Professional Documents
Culture Documents
Wind Example For Frames Lecturer Notes 2022-1
Wind Example For Frames Lecturer Notes 2022-1
Wind Example For Frames Lecturer Notes 2022-1
PROF. J. J. MSAMBICHAKA
JUNE 2021
A multistory open plan office framed building has a height of 13.5 m and plan dimension of 14
m X 36 m. The building is in Lindi where the basic wind speed is 20 m/s. The topography of the
area is horizontal flat without hills i.e. insignificant. Frames spaced at 4.5 m. The orientation of
the building is still unknown. Determine the wind load as per Code BS 6399 if the building is
located:
(a) In the city centre where the roof tops are at average 6 m height, and the building has an
open space of 50 m around it.At a distance 30 km from thhe sea.
(b) (HOME EXERCISE) In the city centre where the roof tops are at average 6 m height, and
the building has a space around it of 15 m. At 5 km from the sea.
Figure 2 of BS 6399
Solution:
Effective height
Xo = 50 m
Ho = 6 m
X 50
= = 8.33
H 6
Therefore Hd = 0
Altitude factor, Sa ≈1.0 (BS 6399 Cl. 2.2.2.2.2) (Topography insignificant or ignored)
Site wind speed, Vs = Vb × Sa × Sd × Ss × Sp =20 (1) (1) (1) (1) = 20 m/s (Cl.2.2.2.1)
Site in town, with the closest distance to sea upwind from the site is greater than 100
km. Using Table 4 of code and interpolating between 1.62 for 10 m and 1.71 for 15 m,
Sb = 1.65
Dynamic pressure: qs = 0.613 Ve2 = 0.613×33.032 = 668.8 N/m2 = 0.67 kN/m2 (Cl. 3.1.2.1)
Prof. J. J. Msambichaka - Mbeya University of Science and Technology - June 2021
4
External and internal surface pressure coefficient, Cpe and Cpi ((Cl. 3.1.2.1) Table 5 of the
Code).
D = 14 m
H = 13.5 m
𝐷 14
= 1.04
𝐻 13.5
Cpe (Windward (front) face) (interpolation in Table 5 of the Code)
(1.04 − 1)
C = 0.85 − × (0.85 − 0.6) = 0.847
(4 − 1)
(front face) pe = qs × Cpe× Ca = 0.87 × 0.847 × 0.83 = 0.612 kN/m2 (cl. 3.1.3.5.2)
Total pressure p on the building: pe (front face) – pe (rear face) (cl. 2.1.3.6)
Prof. J. J. Msambichaka - Mbeya University of Science and Technology - June 2021
6
p = 0.612 – (–0.361) = 0.973 kN/m2
Figure shows the wind load acting as a uniformly distributed load over the height of the
building.
(0.5 × 4)
𝑅𝑜𝑜𝑓 𝑙𝑒𝑣𝑒𝑙 = 52.25 × = 7.74 𝐾𝑁
13.5
4.0
𝑆𝑒𝑐𝑜𝑛𝑑 𝑓𝑙𝑜𝑜𝑟 𝑙𝑒𝑣𝑒𝑙 = 52.25 × = 15.48 𝐾𝑁
13.5
{0.5(4.0 + 5.5)}
𝐹𝑖𝑟𝑠𝑡 𝑓𝑙𝑜𝑜𝑟 𝑙𝑒𝑣𝑒𝑙 = 52.25 × = 18.38 𝑘𝑁
13.5
The Shear Force in each bay is divided equally between the column Grids.
Shear Force for the middle column grid B = VB = (0.5 × 0.4286) + (0.5 × 0.5714) V = 0.5 V
Shear Force for each level = Sum of Shear Forces above the level
The bending moments at the ends of the left beam are equal to sum of the bending moments
at the ends of the columns on the left connecting the beam.
Similarly the bending moments at the ends of the right beam are equal to sum of the bending
moments at the ends of the columns on the right connecting the beam.
Level 2: Level 2:
MA = MBL = 3.32 + 9.94 = 13.26 kNm MC = MBL = 4.42 + 13.26 = 17.68 kNm
Level 1: Level 1:
MC = MBL = 9.94 + 24.53 = 34.47 kNm MC = MBL = 13.26 + 32.7 = 45.96 kNm
Since there is no distributed load on the beams and the contra-flexure point is at mid-span,
reactions R at the ends of the beam is given by
2𝑀
𝑅 =
𝐿
Level 2: Level 2:
2(13.26) 2(17.68)
𝑅 = = −4.42 kN 𝑅 = = −4.42 𝑘𝑁
6 8
𝑅 = −𝑅 = 4.42 𝑘𝑁 𝑅 = −𝑅 = 4.42 𝑘𝑁
𝑅 = 𝑅 +𝑅 = 4.42 + (−4.42) = 0
Level 1: Level 1:
2(34.47) 2(45.96)
𝑅 = = −11.49 kN 𝑅 = = −11.49 𝑘𝑁
6 8
𝑅 = −𝑅 = 11.49 𝑘𝑁 𝑅 = −𝑅 = 11.49 𝑘𝑁
𝑅 = 𝑅 +𝑅 = 11.49 + (−11.49) = 0
From the reactions in the beam, axial Forces are determined by adding the reactions.
Note that the axial force in the middle column is zero and the axial force in the left column is
tensile while in the right column it is compressive.
Level 3:
Level 2:
Pv = -1.11 + 4.42 = 5.53 kN
Level 1:
Pv = -1.11 + 4.42 + 11.49 = 17.02 kN
From the shear forces in the columns and by considering the horizontal force equilibrium at the
joints, axial forces in beams can be determined.