Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 5

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ 

УКРАЇНИ

Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя

 Кафедра германської філології та методики викладання іноземних мов

Розгорнутий план-конспект

уроку англійської мови

для 6 класу

за темою «Sport in our life»

Підготувала

студентка 4-го курсу

факультету іноземних мов

групи 4А1

Корж Є.Б.

Ніжин – 2022
Тема : “Sport in our life” + Past Continuous
Мета : Розвивати граматичну компетентність, сприяти  вживанню граматики 
в  мовленнєвій  діяльності,  вчити складати мікро діалоги, працювати в парах
та групах, розвивати зорову та слухову пам'ять, логічне мислення, мовну
здогадку, виховувати прагнення вести здоровий спосіб життя.
Очікувані результати : учні знатимуть нову граматичну конструкцію,
зможуть використовувати її в мовленні, розпізнавати та розуміти нові слова
та словосполучення; прочитати текст про спорт у нашому житті.
Обладнання : підручник з англійської мови (6 клас, Карпюк), тематичні
картки, вірш.

Схематичний план уроку :


Організаційний момент – 1 хв.
Уведення іншомовну атмосферу – 4 хв.
Повторення ЛО – 6 хв.
Текстовий етап – 6 хв.
Після текстовий етап – 4 хв.
Розвиток лексичної здогадки – 4 хв.
Граматика – 13 хв.
Закріплення нової граматичної структури – 5 хв.
Пояснення домашнього завдання - 1 хв.
Підведення підсумків уроку – 1 хв.
Етап, зміст роботи, Інструкції вчителя, відповіді учнів
режими роботи
Організаційний T. - Good morning pupils. Take your seats and let’s start
момент our lesson. The topic of our lesson is “Sport in our life”
Уведення іншомовну T. – Listen to a small poem about sports and answer the
атмосферу given question :
Розминка Sport is fun for boys and girls.
It's much better than the toys.
You can sledge and ski and skate
And play snowballs with Kate.
You can swim and play football,
Hockey, tennis, basketball.
You can jump and you can run.
you can have a lot of fun.

Exercise “Microphone”
T. – Why do we need sport?
PPP. I think we need sport because …

Повторення ЛО T. – Please, open your books on the page 95. Look at the
exercise 1a, read the names of the sports.
T. – Now look at the part be. There is a table, copy it and
sort out the kinds of sports from part a.

Individual Water Games Field Trach


sports sports events events

Lets’s do the exercise 2. Make up nouns from the words


in the box, as in the example. swim – swimmer
T. – Now, add the ending -ing to the verbs below to male
up names of sport. Example cycle – cycling
T. – Good job. We are going to do exercise 3, but before
doing it keep in mind(the teacher hangs a card on the
board)
Keep in mind!
Use the verbs :
Go - when you talk about sports that end in '-ing'.
I go swimming. You go climbing.
Play - when you talk about ball games.
I play basketball. He plays volleyball.
Do - when you talk about individual sports.
I do athletics. We do aerobics.

Текстовий етап T. – Look at the text 4 on the page 97.


Розвиток навичок Read the text and say why it is important to go in for
читання та перекладу sport
з іноземної мови Students read the text.
Після текстовий етап T. – Answer the questions:
Учні відповідають на What are people fond of?
питання. PPP. answer
T. – What are the most popular summer/ winter sports?
PPP. answer
T. – What do children like to attend?
PPP. answer

Розвиток лексичної T. – Match the proverbs with their translation.


здогадки.
PPP. 1 b, 2 d, 3 a, 4 c.
T. – You’re right!
Граматика Next, the teacher introduces a new grammatical structure
(ознайомлення з новою through the context.
структурою) T. – I was playing tennis at 10 a.m yesterday.
Who can translate this sentence?
P. - Я грала в теніс вчора о 10й ранку.
T. – When was I playing tennis?
P. - at 10 a.m yesterday.
T. – Is it a certain time?
P. - Yes
T. – Is the action done in the past?
P. – Yes.
T. – So, we are going to learn new tense PAST
CONTINUOUS.
We use it for actions that were in progress at a certain
time it the past. It is formed by the auxiliary verbs
was/were and verb with the ending -ing.
Next, the teacher gives his examples and writes them on
the board. Students repeat the examples.
T. – Now come up with your own examples. Use the
example of this sentence, use our active vocabulary.
Students give examples.

Закріплення нової T. – Open your books on page 98, let’s do exercise 1.


граматичної структури PPP do exercise.

Підведення підсумків T. – Thank you for our lesson. Your work at the lesson
уроку was very well today.
Вчитель виставляє
оцінки.
Пояснення T. – learn new grammar structure, do exercises, write
домашнього завдання your own examples, write a mini - composition “Sport is
fun for girls and boys”.
.

You might also like