Professional Documents
Culture Documents
Plan de Lectie Trasarea
Plan de Lectie Trasarea
Plan de Lectie Trasarea
Unitatea de învăţământ :
Profesor :
Clasa : a 9-a
Calificarea : Strungari
Domeniul de bază : mecanic
Modulul : M II – LĂCĂTUȘERIE GENERALĂ
Loc de desfăşurare : atelier tehnic
Tipul lecţiei : MIXT (verificare şi aprofundare a cunoştinţelor dobândite : Îndreptarea materialelor ; Predare – învăţare :
Trasarea )
Durata : 50 min
1. LECȚIA : TRASAREA
2. SUBIECTUL : Trasarea . Definiţie , clasificare , instrumente şi dispozitive utilizate la trasare
3. CONŢINUT TEMATIC :
C1. Definiţia trasării
C2. Clasificarea trasării
C3. Instrumente şi dispozitive utilizate la trasare
C3.1. Dispozitive pentru sprijinirea şi fixarea semifabricatului
C3.2. Instrumente de trasare
C3.3. Instrumente ajutătoare
4. UNITATEA DE COMPETENŢĂ :
– Lăcătuşerie generală
5. COMPETENŢE SPECIFICE :
CS1 – Recunoaşte operaţiile de lăcătuşerie
CS2 – Execută operaţii de lăcătuşerie pregătitoare
6. COMPETENŢE DERIVATE :
CD1 – Definirea trasării
CD2 – Clasificarea trasării
CD3 – Clasificarea instrumentelor şi dispozitivelor utilizate la trasare
CD4 – Prezentarea dispozitivelor pentru sprijinirea şi fixarea semifabricatului
CD5 – Prezentarea instrumentelor de trasare
CD6 – Prezentarea instrumentelor ajutătoare
7. CRITERII DE PERFORMANŢĂ :
CS1- a)Identificarea SDV-urilor şi utilajelor folosite la operaţiile de lăcătuşerie, în proporție de 90%
b)Recunoaşterea operaţiilor de lăcătuşerie , a condiţiilor organizatorice necesare efectuării acestora, 80%
c)Selectarea sculelor folosite la operaţiile de lăcătuşerie, 100%
CS2- a)selectarea semifabricatelor , SDV-urilor şi utilajelor necesare efectuării operaţiilor pregătitoare 100%
8. ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE :
1. Definiţi trasarea
2. Clasificaţi trasarea
3. Clasificaţi instrumentele şi dispozitivele utilizate la trasare
4. Prezentaţi dispozitivele pentru sprijinirea şi fixarea semifabricatului
5. Prezentaţi instrumentele folosite la trasare
6. Prezentaţi instrumentele ajutătoare
1
9.STRATEGIA DIDACTICĂ :
a) Metode şi procedee didactice :
• Expunerea
• Conversaţia
• Dialogul
• Descoperirea
• Aplicaţii practice
b) Mijloace didactice :
• Instrumente de trasare
• Fişe
• Fişe de lucru (teste )
• Manualele
c) Modalităţi de lucru cu clasa :
• Frontal
• Individual , prin intermediul fişelor
10.DESFĂŞURAREA ÎN TIMP A LECŢIEI :
I – Moment organizatoric
II – Verificarea cunoştinţelor dobândite în lecţia anterioară
III- Prezentarea noilor conţinuturi
IV- Sistematizarea şi fixarea noilor cunoştinţe
V- Concluzii finale
2
STRUCTURA LECŢIEI
3
• Clasifică instrumentele şi dispozitive-le • Ascultă ţi răspund la întrebări
folosite la trasare • Identifică instrumente-le şi dispozitive-
• Împarte fişele de lucru le folosite la trasare de pe fişe şi din cele
• Prezintă dispozitive-le pentru sprijinirea prezentate
şi fixarea semifabricatului • Sunt atenţi la expunerile profesorului
• Prezintă instrumentele de trasare ,participă la dialogul iniţiat de acesta
• Prezintă instrumentele ajutătoare folosite • Notează în caiete
la trasare • Formulează răspunsuri
6.Consolidarea şi 3 Adresează elevilor întrebări , de genul : • Ascultă întrebările
evaluarea noilor ce este trasarea • Formulează răspunsurile Orală și test evaluare
cunoştinţe cum se clasifică trasarea • Completează eventualele răspunsuri greşite
Feedback cum se clasifică instrumentel şi sau formulate incomplet de colegi
dispozitivele utilizate la trasare, • Identifică instrumente-le şi dispozitivele
care sunt dispozitivele ajutătoare utilizate la trasare
care sunt instrumentele de trasare
care sunt instrumentele ajutătoare
7.Tema pentru acasă 2 Informează elevii despre conţinutul • Notează tema pentru acasă
activităţii individuale (de completa fişele din • Ascultă recomandările profesorului
portofoliu cu instrumentele şi dispozitive-le
lipsă) -
4
Nume şi prenume : Timp de lucru: 10 minute
Clasa : Se acordă 1 punct din oficiu
I. Înlocuiţi cuvintele lipsă din enunţurile următoare , astfel încât afirmaţiile să devină corecte din punct
de vedere ştiinţific :
1. Trasarea este operaţia tehnologică ce constă în.................................pe semifabricat în mărime naturală a formei
şi a detaliilor unei piese , în conformitate cu............................................tehnologică , în vederea prelucrării piesei .
2. Punctatorul se foloseşte pentru marcarea.........................găurilor trasate , a intersecţiei.....................,a liniilor ce
constituie limite de prelucrare .
II. Apreciaţi valoarea de adevăr a enunţurilor şi încercuiţi litera A, dacă le consideraţi adevărate , şi litera
F , dacă le consideraţi false :
A F 1. Masa de trasat reprezintă un dispozitiv folosit pentru sprijinirea şi fixarea semifabricatului .
A F 2. Acul de trasat se foloseşte pentru marcarea centrelor găurilor trasate şi a intersecţiei axelor .
A F 3. Dispozitivele mecanizate şi automatizate se folosesc pentru trasarea după model
A F 4. Distanţa dintre punctele bătute cu punctatorul poate fi de 15 , 25 sau 50 mm, pentru liniile drepte şi lungi
.
T R A S A R E
I.-4 puncte ;
II.-2 puncte
III.-3 puncte
5
BAREM
TEST DE EVALUARE
I Înlocuiţi cuvintele lipsă din enunţurile următoare , astfel încât afirmaţiile să devină corecte din punct de
vedere ştiinţific :
1. Trasarea este operaţia tehnologică ce constă în................transpunerea.................pe semifabricat în mărime
naturală a formei şi a detaliilor unei piese , în conformitate cu...........documentaţia..............tehnologică , în
vederea prelucrării piesei .
2. Punctatorul se foloseşte pentru marcarea.......centrelor....găurilor trasate , a intersecţiei......axelor...............,a
liniilor ce constituie limite de prelucrare .
II. Apreciaţi valoarea de adevăr a enunţurilor şi încercuiţi litera A, dacă le consideraţi adevărate , şi litera
F , dacă le consideraţi false :
A F 1. Masa de trasat reprezintă un dispozitiv folosit pentru sprijinirea şi fixarea semifabricatului .
A F 2. Acul de trasat se foloseşte pentru marcarea centrelor găurilor trasate şi a intersecţiei axelor .
A F 3. Dispozitivele mecanizate şi automatizate se folosesc pentru trasarea după model
A F 4. Distanţa dintre punctele bătute cu punctatorul poate fi de 15 , 25 sau 50 mm, pentru liniile drepte şi
lungi .
I.-4 puncte ;
II.-2 puncte
III.-3 puncte