Professional Documents
Culture Documents
DRYDOCKING Numericals
DRYDOCKING Numericals
DRYDOCKING Numericals
MartinsPage 1
Calculation of P (At different stages)
1) At Critical Instant (C.I)
P = (Trim x MCTC x 100) / distance from COF
2) During critical Period (When vessel is still pivoting) After the stern has taken to the
blocks.
‘P’ will be found from the below formula:
Drop in water level (Decrease in Aft draft) (cms) = Mean Rise + Ta
= ( P ) + AF X (P x AF)
TPC L MCTC
3) After Critical Instant
i) P = Initial Displacement – Final Displacement
OR
ii) P= Mean Rise x TPC = { (Initial Hydro draft – Final Hydro draft) x TPC }
OR
iii) P = P1 + P2
Where, P1= (Trim x MCTC x 100) / distance from COF
P2 = M.R x TPC = { (Hydro draft @ C.I – Hydro draft after C.I) x TPC
TO FIND IN WHICH STAGE THE VESSEL IS (After the STERN takes to the blocks)
At the point of contact with the ground, the difference between the initial draft and final
draft will give the DIWL.
E.g. If point of contact is at AP, then DIWL = Intial Aft draft – final Final draft
- If, DIWL @ C.I > Present DIWL, then ship will be in critical period
- If, DIWL @ C.I < Present DIWL, then ship will be After Critical Instant
- If DIWL @ C.I = Present DIWL, then ship will be at Critical Instant
Capt.M.R.MartinsPage 2
Capt.M.R.MartinsPage 3
To Find Drop in water level (DIWL) at different stages
i) DIWL after the stern has taken to the blocks during critical period
= Mean Rise + Ta
= (P/TPC) + { (AF/L) x (P x AF) / MCTC }
ii) DIWL between Stern taking to the blocks and the Fwd Stem taking to the blocks
= Initial Aft draft – Aft draft @ C.I
iii) DIWL between stern taking to the blocks and when her virtual GM becomes zero
= Initial Aft draft – Aft draft when Virtual GM becomes zero
iv) DIWL between Critical Instant and when her Virtual GM becomes zero
= Aft draft @ C.I - Aft draft when Virtual GM becomes zero OR
= Hydro draft @ C.I – Hydro draft when Virtual GM becomes zero
= FSM + (P x KG)
(W-P) (W-P)
Capt.M.R.MartinsPage 4
= FSM / (W-P) + (P x KG) / (W-P)
Capt.M.R.MartinsPage 5
Capt.M.R.MartinsPage 6
At critical instant (when vessel sits all over)
Drop In Water Level (DIWL) @ C.I = Initial Aft draft – Aft draft @ C.I
= 9.300 – 8.376 = 0.924m
Present DIWL after the stern takes to the blocks = 0.50m
As, DIWL @ C.I > Present DIWL, the ship will be in critical period
Capt.M.R.MartinsPage 7
At critical instant (when vessel sits all over)
Drop In Water Level (DIWL) @ C.I = Initial Aft draft – Aft draft @ C.I
= 6.200 – 4.927 = 1.293m
As, DIWL @ C.I > Present DIWL, the ship will be in critical period
Capt.M.R.MartinsPage 8
Therefore,
DIWL = M.R + Ta
Hydro draft afterwater level further drops by 1.0m = Initial Aft draft – DIWL
= 6.20 – 1.70 = 4.50m
Mean Rise = Initial Hydro draft - Hydro draft after water level further drops by 1.0m
= 5.179 – 4.50 = 0.679m = 67.9cm
Capt.M.R.MartinsPage 9
At critical instant (when vessel sits all over)
P = (Trim x MCTC x 100) / distance from COF
= (1.38 x 410 x 100) / 89.5 = 632.2t
Capt.M.R.MartinsPage 10
Hydrostatic draft @ C.I = Initial Hydro draft – M.R @ C.I
= 8.712 – 0.214 = 8.498m
Drop In Water Level (DIWL) @ C.I = Initial Aft draft – Aft draft @ C.I
= 9.380 – 8.498 = 0.882m
Present DIWL after the stern takes to the blocks = 0.73m
As, DIWL @ C.I > Present DIWL, the ship will be in critical period
Therefore,
DIWL = M.R + Ta
Q.6 A vessel of length 140m, W 19200t, KM 6.7m, KG 6.2m, CF 4m fwd of amidships, MCTC
145tm is to be dry-docked. Calculate the maximum permissible trim by the stern to
ensure that she would have a positive GM of 30cm on taking blocks F & A.
Solution:
V.GM = GMs – Loss of GM
V.GM = (KM - I.KG) – (FSC + V. Loss of GM)
0.3 = (6.7 – 6.2) – (0 + (P x 6.2) )
(19200-P)
6.2P = (0.5-0.3) x (19200-P)
P = 600t
Q.7 A vessel of length 84m, displacement 3000t, TPC = 12t, KM = 4.5m, K.G = 4.05m, MCTC =
80mtm, CF 2m abaft of mid-ship at a draft of F 4m, A 4.5m is dry-docked. Calculate:
i) The residual GM on taking blocks all over.
ii) Her drafts F & A.
iii) Her draft F & A when she becomes unstable.
Solution:
i) P = Trim x MCTC x 100 / LCF = 0.5 x 80 x 100 / 40 = 100t
Q.8. A ship LBP 200m , W 14000t, KM 8.80m, TPC 18, LCF 4m abaft of amidships is being
dry-docked drawing 6.30m fwd & 7.60m Aft. When just landing flat on the blocks the
draught was 6.8m. Calculate the loss of GM at that time.
Solution:
Ta = LCF/LBP x Trim = 96/200 x 1.30 = 0.624m
Initial Hy. Draft = Aft Draft – Ta = 7.600 – 0.624 = 6.976m
Q.9 A ship length 200m, LCF 5m fwd of amidships is being dry-docked at drafts f A 7.35m, A
9.15m, W 38700t, TPC 48, MCTC 360, KG 7.46m.
Find i) The GM when flat on the blocks if KM then is 7.46m.
ii) The draft when flat on the blocks.
iii) The GM when the draft is 7.8m if KM is then 8.30m.
iv) The drafts at which the ship becomes unstable.
Solution:
i) P = Trim x MCTC x 100 / LCF = 1.8 x 360 x 100 /105 = 617.1t
Capt.M.R.MartinsPage 12
iii). Mean Rise = Initial Hy Draft – Hy Draft after C.I = 8.205 – 7.800 = 0.405m =
42.5cm
P = M.R x TPC = 42.5 x 48 = 2040t
V. Loss of GM = P x KM / W = 2040 x 8.30 / 38700 = 0.438m
GMs = KM – I.KG = 8.3 – 7.46 = 0.84m
V.GM = GMs – V.Loss of GM =0.84 – 0.438 = 0.402m
Q.10 A ship of L 130m, W 5200t, CF 2m aft of amidships, MCTC 140tm, KM 6.5m, KG 6.0m,
TPC 20t, drafts F 4.35m, A 5.41m is dry-docked. Calculate her residual GM and the drafts
F&A
i) When the trim is reduced to 35cms.
ii) When the water level has been lowered 1.2m after she has taken to the blocks all over.
Solution:
i). Initial Trim = 1.060m
Final Trim = 0.350m
Tc = 0.710m
F A
Initial Drafts 4.350m 5.410m
M.R - 0.079m - 0.079m
Tf & Ta + 0.366m - 0.344m
Final Drafts 4.637m 4.987m
Total Mean Rise = Mean Rise @ C.I + DIWL after C.I = 0.118 + 1.2
= 1.318m = 131.8cm
Capt.M.R.MartinsPage 13
P = Total M.R x TPC = 131.8 x 20 = 2636t
Q.11 A ship LBP 170m, W 21480t, LCF 2m abaft of amidships, KG 6.96m, KM 7.12m, MCTC
260tm, TPC 30. Calculate the maximum allowable trim to ensure stability is not negative
when landing flat overall.
Solution:
V.GM = GMs – Loss of GM
V.GM = (KM - I.KG) – (FSC + V. Loss of GM)
V.GM = (KM - I.KG) – { (FSM / W-P) + (P x I.KG / W-P) }
0 = (7.12 – 6.96) – {0 + (P x 6.96) }
(21480-P)
6.96P = (0.18) x (21480-P)
P = 543t
Max Trim = (P x LCF) / (MCTC X 100) = (543 X 83) / (260 X 100) = 1.733m
Q. 12 Calculate the GM and drafts on taking the blocks overall when dry-docking a damaged
vessel, given W 43200t, LBP 210m, LCF 5m abaft of amidships and drafts F 13.14m, A
9.84m, Kg 8.60m, KM 9.00m, TPC 36, MCTC 350tm.
Solution:
Ta = LCF/LBP x Trim = 100/210 x 3.30 = 1.571m
Initial Hy. Draft = Aft Draft + Ta = 9.840 + 1.571 = 11.411m
Fwd Length = LBP –LCF = 210 -100 = 110m
P = Trim x MCTC x 100 / Fwd Length = 3.3 x 350 x 100 /110 = 1050t
W-P = 43200 – 1050 = 42150t
V. Loss of GM = P x I.KG / W-P = 1050 x 8.6 / 42150 = 0.214m
GMs = KM – I.KG = 9.00 – 8.60 = 0.400m
V.GM = GMs – V.Loss of GM =0.400 – 0.214 = 0.186m
Q.13 A ship LBP 180m, W 18000t is damaged forward and trimmed by head. Calculate the
maximum allowable trim by head to ensure that there is a positive GM of 0.15m when
taking the blocks overall given that the blocks have a run down (towards the gate) of 10cm
per 100m and that the ship is being docked bow in. KG 7.20m, KM 7.56m, MCTC 210tm
and LCF 8m abaft of amidships.
Solution:
KG formula Method
V.GM = GMs – Loss of GM
V.GM = (KM - I.KG) – (FSC + V. Loss of GM)
V.GM = (KM - I.KG) – { (FSM / W-P) + (P x I.KG / W-P) }
0.15 = (7.56 – 7.20) – {0 + (P x 7.20) }
(18000-P)
7.20P = (0.36) - 0.15 x (18000-P)
P = 510.1t
Capt.M.R.MartinsPage 14
Max Trim (Between ship & slope of blocks)
= (P x Fwd Length) / (MCTC X 100) = (510.1 X 98) / (210 X 100) =
2.381m
KM formula method
V.GM = GMs – Loss of GM
V.GM = (KM - I.KG) – (FSC + V. Loss of GM)
V.GM = (KM - I.KG) – { (FSM / W-P) + (P x KM / W) }
0.15 = (7.56 – 7.20) – {0 + (P x 7.56) }
(18000)
7.56P = (0.36) - 0.15 x (18000)
P = 500t
Q.14. A box shaped vessel 80 x 16m at draft F 3m, A 4m, KG=4.2m is dry-docked. Calculate the
residual GM on taking the blocks F & A.
Solution:
W = L x B x d x dsw = 80 x 16 x 3.5 x 1.025 = 4592t
Q.15 A vessel of displacement 6200t, L 140m, CF 3m abaft midships, MCTC = 148tm, TPC 18,
KM 6.8m, KG 6.1m, at a draft of F 4.0m A 6.1m is floating in a drydock where the depth
of water is 7.5m above
Capt.M.R.MartinsPage 15
Q.16 A vessel of L 140m, CF 2.5m fwd of midships, MCTC 150, TPC 19, KM 7.6m KG 6.8m, W
11100t, at a draft F 3.70m A 5.60m is floating in a dry dock where depth of water is
6.60m above the top of the blocks. Calculate vessels residual GM and drafts F & A:-
When :- a) Vsl is at critical Instant
b) Water Level (W/L) is lowered by 1.6m.
Solution:
a) Ta = LCF/LBP x Trim = 67/140 x 1.90 = 0.909m
Initial Hy. Draft = Aft Draft – Ta = 5.60 – 0.909 = 4.691m
b) After the W/L drops by 1m the stern will take to the block.
Thereafter the DIWL = 1.6 – 1 = 0.60m = 60cm
Drop In Water Level (DIWL) @ C.I = Initial Aft draft – Aft draft @ C.I
= 5.60 – 4.467 = 1.133m
Present DIWL after the stern takes to the blocks = 0.60m
As, DIWL @ C.I > Present DIWL, the ship will be in critical period
Therefore,
DIWL = M.R + Ta
60 = P/TPC + {(LCF/LBP) x (P x LCF/MCTC)
60 = P/19 + {(67/140) x (P x 67/150)}
60 = P/19 + (4489P /21000)
60 = (21000P + 85291P) / 399000
P = 225.2t
F A
Initial Drafts 3.700m 5.600m
M.R - 0.119m - 0.119m
Tf & Ta + 0.525m - 0.481m
Final Drafts 4.106m 5.000m
Capt.M.R.MartinsPage 16
M.V.Hindship (Dry Docking)
Calculation of P (At different stages)
1) At Critical Instant (C.I)
P = (Trim x MCTC x 100) / distance from COF
2) During critical Period (When vessel is still pivoting) After the stern has taken to the
blocks.
‘P’ will be found from the below formula:
Drop in water level (Decrease in Aft draft) (cms) = Mean Rise + Ta
= ( P ) + AF X (P x AF)
TPC L MCTC
3) After Critical Instant
i) P = Initial Displacement – Final Displacement
TO FIND IN WHICH STAGE THE VESSEL IS (After the STERN takes to the blocks)
At the point of contact with the ground, the difference between the initial draft and final
draft will give the DIWL.
E.g. If point of contact is at AP, then DIWL = Intial Aft draft – final Final draft
- If, DIWL @ C.I > Present DIWL, then ship will be in critical period
- If, DIWL @ C.I < Present DIWL, then ship will be After Critical Instant
- If DIWL @ C.I = Present DIWL, then ship will be at Critical Instant
Capt.M.R.MartinsPage 17
-Find if vessel is in critical period.
Capt.M.R.MartinsPage 18
Capt.M.R.MartinsPage 19
Capt.M.R.MartinsPage 20
Capt.M.R.MartinsPage 21
At critical instant (when vessel sits all over)
P = (Trim x MCTC x 100) / distance from COF
= (2.4 x 156.9 x 100) / 73.145 = 514.8t
Drop In Water Level (DIWL) @ C.I = Initial Aft draft – Aft draft @ C.I
= 5.00 – 3.534 = 1.466m
Present DIWL after the stern takes to the blocks =1.20m
As, DIWL @ C.I > Present DIWL, the ship will be in critical period
Capt.M.R.MartinsPage 22
Tf = New T.Trim – Ta = 0.443 – 0.226 = 0.217m
Capt.M.R.MartinsPage 23
Capt.M.R.MartinsPage 24
Capt.M.R.MartinsPage 25
0
Capt.M.R.MartinsPage 26
Capt.M.R.MartinsPage 27
Capt.M.R.MartinsPage 28
Q.7 M.VHindship enters a SW dry dock with drafts F 3.88mand draft A 5.30m. The
water level in the dock is 6m above the blocks. If the water level in the dock is
reduced by 1.5m, find
(a) Virtual Loss of GM and (b) drafts fwd and aft.
Solution:
F 3.88m, A 5.30m, Mean 4.59m, Trim 1.42m
LCF for mean draft 4.59m = 73.02m
Capt.M.R.MartinsPage 29
Ta = (LCF/LBP) x Trim = (73.02/143.16) x 1.42 = 0.726m
Initial Hy Draft = Aft draft – Ta = 5.300 – 0.726 = 4.574m
Drop In Water Level (DIWL) @ C.I = Initial Aft draft – Aft draft @ C.I
= 5.30 – 4.430 = 0.87m
Present DIWL after the stern takes to the blocks = 0.8m = 80cm
As, DIWL @ C.I > Present DIWL, the ship will be in critical period
Initial LCG = Initial LCB – (Initial Trim x Initial MCTC x 100 / Initial W)
= 73.018 – (1.42 x 163.63 x 100 / 8856.9)
= 70.395m
New T.Trim = (New LCB – New LCG) x (W-P) / (New MCTC x 100)
= (73.017 – 72.80) x 8564.2 / (162.69 x 100)
= 0.114m
Capt.M.R.MartinsPage 30
Ta = New LCF / LBP x New T.Trim = 73.05 / 143.16 x 0.114 = 0.058m
F A
New Hydrostatic draft 4.442m 4.442m
Tf & Ta - 0.056m + 0.058m
Final Drafts 4.386m 4.500m
Capt.M.R.MartinsPage 31