Professional Documents
Culture Documents
Checkpoint Mathematics Skills Builder 9 Answers
Checkpoint Mathematics Skills Builder 9 Answers
Checkpoint Mathematics Skills Builder 9 Answers
All sample answers to the Cambridge Secondary 1 Checkpoint-style questions have been
written by the authors of this work
50 60 70 80 90 100
5
102 112 122
100 121 144
1.3 Indices
1 1 1 1
1 a b c d
2 6 8 10
2 a 5−1 b 12−1 c 9−1 d 4−1
1 1 1 1
3 b 6−2 c = 10−2 d = 9−2 e = 7−2 f = 8−2
100 81 49 64
1
Skills Builder 9 Workbook Answers
n+6 20
n+1 60
n–5 21
2n 11
2n + 1 5
2
Skills Builder 9 Workbook Answers
2 a
1 +5 6 x +5 x+5
1 –5 6 x – ... –5 x
b
30 –9 21 x –9 x–9
30 +9 21 x +9 +9 x
c
4 ×2 8 x ×2 2x
x
4 ÷2 8 ÷2 x
2
d
x
10 ÷2 5 x ÷2
2
x
10 ×2 5 x ×2
2
3
Skills Builder 9 Workbook Answers
Function x ×9 9x y = 9x x → 9x
x
Inverse ÷9 x y= x x→ x
9 9 9
Function x ÷4
x y= x x→ x
4 4 4
Inverse 4x ×4 x y = 4x x → 4x
1
×10 ×1
2
×10 ×10000
3
×10 ×100
4
×10 ×100000
5
×10 ×10
4
Skills Builder 9 Workbook Answers
3
×10–1 ÷10000
×10–2 ÷10
×10–3 ÷100000
×10–4 ÷1000
×10–5 ÷100
3.3 Rounding
1 a 4.1 b 3.9 c 6.3 d 8.2 e 12.8 f 43.0
2 a 5.17 b 5.22 c 0.78 d 0.04 e 12.01 f 25.12
3 a ✓ b ✓ c ✗, 0.008 d ✓
15 1 0.75
2
30 3 0.25
4
45 1 0.5
4
6
Skills Builder 9 Workbook Answers
5 Shapes
5.1 Regular polygons
1 pentagon; 180 × 3 = 540; 540 ÷ 5 = 108; each angle is 108°
2 6 sides; hexagon; 180 × 4 = 720; 720 ÷ 6 = 120; each angle is 120°
3 8 sides; 180 × 6 = 1080; 1080 ÷ 8 = 135; each angle is 135°
4 10 sides; 180 × 8 = 1440; 1440 ÷ 10 = 144; each angle is 144°
5 a b
90° 90°
108° 72°
c d
60°
120°
° 45°
135
144° 36°
7
Skills Builder 9 Workbook Answers
2
A B C
3
A B C
4
A B C
5
A B C
8
Skills Builder 9 Workbook Answers
3
Colour Tally Frequency
Red
Blue
Green
Yellow
Orange
Total frequency
4 Design B. Students comment, e.g. because every age is covered only once. Design A
is wrong as [for e.g.] a 20 year old would be counted in two rows, 0 – 20 and 20 – 40
b Red
c Students comment e.g. black and white are equally popular, or, silver is the least
popular.
2 3 1 4 2 3 4 2 1 4 2 3 2 2
4 2 4 1 4 2 3 3 2 1 4 1
a
Number Tally Frequency
1 |||| 5
2 |||| ||| 8
3 |||| 5
4 |||| || 7
Total: 25
b 2
c Students comment e.g. 1 and 3 landed equally
9
Skills Builder 9 Workbook Answers
3 a
Number of runs Tally Frequency
0 – 29 |||| 4
30 – 59 |||| |||| 9
60 – 89 |||| 5
90 – 119 || 2
Total: 20
b Students comment e.g. most of the apples are in the range 125 < m ≤ 150
7 Fractions
7.1 Writing a fraction in its simplest for
2 3 1 7 15 3 8 4 2 2
1 a b = c d = e = = f
5 9 3 11 25 5 12 6 3 3
2 16 7 ÷ 2 and ÷ 2
20 10
28 6
÷ 2 and ÷ 3
40 7
35 4
45 ÷ 2 and ÷ 2
5
36 3
÷ 3 and ÷ 5
42 4
45 7
9 ÷5
60
10
Skills Builder 9 Workbook Answers
5 2 3
–
7 7 8
2 5 3
+
9 9 13
5 2 5
–
8 8 7
3 2 4
+
6 6 9
9 6 4
–
13 13 5
6 2 7
–
9 9 9
4 1 5
+
7 7 6
4 11 3 8 2 5 7
2 a b − = c + =
9 15 15 15 12 12 12
12 10 2 3 8 11 3 20 23
d − = e + = f + =
15 15 15 12 12 12 24 24 24
1 4 1 5
3 a 1 b 1 c 1 d 1
3 5 4 6
2 10 1 8 9 17 17 7
4 a 1 b =1 c + = , =1
5 9 9 10 10 10 10 10
25 24 49 49 19
d + = , =1
30 30 30 30 30
7.3 Multiplying fractions
3
1 a 2×4=8 b × 5 × 4 = 3 × 4 = 12
5
5 4
c × 6 × 3 = 5 × 3 = 15 d × 9 × 3 = 4 × 3 = 12
6 9
5 1 15 1
2 a 1×5 = =2 b 3 ×5×5=3×5 = =7
2 2 2 2×5 2 2 2
3 3 7 1 5 5 8 40 1
c × 14 = × 2 ×2 × 7 = 3 × − 21.2 = 10 d × 24 = × 3 × 3 × 8 = 5 × = = 13
4 2 2 2 9 3 3 3 3
11
Skills Builder 9 Workbook Answers
3 4
12 ÷ 12 ×
5 3
1 3
12 ÷ 12 ×
4 5
5 3
12 ÷ 12 ×
3 4
4 5
12 ÷ 12 ×
3 3
4 4 7 7
2 a 6 × 3 = 18 b 18 × = 6 × 3 × = 6 × 4 = 24 c 20 × = 5 × 4 × = 5 × 7 = 35
3 3 4 4
3 3 5 5
d 30 × = 15 × 2 × = 15 × 3 = 45 e 24 × = 6 × 4 × = 6 × 5 = 30
2 2 4 4
35 1 9 27 1
3 a = 17 b 12 × = 3 × 4 × 9 = 3 × 9 = = 13
2 2 8 4×2 2 2 2
5 50 2
c 20 × = 10 × 2 × 5 = 10 × 5 = = 16
6 2×3 3 3 3
13 39 1
d 15 × = 3 × 5 × 13 = 3 × 13 = = 19
10 5×2 2 2 2
c or b c or b
c c or b d b or c
b or c c or b
a
a
12
Skills Builder 9 Workbook Answers
2 b a = 10 cm b = 6 or 8 cm c = 8 or 6 cm
c a = 13 cm b = 12 or 5 cm c = 5 or 12 cm
d a = 25 cm b = 20 or 15 cm c = 15 or 20 cm
3 a 15 cm
b 4 a2 = 62 + 82 5 a2 = 36 + 64 a2 = 100 a = √100 = 10 cm
c 4 a2 = 42 + 92 5 a2 = 16 + 81 a2 = 97 a = √97 = 9.8 cm
d 4 a2 = 52 + 72 5 a2 = 25 + 49 a2 = 74 a = √74 = 8.6cm
33 × 33 x7
3 × 33 36
x4 × x3 x8
x5 × x 36
x3 × x5 x6
2 a F, x6 b T c T d F, y6
3 a 30x5 b 4x3 × 3x5 = 12 x8
4 a x3 b x7 – 4 = x3 c y4 ÷ y3 = y4 – 3 = y1 = y d y6 – 1 = y5
5 a x6 b x5 c y7 d y0
13
Skills Builder 9 Workbook Answers
5
I add 15 15n
I subtract 15 3n + 5
I multiply by 15 n + 15
I divide by 15 5n – 3
n
_
I subtract the number from 15 +3
5
n
_
I multiply by 5 then subtract 3
15
1
a–b
2
ab 12
a
b 20
b 4
a
2a + b 2
3 a 1 b 7 c –12 d 15
4 a 6–2=4 b 6+2=8 c 36 + 4 = 40
d 18 – 2 = 16 e 6 – 8 = –2 f 18 – 8 = 10
14
Skills Builder 9 Workbook Answers
Volume of
C = ʌG
a cuboid
Area of a
A = ʌU2
parallelogram
Circumference
V = lbh
of a circle
Area of a 1
A = 2 bh
trapezium
Area of a 1
A = 2 (a + b)h
circle
2 a i 24 ii 48 iii 72 iv 24d
b 240
3 a i 7 ii 14 iii 21 iv 7w
b D = 7w, 56
4 a i 9 days ii 25 days iii 7w + d
b i 19 days ii 45 days
F T
5 b b×g=F b= c m×b=T b= d b + rt = X b = X – rt
g m
e b – kn = M b = M + kn
9.5 Factorising
1 b 3(x + 5) = 3x + 15 c 5(y – 3) = 5y – 15 d 4(y – 7) = 4y – 28
2 b 3(x + 5) c 5(y – 3) d 4(y – 7)
3 a 2(x + 4) b 3(x + 3) c 5(y – 6)
d 8(y + 2) e 7(y – 3)
4 a 6x + 3 b 12x + 4 c 10y – 2 d 24y – 6
5 a 3(2x + 1) b 4(3x + 1) c 2(5y – 1) d 6(4y – 1)
6 a 2(2x + 3) b 3(2x – 3) c 5(3x + 2)
15
Skills Builder 9 Workbook Answers
16
Skills Builder 9 Workbook Answers
3
Time Frequency Time × Frequency
5 7 35
6 8 48
7 12 84
8 17 136
9 4 36
10 12 120
Total 60 459
Mean waiting time = 459 ÷ 60 = 7.65 minutes
4
Mark Frequency Mark × Frequency
14 2 28
15 11 165
16 10 160
17 4 68
18 5 90
19 3 57
20 5 100
Total 40 668
11 Percentages
11.1 Using mental methods
1 3 1 1 1
1 b c d e f
4 4 10 5 100
17
Skills Builder 9 Workbook Answers
6
20 km $44 $6 64 cm 160 kg
25% 5 km $11 $1.50 16 cm 40 kg
10% 2 kg $4.40 $0.60 6.4 cm 16 kg
35% 7 kg $15.40 $2.10 22.4 cm 56 kg
18
Skills Builder 9 Workbook Answers
7
50% 25% 10% 75% 60% 85%
$400 $200 $100 $40 $300 $240 $340
$80 $40 $20 $8 $60 $48 $68
$220 $110 $55 $22 $165 $132 $187
8
50% 25% 75% 10% 65% 15%
60 kg 30 kg 15 kg 45 kg 6 kg 39 kg 9 kg
300 cm 150 cm 75 cm 225 cm 30 cm 195 cm 45 cm
420 g 210 g 105 g 315 g 42 g 273 g 63 g
3
Original mass 10% 20% New mass
12 kg 1.2 kg 2.4 kg 14.4 kg
20 kg 2 kg 4 kg 24 kg
15 kg 1.5 kg 3 kg 18 kg
44 kg 4.4 kg 8.8 kg 52.8 kg
4
Original price 25% decrease New price
$32 $8 $24
$80 $20 $60
$44 $11 $33
$280 $70 $210
$620 $155 $465
19
Skills Builder 9 Workbook Answers
c d
20
Skills Builder 9 Workbook Answers
2 ()
a The column vector 4 means move the shape 4 units right and 5 units up.
5
b The column vector −1 means move the shape 1 unit left and 6 units up.
( 6)
c The column vector 2 means move the shape 2 units right and 4 units down.
(−4)
3 a y b y
4 4
3 3
2 2
1 1
1 2 3 4 x 1 2 3 4 x
c y
4
3
2
1
1 2 3 4 x
4 y
5
4 y=4
3
2 y=2
1
–5 –4 –3 –2 –1 1 2 3 4 5 x
–1
–2
–3 y = –3
–4
–5
x = –5 x = –3 x=1
21
Skills Builder 9 Workbook Answers
5 a y b y
x = –3 y=2
4 4
3 3
2 2
1 1
–5 –4 –3 –2 –1 1 2 x –1 1 2 3 x
–1 –1
–2 –2
6 y
3
y = 2.5
2
1
y = 0.5
–3 –2 –1 1 2 3 4 5 6 x
–1
–2
x = –2.5 x = 1.5 x = 4.5
22
Skills Builder 9 Workbook Answers
2 a y b y
5 5
(–3, 4)
4 4
3 3
2 2
1 1
–3 –2 –1 1 2 3 4 x –4 –3 –2 –1 1 2 3 x
–1 –1
(–3, –1)
4(x – 1) = 20 x+2=8 2x + 5 = 17
x–1= 5 2x = 12
x=6
4x = 24 3x = 18
4x – 10 = 14 x–4= 2 3x – 6 = 12
5(x – 4) = 10
23
Skills Builder 9 Workbook Answers
x x2 – 2x
9 63 too large
7 35 too large
4 8 too small
6 24 solution
x=6
3 These are numbers you could try
x x2 + 4x
9 117 too small
10 140 too small
12 192 too large
11 165 solution
x = 11
4 These are numbers you could try
x x2 − 5x
8 24 too small
9 36 too small
11 66 too large
10 50 solution
x = 10
24
Skills Builder 9 Workbook Answers
x x2 + x
6 42 too small
7 56 too large
6.5 48.75 too large
6.4 47.36 too large
6.3 45.99 too large
6.2 44.64 too small
The solution is between 6.2 and 6.3.
6 You might try these numbers
x x2 + 2x
4 24 too small
5 35 too large
4.5 29.25 too small
4.7 31.49 too large
4.6 30.36 too small
x x2 − x
10 90 too large
9 72 too small
9.5 80.75 too small
9.8 86.24 too small
9.9 88.11 too large
25
Skills Builder 9 Workbook Answers
26
Skills Builder 9 Workbook Answers
7 Radius = 16 ÷ 2 = 8 cm
Area of circle = π × r2 = π × 82
= π × 64 = 201.06 cm2
Area of semicircle = 201.06 ÷ 2 = 100.53 cm2
16 Probability
16.1 Calculating probabilities
1
2 3 9 2 3 7
fraction
7 5 10 3 11 15
decimal (2 d.p.) 0.29 0.6 0.9 0.67 0.27 0.47
percentage 29% 60% 90% 67% 27% 47%
27
Skills Builder 9 Workbook Answers
1 1
2 a i 5 or ii 2 or iii 3 b 5 + 2 + 3 = 10 = 1
10 2 10 5 10 10 10 10 10
3 a i 7 ii 13 b 7 + 13 = 20 = 1
20 20 20 20 20
4 a 90% b 55%
5 a 0.2 b 0.05
6 25%
7 15%
8 0.19
1 2 3 4 5
b 7
1 1
c i 2 = ii 2 = iii 1
10 5 10 5 10
3 a 3
1 2 3
2 1 3 1 2 1
b 6 c i = ii = iii =
6 3 6 2 6 3
4 a Axes can be the other way round
4
1 2 3 4 5
1
b i 2 = 1 ii 4 = iii 3
20 10 20 5 20
28
Skills Builder 9 Workbook Answers
A 240° A 190° A A
261°
B
236°
B B
B
8 cm 100 km
12 cm 10 km
9 cm 25 km
20 cm 45 km
5 cm 40 km
29
Skills Builder 9 Workbook Answers
2 a i 24 km ii 60 km iii 120 km
b i 3 cm ii 4 cm iii 8 cm
3 a 4.5 × 8 = 36 km b 18 ÷ 8 = 2.25 cm
4 a 6, accurate scale drawing
b 8.5, 8.5, accurate scale drawing
5 accurate scale drawing
18 Graphs
18.1 Gradient of a graph
1 2
1 a b 2 c d 3 e 1
2 3
1 2 3 1
2 a − b −2 c − d − or −1
3 3 2 2
1
3 a y b
2
8
7
6
5
4
3
2
1
0
0 1 2 3 4 5 6 7 8 x
4 a y b −2
8
7
6
5
4
3
2
1
0
0 1 2 3 4 5 6 7 8 x
30
Skills Builder 9 Workbook Answers
5 a y b 4
8
7
6
5
4
3
2
1
0
0 1 2 3 4 5 6 7 8 x
y 1
6 a b −
3
8
7
6
5
4
3
2
1
0
0 1 2 3 4 5 6 7 8 x
18.2 Graph of y = mx + c
1 a
x 0 1 2 4 5
y=x+3 3 4 5 7 8
b, c & f
y
8 y = x + 3.
7
6
5
4 y = x – 2.
3
2
1
0
0 1 2 3 4 5 6 7 8 x
d 1
e
x 2 3 5 7 8
y=x−2 0 1 3 5 6
g 1
31
Skills Builder 9 Workbook Answers
2 a
x 0 1 2 3 4
y = 2x 0 2 4 6 8
b, c & f
y
8 y = 2x
7
6 y = 2x – 5.
5
4
3
2
1
0
0 1 2 3 4 5 6 7 8 x
d 2
e
x 3 4 5 6
y = 2x − 5 1 3 5 7
g 2
3 a
x 0 2 4 6 8
1 0 1 2 3 4
y= x
2
b, c & f
y
1
8 y = _x + 4
2
7
6
5 1
y = _ x.
4 2
3
2
1
0
0 1 2 3 4 5 6 7 8 x
1
d
2
e
x 0 2 4 6 8
1 4 5 6 7 8
y= x+4
2
1
g
2
32
Skills Builder 9 Workbook Answers
10
0
0 10 20 30 40 50 60
Time in seconds
25
20
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Month
33
Skills Builder 9 Workbook Answers
b i February
ii July
iii B
2 a Average number of days it rains per month in
Rio de Janeiro
Number of days it rains
16
14
12
10
8
6
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Month
b i December
ii example: The number of days it rains per month is decreases after March until
June, remains at its lowest from June to August, then increases towards the end
of the year.
3 a Number of tourists visiting Rio de Janeiro
6
Number of tourists (millions)
5.5
4.5
4
2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015
Year
b example: The number of tourists increased gradually each year until 2012. It
remained constant for one year then increased again to reach its highest value in
2014. 2014 to 2015 showed the only decrease.
34
Skills Builder 9 Workbook Answers
15
Spanish result 10
0
0 5 10 15 20
French result
This is the point with a French result of This is the point with a French result of
3 and a Spanish result of 5. 11 and a Spanish result of 10.
b A
2 a
This is the point with an Art result of
3 and a Science result of 19
15
Science result
10
0
0 5 10 15 20
Art result
This is the point with an Art result of
15 and a Science result of 7
b B
35
Skills Builder 9 Workbook Answers
b Key: 0 | 5 means 5
0 5 7 9 9
1 0 4 5 6 7 8 9
2 0 1 2 2 3 4 5 6 7
2 Unordered:
Key: 0 | 6 means 6
0 6 8 4 6
1 8 2 1 4 7 3 9 0 2
2 1 8 1 0 8 1 2
Ordered:
Key: 0 | 4 means 4
0 4 6 6 8
1 0 1 2 2 3 4 7 8 8 8 9
2 0 1 1 1 2 8 8
3 Spanish test results for class 9R Spanish test results for class 9T
9 9 7 5 0 4 6 6 8
9 8 7 6 5 4 0 1 0 1 2 2 3 4 7 8 9
7 6 5 4 3 2 2 1 0 2 0 1 1 1 2 8 8
Key for class 9R: 5 | 0 means 5 Key for class 9T: 0 | 4 means 4
36