Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 1

Fusha: Shkenca Natyrore Lënda Biologji Shkalla IV Klasa e tetë

Tema mësimore: Situata e të nxënit:


Ushtrime Interpretimi i dijeve të fituara.
Të nxënit në bashkëpunim i nxënësve.
Rezultatet e të nxënit të kompetencave të fushës sipas temës mësimore. Fjalë kyçe:
Nxënësi/ja:  Koncepte në ushtrime të
 merr pjesë aktive në zgjidhjen e ushtrime me kërkesa të niveleve të kapitujve që dalin gjatë
ndryshme. zgjidhjes së ushtrimeve.
Burime: Lidhja me fushat e tjera ose me temat ndërrkurikulare:
Teksti mësimor, CD e mësuesit Edukimi shëndetësor, edukimi mjedisor, kimi, matematikë
Fletore dhe fletë pune
Metodologjia, teknikat e përdorura, veprimtaritë e nxënësve
Organizimi i orës së mësimit
Fazat e strukturës Metoda/Teknika Veprimtaritë e nxënësve Organizimi Koha
mësimore i nxënësve
Evokim Organizues grafik Nxitja e diskutimit Punë individuale 10’
Realizimi i kuptimit Të nxënit me Të nxënit në bashkëpunim Punë në grupe 20’
këmbime
Reflektimi Rishikim në dyshe Të nxënit në bashkëpunim Punë në dyshe 15’

Evokimi: Shpërndaj te çdo nxënës një fletë ku paraqitet ushtrimi 1, fq 29 i tekstit mësimor. Pres lidhjen
e termave dhe përkufizimeve.
Realizimi i kuptimit- Punë në grupe
Grupet janë me nga 4-5 nxënës. Tre grupeve të para u caktoj për zgjidhje ushtrimet 2 dhe 4, faqe 25-26
(teksti). Tre grupeve të tjera u caktoj për zgjidhje ushtrimet 3 dhe 5, faqe 25-26 (teksti).
Pas zgjidhjes secila treshe e grupeve diskuton zgjidhjen. Sapo arrijnë në përgjigjen e saktë, I këmbejnë
ushtrimet me nxënësit e tre grupeve. Kjo teknikë e të nxënit në bashkëpunim zgjat 20 min apo më
shumë.
U kërkoj nxënësve të japin përgjigjet e ushtrimeve.
Përgjigjet (me radhë) jepen nga nxënës përfaqësues për secilin grup. Nëse përgjigja nga njëri grup nuk
është e saktë, kërkohet përgjigja nga grupet e tjera. Kërkoj marrjen pjesë të të gjithë pjesëtarve të grupit
në zgjidhjen e ushtrimeve.
Kaloj në pyetje nga Pyetje praktike Detyrë shtëpie Fletë pune (Libri i mësuesit, Kreu Marrja e
ushqimit). Paraprakisht kam zgjedhur ushtrimet sipas shkallës së vështirësisë, në mënyrë që të përfshij
dhe të nxis të gjithë nxënësit (të ndarë përsëri në grupe) drejt zgjidhjes së ushtrimit.
Reflektimi: Diskutohen: ushtrimet e përfunduara/ puna në grup dhe bashkëpunimi ndërmjet nxënësve
Situata quhet e realizuar nëse nxënësi:
merr pjesë aktive në zgjidhjen e saj;
zgjidh ushtrime të niveleve të ndryshme;.
bashkëpunon me grupin, diskuton lirisht për zgjidhjen e ushtrimeve.
Vlerësimi i nxënësit sipas niveleve të arritjes për temën mësimore:
Merr pjesë aktive në zgjidhjen e ushtrime me kërkesa të niveleve të ndryshme.
N2: Jep përgjigje për ushtrime me kërkesa të nivelit të njohjes dhe të kuptuarit;
N3:Zgjidh ushtrime me kërkesa të nivelit të analizës dhe zbatimit në kontekste të njohura;
N4: Merr pjesë aktive në zgjidhjen e ushtrime me kërkesa të niveleve të ndryshme.
Detyrë shtëpie: Nxjerrja nga libra dhe interneti i të dhënave për historinë e zbulimeve rreth zemrës,
qarkullimit të gjakut.

You might also like