Professional Documents
Culture Documents
Rate Build Up Lecture.
Rate Build Up Lecture.
Rate Build Up Lecture.
Material cost
Labour cost
Equipment
1
Compiled by: KABEER OLOYEDE MAY 2020.
ONLINE SESSION BY QS CHIMA(QS ICON) : YQSF SOUTH EAST ZONE WHATSAPP PLATFORM
(1)
Equipment
Bulldozer = 120,000.00
Low bed (50ton) = 75,000.00
Fuel = 35,000.00
Operator= 5,000.00
Assistant= 2,000.00
total = 237,000.00
Therefore:
Cost per m2 = 237,000.00/1200
= 197.50
Add 5% WHT = 9.88
subtotal = 207.38
2
Compiled by: KABEER OLOYEDE MAY 2020.
ONLINE SESSION BY QS CHIMA(QS ICON) : YQSF SOUTH EAST ZONE WHATSAPP PLATFORM
Cost/m2 = 248.86
Approximately #250/m2
+234 703 059 0892: Let take questions, comments and observation. Thanks
Kabeer Oloyede: Any consideration for soil of different formation?
Maybe hard strata, other than normal loamy or Sandy area?
+234 703 059 0892: Thanks for that question
+234 703 059 0892: The output provided for Dozer is average output
+234 706 319 0261: Bulldozer=120,000.00 or 12000.00 and is this constant
+234 703 059 0892: 120,000 per day. Thanks
+234 706 319 0261: Low bed (50ton) =75,000:00 is this constant
+234 816 127 0482: Please can you elaborate a bit on that 75% efficiency?
+234 703 059 0892: Low bed is the truck or motor that will carry the dozer to site. 75k is
the cost of to and fro within Ibadan
+234 816 854 3896: Basically the plant can not be 100% efficient Due to the nature because
it can neither be predicted
+254 708 743284: And also the operator, he could answer some phone calls and pause, or
even pause for some puffs, the machine may also require some fuel top up and such
+254 708 743284: Or should the operator's efficiency be considered separately?
+234 703 059 0892: Can we move to Excavation
+234 703 059 0892: What does WHT stand for
+234 703 059 0892: Why is it necessary
+234 703 059 0892: WHT stand for withholding tax
+234 806 981 8812: Good one bro, Thank you for this wonderful presentation.
3
Compiled by: KABEER OLOYEDE MAY 2020.
ONLINE SESSION BY QS CHIMA(QS ICON) : YQSF SOUTH EAST ZONE WHATSAPP PLATFORM
However, I'd like you to include or tell us where you intend to consider VAT allowance in
the estimate?
+234 703 059 0892: A withholding tax is an amount that an employer withholds from
employees’ wages and pays directly to the government
+234 703 059 0892: VAT is to be added at general summary.
+234 806 981 8812: Thanks. It's important as you have told us here because a second option
could be to include it with individual rates.
+254 708 743284: Why is WHT necessary
+234 703 059 0892: This method enables the client or employer to know the actual amount
of VAT in the bill
+234 703 059 0892: A withholding tax is an amount that an employer withholds from
employees’ wages and pays directly to the government
+234 703 059 0892: In every interim certificate, Federal inland revenue do deduct WHT of
5% from the amount due to the contractor
+234 703 059 0892: This amount must be built in into the unit rate.
(2)
4
Compiled by: KABEER OLOYEDE MAY 2020.
ONLINE SESSION BY QS CHIMA(QS ICON) : YQSF SOUTH EAST ZONE WHATSAPP PLATFORM
total = 2200:00
Therefore:
Unit rate = 2200.00/3.5
= 628.57
Add 5% WHT = 31.43
subtotal = 660.00
Add 20% p & o = 132.00
Cost/m3 = 792.00
Approximately #800/m3
+234 806 981 8812: In addition, this is one-way government adopt to collect taxes from its
citizens from source instead of going to their individual houses to drive tax. At the end, the
employee is entitled to an evidence of payment which will be presented to government for
tax certificate.
(3)
+234 703 059 0892: Disposal n.e 1.00m from excavation (m3)
Therefore:
Unit rate = 2200.00/5
= 440.00
Add 5% WHT = 22.00
5
Compiled by: KABEER OLOYEDE MAY 2020.
ONLINE SESSION BY QS CHIMA(QS ICON) : YQSF SOUTH EAST ZONE WHATSAPP PLATFORM
subtotal = 462.00
Add 20% p & o = 92.40
Cost/m3 = 554.40
Approximately #555/m3
(4)
+234 703 059 0892: Backfilling side of excavation (m3)
Therefore:
Unit rate = 2200.00/8
= 275.00
Add 5% WHT = 13.75
subtotal = 288.75
Add 20% p & o = 57.75
Cost/m3 = 346.50
Approximately #350/m3
(5)
+234 703 059 0892: Next is Imported Filling
+234 706 319 0261: BESSM4 remove backfilling, should back filling still included in the
bill?
+234 703 059 0892: Remember, filling under floor can be either laterite or sand filling.
+234 703 059 0892: It is only Level and compacting that was deemed included in the
excavation
6
Compiled by: KABEER OLOYEDE MAY 2020.
ONLINE SESSION BY QS CHIMA(QS ICON) : YQSF SOUTH EAST ZONE WHATSAPP PLATFORM
+234 703 059 0892: Except in special case where it will be required. That will come under
variation
+234 703 059 0892: BESMM 4 has removed earthworks support
+234 703 059 0892: Laterite earth filling (m3)
Material cost
Note: Laterite is being sold in tonnage and 1m3 of laterite = 1.95ton
Density of laterite varies btw 1095-1350kg/m3
I assume 1300kg/m3
= 1.3tons x 50% = 1.95tons
*Or*
1m3 x 50% / (3.81)
= 1 x 1.5/3.81
=0.39load of 5tons
= 0.39 x 5 = 1.96tons
Basic cost of laterite here in Ibadan is 15000 per 10tons lorry load
= 1500per tonnage
Therefore:
1.95tons @ 1500 = 2925
Equipment
Compactor (30m3/day at 15,000 (for machine, operator & fueling)
Therefore
Cost per m3 = 15,000/30
500
7
Compiled by: KABEER OLOYEDE MAY 2020.
ONLINE SESSION BY QS CHIMA(QS ICON) : YQSF SOUTH EAST ZONE WHATSAPP PLATFORM
Summary
Material = 2925
Compactor = 500
Labour = 480
total = 3905.00
Add 5% WHT = 195.25
subtotal = 4100.25
Add 20% p & o = 820.05
Cost/m3 = 4920.30
Approximately #4920/m3
+234 703 059 0892: Then the architect will issue instructions to that effect
+234 703 059 0892: Both the CQS and PQS will agree on fair rate for the item
+234 816 775 0629: Please Sir, this is mechanical method of excavation?
(6)
8
Compiled by: KABEER OLOYEDE MAY 2020.
ONLINE SESSION BY QS CHIMA(QS ICON) : YQSF SOUTH EAST ZONE WHATSAPP PLATFORM
Material cost
Note: Hardcore is being sold in tonnage and 1m3 of hardcore = 1.76ton
Density of granite 1600kg/m3
Add 10% = 0.16
= 1.76tons
Basic cost of hardcore here in Ibadan is 90,000 per 20 tons lorry load
= 4500per tonnage
Therefore:
1.76tons @ 4500 = 7920
Summary
Material = 7920
Labour = 328.57
total = 8248.57
Add 5% WHT = 412.42
subtotal = 8660.99
Add 20% p & o = 1732.20
Cost/m3 =10,390.20
Approximately #10,400/m3
9
Compiled by: KABEER OLOYEDE MAY 2020.
ONLINE SESSION BY QS CHIMA(QS ICON) : YQSF SOUTH EAST ZONE WHATSAPP PLATFORM
+234 703 059 0892: Tomorrow I will continue with concrete work, masonry work, DPM,
BRC wire mesh and roof covering
+234 703 059 0892: Thanks
+234 703 059 0892: My name again is Qs. CHIMA Ikechukwu Samuel.
+254 708 743284: And allow me to ask is the rate you get at the end the cost per say one
laborer/plant?
To mean when you divide with the actual project, the price you get is for when you are
using one worker?
+234 703 545 1166: With the ideas developed, so are we to say that;
1)The WHT is deducted from payment due to the contractor and paid directly to
government by the client and VAT is paid to the contractor?
2)WHT should be added to unit rates during tendering, so as to upset the deduction Later.
Thus making ingredients of unit rates Materials, Labour, Plant, WHT, Overhead and
Profit?
3)We can see WHT as tax paid on behalf of the contractor to the government by the client
and VAT as Tax paid directly to the government by the contractor?
4)Does it mean WHT is a subset of VAT? Does it mean one is pay directly while the other is
paid indirectly, and later reconciled to avoid excess taxation?
Is the 5% part of the 7.5%?
5)This shows at the end of the day the client is paying 12.5% of contract value as tax to the
government?
6)A communique for our interactions Will Also Show an effect on our Valuation Summary
such that After arriving at total sum of work done, Retention will have to be deducted,
withholding tax deducted also then VAT added to arrive at payment due to the contractor?
+234 703 059 0892: Without wasting time let start with *WITHHOLDING TAX VS VAT*
+234 703 059 0892: Please note that WHT is different from VAT not only on percentage
variation but also on the mechanic of its concept and application
10
Compiled by: KABEER OLOYEDE MAY 2020.
ONLINE SESSION BY QS CHIMA(QS ICON) : YQSF SOUTH EAST ZONE WHATSAPP PLATFORM
+234 703 059 0892: The WHT system is aimed at tracking down taxpayers and the
incomes which may otherwise not be reported by them.
+234 703 059 0892: When the income on which WHT is deducted at source is finally
brought to the notice of the tax authority and the appropriate tax computed, due credit is
given for the WHT deducted at source on the presentation of the original WHT receipts
through the issuance of credit notes.
+234 703 059 0892: VAT is a different type of tax. VAT is a consumption tax payable on
the goods and services consumed by any person, whether government agencies, business
organizations or individuals.
+234 703 059 0892: The applicable rate for commissions/fees is ten percent (10%) for
limited liability companies, and five percent (5%) for individuals and partnerships.
+234 703 059 0892: Withholding Tax is an advance payment of income tax and the
purpose is to bring the prospective taxpayer to the tax net, thereby widening the income tax
base.
+234 703 059 0892: When the income, which suffered withholding tax as deduction at
source, is finally brought to the notice of the tax authority and appropriate tax is
computed, credit is given for the tax deducted. The taxpayer will be required to pay only
the balance of the tax due (if any). WHT is meant to curb income tax evasion and it is not a
separate tax on its own.
+234 703 059 0892: Withholding taxes are to be paid to FIRS designated collecting banks.
The payment should be accompanied with a schedule showing the following details:
▪️Name of each contractor
▪️Taxpayer Identification Number of each contractor
▪️The gross value of the contract
▪️The amount of tax withheld.
11
Compiled by: KABEER OLOYEDE MAY 2020.
ONLINE SESSION BY QS CHIMA(QS ICON) : YQSF SOUTH EAST ZONE WHATSAPP PLATFORM
etc
+234 703 059 0892: Now, before the tax authority can issue Tax clearance certificate, the
contractor will be required to provide audited account of the company, including evidence
of payment of WHT (if any).
This will enable them to compute the actual amount the company will pay for the year.
+234 703 059 0892: From the audited account, the tax authority will know the turnover of
the company, the work executed and amount paid.
+234 703 059 0892: The actual amount paid as *Withholding tax* will now depend on the
company turnover.
+234 703 059 0892: The company and her auditor have to agreed on the project to be
declared in the annual turnover.
+234 703 059 0892: But note that each of the project government or her agent advertised
has a target annual turnover which each prospective contractor must have before
tendering for the project.
+234 703 059 0892: For example, if the instructions to tender stated at least 50millon
annual turnover, only contractor within that range can tender. Some one with 40millio or
less can not tender
+234 703 059 0892: This makes must of the companies to declare a turnover up to the
amount required or beyond for other project of higher turnover.
+234 703 059 0892: The high the numbers of project or contract sum declared, the higher
the company turnover and the company will stand better chance to tender for more
project. Who knows the likely project to be win by the company.
+234 703 059 0892: I tendered for a federal government project here in Ibadan last year
December, our company was disqualified because our turnover was lower than what was
expected
+234 703 059 0892: For the reasons above, I strongly advice all Quantity Surveyors in the
house to sensitize our client (contractor) on the implication of WHT for the development of
the company.
+234 703 059 0892: If a contractor included a project in his turnover, and the unit rate
didn't include WHT, it simply means that he is losing 5% of his profit to government
+234 703 059 0892: For a contractor who is not willing to tender for any governmental or
corporate organization project, he might escape WHT
+234 703 059 0892: On the issue of, *"_if WHT should be included in the general summary
or built-up in the unit rate_"*
12
Compiled by: KABEER OLOYEDE MAY 2020.
ONLINE SESSION BY QS CHIMA(QS ICON) : YQSF SOUTH EAST ZONE WHATSAPP PLATFORM
For Government projects, you can include it in the general summary but for individual
project that will be declared in the turnover, built it into the unit rate where the client will
not have access to it.
+234 703 059 0892: Any questions, clarification or addition to above
+234 703 545 1166: Thanks amiable QS, to clarify this, it means the withholding tax is
deducted at the valuation stage and paid by the client to the govt on behalf of the
contractor?
+234 703 059 0892: Yes, but the contractor must collect evidence of payment to enable him
stand a change for tax clearance certificate
+234 703 545 1166: And this means that to be cleared of tax (tax clearance certificate) the
contractor must have met up with both WHT and VAT
+254 708 743284: In Kenya we only have the VAT of 16%
+234 703 059 0892: Can we continue with *overview of unit rate*?
+234 703 059 0892: Before I continue, I like to speak on percentage *_profit and
overhead_*
+234 703 059 0892: It includes VAT and WHT
+234 703 545 1166: Please Chief we will appreciate the distinctive differences between Wht
and VAT in both administration and usage
+234 703 059 0892: Some state government project also charge 16% for both
+234 703 059 0892: Both are for the benefit of the government. VAT is for the project
While WHT is for the company executing the contract. But to be save from this cost, it is
advisable to factor it into the unit rate
+234 703 545 1166: Invariably both will be paid by the client, thus increasing the client's
tax on the project to 12.5% of the contract sum
+234 703 059 0892: Provided if it was built in the unit rate. No client will be happy that
you are using his money to pay for your company income tax
+234 703 059 0892: Also, on percentage to be included as profit and overhead.
No specific percentage for P&O. It depends on the company pricing policy. Some
companies take 40%, 30%, 25%, 20%, 15% even as low as 7.5%.
13
Compiled by: KABEER OLOYEDE MAY 2020.
ONLINE SESSION BY QS CHIMA(QS ICON) : YQSF SOUTH EAST ZONE WHATSAPP PLATFORM
(7)
+234 703 059 0892: BRC wire mesh come with different sizes per roll. The size varies in
price and covering area.
Pls check the actual specifications in the BOQ before pricing this items.
Therefore:
Cost per m2 = 12,000/(15x2.1)
= 380.95
Add 5% waste: 19.05
Total Mat. cost = 400
14
Compiled by: KABEER OLOYEDE MAY 2020.
ONLINE SESSION BY QS CHIMA(QS ICON) : YQSF SOUTH EAST ZONE WHATSAPP PLATFORM
(8)
15
Compiled by: KABEER OLOYEDE MAY 2020.
ONLINE SESSION BY QS CHIMA(QS ICON) : YQSF SOUTH EAST ZONE WHATSAPP PLATFORM
*Summary*
Material = 110
Labour = 13.33
total = 123.33
Add 5% WHT = 6.17
subtotal = 129.50
Add 20% p & o = 25.90
Cost/m2= 155.4
Approximately #155/m2
(9)
+234 703 059 0892: Concrete work (1:2:4) (m3)
*Material needed*
Cement
Sand
Granite
Sum of mix ratio= 1+2+4=7
Vol of conc. = 1m3
Add 40% = 0.4m3
Total = 1.4m3
16
Compiled by: KABEER OLOYEDE MAY 2020.
ONLINE SESSION BY QS CHIMA(QS ICON) : YQSF SOUTH EAST ZONE WHATSAPP PLATFORM
*Cement*
= 1.4m3 x 28.8/(7)
=5.76bags
*Sand*
= 1.4m3 x 2 / (7x3.81)
=0.10loads of 5ton
=0.10 x 5= 0.52tons
*Granite*
= 2 x sand
= 2 x 0.52
= 1.04ton
*Price*
Cement = 2500
Sand = 36,000 (20tons) = 1800/ton
Granite= 90,000 (20tons) = 4500/ton
*Material cost*
Cement: 5.76bag @ 2500 = 14,400
Sand: 0.52ton @ 1800 = 936
Granite: 1.04ton @ 4500 = 4680
Total = 20,016.00
*Equipment*
Conc. Mixer = 15,000/day
17
Compiled by: KABEER OLOYEDE MAY 2020.
ONLINE SESSION BY QS CHIMA(QS ICON) : YQSF SOUTH EAST ZONE WHATSAPP PLATFORM
*Labour* (Placing)
Gang size
1 Mixer operator @ 4000 = 4000
1 poker operator @ 3000 = 3000
2 Bricklayer @ 3500 = 7000
20 General Labor @ 2000 = 40,000
Total = 54,000
Cost per m3 = 54,000/15
= 3600
*Summary*
Material = 21,016
Equipment = 1633.33
Labour = 3600
total = 26,249.33
Add 5% WHT = 1312.47
subtotal = 27,561.80
Add 20% p & o = 5,512.36
Cost/m3 = 33,074.16
Approximately *#33,000/m3*
18
Compiled by: KABEER OLOYEDE MAY 2020.
ONLINE SESSION BY QS CHIMA(QS ICON) : YQSF SOUTH EAST ZONE WHATSAPP PLATFORM
(10)
Pls note: The price of reinforcement bar varies with size. Rft could be local or imported
(Tigre TMT)
The average cost of the bar in the BOQ will used for the computation of the unit rate or the
cost of Y10 or Y8 which is usually higher due to it's number per tonnage.
For binding wire, 13kg is needed per tonnage. Cost per roll depend on the weight of wire in
a roll.
*Material cost*
Average cost of bar(local) = 207,000
Binding wire: 1 roll (13kg) = 6000
Subtotal = 213,000
Add waste 5%=10,650
Total = 223,650
*Summary*
Material = 223,650
Labour = 22,000
total = 245,650
Add 5% WHT = 12,282.50
subtotal = 257,932.50
19
Compiled by: KABEER OLOYEDE MAY 2020.
ONLINE SESSION BY QS CHIMA(QS ICON) : YQSF SOUTH EAST ZONE WHATSAPP PLATFORM
Our Online Lecture series on Rate Analysis will commence today by 6pm with QS Chima
(QS Icon)
+234 703 059 0892: Good evening Ladies and Gentlemen.
+234 703 059 0892: Welcome to day 3 of our on going *overview of unit rate*
+234 703 059 0892: I still remain your friend and Colleague QS Chima Ikechukwu Samuel
+234 703 059 0892: From the conversation I have with some students on this platform. I
realized that some students have challenges in *preparation of schedule of materials* for
construction work and *measurement of building and civil engineering works*. I don't
know what the steering committee of this platform want to do about it. @Bolinkz Consults
Nig. pls act on this sir.
+234 703 059 0892: For measurement of building, I have the taking-off on *raft
foundation, and Structural metal work using BESMM 4* I presented last month during
our daily online lockdown lecture organized by YQSF OYO STATE. I don't if I should
share the file
+234 703 059 0892: Someone asked questions in respect to Concrete. Pls if you are using
both sand and stone dust for casting, the average cost of the sand and dust will be use in
computation of the rate.
(11)
20
Compiled by: KABEER OLOYEDE MAY 2020.
ONLINE SESSION BY QS CHIMA(QS ICON) : YQSF SOUTH EAST ZONE WHATSAPP PLATFORM
No of blk/m2 = 10
Vol. of mortar/m2 = 0.024m3/m2
Hollow fill= 0.08m3/m2
*mortar* (1:6)
sum mix ratio = 1+6=7
Vol of mortar = 0.024m3
Cement= 0.024x1.4x28.8/(7)
=0.138bag
Sand= 0.024x1.4x6/(7x3.81)
= 0.008loads of 5tons
= 0.008 x 5= 0.04ton
Cement = 0.08x1.4x28.8/(13)
=0.248bag
Sand = 0.08x1.4x4/(13x3.81)
= 0.09loads of 5ton
=0.09x5 = 0.045ton
Granite = 2 x sand
= 0.045 x 2 = 0.09ton
21
Compiled by: KABEER OLOYEDE MAY 2020.
ONLINE SESSION BY QS CHIMA(QS ICON) : YQSF SOUTH EAST ZONE WHATSAPP PLATFORM
*Note: * 1.4 stand for 40%. 40% of 1 is 1.4 likewise 10% of 1 is 1.1
Materials summary
Cement = 0.138+0.248 = 0.386bag
Sand= 0.04+0.045 = 0.085
Granite = 0.09
*Price*
Block = 180
Cement = 2500
Sand = 36,000 (20tons) = 1800/ton
Granite= 90,000 (20tons) = 4500/ton
*Material cost*
Block: 10no @ 180 = 1800
Cement: 0.386bag @ 2500 = 965
Sand: 0.085ton @ 1800 = 153
Granite: 0.09ton @ 4500 = 405
Total = 3,323.00
*Summary*
Material = 3,323.00
22
Compiled by: KABEER OLOYEDE MAY 2020.
ONLINE SESSION BY QS CHIMA(QS ICON) : YQSF SOUTH EAST ZONE WHATSAPP PLATFORM
Labour = 650.00
total = 3,973.00
Add 5% WHT = 198.65
subtotal = 4,171.65
Add 20% p & o = 834.33
Cost/m2 = 5005.98
Approximately *#5000/m2*
+234 703 059 0892: Here in Ibadan, we lay blk with hollow filling 65 per blk while in
superstructure 35-65 varies with the height of the building.
(12)
+234 703 059 0892: Blockwork (m2) {Non-solid filled}
225mm blk
No of blk/m2 = 10
Vol. of mortar/m2 = 0.024m3
*mortar* (1:6)
sum mix ratio = 1+6=7
Vol of mortar = 0.024m3
Cement= 0.024x1.4x28.8/(7)
=0.138bag
Sand= 0.024x1.4x6/(7x3.81)
= 0.008loads of 5tons
= 0.008 x 5= 0.04ton
*Material cost*
23
Compiled by: KABEER OLOYEDE MAY 2020.
ONLINE SESSION BY QS CHIMA(QS ICON) : YQSF SOUTH EAST ZONE WHATSAPP PLATFORM
*Labour* (laying)
Cost = #40/block
Cost/m2 = 40 x 10 = # 400
Total = #400.00
*Summary*
Material = 2217.00
Labour = 400.00
total = 2617.00
Add 5% WHT = 130.85
subtotal = 2747.85
Add 20% p & o = 549.57
Cost/m2 = 3297.42
Approximately *#3300/m2*
(13)
+234 703 059 0892: Let go to roof covering
+234 703 059 0892: Roofing material is of diff type and specifications
24
Compiled by: KABEER OLOYEDE MAY 2020.
ONLINE SESSION BY QS CHIMA(QS ICON) : YQSF SOUTH EAST ZONE WHATSAPP PLATFORM
Note:
Aluminum washer = 100no per pack= 1200/pack
50mm Galva. drive screw (7No/m2) (100pieces/pack= 1250/pack
*Material cost*
Aluminum roof (0.55 gauge): 1m2 @ #1800 = 1800
Washer: 7no @ #12 = #84
Galv. Screw: 7no @ #12.5 = #87.50
Total = #1971.5
Add 10% waste = 197.15
Materials cost = #2168.65
*Labour*
Gang size (2 Carpenter + 1 Labour)
Output/day = 100m2
Carpenter: 2men @ 3500 = 7000
Labour: 1 Labour@ 2000 = 2000
Total = 9000
Cost/m2 = 9000/100
= #90.00
*Summary*
Material = #2168.65
Labour = #90
25
Compiled by: KABEER OLOYEDE MAY 2020.
ONLINE SESSION BY QS CHIMA(QS ICON) : YQSF SOUTH EAST ZONE WHATSAPP PLATFORM
total = #2258.65
Add 5% WHT = 112.93
subtotal = 2371.58
Add 20% p & o = 474.32
Cost/m2 = #2845.89
Approximately *#2850/m2*
(14)
+234 703 059 0892: *Gerald stone coated roof step tiles (m2)*
*Material cost*
Gerald stone coated roof (0.55): 1m2 @ #2800 = #2800
Washer: 7no @ 12 = 84
Galv. Screw: 7no @ 12.5 = 87.50
Total = 2971.5
Add 10% waste = 297.15
Materials cost = 3268.65
*Labour*
Gang size (2 Carpenter + 1 Labour)
Output/day = 65m2
26
Compiled by: KABEER OLOYEDE MAY 2020.
ONLINE SESSION BY QS CHIMA(QS ICON) : YQSF SOUTH EAST ZONE WHATSAPP PLATFORM
*Summary*
Material = 3268.65
Labour = 138.46
total = 3407.11
Add 5% WHT = 170.36
subtotal = 3577.47
Add 20% p & o = 715.50
Cost/m2 = 4292.97
Approximately *#4300/m2*
(15)
+234 703 059 0892: *Adex Super 7 asbestos roofing sheet (m2)*
Note:
Size per sheet = 2400 x 1200mm
Cost per sheet = 4500
Cost per m2 = 4500/(1.2x2.4)
=1562.50
*Material cost*
Adex Super 7 roofing sheet: 1m2 @ 1562.50 = 1562.50
Washer: 7no @ 12 = 84
Galv. Screw: 7no @ 12.5 = 87.50
Total = 1734.00
Add 10% waste =86.70
Materials cost = 1820.70
27
Compiled by: KABEER OLOYEDE MAY 2020.
ONLINE SESSION BY QS CHIMA(QS ICON) : YQSF SOUTH EAST ZONE WHATSAPP PLATFORM
*Labour*
Gang size (2 Carpenter + 1 Labour)
Output/day = 55m2
Carpenter: 2men @ 3500 = 7000
Labour: 1 Labour@ 2000 = 2000
Total = 9000
Cost/m2 = 9000 / 55
#163.64
*Summary*
Material = 1820.7
Labour = 163.64
total = 1984.34
Add 5% WHT = 99.22
subtotal = 2083.56
Add 20% p & o = 416.71
Cost/m2 = 2500.27
Approximately *#2500/m2*
+234 703 059 0892: Welcome to day 4 of our online *overview of unit rate analysis for
construction work*
+234 703 059 0892: I still remain that your friend and colleague, QS. Chima Ikechukwu
Samuel.
+234 703 059 0892: Without wasting time, let start.
28
Compiled by: KABEER OLOYEDE MAY 2020.
ONLINE SESSION BY QS CHIMA(QS ICON) : YQSF SOUTH EAST ZONE WHATSAPP PLATFORM
(16)
+234 703 059 0892: *Formwork*
+234 703 059 0892: Unit rate for *formwork* varies depend on the method of
construction, materials and possible no of usage
+234 703 059 0892: No of usage means the number of time to make use of the formwork
before disposing it
+234 703 059 0892: Formwork can be steel, timber (plank) or marine board
+234 703 059 0892: Tonight I will focus on wooden formwork (plank and marine board)
for suspended floor of 3.00m from working floor level
+234 703 059 0892: The diagram above contains names of different members that makes
formwork
29
Compiled by: KABEER OLOYEDE MAY 2020.
ONLINE SESSION BY QS CHIMA(QS ICON) : YQSF SOUTH EAST ZONE WHATSAPP PLATFORM
+234 703 059 0892: *Sheathing* is the platform that will receive the concrete work. It can
steel, wooden plank or marine board
+234 703 059 0892: *Stringer and Joist* connect the sheathing with the shoring. It could
be H-beam for steel formwork or 2" x 3" (50x75mm) hardwood spaced at 600mm for
wooden formwork.
+234 703 059 0892: *Shoring* is the vertical member that transfers the dead load of the
concrete to another floor. It could be Steel pipes for steel formwork or bamboo spaced at
600mm for wooden formwork.
+234 703 059 0892: Tonight I will focus on wooden formwork (plank and marine board)
with 50x75mm hardwood stringer and joist spaced at 600mm centers and Bamboo joist
+234 703 059 0892: I will be considering floor size of 10 x 12m
+234 703 059 0892: *Formwork (wooden plank in suspended slab) (m2)*
Materials needed
Sheathing: wooden plank
Stringer: 2"x3" (50x75mm) wood @ 600mm c/c
Joist: 2"x3" (50x75mm) wood @ 600mm c/c
Shoring: Bamboo
30
Compiled by: KABEER OLOYEDE MAY 2020.
ONLINE SESSION BY QS CHIMA(QS ICON) : YQSF SOUTH EAST ZONE WHATSAPP PLATFORM
Shoring (Bamboo)
Average len. of bamboo = 6m
No in a load = 200pieces
Summary
Plank: 111pieces
2x3 wood: 58+60 = 118pieces
Bamboo: 1load
Nail: 30kg
31
Compiled by: KABEER OLOYEDE MAY 2020.
ONLINE SESSION BY QS CHIMA(QS ICON) : YQSF SOUTH EAST ZONE WHATSAPP PLATFORM
Basic price
Plank: 1200
2 x 3 hardwood: 450
Nail (25kg bag) = 6500 = 260/kg
Load of bamboo = 50,000 (200pieces)
*Material cost*
Plank: 111no @ 1200 = 133,200
2x3 hd'wd: 118no @ 450 = 53,100
Nail: 30kg @ 260 = 7800
Bamboo: 1load @ 50,000 = 50,000
Total = 244,100.00
Add 10% waste = 24,410.00
= 268,510.00
Assume 2 usage
Cost of mat. per use = 268,510.00 / 2
= #134,255.00
*Labour*
Output per Carpenter
Fabrication, Installation & dismantling = 7m2 per day
Man day rqd: 120 / 7 = 17days
Carpenter: 17days @ 3500 = 59,500.00
*Summary*
Material = 134,255.00
Labour = 59,500.00
32
Compiled by: KABEER OLOYEDE MAY 2020.
ONLINE SESSION BY QS CHIMA(QS ICON) : YQSF SOUTH EAST ZONE WHATSAPP PLATFORM
total = 193,755.00
Cost/m2 = 193,755.00 / 120
= 1614.63
Add 5% WHT = 80.73
subtotal = 2695.36
Add 20% p & o = 339.07
Cost/m2 = 2034.43
Approximately *#2000/m2*
+234 703 059 0892: *Formwork (marine board in suspended slab) (m2)*
Materials needed
Sheathing: marine board
Stringer: 2"x3" (50x75mm) wood @ 600mm c/c
Joist: 2"x3" (50x75mm) wood @ 600mm c/c
Shoring: Bamboo
Total floor area: 10x12 = 120m2
Standard length of wood= 3.60m
Stand size of marine board = 1.20 x 2.40
Covering area of a plank = 1.2 x 2.4 = 2.88m2
33
Compiled by: KABEER OLOYEDE MAY 2020.
ONLINE SESSION BY QS CHIMA(QS ICON) : YQSF SOUTH EAST ZONE WHATSAPP PLATFORM
Shoring (Bamboo)
Average len. of bamboo = 6m
No in a load = 200pieces
No of point for shoring: 18 x 21 = 378points
Assume 3.0m headroom height
Total len. of shoring: 378 x 3 = 1137
No bamboo rqd: 1137 / 6
= 189 no
Approximately 1load
Summary
Marine board: 42pieces
2x3 wood: 58+60 = 118pieces
Bamboo: 1load
Nail: 30kg
Basic price
34
Compiled by: KABEER OLOYEDE MAY 2020.
ONLINE SESSION BY QS CHIMA(QS ICON) : YQSF SOUTH EAST ZONE WHATSAPP PLATFORM
*Material cost*
Marine board: 42no @ 8500 = 357,000
2x3 hd'wd: 118no @ 450 = 53,100
Nail: 30kg @ 260 = 7800
Bamboo: 1load @ 50,000 = 50,000
Total = 467,900
Add 10% waste = 46,790
= 514,690.00
Assume 2 usage
Cost of mat. per use = 514,6890 / 2
= 257,345
*Labour*
Output per Carpenter
Fabrication, Installation & dismantling = 8m2 per day
Man day rqd: 120 / 8 = 15days
Carpenter: 15days @ 3500 = 52,500.00
*Summary*
Material = 257,345.00
Labour = 52,500.00
total = 309,845.00
35
Compiled by: KABEER OLOYEDE MAY 2020.
ONLINE SESSION BY QS CHIMA(QS ICON) : YQSF SOUTH EAST ZONE WHATSAPP PLATFORM
(17)
*mortar* (1:6)
sum mix ratio = 1+6=7
Cement= 0.015x1.4x28.8/(7)
=0.086bag
*Material cost*
Cement: 0.086bag @ 2500 = 225
Sand: 0.02ton @ 1800 = 36
Total = 261
*Labour*
Gang size = 1 bricklayer & 1 Labour
Output/gang/day = 9m2 for wall and 6m2 for beam and column
36
Compiled by: KABEER OLOYEDE MAY 2020.
ONLINE SESSION BY QS CHIMA(QS ICON) : YQSF SOUTH EAST ZONE WHATSAPP PLATFORM
For wall
Bricklayer: 1man @ 3500 = 3500
Labour: 1man @ 2000 = 2000
= 5500
*Summary*
Material = 261.00
Labour = 611.11
total = 872.10
Add 5% WHT = 43.61
subtotal = 915.71
Add 20% p & o = 183.14
Cost/m2 = 1098.86
Approximately *#1100/m2*
(18)
+234 703 059 0892: *Bed & backing for floor tiles (m2)*
Thickness of bed = 40mm
Mix: 1:6
Vol of mortar = 1m2 x 0.04m = 0.04m2
*mortar* (1:6)
sum mix ratio = 1+6=7
Cement= 0.04x1.4x28.8/(7)
=0.23bag
*Material cost*
Cement: 0.23bag @ 2500 = 575
Sand: 0.065ton @ 1800 = 117
Total = 692
*Labour*
37
Compiled by: KABEER OLOYEDE MAY 2020.
ONLINE SESSION BY QS CHIMA(QS ICON) : YQSF SOUTH EAST ZONE WHATSAPP PLATFORM
*Summary*
Material = 692.00
Labour = 275.00
total = 967.00
Add 5% WHT = 48.35
subtotal = 1015.35
Add 20% p & o = 203.07
Cost/m2 = 1218.42
Approximately *#1200/m2*
+234 703 545 1166: Pls sir how do u get 1.4 in d calculation of cement
+234 703 059 0892: 40% of 1m3 is same as 1.40
+234 703 059 0892: If I'm to add 40% to 10m2. To save time,
It is 10m2 x 1.40
(19)
+234 703 059 0892: Pls *note* tiles varies in price depend on the size and quality
+234 703 059 0892: *Floor tiles (m2)*
38
Compiled by: KABEER OLOYEDE MAY 2020.
ONLINE SESSION BY QS CHIMA(QS ICON) : YQSF SOUTH EAST ZONE WHATSAPP PLATFORM
*Materials cost*
Tiles : 1m2 @ 2250 = 2250.00
White cement: = 0.01bags @ 3000 = 30.00
Cement slurry: 0.1bag @ 2500 = 250.00
Sub total = 2540.00
Add 10% waste & off cut = 254.00
= 2794.00
*Summary*
Materials cost = 2794.00
Labour = 300.00
total = 3094.00
Add 5% WHT = 154.70
subtotal = 3248.70
Add 20% p & o = 649.74
Cost/m2 = 3898.44
Approximately *#3900/m2*
Kabeer Oloyede: But I think the coverage of tiles as per the bundle depends on the size.
Some are more than 1m2 in a carton
Like 400 × 400 mm. It is about 1.92m2 in a carton.
+234 703 059 0892: Convert the price per carton to m2.
Divide the price per carton by covering area
(20)
39
Compiled by: KABEER OLOYEDE MAY 2020.
ONLINE SESSION BY QS CHIMA(QS ICON) : YQSF SOUTH EAST ZONE WHATSAPP PLATFORM
= 0.40m2
*Basic price*
2" x6" hardwood = 850
Cost/m = 850 / 3.60 = 236.11
Soligium = 3000/tin
Cost/m2 = 3000/300
= 100
*Material cost*
Hardwood 2"x6": 1m @ @ 236.11 = 236.11
Nail: 0.045kg @ 260= 11.90
Soligium: 0.4m2 @ 100 = 40
subtotal = 288.01
Add 10% waste = 28.80
Total = 316.81
*Summary*
Material = 316.81
Labour = 71.44
total = 388.25
Add 5% WHT = 19.41
subtotal = 407.66
Add 20% p & o = 81.53
Cost/m = 489.19
Approximately *#490/m*
40
Compiled by: KABEER OLOYEDE MAY 2020.
ONLINE SESSION BY QS CHIMA(QS ICON) : YQSF SOUTH EAST ZONE WHATSAPP PLATFORM
(21)
+234 703 059 0892: *Asbestos Ceiling (m2)*
Stand size = 1.2 x 1.2m
Covering area per sheet = 1.2 x 1.2
= 1.44m2
Nail = 1200/pack
Cost per nail = 1200 / 100
= 12
*Materials cost*
Asbestos ceilings: 1m2 @ 868.06 = 868.06
Nail: 7o @ 12 = 84
Tie rods: 1no @ 120 = 120
Sub-total = 1072.06
Add 15% waste & off cut = 160.81
= 1232.87
*Labour*
2 carpenters + 1 labour
Output per = 60m2
*Summary*
Materials cost = 1232.87
Labour = 150.00
total = 1382.87
Add 5% WHT = 69.14
subtotal = 1452.01
Add 20% p & o = 290.40
41
Compiled by: KABEER OLOYEDE MAY 2020.
ONLINE SESSION BY QS CHIMA(QS ICON) : YQSF SOUTH EAST ZONE WHATSAPP PLATFORM
Cost/m2 = 1742.41
Approximately *#1750/m2*
(22)
Nail = 1200/pack
Cost per nail = 1200 / 100
= 12
*Materials cost*
Suspended ceilings: 1m2 @ 1111.11 = 1111.11
Nail: 7o @ 12 = 84
Aluminum suspender: 1m2 @ 800 = 800
Sub total = 1995.11
Add 10% waste & off cut = 199.61
= 2195.72
*Labour*
Installation = 300/m2
*Summary*
Materials cost = 2195.72
Labour = 300
total = 2495.72
Add 5% WHT = 124.79
subtotal = 2620.51
Add 20% p & o = 524.10
Cost/m2 = 3144.61
Approximately *#3150/m2*
42
Compiled by: KABEER OLOYEDE MAY 2020.
ONLINE SESSION BY QS CHIMA(QS ICON) : YQSF SOUTH EAST ZONE WHATSAPP PLATFORM
+234 813 309 2457: Sir please WHT 5% and 20% profit and overhead is the same with normal 25%
profit ad overhead
+234 703 059 0892: No
+234 813 309 2457: Please what is the difference sir
+234 703 059 0892: E.g.
100.00
Add 25% = 25
Total = 125
Also,
100
Add wht 5% = 5
105
Add 20% = 21
Total = 126
(23)
Nail = 1200/pack
Cost per nail = 1200 / 100
= 12
*Materials cost*
PVC ceilings: 1m2 @ 888.89 = 888.89
Nail: 10no @ 12 = 120
PVC ceiling clips @ 200 = 200
Sub total = 1208.89
Add 15% waste & off cut = 181.33
43
Compiled by: KABEER OLOYEDE MAY 2020.
ONLINE SESSION BY QS CHIMA(QS ICON) : YQSF SOUTH EAST ZONE WHATSAPP PLATFORM
= 1390.22
*Labour*
2 carpenters + 1 labour
Output per = 60m2
*Summary*
Materials cost = 1390.22
Labour = 150.00
total = 1540.22
Add 5% WHT = 77.01
subtotal = 1617.23
Add 20% p & o = 323.45
Cost/m2 = 1940.68
Approximately *#1950/m2*
(24)
Tin(Gallon) = 4litres
Covering area per litre = 15m2
No of coat = 2coats
Qty of paint rqd/m2 = 1m2 x 2coats x 1.2 /(15m2/Lt
= 0.16lt
*Basic price*
Dulux Emulsion paint: 10,000/tin
Cost per litre = 10,000/4
= 2500
*Material cost*
Paint: 0.16 @ 2500 = 400
Add 15% for tools & others: 60
Total = 460.00
44
Compiled by: KABEER OLOYEDE MAY 2020.
ONLINE SESSION BY QS CHIMA(QS ICON) : YQSF SOUTH EAST ZONE WHATSAPP PLATFORM
Cost/m2 = 3500/25
=140
*Summary*
Material = 460
Labour = 140
total = 600.00
Add 5% WHT = 30.00
subtotal = 630.00
Add 20% p & o = 126.00
Cost/m = 756
Approximately *#760/m2*
(25)
+234 703 059 0892: *Emulsion Painting (m2)*
Drum = 20litres
Covering area per litre = 15m2
No of coat = 2coats
Qty of paint rqd/m2 = 1m2 x 2coats x 1.2 /(15m2/Lt
= 0.16lt
*Basic price*
Dulux Emulsion paint: 34,000/drum
Cost per litre = 34,000/20
= 1700
*Material cost*
Paint: 0.16 @ 1700 = 272.00
Add 15% for tools & others: 40.50
Total = 312.80
Cost/m2 = 3500/30
166.67
*Summary*
45
Compiled by: KABEER OLOYEDE MAY 2020.
ONLINE SESSION BY QS CHIMA(QS ICON) : YQSF SOUTH EAST ZONE WHATSAPP PLATFORM
Material = 312.80
Labour = 116.67
total = 429.47
Add 5% WHT = 21.47
subtotal = 450.94
Add 20% p & o = 90.29
Cost/m = 541.13
Approximately *#545/m2*
(26)
Supply and fix 900x2100mm high Solid Core Panel door with 1"x10" (25x250mm) hardwood frame,
locks and ironmongery.
*Basic price*
0.90 x 2.10 panel door = 15,000
1" x10" hardwood (mansonia) = 2500
Length rqd/ door (0.9*2.1) = 2 length
Lock = 4000
hinges = 450
Nail = 50 (assumed)
*Material cost*
Panel door: 1no @ 15,000 = 15,000
Frame: 2 length @ 2500 = 5,000
Lock: 1no @ 4000 = 4000
Hangers: 1 set @ 450 = 450
Nail: Assumed = 50
subtotal = 24,500.00
Add 5% Tp = 1225.00
Total = 25,725.00
Cost/door = 3000
46
Compiled by: KABEER OLOYEDE MAY 2020.
ONLINE SESSION BY QS CHIMA(QS ICON) : YQSF SOUTH EAST ZONE WHATSAPP PLATFORM
*Summary*
Material = 25,725.00
Labour = 3000.00
total = 28,725.00
Add WHT 5% = 1436.25
= 30,161.25
Add 20% P&O = 6,032.25
Cost/door = 36,193.50
Approximately *#36,000*
(27)
*Basic price*
0.90 x 2.10 virony steel door = 35,000
*Material cost*
Virony steel door = 35,000.00
Add Tp = 1500.00
Total = 36,500.00
*Labour* (Installation)
Cost/door = 4000
*Summary*
Material = 36,500.00
Labour = 4000.00
total = 40,500.00
Add WHT 5% = 2025.00
= 42,525.00
Add 20% P&O = 8505.00
Cost/door = 51,030.00
Approximately *#51,000.00*
47
Compiled by: KABEER OLOYEDE MAY 2020.
ONLINE SESSION BY QS CHIMA(QS ICON) : YQSF SOUTH EAST ZONE WHATSAPP PLATFORM
(28)
+234 703 059 0892: *Aluminum window (no)*
Supply and fix 1200x1200mm high sliding window in Tower Aluminum standard profile with 5mm
tinted glass and flyscreen.
*_Note_*: Tower Aluminum profile could be Tower standard or Tower Economy. Nigerlex is also
very nice profile. Also, cheaper Aluminum profile also available.
*Basic price*
1.20 x 1.20mm Tower standard Aluminum profile Sliding window = 25,000.00
*Material cost*
1.20 x 1.20 sliding window = 25,000.00
*Labour* (Installation)
Cost/window = 3500
*Summary*
Material = 25,000.00
Labour = 3500.00
total = 28,500.00
Add WHT 5% = 1425.00
= 29,925.00
Add 20% P&O = 5,985.00
Cost/window = 35,910.00
Approximately *#36,000.00*
(29)
*Basic price*
WC = 42,000
*Material cost*
WC = 42,000.00
Add Tp = 1500.00
48
Compiled by: KABEER OLOYEDE MAY 2020.
ONLINE SESSION BY QS CHIMA(QS ICON) : YQSF SOUTH EAST ZONE WHATSAPP PLATFORM
Total = 43,500.00
*Labour* (Installation)
Cost/wc= 5000
*Summary*
Material = 43,500.00
Labour = 5000.00
total = 48,500.00
Add WHT 5% = 2425.00
= 50,925.00
Add 20% P&O = 10,185.00
Cost/wc = 61,100.00
Approximately *#61,000.00*
(30)
+234 703 059 0892: *25mm c/w supply ppr pipes (m)*
*Basic price*
25mm c/w pipe = 1250
Standard length= 18ft = 5.4m
Cost/m = 1250/5.4
= 231.48
*Material cost*
25mm diam. pipe = 231.48
Add 15% waste & Accessories = 34.72
Subtotal = 266.20
Add 20% for labour = 53.24
total = 319.44
Add WHT 5% = 15.97
= 335.41
Add 20% P&O = 67.08
Cost/m= 402.49
Approximately *#400.00*
49
Compiled by: KABEER OLOYEDE MAY 2020.
ONLINE SESSION BY QS CHIMA(QS ICON) : YQSF SOUTH EAST ZONE WHATSAPP PLATFORM
(31)
+234 703 059 0892: *2.5mm2 electrical cable (m)*
*Basic price*
2.5mm2 electrical cable = 8,000/roll
Standard length per roll = 100m
*Note* in most cases it usually btw 75-95m per (naija factor)
Cost/m = 8000/75
= 106.67
*Material cost*
2.5mm2 electrical wire = 106.67
Addd 20% waste & Accessories = 21.33
Subtotal = 128.00
Add 20% for labour = 25.60
total = 153.60
Add WHT 5% = 7.68
= 161.28
Add 20% P&O = 32.26
Cost/m= 193.54
Approximately *#195/m*
(32)
+234 703 059 0892: *25mm diameter conduit electrical pipes (m)*
*Basic price*
20mm dia conduit pipe = 3000/bundle
Standard length = 2.6m
No in bundle = 20no
Total length in bundle = 20 x 2.6 = 52m
Cost/m = 3000/52
= 57.69
*Material cost*
20mm dia conduit pipe/m = 57.69
Add 20% waste & Accessories = 11.54
50
Compiled by: KABEER OLOYEDE MAY 2020.
ONLINE SESSION BY QS CHIMA(QS ICON) : YQSF SOUTH EAST ZONE WHATSAPP PLATFORM
Subtotal = 69.23
Add 20% for labour = 13.84
total = 83.08
Add WHT 5% = 4.15
= 87.23
Add 20% P&O = 17.45
Cost/m= 104.68
Approximately *#105/m*
+234 703 632 7693: 100/100 + 20/100 = 1 + 0.20 = 1.2. That means 20%increment and should be
allowance for waste and the likes
[5/29, 6:29 AM] +234 703 632 7693: Where 100% is the base qty. Like above it is 2m2 (I.e 1m2 x
2coats)
51
Compiled by: KABEER OLOYEDE MAY 2020.