ModuÅ 5-Odwaga - Scenariusz Dla Przedszkoli

You might also like

Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
You are on page 1of 3

scenariusz dla grup przedszkolnych

OPRACOWAŁA: NATALIA MARTENKA

SCENARIUSZ MOŻE BYĆ MODYFIKOWANY TAK, ABY ODPOWIADAŁ WASZEJ GRUPIE WIEKOWEJ
data realizacji: 10 maja - 13 czerwca 2021

Cele
Organizowanie sytuacji sprzyjających poznawaniu słabych i mocnych stron własnej osobowości.
Zachęcenie do pokonywania trudności, kontrolowania przeżywanych emocji.
Cele szczegółowe
Rozwija wyobraźnię
Radzi sobie ze strachem, stosując odpowiednie techniki oddychania,
Nazywa przeżywane emocje, utrwala słownictwo opisujące emocje i uczucia
Uczy się, jak jak być odważnym,
Wie, co należy zachować podczas odwagi,
Potrafi nazwać inne emocje towarzyszące odwadze,
Wie, jak pokonać strach
Przyjmuje rolę słuchacza, z chęcią zabiera głos w rozmowie
Przedstawia wyobrażone obiekty w formie graficznej,
Metody pracy
Pedagogika Zabawy,
Edukacja Przez Ruch Doroty Dziamskiej
podające (pokaz)
eksponujące (słuchanie muzyki),
praktyczne (ćwiczeń, praktycznego działania),
problemowe-aktywizujące (burza mózgów,ilustracje superbohaterów, eksperymenty)
Środki dydaktyczne
utwór Marsz Radetzky’ego,
utwór Marsz Kawalerii Wojciecha Killara,
piosenka „Honor i odwaga” – Mała Orkiestra Dni Naszych,
muzyka relaksacyjna
treść bajki „Odwagi zajączku”
treść bajki „Strażak Sam i bohaterowie burzy”
przykłady odważnych eksperymentów z balonami,
arkusze superbohaterów – Superman, Iniemamocni, Zorro, Batman,
karton, arkusz formatu A1 w kolorze białym,
kartki z bloku technicznego w kolorze białym formatu A4, pastele w dowolnym kolorze
ilustracje z Super Bohaterami: Iniemamocni, Zorro, Batman, Superman
kamień,klej, taśma dwustronna

Międynarodowy projekt edukacyjny Emocja


Autorzy: Współpracujemy z :
Marzena Dziadkowiec
Krystyna Grzegrzółka
Przebieg zajęć
1.Termometr uczuć
uczniowie na termometrze określają swoje samopoczucie przed rozpoczęciem zajęć.

2.Witamy w świecie Super Bohaterów…


Dzieci idą w rytm utworu Marsz Radetzky’ego witając się różnymi częściami ciała
(stopa, dłoń, palec, łokieć, kolano) wcielając się w postacie z filmu Niemamocni.
Mogą mieć na sobie opaskę na oczy, pelerynę.

3.Czym jest dla mnie odwaga?


Dzieci siedzą w okręgu trzymając mały kamień, podając go sobie wzajemnie odpowiadają na pytania:

Czym dla mnie jest odwaga?


Co to znaczy być odważnym?
Kiedy ja byłem odważny w swoim życiu?

Wskazówka:
Wypowiedzi dzieci nauczyciel zapisuje na wyciętej wcześniej sylwecie Super Bohatera.
Młodsze dzieci mogą narysować lub przykleić ilustracje, które kojarzą im się z odwagą.

4. Jesteśmy odważni- film


Dzieci słuchają bajki pt „Strażak sam i bohaterowie burzy” i odpowiadają na pytania:
Kiedy strażak Sam okazał się odważny?
Czy będąc odważnym należy pamiętać o bezpieczeństwie? Dlaczego tak uważasz?

LINK DO BAJKI: https://www.youtube.com/watch?v=kVQzIPDtM4I

5.Honor i odwaga (załącznik 10)


Nauka słów do piosenki „Honor i odwaga” oraz improwizacja ruchowa.

Po wysłuchaniu piosenki dzieci odpowiadają na pytanie:


O czym należy pamiętać kierując się honorem i odwagą

6. Super bohaterowie mają moc! (załącznik 11)


Dzieci siedzą w okręgu. Na środku koła znajdują się odwrócone ilustracje w taki sposób, aby nie były widoczne
obrazki.
Zadaniem dzieci jest je odwrócić i powiedzieć:
Dlaczego bohaterowie znajdujący się na nich są odważni?
Jaką siłę mają w sobie?
Czym się posługują, aby być odważnym?

Komentarz do scenariusza:
Po odwróceniu dzieci mogą nie pokazywać ilustracji pozostałym osobom,
przedstawiając superbohaterów za pomocą ruchu.

Międynarodowy projekt edukacyjny Emocja


Autorzy: Współpracujemy z :
Marzena Dziadkowiec
Krystyna Grzegrzółka
7. Eksperymentujemy z odwagą…
Dzieci są podzielone na 4 grupy.
Każda z nich wykonuje po jednym eksperymencie z balonem na podstawie filmu :

LINK DO FILMU: https://www.youtube.com/watch?v=OYoC2YSpI9Q

8. Odwaga i strach...
Dzieci słuchają opowiadania pt „Odwagi zajączku” i odpowiadają na pytania nawiązujące do treści:
Kto jest bohaterem opowiadania?
Czego bał się Logan?
Dlaczego Logan był smutny?
Czy Loganowi udało się być odważnym?
Jak się czuł Logan, kiedy w końcu wyszedł na dwór?
Co Logan zrobił, aby odnaleźć Lunę Czy zajączkowi udało się ją odnaleźć?
LINK DO BAJKI: https://www.youtube.com/watch?v=JQWI4a0tu0E

9. Super bohaterowie przybywajcie! (załącznik 12 )


Dzieci są podzielone na 6 osobowe grupy. Każda z nich otrzymuje sylwetę super bohatera wykonaną z kartonu
lub arkusza formatu A1 w kolorze białym, która jest przyklejona do blatu stołu.
Następnie idą w rytm utworu „Marsz Kawalerii” kompozycji Wojciecha Killara kreśląc na otrzymanej sylwecie
linie, koła za pomocą pasteli w dowolnym kolorze.
W kolejnej części pracy tą samą metodą ozdabiają charakterystyczny rekwizyt dla danego Super Bohatera
wyciętego wcześniej z kartki bloku technicznego formatu A4 ( Iniemamocni – Opaska, Superman – Odznaka z
literą „S”, Zorro – znak „Z”, Batman – czarna peleryna).
W końcowym etapie pracy dzieci przyklejają udekorowane symbole na Super Bohaterów za pomocą kleju.

10.Relaksacja
Dzieci siedzą na dywanie w parach odwróceni do siebie plecami. Następnie opowiadają i rysują super bohatera
na plecach kolegi/koleżanki. Zadaniem jednej z osób jest odgadnięcie jaki bohater jest rysowany na plecach.
Muzyka relaksacyjna
https://www.youtube.com/watch?v=LhQrG9ykWx8

Komentarz do relaksacji…
Danego bohatera dziecko może narysować mając przed sobą
tackę z piaskiem także w rytm relaksującego utworu.

10.Ewaluacja zajęć
dzieci na termometrze uczuć innym kolorem, zaznaczają kropką- jak czują się na koniec lekcji oraz wykonują kartę
podsumowania (załącznik 8)

Międynarodowy projekt edukacyjny Emocja


Autorzy: Współpracujemy z :
Marzena Dziadkowiec
Krystyna Grzegrzółka

You might also like