Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 10

Mësimi 1 Periudha 3 Prill – Qershor

Fusha:Art Lënda: Kërcim Data: Koha: 45 min


Tematika : Teknika dhe proçeset Tema mësimore: Situata e të nxënit:
- Mbajtja e këmbëve Komenton me fjalë të thjeshta kërcimet që shikon
apo kërcen (shpejt, ngadalë, ëmbël e bukur).
Rezultatet e të nxënit Konceptet/ Fjalët kyçe
Nxënësi: Kërcim, shpejtësi, teknikë,
- Improvizon në përshtatje me ritmin dhe melodinë, tempit dhe dinamikës së teknika artistike, gjuhën vizuale
muzikës, lëvizje të
ndryshme trupore në hapësira të ndryshme dhe nivele të ndryshme hapësinore.
- Dëgjon, përjeton dhe percepton dinamikën si fenomen muzikor duke krijuar figura
në hapësirë personale.
- Provon shumëllojshmëri muzikë polka dhe valse nga kompozitorë të ndryshëm.
Burimet, materialet dhe mjetet didaktike Lidhja me fushat e tjera ose me temat
Informacione te ndryshme .Magnetofon .Instrumente ORF ndërkurrikulare
Gjuha dhe komunikimi, shoqëria dhe mjedisi, Shkencat
e natyrës, Edukimi Fizik, sport dhe shendet.
Ecuria e zhvillimit të mësimit
(Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve)
Diskutim, Bisedë, Punë individuale, Punë në çift, Punë në grup, Punë me gjithë klasën.
Faza 1 Lidhja me njohuritë e mëparshme
Mësuesja vendos melodi të Polkës dhe të Valsit për tu kërcyer.
Ftoj nxënësit që të ecin me ritmin e muzikës që dëgjojnë.
Kërkoj që kërcimi të shoqërohet me gjeste dhe poza të ndryshme, pra nxënësit krijojnë figura të ndryshme dhe të mbajtjes
sëduarve.

Faza 2 Dhënia e njohurive të reja


Kalohet në demonstrimin nga nxënës të ndryshëm të kërcimeve me gjeste.
Përsëritet disa herë kërcimi.
Përsëriten lëvizjet e kërcimeve me partner.

Faza 3 Përforcim njohurish


Kalohet në ushtrimin e kërcimit me gjeste duke krijuar figura artistike dhe të mbajtjes së duarve nga nxënësit në grup.
Përsëriten disa herë lëvizjet.

Vlerësimi i nxënësit për:


- Dëgjimin, përjetimin dhe perceptimin dinamik si fenomen muzikor duke krijuar figura në hapësirë personale.
- Provimin e shumëllojshmërisë muzikore të polkës dhe valsit nga kompozitorë të ndryshëm.
Mësimi 2 Periudha 3 Prill – Qershor

Fusha:Art Lënda: Kërcim Data: Koha: 45 min


Tematika : Teknika dhe proçeset Tema mësimore: Situata e të nxënit:
Respektimi i hapsirës së Kryerja e kërcimeve të polkës ose të valsit dhe zbatimi I
tjetrit. rregullave të hapësirës ndaj njëri-tjetrit.
Rezultatet e të nxënit Konceptet/ Fjalët kyçe
Nxënësi: Kërcim, largësi, rregull,
Provon të gjejë ndryshimet në karakterin e muzikës dhe provon të përqëndrim,bashkëpunim
improvizojë mbi këtë muzikë,
Interpreton lojëra kërcyese – muzikore, kërcime duke respektuar
rregullat dhe karakteristikat e tyre;
Respekton gjatë kërcimit hapat e thjeshtë bazë të tij si dhe hapësirën
ndaj të tjerëve;
Respekton mendimin e shokëve;
Burimet, materialet dhe mjetet didaktike Lidhja me fushat e tjera ose me temat ndërkurrikulare
Informacione te Gjuha dhe komunikimi, shoqëria dhe mjedisi, Shkencat e
ndryshme .Magnetofon .Instrumente ORF natyrës, Edukimi Fizik, sport dhe shendet.
Ecuria e zhvillimit të mësimit
(Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve)
Diskutim, Bisedë, Punë individuale, Punë në çift, Punë në grup, Punë me gjithë klasën.

Faza 1 Lidhja me njohuritë e mëparshme


Dëgjohet në magnetofon melodia e kërcimi të polkës dhe ftohet grupi I kërcimit që të inprovizojnë lëvizjet .
Lëvizjet kryhen me ngadalë me qëllim që nxënësit të fiksojnë disa nga lëvizjet.
U kërkohet që të tregojnë mënyrën e mbajtjes së trupit ,gjithashtu pozicionimi I frymëmarrjes në pozicion shtrirë,ulur dhe në
këmbë .

Faza 2 Dhënia e njohurive të reja


U kërkohet nxënësve të realizojnë saktë hapat bazë të polkës dhe të kërcejnë kërcime të thjeshta me hapat e mësuar.
Më pas u kërkohet të improvizojnë vetëm dhe të ndarë në grupe me hapat e polkës dhe lëvizje të tjera sipas muzikës që
dëgjojnë.

Faza 3 Përforcim njohurish


Nga e tërë klasa ekzekutohet kërcimi I polkës dhe i Valsit.Përsëritet kërcimi disa herë.Shpallen nxënësit që ekzekutuan bukur
lëvizjet e kërcimit të plokës dhe të Valsit me partner, duke respektuar hapësirën ndaj njëri – tjetrit.
Vlerësimi i nxënësit për:
- Improvizimin hapa të ngjashëm me hapat e polkës dhe të valsit ,vetëm, me partner dhe në grup.
- Zhvillimin lëvizjen kërcimit dhe trupit në hapësirë sipas dinamikës së muzikës.
- Realizimin kërcime të polkës dhe të valsit , vetëm, me partner dhe në grup.
Mësimi 3 Periudha 3 Prill – Qershor

Fusha:Art Lënda: Kërcim Data: Koha: 45 min


Tematika : Teknika dhe proçeset Tema mësimore: Situata e të nxënit:
Respektimi i hapsirës së Kryerja e kërcimeve të polkës ose të valsit dhe zbatimi I
tjetrit. rregullave të hapësirës ndaj njëri-tjetrit.
Rezultatet e të nxënit Konceptet/ Fjalët kyçe
Nxënësi: Kërcim, largësi, rregull,
Provon të gjejë ndryshimet në karakterin e muzikës dhe provon të përqëndrim,bashkëpunim
improvizojë mbi këtë muzikë,
Interpreton lojëra kërcyese – muzikore, kërcime duke respektuar
rregullat dhe karakteristikat e tyre;
Respekton gjatë kërcimit hapat e thjeshtë bazë të tij si dhe hapësirën
ndaj të tjerëve;
Respekton mendimin e shokëve;
Burimet, materialet dhe mjetet didaktike Lidhja me fushat e tjera ose me temat ndërkurrikulare
Informacione te Gjuha dhe komunikimi, shoqëria dhe mjedisi, Shkencat e
ndryshme .Magnetofon .Instrumente ORF natyrës, Edukimi Fizik, sport dhe shendet.
Ecuria e zhvillimit të mësimit
(Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve)
Diskutim, Bisedë, Punë individuale, Punë në çift, Punë në grup, Punë me gjithë klasën.

Faza 1 Lidhja me njohuritë e mëparshme


Dëgjohet në magnetofon melodia e kërcimi të polkës dhe ftohet grupi I kërcimit që të inprovizojnë lëvizjet .
Lëvizjet kryhen me ngadalë me qëllim që nxënësit të fiksojnë disa nga lëvizjet.
U kërkohet që të tregojnë mënyrën e mbajtjes së trupit ,gjithashtu pozicionimi I frymëmarrjes në pozicion shtrirë,ulur dhe në
këmbë .

Faza 2 Dhënia e njohurive të reja


U kërkohet nxënësve të realizojnë saktë hapat bazë të polkës dhe të kërcejnë kërcime të thjeshta me hapat e mësuar.
Më pas u kërkohet të improvizojnë vetëm dhe të ndarë në grupe me hapat e polkës dhe lëvizje të tjera sipas muzikës që
dëgjojnë.

Faza 3 Përforcim njohurish


Nga e tërë klasa ekzekutohet kërcimi I polkës dhe i Valsit.Përsëritet kërcimi disa herë.Shpallen nxënësit që ekzekutuan bukur
lëvizjet e kërcimit të plokës dhe të Valsit me partner, duke respektuar hapësirën ndaj njëri – tjetrit.
Vlerësimi i nxënësit për:
- Improvizimin hapa të ngjashëm me hapat e polkës dhe të valsit ,vetëm, me partner dhe në grup.
- Zhvillimin lëvizjen kërcimit dhe trupit në hapësirë sipas dinamikës së muzikës.
- Realizimin kërcime të polkës dhe të valsit , vetëm, me partner dhe në grup.
Mësimi 4 Periudha 3 Prill – Qershor

Fusha:Art Lënda: Kërcim Data: Koha: 45 min


Tematika : Teknika dhe proçeset Tema mësimore: Situata e të nxënit:
- Përshëndetjet në Kryerja e kërcimeve të ndryshme dhe zbatimi I
kërcim. rregullave të përshëndetjes në kërcim.
Rezultatet e të nxënit Konceptet/ Fjalët kyçe
Nxënësi: Kërcim, largësi, rregull,
Interpreton lojëra kërcyese – muzikore, kërcime duke respektuar përqëndrim,bashkëpunim, përshëndetje
rregullat dhe karakteristikat e tyre;
Respekton gjatë kërcimit hapat e thjeshtë bazë të tij si dhemënyrën e
përshëndetjes së partnerit në kërcim;
Burimet, materialet dhe mjetet didaktike Lidhja me fushat e tjera ose me temat ndërkurrikulare
Informacione te Gjuha dhe komunikimi, shoqëria dhe mjedisi, Shkencat e
ndryshme .Magnetofon .Instrumente ORF natyrës, Edukimi Fizik, sport dhe shendet.
Ecuria e zhvillimit të mësimit
(Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve)
Diskutim, Bisedë, Punë individuale, Punë në çift, Punë në grup, Punë me gjithë klasën.

Faza 1 Lidhja me njohuritë e mëparshme


Mësuesja kërkon nga nxënësit që të emërtojnë tituj të ndryshme kërcimesh që ata kanë mësuar në shkollë ose në veprimtaritë e
ndryshme që ai zhvillon.
Kërkoj nga nxënësit mënyrën e prezantimit të një kërcimi që ai di.
Faza 2 Dhënia e njohurive të reja
Kërkoj nga nxënësit që të demonstrojnë mënyra të ndryshme kërcimi dhe prezantimi.
Ngrihen nxënës që të demonstrojnë kërcimet e ndryshme.
Faza 3 Përforcim njohurish
Në përfundim nxënësit grupohen në grupe dhe kryejnë lëvizjet duke respektuar partnerin.
Kalohet nga e tërë klasa kryerjet e lëvizjeve të një kërcimi dhe respektimin e rregullave ndaj partnerit.

Vlerësimi i nxënësit për:


- Improvizimin hapa të ngjashëm me hapat e polkës dhe të valsit ,vetëm, me partner dhe në grup.
- Zhvillimin lëvizjen kërcimit dhe trupit në hapësirë sipas dinamikës së muzikës.
- Realizimin kërcime të ndryshme vetëm, me partner dhe në grup.

Mësimi 5 Periudha 3 Prill – Qershor


Fusha:Art Lënda: Kërcim Data: Koha: 45 min
Tematika : Teknika dhe proçeset Tema mësimore: Situata e të nxënit:
- Përshëndetjet në Kryerja e kërcimeve të ndryshme dhe zbatimi I
kërcim. rregullave të përshëndetjes në kërcim.
Rezultatet e të nxënit Konceptet/ Fjalët kyçe
Nxënësi: Kërcim, largësi, rregull,
Interpreton lojëra kërcyese – muzikore, kërcime duke respektuar përqëndrim,bashkëpunim, përshëndetje
rregullat dhe karakteristikat e tyre;
Respekton gjatë kërcimit hapat e thjeshtë bazë të tij si dhemënyrën e
përshëndetjes së partnerit në kërcim;
Burimet, materialet dhe mjetet didaktike Lidhja me fushat e tjera ose me temat ndërkurrikulare
Informacione te Gjuha dhe komunikimi, shoqëria dhe mjedisi, Shkencat e
ndryshme .Magnetofon .Instrumente ORF natyrës, Edukimi Fizik, sport dhe shendet.
Ecuria e zhvillimit të mësimit
(Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve)
Diskutim, Bisedë, Punë individuale, Punë në çift, Punë në grup, Punë me gjithë klasën.

Faza 1 Lidhja me njohuritë e mëparshme


Mësuesja kërkon nga nxënësit që të emërtojnë tituj të ndryshme kërcimesh që ata kanë mësuar në shkollë ose në veprimtaritë e
ndryshme që ai zhvillon.
Kërkoj nga nxënësit mënyrën e prezantimit të një kërcimi që ai di.
Faza 2 Dhënia e njohurive të reja
Kërkoj nga nxënësit që të demonstrojnë mënyra të ndryshme kërcimi dhe prezantimi.
Ngrihen nxënës që të demonstrojnë kërcimet e ndryshme.
Faza 3 Përforcim njohurish
Në përfundim nxënësit grupohen në grupe dhe kryejnë lëvizjet duke respektuar partnerin.
Kalohet nga e tërë klasa kryerjet e lëvizjeve të një kërcimi dhe respektimin e rregullave ndaj partnerit.

Vlerësimi i nxënësit për:


- Improvizimin hapa të ngjashëm me hapat e polkës dhe të valsit ,vetëm, me partner dhe në grup.
- Zhvillimin lëvizjen kërcimit dhe trupit në hapësirë sipas dinamikës së muzikës.
- Realizimin kërcime të ndryshme vetëm, me partner dhe në grup.
Mësimi 6 Periudha 3 Prill – Qershor

Fusha:Art Lënda: Kërcim Data: Koha: 45 min


Tematika : : Historia, kërcimi dhe Tema mësimore: Situata e të nxënit:
shoqëria Historia e polkës: Komenton me fjalë të thjeshta kërcimet që shikon apo
kërcen (shpejt, ngadalë, ëmbël e bukur).
- Polka
Rezultatet e të nxënit Konceptet/ Fjalët kyçe
Nxënësi: Kërcim, shpejtësi, teknikë, teknika
- Dallon kërcimin e polkës nga valsi nga lëvizjet, muzika dhe historiku i artistike, gjuhën vizuale
tyre.
Respekton gjatë kërcimit hapat e thjeshtë bazë të tij;
Bën lidhje ndërmjet asaj që ndjen dhe muzikës që dëgjon dhe një vepre
koreografike;

Burimet, materialet dhe mjetet didaktike Lidhja me fushat e tjera ose me temat ndërkurrikulare
Informacione te Gjuha dhe komunikimi, shoqëria dhe mjedisi, Shkencat e natyrës,
ndryshme .Magnetofon .Instrumente ORF Edukimi Fizik, sport dhe shendet.
Ecuria e zhvillimit të mësimit
(Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve)
Diskutim, Bisedë, Punë individuale, Punë në çift, Punë në grup, Punë me gjithë klasën.
Faza 1 Lidhja me njohuritë e mëparshme
Dëgjohet në magnetofon melodia e kërcimi të polkës dhe ftohet grupi I kërcimit që të inprovizojnë lëvizjet .
Lëvizjet kryhen me ngadalë me qëllim që nxënësit të fiksojnë disa nga lëvizjet.
U kërkohet që të tregojnë mënyrën e mbajtjes së trupit ,gjithashtu pozicionimi I frymëmarrjes në pozicion shtrirë,ulur dhe në
këmbë .

Faza 2 Dhënia e njohurive të reja


U kërkohet nxënësve të realizojnë saktë hapat bazë të polkës dhe të kërcejnë kërcime të thjeshta me hapat e mësuar.
Më pas u kërkohet të improvizojnë vetëm dhe të ndarë në grupe me hapat e polkës dhe lëvizje të tjera sipas muzikës që
dëgjojnë.
Bëhet ndryshimi midis polkës dhe valsit.
Faza 3 Përforcim njohurish
Nga e tërë klasa ekzekutohet kërcimi I polkës .Përsëritet kërcimi disa herë.Shpallen nxënësit që ekzekutuan bukur lëvizjet e
kërcimit të plokës me partner.

Vlerësimi i nxënësit për:


- Improvizimin hapa të ngjashëm me hapat e polkës vetëm, me partner dhe në grup.
- Zhvillimin lëvizjen kërcimit dhe trupit në hapësirë sipas dinamikës së muzikës.
- Realizimin kërcime të polkës, vetëm, me partner dhe në grup.
Mësimi 7 Periudha 3 Prill – Qershor

Fusha:Art Lënda: Kërcim Data: Koha: 45 min


Tematika : : Historia, kërcimi dhe Tema mësimore: Situata e të nxënit:
shoqëria Historia e polkës: Komenton me fjalë të thjeshta kërcimet që shikon apo
kërcen (shpejt, ngadalë, ëmbël e bukur).
- Polka
Rezultatet e të nxënit Konceptet/ Fjalët kyçe
Nxënësi: Kërcim, shpejtësi, teknikë, teknika
- Dallon kërcimin e polkës nga valsi nga lëvizjet, muzika dhe historiku i artistike, gjuhën vizuale
tyre.
Respekton gjatë kërcimit hapat e thjeshtë bazë të tij;
Bën lidhje ndërmjet asaj që ndjen dhe muzikës që dëgjon dhe një vepre
koreografike;

Burimet, materialet dhe mjetet didaktike Lidhja me fushat e tjera ose me temat ndërkurrikulare
Informacione te Gjuha dhe komunikimi, shoqëria dhe mjedisi, Shkencat e natyrës,
ndryshme .Magnetofon .Instrumente ORF Edukimi Fizik, sport dhe shendet.
Ecuria e zhvillimit të mësimit
(Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve)
Diskutim, Bisedë, Punë individuale, Punë në çift, Punë në grup, Punë me gjithë klasën.
Faza 1 Lidhja me njohuritë e mëparshme
Dëgjohet në magnetofon melodia e kërcimi të polkës dhe ftohet grupi I kërcimit që të inprovizojnë lëvizjet .
Lëvizjet kryhen me ngadalë me qëllim që nxënësit të fiksojnë disa nga lëvizjet.
U kërkohet që të tregojnë mënyrën e mbajtjes së trupit ,gjithashtu pozicionimi I frymëmarrjes në pozicion shtrirë,ulur dhe në
këmbë .

Faza 2 Dhënia e njohurive të reja


U kërkohet nxënësve të realizojnë saktë hapat bazë të polkës dhe të kërcejnë kërcime të thjeshta me hapat e mësuar.
Më pas u kërkohet të improvizojnë vetëm dhe të ndarë në grupe me hapat e polkës dhe lëvizje të tjera sipas muzikës që
dëgjojnë.
Bëhet ndryshimi midis polkës dhe valsit.
Faza 3 Përforcim njohurish
Nga e tërë klasa ekzekutohet kërcimi I polkës .Përsëritet kërcimi disa herë.Shpallen nxënësit që ekzekutuan bukur lëvizjet e
kërcimit të plokës me partner.

Vlerësimi i nxënësit për:


- Improvizimin hapa të ngjashëm me hapat e polkës vetëm, me partner dhe në grup.
- Zhvillimin lëvizjen kërcimit dhe trupit në hapësirë sipas dinamikës së muzikës.
- Realizimin kërcime të polkës, vetëm, me partner dhe në grup.

Mësimi 8 Periudha 3 Prill – Qershor


Fusha:Art Lënda: Kërcim Data: Koha: 45 min
Tematika : Historia, kërcimi dhe Tema mësimore: Situata e të nxënit:
Historia e valsit: - Vals nga filmi i animuar “ Liqeni i
shoqëria mjelmave” dhe diskutimi rreth fabulës dhe interpretimit.
Ëeding (Ëeding) marsh
marsh – F. Mendelson
Rezultatet e të nxënit Konceptet/ Fjalët kyçe
Nxënësi: Marsh,Liqeni I mjellmave,
- Komenton me fjalë të thjeshta kërcimet që shikon apo kërcen. interpretim,ndjenja,përjetime,veprime
Shpreh emocionet për kërcime të ndryshme tradicionale dhe klasike, që aktoriale.
realizon apo shikon.
Burimet, materialet dhe mjetet didaktike Lidhja me fushat e tjera ose me temat ndërkurrikulare
Informacione te Gjuha dhe komunikimi, shoqëria dhe mjedisi, Shkencat e
ndryshme .Magnetofon .Instrumente ORF natyrës, Edukimi Fizik, sport dhe shendet.
Ecuria e zhvillimit të mësimit
(Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve)
Diskutim, Bisedë, Punë individuale, Punë në çift, Punë në grup, Punë me gjithë klasën.

Faza 1 Lidhja me njohuritë e mëparshme


Vendoset për tu dëgjuar valsi “Liqeni I mjellmave”
- Komentohet me fjalë të thjeshta kërcimet që shikon apo kërcen (shpejt, ngadalë, ëmbël e bukur, e mërzitshme).
Cila është përmbajtja e kësaj fabule?
Faza 2 Dhënia e njohurive të reja
Ngre nxënës që të kryejnë kërcime të ndryshme në grup. Nxënësve u kërkohet që të respektojnë njëri –tjetrin dhe hapësirëne
largësisë. Kërkoj nga nxënësit që të të gjejënë ndryshimet në karakterin e muzikës me anë të gjuhës së kërcimit, gjesteve
dhe pantomimës.
Faza 3 Përforcim njohurish
Përsëriten disa herë kërcimet e ndryshme nga nxënësit.
Nxënësi përjeton muzikën e kërcimeve të ndryshme; ngjall tek nxënësit gëzim dhe argëtim.

Vlerësimi i nxënësit për:


Komentimin me fjalë të thjeshta të kërcimeve që shikon apo kërcen.
Shprehjen e emocioneve për kërcime të ndryshme tradicionale dhe klasike, që realizon apo shikon.
Mësimi 9 Periudha 3 Prill – Qershor

Fusha:Art Lënda: Kërcim Data: Koha: 45 min


Tematika : Historia, kërcimi dhe Tema mësimore: Situata e të nxënit:
Kërcimi tradicional: - Dëgjimi në magnetofon I valles së pogonishtes dhe
shoqëria
Vallja pogonishtes. - kërcimi I saj.
Valle të krahinës së vet.
Rezultatet e të nxënit Konceptet/ Fjalët kyçe
Nxënësi: interpretim,ndjenja,përjetime,veprime
Dëgjon me vëmendje melodinë e valles së Pogonishtes .
Mëson hapat e kërcimit të pogonishtes.
Interpreton vallen e Pogonishtes në bashkëpunim me të tjerët.
Burimet, materialet dhe mjetet didaktike Lidhja me fushat e tjera ose me temat ndërkurrikulare
Informacione te Gjuha dhe komunikimi, shoqëria dhe mjedisi, Shkencat e
ndryshme .Magnetofon .Instrumente ORF natyrës, Edukimi Fizik, sport dhe shendet.
Ecuria e zhvillimit të mësimit
(Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve)
Diskutim, Bisedë, Punë individuale, Punë në çift, Punë në grup, Punë me gjithë klasën.

Faza 1 Lidhja me njohuritë e mëparshme


Mësuesja vendos për të dëgjuar vallen e Pogonishtes.
Nxënësit që e dinë vallen dalin dhe I kërcejnë.
Faza 2 Dhënia e njohurive të reja
Kalohet në të mësuait të lëvizjeve të pogonishtes.
Nxënësit dalin me grupe të vogla për ta mësuar vallen.
Në fillim vallja mësohet vetëm me lëvizje trupore të pashoqëruar me melodinë e këngës.
Kalohet në të mësuarit të këngës me melodinë e saj.
Si
Pogonishtja valle e bukur e kërcen gjithë Shqipëria
Faza 3 Përforcim njohurish
Kalohet në kërcimin e këngës në grupe shoqëruar me melodi.
Pastaj e tëre klasa e kërcen vallen disa herë.
Kërcehen dhe valle të tjera shqiptare.

Përgëzohen nxënësit për pjesëmarrjen në kërcimin e valleve të ndryshme shqiptare.


Vlerësimi i nxënësit për:
Dëgjimin me vëmendje melodinë e valles së Pogonishtes .
Mësimin e hapave të kërcimit të pogonishtes.
Interpretimin e valles së Pogonishtes në bashkëpunim me të tjerët.

Mësimi 10 Periudha 3 Prill – Qershor

Fusha:Art Lënda: Kërcim Data: Koha: 45 min


Tematika : Historia, kërcimi dhe Tema mësimore: Situata e të nxënit:
shoqëria Kërcimi tradicional: - Dëgjimi në magnetofon I valles së pogonishtes dhe
Vallja pogonishtes. - kërcimi I saj.
Valle të krahinës së vet.
Rezultatet e të nxënit Konceptet/ Fjalët kyçe
Nxënësi: interpretim,ndjenja,përjetime,veprime
Dëgjon me vëmendje melodinë e valles së Pogonishtes .
Mëson hapat e kërcimit të pogonishtes.
Interpreton vallen e Pogonishtes në bashkëpunim me të tjerët.
Burimet, materialet dhe mjetet didaktike Lidhja me fushat e tjera ose me temat ndërkurrikulare
Informacione te Gjuha dhe komunikimi, shoqëria dhe mjedisi, Shkencat e
ndryshme .Magnetofon .Instrumente ORF natyrës, Edukimi Fizik, sport dhe shendet.
Ecuria e zhvillimit të mësimit
(Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve)
Diskutim, Bisedë, Punë individuale, Punë në çift, Punë në grup, Punë me gjithë klasën.

Faza 1 Lidhja me njohuritë e mëparshme


Mësuesja vendos për të dëgjuar vallen e Pogonishtes.
Nxënësit që e dinë vallen dalin dhe I kërcejnë.
Faza 2 Dhënia e njohurive të reja
Kalohet në të mësuait të lëvizjeve të pogonishtes.
Nxënësit dalin me grupe të vogla për ta mësuar vallen.
Në fillim vallja mësohet vetëm me lëvizje trupore të pashoqëruar me melodinë e këngës.
Kalohet në të mësuarit të këngës me melodinë e saj.
Si
Pogonishtja valle e bukur e kërcen gjithë Shqipëria
Faza 3 Përforcim njohurish
Kalohet në kërcimin e këngës në grupe shoqëruar me melodi.
Pastaj e tëre klasa e kërcen vallen disa herë.
Kërcehen dhe valle të tjera shqiptare.

Përgëzohen nxënësit për pjesëmarrjen në kërcimin e valleve të ndryshme shqiptare.


Vlerësimi i nxënësit për:
Dëgjimin me vëmendje melodinë e valles së Pogonishtes .
Mësimin e hapave të kërcimit të pogonishtes.
Interpretimin e valles së Pogonishtes në bashkëpunim me të tjerët.

You might also like