представен урокът преди началото на часа, както и
учебник, с който ще си служи за работа с учениците.
След биенето на звънеца, учителят поздравява
учениците, представя се накратко, проверява за
отсъстващи.
 преход от старите към новите знания: Обобщаване
периода на управление по времето на “Народната
демокрация”

Б. Същинска част (около 20-25 минути)

 разработка на новият учебен материал: Учителят


стартира презентацията със заглавната страница, която е
и заглавието на урока. Учениците го записват в
тетрадките си. Прави кратко въведение по темата, която
предстои да бъде разгледана.

1. Изграждане на нов тип политическа система


1.1. България като “НАРОДНА РЕПУБЛИКА”
1.2. Васил Коларов
1.3. Вълко Червенков

2. Налагане на еднопартийния монопол


2.1. Ликвидация НА ЛЕГАЛНАТА ОПОЗИЦИЯ
2.2. V конгрес на партията
2.3. Стриктно спазване на “сталинизма”

3. Репресиите – отличителна черта на комунизма


3.1. Доживотни присъди за опозиционните лидери
3.2. Процесът срещу Трайчо Костов

4. Икономиката пред нови предизвикателства


4.1. Първата петилетка (1949 – 1953)
4.2. Съвет за икономическа взаимопомощ
4.3. Кризата в селското стопанство

5. Българската външна политика в рамките на съветския


блок
5.1. Отношение спрямо българите в пиринския край
5.2. Югославия
5.3. Отношение към българските турци

6. Българският вариант на сталинизма в културата


6.1. Изолация спрямо западният свят
6.2. Образователни реформи

В. Заключителна част (до 5 минути)

 Обобщение: учителят прави кратко обобщение с


помощта на учениците – задават им се въпроси,
свързани с основните теми на урока.

You might also like