Professional Documents
Culture Documents
3 Design of Rectangular Beams - Ed1 - PP
3 Design of Rectangular Beams - Ed1 - PP
x C 0.8x C
NA
D d
As s A sf s A sf s
d'
b Simplified Stress
Cross section Strain Stress Distribution (EBCS-2)
1
Ductility is ensured by means of under
reinforcement.
At balanced failure simultaneous failure of the two
materials (Concrete & Steel) occurs.
Let x b be the depth to the NA at balanced failure. From
the strain relation,
xb d xb cu * d
cu
yd xb
cu yd
case)
However, for ductility purpose the steel ratio ρ may
range b/n 0.75 ρb to 0.9 ρb, and in some cases as low as
0.5 ρ b in ACI code, but in EBCS-2 ductility is ensured
by keeping kx max = 0.448 for 0% redistribution or even
less for redistribution > 0% .
2
Rewriting the force equilibrium
byfcd = As fyd b * 0.8x fcd = ρbd fyd
where
Mc = 0 Md = As fyd (d - 0.4x)
Substituting the value of x and simplifying
Md = 0.8 bd2 fcd kx (1-0.4 kx)
When the above equation is solved for kx ,
Example 3.1.1
3
A simply supported beam spans 8m and is subjected to
a LL = 30 kN/m in addition to self weight. Materials C-
25, S-300, class I are used. If b = 250mm, determine the
depth required to satisfy singly reinforced section at
mid-span and the corresponding flexural
reinforrcement.
Solution:
Depth for deflection:
Say D = 400mm
Load on beams: Dead load, gk = 0.4*0.25*25 = 2.5
kN/m
Live load, qk = = 30 kN/m
Design load, d = 1.3DL + 1.6LL
= 1.3*2.5 + 1.6*30 = 51.25
Analysis:
Design constants:
4
C1 = 2.5 , C2 = 0.32fcd = 3.616 Mpa
Check depth: Md = 0.8bd2fcdkx(1 – 0.4kx)
kx = kxmax = 0.448 for 0% redistribution.
Rechecking
D = 724.3 + 60 = 784.3mm < 800mm
safe
Use d = 800 - 60 = 740mm
Reinforcement:
=
m= 32
6
d=500mm
224
d1=45m
250mm m
432
d=500mm l = 32mm , s = 8mm(assumed)
d11= 32 + 8
d21= 32 + 8 + 32 + 32 +
d1
32 45 45 32
250mm
d1 =
D 500 + 75 = 575mm
As = 4* = 3217mm2
= = 0.026
7
kx = m = 0.026 * 32 = 0.824 >> 0.448 (concrete is
crushing)
Md = 0.8bd2fcdkxmax(1-0.4kxmax)
= 0.8*250*5002*13.6*0.448*(1-0.4*0.448)*10-6
= 250.05kNm.
Exercise 3.1.1
A singly reinforced rectangular beam made using
concrete of grade C-30 and steel of grade S-400 has
width b = 500mm and gross depth D = 600mm.
Determine the capacity of the section for flexure if the
tensile steel area is As = 5 30.
Exercise 3.1.2
A rectangular singly reinforced beam is to be designed
for dead load of 7.3 kN/m plus self weight and live load
of 17.5kN/m , with a 6.7m simple span material
strengths will be S-400 and C-25 for steel and concrete
respectively. The total beam depth must not exceed
8
600mm. calculate the required beam width and tensile
steel requirement.
Procedure in design.
- Assume b&d ( use deflection requirement )
D = d + cover + s + (s = dia.of stirrup)
(l = dia. of long bars)
- with this D, find dead load and together with live load
determine Mmax.
- Find constants kxmax , m
-Find R (R = 0.8fcdkxmax(1-0.4kxmax)) d = , hence
new D = d + cover + s +
- If new D is greater than the first D, use D slightly
larger than new D to find the dead load. Together with
live load determine Mnew.
9
3.2 Doubly Reinforced Rectangular Sections
10
Assume that As1 & As2 are stressed to fyd.
Md = Mdc+ Mdsc
Where Muc is the BM carried by the concrete and
partial area of tensile steal.
Mdc = 0.8bd2 fcd k1 (1-0.4 k1)
In which k1 = kx max , the maximum steel ratio
corresponding to single reinforcement section in case
of design and
analysis.
Mdsc is the BM carried by compressive steel and the
corresponding tensile steel.
Mdsc = fyd (d-dc’)
The yielding of the compressive steel may be checked
from the strain relation as
11
Solve example 3.1, when the depth D is 650mm and
b = 300mm
Solution
pd = 1.6LL + 1.3DL = 1.6*30 + 1.3* 0.65 * 0.3 * 25
= 54.3375 kN/m.
Section capacity
Mdc = 0.8bd2fcdkxmax(1-0.4kxmax)
kxmax = 0.448
Assume d1 = 60mm d = 650-60 = 590mm.
Mdc = 0.8*300*5902*11.3*0.448(1-0.4*0.448)
= 347.14kNm < 437.70 the section has to be
doubly reinforced.
As1 =
Mdsc = Mdmax –Mdc = 434.70 - 347.14 = 87.56kNm.
As2 =
12
Compression bars:
Xmax = Kxmax d = 0.448*590 = 264.32mm.
sc =
yd =
6 stirrup
650mm 6 * 41 5 * 81
d' 59.2mm 60mm
20 tens. bars 11
Safe and economical
300mm
Example 3.2.2
A rectangular concrete beam measures 300mm wide
and has an effective depth of 450mm. compression steel
consisting of two 24 is located 50mm from the
compression face of the beam. If C-30 and S-400 are
used, what is the design moment capacity of the beam
for the following alternative tensile steel areas?
13
(a) As = 330 in one layer, (b) As 430 in two layer, (c)
As = 630 in two layers? (Note check for yielding of
compression steel in each case)
Solution
Design strengths and constants.
C-30 fck =
m=
6 stirrup
d = 450mm As = 3*707 mm2 = 2121mm2
As’ = 2*452 mm2 = 904mm2
30 tens. bars
300mm
k1 =
k1 =
Mdc = 0.8bd2fcdk1(1-0.4k1)
14
= 0.8*300*4502*13.6*0.288(1-
0.4*0.288)*10-6
= 168.43kNm.
Check yielding of compression reinforcement:
xmax = kxmaxd = 0.448*450 = 201.6mm
sc =
Derivation
15
Md = 0.8bd2fcd ρm(1-0.4 ρm)
Let
Md Md 1
As *
∑Mc = 0 f yd (d 0.4 x) d x
f yd (1 0.4 )
d
Let
Steps
1. Evaluate
16
Cover to Reinforcements
Minimum cover
17
Type of
Mild Moderate Sever
exposure
Min. cover
15 25 50
(mm)
Spacing of Reinforcements
The clear horizontal and vertical distance between
bars shall be at least equal to the largest of the
following values.
(a) 20 mm
18
(b) The diameter of the largest bar or effective
diameter of the bundle
(c) The maximum size of the aggregate dg plus
5mm.
Where bars are positioned in separate horizontal
layers, the bars in each layer should be located
vertically above each other and the space between
the resulting columns of the bars should permit the
passage of an internal vibrator.
19
The effective span of a continuous element shall
normally be taken as the distance between the
center lines of the supports.
For a cantilever, the effective span is taken to be its
length, measured from.
(a) The face of the supports, for an isolated, fixed
ended cantilever.
(b) The center line of the support for a cantilever
which forms the end of a continuous beam.
20
Table – values of
21
.
4 T- SECTIONS
hf
D
Fig. 3.3.1
22
The T-sections provide a large concrete cross-sectional
area of the flange to resist the compressive force.
Hence, T-sections are very advantageous in simply
supported spans to resist large positive bending
moment, where as the inverted T-sections have the
added advantage in cantilever beam to resist negative
moment.
23
where le – is the effective span length & bw is the width
of the web.
24
bw
When y > hf, the section acts as T-beam and hence
analysis accounting the T-geometry becomes
essential which is shown in the figure below.
be c f cd
hf 0.8x
x Cc
s
d' Ts
bw
Cross section Strain Stress
Design
25
- Assuming b = be compute
and x = kx d
i) If y = 0.8x < hf , section is rectangular as
assumed.
As =
Mdw = Md – Mdf
Asw = rw*bd
Analysis
, X = ρmd
26
i) If y = 0.8X<= hf the section is analyzed as
rectangular with b = be.
Md = 0.8bed2fcd ρm (1-0.4 ρm)
ii) If y = 0.8X> hf the section is analyzed as T-
beam.
Muf = (be-bw)hf fcd zf
ASf =
Asw = As - ASf
ρw =
Muw = 0.8bwd2fcd ρwm(1-0.4ρwm)
Mu = Muf +Muw
Example 4.1
The simply supported parallel T-beams sustain floor
system which span 7m and subjected to a total design
BM of 500kNm. The beams are spaced at 2000mm on
centerline. The other beam dimensions are h f = 800mm,
27
bw = 400mm, D = 400mm. Materials, fck = 20MPa; steel,
fyk = 300MPa and class I work. Determine the tensile
steel area required at mid-span of and interior beam.
Solution
Constants:
A A fcd = 11.3Mpa
7m fyd = 260.87Mpa
M = 28.78
C1 = 2.5
C2 = 0.32fcd = 3.616MPa
2m 2m 2m
80mm=hf
D=400mm
Bw=400mm
Section A-A
28
Beam, d (0.4 + 0.6*
Le = 7000
a = 20
d (0.4 + 0.6 * = 297.5mm
D 297.5 + 75 = 372.5mm <
400mmsafe.
For +ve BM flange is on compression side
be = 1800mm
Since the BM is very large, assume two layers of 26
steel.
d1 = 26+8+26+13 = 73mm 75mm.
d = D-d’ = 400-75 = 325mm
Check T-beam (assuming b = be)
Kx = 0.5
= 0.5
29
X = kxd = 0.336*325 = 109.23mm > hf
T-section
Mdf = (be-bw)hf fcd (d-hf/2)
= (1800-400)*80*11.3*(325-
80/2)*10-6
= 360.70kNm.
Asf =
kw = Mdw = Md-
Mdf
= 500-360.7
= 139.3kNm
Kw = = 0.443<0.448
(singly reinforced)
Asw =
As = Asf + Asw = 4852 + 2003 =
6855mm2
30
#26 = 12.93 say 13.
Use 13 26 bars in two layers.
1800mm
80mm
400mm 1326
400mm
Example 4.2
For the T-section singly reinforced with high strength
steel (fy = 460 MPa) calculate the design moment
capacity of the section.
Assume the grade of concrete as c-30.
1200mm
120mm
400mm 1224
70mm
350mm
Solution
31
Analysis: fyk = 460MPa fyd = = 400MPa
C-30 fcd = 13.6MPa.
m= = 36.76
d = 120 + 400 = 520mm.
be = 1200mm
As = 12*452 = 5424mm2
= = 0.008694.
w = = 0.01075
32
Mdw = 0.8 bwd2 fcd kw (1-0.4kw)
= 0.8*350*5202*13.6*0.395*(1-0.4*0.395)*10-6
= 342.51kNm.
Md = Mdf + Mdw = 568.75 + 342.51
= 911.26kNm
33
The ULS of shear is characterized by either diagonal
compression failure of concrete or failure of the web
reinforcement due to diagonal tension.
34
5.2 Design Criteria
35
the steel and the line of possible 45 0 crack
starting from the edge of the section.
d 45
0
45
0
As As Vsd
lb,net
36
s = Spacing in mm
bw = width of web
37
When Vc < Vd < VRd, shear reinforcement need be
provided.
; Av = pair area of
reinforcement
As Av
nAvf yd
Example 5.1
38
A rectangular beam, is to be designed to carry a design
shear force of Vd = 100kN. The width of the beam is
300mm and is made using concrete fck = 20MPa, class I
work. It is flexurally reinforced with 220 at top and
320 at bottom which continued uninterrupted in to the
support
(a) Determine the minimum required depth when pair
legged stirrups of 8 c/c 250mm are used, and
(b) Determine the spacing of stirrups required when the
gross depth of the beam is 400mm, assume f yk =
300MPa for both types of reinforcement.
(c) Determine also min d below which the usage o RC
is not possible.
Solution
Design constants
fcd = fyd =
fctd =
Assume K2 = 1.0, K1 = 1+ 50 *
39
100 * 10
Solving d = 488mm k2 = 1.6-0.488 = 1.112
Revising K2 = 1.112
100*103 = 0.25 * 1.03 * 1.112 * (1 +
d = 455mm, k2 = 1.155.
Revising further d = 445
D = 445 + 45 = 490
Use 300 x 490
(b) when D = 400
d = 400-45 = 355mm
=
Vc = 0.25 * 1.03 * 1.44 * 1.245 * 300 *
355 * 10-3
S=
40
d 118mm
41