Professional Documents
Culture Documents
Ibps RRB Po Prelims Mock Test PDF
Ibps RRB Po Prelims Mock Test PDF
Ibps RRB Po Prelims Mock Test PDF
3) 1, 3, 20, 40, ?, 57
A.80
B.120
C.20
D.57
E.90 6) Find the ratio of the difference between the
number of software developers in Pune and
4) 9, 90, 154, 203, 239, ? Surat to the difference between the number of
A.258 hardware developers in Pune and Kolkata?
B.264 A.16:7
C.268 B.11:9
D.273 C.17:5
E.278 D.5:9
E.None of these
5) 11, 19, ?, 47, 67, 91
7) If the ratio of the number of male and female 10) If the number of hardware and software
software developers in Jaipur is 3:2, then the developers in Chennai is 125 and 275 more than
number of software developers in Indore is how that of Kolkata respectively, then the number of
much percentage more/less than the number of hardware and software developers in Chennai is
female software developers in Jaipur? what percentage of the total number of
A.25% more employees in Pune?
B.15% more A.60%
C.18% more B.40%
D.16.67% more C.25%
E.None of these D.55%
E.None of these
8) If in the next year, the n umber of employees
in Surat is 8.33% more than the present year, Directions (11-15): Study the following
the ratio of the number of other employees in information carefully and answer the questions
present and next year is 2:3 and then find the given below.
number of hardware and software developers in The given bar graph shows the total number
next year? students who attend the quiz and the number of
A.2100 students attend the English quiz from five
B.2000 different schools.
C.2700 Total number of students who attend the quiz =
D.2500 number of students who attend English quiz +
E.None of these number of students who attend Science quiz.
18) A box contains 6 red and 8 green balls. If Directions (21-24): The following question
four balls are drawn at random, then find the contains two equations as I and II. You have to
probability of picking two balls of each type? solve both equations and determine the
A.58/143 relationship between them and give the answer
B.59/143 as,
C.61/143 21)
D.62/143 I) 2x2 – 41x + 210 = 0
E.60/143 II) y2 – 21y + 110 = 0
A.x > y
19) Dhina, Diana and Divi started the business B.x ≥ y
with the investment of Rs.4800, Rs.3200 and C.x = y or relationship can’t be determined.
Rs.x respectively. At the end of the year, the D.x < y
total profit of the business is Rs.(x + 2000) and E.x ≤ y
the profit share of Divi is Rs.2000. Find the value
of x? 22)
A.Rs.3000 I) x2 + 25x + 144 = 0
B.Rs.4000 II) y2 + 4y – 192 = 0
C.Rs.5000 A.x > y
D.Rs.6000 B.x ≥ y
E.Cannot be determined C.x = y or relationship can’t be determined.
D.x < y
20) Ratio of the present age of Amirtha and E.x ≤ y
Seetha is 3:4 and the age of Seetha 8 years ago
is double of the present age of Manasa. If the 23)
average of the present ages of all three is 34 I) x2 + 16x + 60 = 0
years 8 months, then find the present age of II) y2 - 17y - 138 = 0
Seetha? A.x > y
A.48 years B.x ≥ y
B.52 years C.x = y or relationship can’t be determined.
C.56 years D.x < y
D.44 years E.x ≤ y
E.42 years
24)
I) x + 5y - 34 = 0
II) 4x + 2y - 37 = 0
A.x > y
B.x ≥ y
C.x = y or relationship can’t be determined.
D.x < y
E.x ≤ y
27) What is the difference between the number 30) The number of boys who appeared in the
of boys and girls who appeared in the exam in exam in H is 2310 and the number of girls who
A, B, C, D and E together? appeared in the exam in H is 10% more than the
A.3440 number of girls who appeared in the exam in E.
B.3460 What is the difference between the total number
C.3480 of students who appeared in the exam in B and
D.3490 H?
E.3450 A.410
B.440
28) If the number of girls in F is 2420, then what C.420
is the ratio of the number of girls who appeared D.430
in the exam in D and E together to the number E.450
of boys who appeared in the exam in A, B and F
together? 31) Reshma’s monthly salary is Rs.x and she
A.9:20 invested 40% of her monthly salary in a simple
B.4:11 interest scheme at the rate of 18% per annum
C.7:22 and the rest in a compound interest scheme at
D.9:22 the rate of 20% per annum. After 2 years, she
E.5:11 earned a total interest of Rs.(x – 8880). Find the
value of x?
29) The number of girls who appeared in the A.Rs.12000
exam in F and G is equal and the ratio of the B.Rs.15000
number of boys who appeared in the exam in F C.Rs.18000
and G is 5:6. If the total number of students who D.Rs.20000
appeared in the exam in G is 4784, then what is E.None of these
the difference between the numbers o f boys who
appeared in the exam in G and D? 32) Car A covers D km with the speed of 80
A.884 kmph in (t + 3) hours and car B covers (D + 220)
B.888 km in (2t + 1) hours. If the speed of car B is 25%
C.892 more than the speed of car A, then find the
D.896 value of t?
E.None of these A.2
B.1
40) What is the total run scored by Dhoni? 42) Four of the following are alike in a certain
A.807 way. Who among the following one does not
B.810 belong to the group?
C.813 A.MQ
D.816 B.ST
E.804 C.LP
D.OS
Reasoning Ability E.RN
Directions (41-45): Study the following
information carefully and answer the below 43) How many people graduated between M
questions and T?
Nine persons- L, M, N, O, P, Q, R, S, and T A.Two
were completed their under graduation in B.Three
dropped and the remaining letters are arranged D.The one who is the father of O
in alphabetical order from left to right, then which E.T
is the third letter from the right end of the newly
formed word? 53) Who among the following is the daughter-in-
A.A law of G?
B.I A.R
C.R B.M
D.T C.F
E.F D.Both a and b
E.Both b and c
Directions (51-53): Study the following
information carefully and answer the below Directions (54-55): Study the following
questions information carefully and answer the below
A family consists of nine members and three questions.
married couples. T has only two sons. G has no Five lectures of different subjects are taught in a
unmarried child. R is the only son of O who is school. Science subject is taught before Social.
the son-in-law of E. F is the sister-in-law of O. V Two lectures are taught between Maths and
is the uncle of Q. V is the brother of M’s spouse. Social. Only two subjects are taught after
G is the spouse of T. G and Q are of the same English which is taught before French. At least
gender. one subject taught before Science.
51) How E is related to M? 54) Which of the following subject is taught at
A.Mother the last?
B.Father A.Social
C.Mother-in-law B.French
D.Father-in-law C.Maths
E.Can't be determined D.Science
E.Other than the given option
52) Four of the following are alike in a certain 55) Which of the following subject is taught
way. Who among the following one does not second after Science?
belong to the group? A.Science
A.The one who is the brother of Q B.Maths
B.The one who is the spouse of M C.French
C.The one who is the spouse of V D.Social
E.None of these 58) Who among the following person sits fourth
to the left of Q?
Directions (56-60): Study the following A.R
information carefully and answer the below B.V
questions C.The one who sits second to the right of W
Nine persons- P, Q, R, S, T, U, V, W, and X are D.The one who sits immediate right of T
sitting at the circular table facing the center but E.None of these
not necessarily in the same order.
P sits second to the left of the one who sits third 59) What is the position of V with respect to Q?
to the right of T. Two persons are sitting A.Fifth to the left
between T and X. R sits third to the left of the B.Fourth to the right
one who sits adjacent to P. U sits fourth to the C.Third to the right
left of R. S sits adjacent to neither R nor U. One D.Second to the right
person sits between V and Q. Two persons are E.Second to the left
sitting between Q and W. Neither S nor W are
adjacent to T. 60) Which of the following statement the first
56) Which of the following statements is/are person sits second to the left of the second
true? person?
A.X sits second to the right of P A.U, W
B.T and U are adjacent to each other B.U, T
C.Three persons are sitting between W and Q C.R, P
D.R sits immediate left of S D.V, S
E.All the statements are true E.None of these
57) Who among the following person s its third to Directions (61-65): Study the following
the left of T? statements and then decide which of the given
A.The one who sits second to the right of Q conclusions logically follows from the given
B.R statements disregarding commonly known facts.
C.The one who sits second to the right of W 61) Statement
D.X Only a few Bhim is Phonepe
E.The one who sits third to the right of X No Phonepe is Paytm
All Paytm is Gpay
Conclusion
A.3 A.BI
B.2 B.ED
C.1 C.CH
D.4 D.IJ
E.No one E.FG
72) Who among the following person is paying Directions (76-80): Study the following
the bill immediately before J? information carefully and answer the below
A.H questions
B.F Twelve persons are sitting on two parallel rows
C.The one who is paying two persons before E and facing each other. In Row1 A, B, C, D, E,
D.The one who is paying immediately after D and F are seated facing south. In row2 P, Q, R,
E.None of the above S, T, and U are seated and faces north.
Two persons are sitting between S and R who
73) How many persons are paying before I? sits at the end of the row. The one who faces S
A.Three is sitting second to the left of B. The number of
B.Two persons sitting to the left of B is the same as to
C.One the right of C. E sits immediate left of the one
D.More than three who faces P. E sits adjacent to C. Q sits third to
E.No one the left of U. The number of persons sitting
between Q and P is the same as between F and
74) How many persons are paying the bill C. At least two persons are sitting to the left of F.
between B and J? A sits adjacent to neither C nor B.
A.More than three 76) Who among the following person sits
B.No one opposite to each other?
C.One I. DQ
D.Two II. EU
E.Three III. BT
A.Only II
75) Four of the following are alike in a certain B.Only I and III
way based on their positions and so form a C.Only III
group. Who among the one does not belong to D.All I, II and III
that group? E.None of these
1) Answer: A 17 * 3 + 4 = 55
38 + 7 * 3 = 59 55 * 4 + 5 = 225
59 – 7 * 5 = 24 225 * 5 + 6 = 1131
24 + 7 * 7 = 73
73 – 7 * 9 = 10 3) Answer: D
10 + 7 * 11 = 87 1*3=3
3 + 17 = 20
2) Answer: E 20 * 2 = 40
5* 1+2 =7 40 + 17 = 57
7 * 2 + 3 = 17 57 * 1 = 57
Directions (6-10):
8) Answer: B
The number of employees in Surat
present=2400
The number of employees in Surat next
year=2400*13/12=2600
The number of other employees in Surat
present=400
The number of employees in Surat next
year=400/2*3=600
6) Answer: A
The number of hardware and software
The number of software developers in
developers in Surat next year=2600-600=2000
Pune=1600
The number of software developers in
9) Answer: C
Surat=800
The number of hardware developers in
The difference between the number of software
Surat=1200
developers in Pune and Surat=1600-800 =800
The number of other employees in Kolkata and
The number of hardware developers in
Jaipur=600+600=1200
Pune=900
Click Here to Subscribe Our Yearly Mock Test Package
Join in our Telegram Group and Get Daily Free PDF’s 16
IBPS RRB PO Prelims Mock Test PDF – (English Version)
x2 + 9x + 16x + 144 = 0
19) Answer: B x(x + 9) + 16(x + 9) = 0
Profit ratio of Dhina, Diana and Divi = 4800 * x = -16, -9
12:3200 * 12:12x y2 + 4y – 192 = 0
= 4800:3200:x y2 + 16y – 12y – 192 = 0
x/(x + 8000) = 2000/(x + 2000) y(y + 16) – 12(y + 16) = 0
2000x + 16000000 = x2 + 2000x y = 12, -16
x = 4000 Relationship between x and y cannot be
established.
20) Answer: A
A = 3x 23) Answer: E
S = 4x x2 + 16x + 60 = 0
4x – 8 = 2 * M x2 + 6x + 10x + 60 = 0
M = 2x – 4 x(x + 6) + 10(x + 6) = 0
(3x + 4x + 2x – 4)/3 = 34(2/3) x = -10, -6
9x = 108 y2 - 17y - 138 = 0
x = 12 y2 – 23y + 6y – 138 = 0
Present age of Seetha = 12 * 4 = 48 years y(y – 23) + 6(y – 23) = 0
y = 23, -6
21) Answer: C x≤y
2x2 – 41x + 210 = 0
2x2 – 21x – 20x + 210 = 0 24) Answer: A
2x(x – 10) – 21(x – 10) = 0 x + 5y - 34 = 0 -------(1)
x = 10, 10.5 4x + 2y - 37 = 0 -------(2)
y2 – 21y + 110 = 0 From (1) and (2)
y2 – 10y – 11y + 110 = 0 18y = 99
y(y – 10) – 11(y – 10) = 0 y = 5.5
y = 10, 11 x = 6.5
Relationship between x and y cannot be x>y
established.
Directions (25-29):
22) Answer: C Total number of students who appeared in the
x2 + 25x + 144 = 0 exam in A = 20/100 * 24000 = 4800
Number of girls who appeared in the exam in A Number of girls who appeared in the exam in F
= 3280 = 4320 – 1440 = 2880
Number of boys who appeared in the exam in A
= 4800 – 3280 = 1520 26) Answer: C
Total number of students who appeared in the Total number of students who appeared in the
exam in B = 16/100 * 24000 = 3840 exam in G = 125/100 * 5760 = 7200
Number of girls who appeared in the exam in B Number of boys who appeared in the exam in G
= 2420 = (1520 + 1400)/2 = 1460
Number of boys who appeared in the exam in B Number of girls who appeared in the exam in G
= 3840 – 2420 = 1420 = 7200 – 1460 = 5740
Total number of students who appeared in the
exam in C = 24/100 * 24000 = 5760 27) Answer: A
Number of girls who appeared in the exam in C Number of boys in A, B, C, D and E = 1520 +
= 3880 1420 + 1880 + 1900 + 1400 = 8120
Number of boys who appeared in the exam in C Number of girls in A, B, C, D and E = 3280 +
= 5760 – 3880 = 1880 2420 + 3880 + 980 + 1000 = 11560
Total number of students who appeared in the Difference = 11560 – 8120 = 3440
exam in D = 12/100 * 24000 = 2880
Number of girls who appeared in the exam in D 28) Answer: D
= 980 Number of boys in F = 4320 – 2420 = 1900
Number of boys who appeared in the exam in D Required ratio = (980 + 1000):(1520 + 1420 +
= 2880 – 980 = 1900 1900)
Total number of students who appeared in the = 1980:4840
exam in E = 10/100 * 24000 = 2400 = 9:22
Number of girls who appeared in the exam in E
= 1000 29) Answer: A
Number of boys who appeared in the exam in E Number of girls in F = number of girls in G = x
= 2400 – 1000 = 1400 Number of boys in F = 5y
Total number of students who appeared in the Number of boys in G = 6y
exam in F = 18/100 * 24000 = 4320 x + 5y = 4320
25) Answer: A x + 6y = 4784
Number of boys who appeared in the exam in F y = 464
= 1420 + 20 = 1440 x = 4320 – 5 * 464 = 2000
31) Answer: B
SI received by Reshma = (x * 40/100 * 18 *
2)/100
= 0.144x
CI received by Reshma = x * 60/100 * (1 +
20/100)2 – x * 60/100
= 0.264x
0.144x + 0.264x = x – 8880
x = 15000
= 3:8
CP of 4 cooker = 3/11 * 26400 = 7200
32) Answer: D
CP of 16 juice maker = 8/11 * 26400 = 19200
D/80 = t + 3
CP of 3 cooker and 7 juice maker = 7200/4 * 3 +
D = 80t + 240
19200/16 * 7
(D + 220)/(80 * 125/100) = 2t + 1
= 5400 + 8400
D + 220 = 200t + 100
= Rs.13800
D = 200t – 120
80t + 240 = 200t – 120
35) Answer: E
120t = 360
Speed of boat = x
t=3
Speed of current = y
D/(x + y) = 6
33) Answer: A
D/(x – y) = 8
Area of the squared field = 26460/15 = 1764 cm2
Side of the square field = √1764 = 42 cm
Directions (36-40):
Click Here to Subscribe Our Yearly Mock Test Package
Join in our Telegram Group and Get Daily Free PDF’s 20
IBPS RRB PO Prelims Mock Test PDF – (English Version)
38) Answer: C
Required average = (384 + 432)/2
= 408
39) Answer: D
Required Difference = 540 – 300 = 240
Again we have,
• M was completed ten years before R.
• L was completed three persons before
the one who has completed immediately 41) Answer: D
Directions (46-50):
Again we have,
• The numbers of persons graduated
between O and S is the same as between
T and N.
• O was completed before N. 46) Answer: D
47) Answer: E
48) Answer: B
49) Answer: E
50) Answer: D
INFRASTRUCTURE
IFATUTR
AFIRTTU
Directions (51-53):
We have,
• P sits second to the left of the one who
sits third to the right of T.
• Two persons are sitting between T and X.
From the above condition, there are two
possibilities.
51) Answer: E
52) Answer: C
53) Answer: E
Directions (54-55):
Again we have
• R sits third to the left of the one who sits
adjacent to P.
• U sits fourth to the left of R.
From the above condition, there are three
possibilities.
54) Answer: B
55) Answer: D
Directions (56-60):
Click Here to Subscribe Our Yearly Mock Test Package
Join in our Telegram Group and Get Daily Free PDF’s 23
IBPS RRB PO Prelims Mock Test PDF – (English Version)
Again we have,
• S sits adjacent to neither R nor U. 62) Answer: A
• One person sits between V and Q.
• Two persons are sitting between Q and
W.
• Neither S nor W is adjacent to T.
From the above condition, case1 and case2a
get eliminated. Case2 shows the final
arrangement.
63) Answer: E
56) Answer: A
57) Answer: E
58) Answer: D
59) Answer: D 64) Answer: D
60) Answer: C
61) Answer: D
70) Answer: B
65) Answer: B
COMMUNITY
DPNNVOJUZ
66) Answer: B
67) Answer: E
68) Answer: C
We have,
• E paid four persons before G.
69) Answer: E
• Only two persons are paying between G
and F.
From the above condition, there are two
possibilities.
Again we have,
• C has paid adjacent to F.
Again we have,
• Only four persons are paying between C
• The number of persons paying before B
and D.
is the same as after C.
From the above condition, there are four
• The number of persons paying between B
possibilities.
and I is the same as between D and H.
From the above condition, case1 gets
eliminated. case2a shows the final arrangement.
Again we have,
• A has paid immediately before I.
• Neither I nor A is paying after D.
• E has paid before I.
71) Answer: C
From the above condition, case2 and case1a
72) Answer: D
get eliminated.
Directions (76-80):
Final Arrangement
We have,
Again we have,
• Two persons are sitting between S and R
• Q sits third to the left of U.
who sits at the end of the row.
• The number of persons sitting between Q
• The one who faces S is sitting second to
and P is the same as between F and C.
the left of B.
• At least two persons are seated left of F.
From the above condition, there are two
From the above condition, case2 gets
possibilities.
eliminated.
Again we have,
• The number of persons sitting to the left
of B is the same as to the right of C.
• E sits immediate left of the one who faces
P.
• E sits adjacent to C.
Again we have,