Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 5

PROIECT DIDACTIC

UNITATE DE INVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnaziala ’’Traian’’, Pitești

CLASA: a-III-a

DATA: 24.03.2023

NUME PRACTICANT: Banu Andreea-Mariana

PROFESOR ÎNV. PRIMAR: Iliescu Cecilia

ARIA CURRICULARĂ: Arte

DISCIPLINA: Arte vizuale și abilități practice

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Tărâmul culorilor

SUBIECTUL LECȚIEI: Primăvara

TIPUL LECȚIEI: formare de priceperi şi deprinderi

Scopul lecției:

-formarea priceperilor şi deprinderilor de a îmbina diferite tehnici de lucru într-


o compoziţie;

-educarea voinţei, a spiritului de ordine şi disciplină.

Competente specifice:

1.2. Diferențierea caracteristicilor elementelor de limbaj plastic (nuanțe, tonuri,


forme), în mediul înconjurător și în imagini;

2.2. Realizarea de creații funcționale în diverse tehnici pe diferite suporturi


(hârtie, confecții textile, ceramică, sticlă etc.)

Obiective operaţionale: Pe toată durata lecției elevii vor fi capabili:

1
O1 – să identifice anotimpul primăvara, după materialul ilustrativ prezentat;

O2 – să execute corect pictura;

O3 – să lucreze curat şi ordonat, demonstrând simţ practic si estetic;

O4 – să evalueze corect, în baza criteriilor date, lucrările proprii și ale colegilor;

Strategii didactice: activ-participative

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observația, descrierea, exerciţiul,


demonstrația, instructaj verbal.
Mijloace de învățământ: acuarele, foaie de desen, bețișoare, apă, pensulă,
videoproiector.
Forme de organizare: individual, frontal.
Durata lecţiei: 45 min.

Bibliografie:

*Curriculum Naţional Programe şcolare pentru învăţământul primar Bucureşti


2004

* I.Stanciu, G.Dorobanţu, Abilităţi practice

* M.E.N. ,,Arte vizuale si abilitati practice, clasa a III-a’’, Editura Ars Libri

2
Desfășurarea lecției
STRATEGII DIDACTICE
Momentele Ob. Conținut instructiv -
Metode si Mijloace de Forme de Evaluare
lecției op. educativ
procedee învățământ organizare
1.Moment O1 -pregătirea materialelor, a Materiale
organizatoric obiectelor necesare; Conversat Frontal Evaluare
1 min. ia sistematic
-asigurarea condiţiilor ă
necesare bunei
desfăşurări a lecţiei.

2.Verificarea O2 Ghicitoarea
cunoștințelor O3 Reactualizarea Aprecieri
anterioare cunoștințelor anterioare Conversaț Frontal verbale
2 min. referitoare la primăvară. ia

Dialog
dirijat

3.Captarea O3 Videoproiect
atenției Voi realiza captarea Explicația or
5 min. atenției printr-o
prezentare power-point
cu picturi de primăvară.

4.Anunțarea O4 Din discuţiile despre Conversat


temei și a primăvară şi sărbătorile ia
obiectivelor primăverii ( 1 şi 8 Capacitate
2 min. Frontal a
Martie) se extrage titlul
Videoproiect înțelegerii
temei. or obiectivel
Deoarece a venit or
operaționa
3
primăvara vom pregăti un le.
tablou de primăvară.
(Copac înflorit).

Pentru acest lucru vom


avea nevoie de acuarele,
pensulă, bețișoare, apă și
foaie de desen.

5.Dirijarea Reamintesc elevilor


învățării regulile ce trebuie urmate
25 min. în realizarea lucrărilor la Conversaţ Acuarele
ia Pensulă Frontal
orele de abilităţi:
O3 Foaie de
O4 - mânuirea cu atenţie desen
a obiectelor Bețișoare Observare
- nu se grăbeşte lucru, a
fiecare elev lucrează Individual sistematic
în ritmul său. ă
Prezint elevilor pictura
model.

Solicit elevilor, să
verifice dacă au
materialele necesare
realizării lucrării. Aprecieri
Asigur fondul muzical verbale
necesar în vederea creǎrii
unei atmosfere adecvate
lucrului.

Urmăresc realizarea
etapelor, fac precizări
asupra modului în care
lucrează elevii.

6.Evaluarea Se strâng lucrările şi se Expoziție cu


7 min O4 expun pe tablă, în faţa Explicația lucrările
clasei. elevilor

4
Elevii îşi vor analiza Exercițiul
propriile lucrǎri motivând
alegerea fǎcutǎ şi vor Observare
analiza şi lucrările sistematic
colegilor făcând Turul Jocul ă
Galeriei. didactic
7.Incheierea O4 Apreciez modul de lucru Expoziție cu Aprecieri
activității al elevilor, precum şi lucrările Frontal verbale
3 min. felul în care s-a elevilor
desfǎşurat lecţia .

You might also like