Green Skills Learning Scenarios 1

You might also like

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 2

GREEN SKILLS FOR INCLUSIVE GROWTH

TEMA : Održivi razvoj


SAT RAZREDNIKA

CILJANA SKUPINA: Učenici predmetne nastave (5. - 8. razred)

PREDVIĐENO TRAJANJE 3 sata


SVRHA SCENARIJA PODUČAVANJA Razumijeti izazove održivog razvoja, važnost i povezanost načela
Njegovati vrijednosti, kritičko mišljenje I suradnju
Ublažavanje negativne ljudske aktivnosti na okoliš
ISHODI
ZNANJE
- Nabrojati 17 ciljeva održivog razvoja
- Znati kako prisutpiti održivosti I klimatskim promjenama
- Kritičko razmišljanje o klimatskim promjenama
RAZUMIJEVANJE
- Razumijeti načela održivog razvoja
- Razumijeti čovjekov negativni utjecaj na prirodu
- Obrazlaže i uvažava potrebe i osjećaje drugih
VJEŠTINE
- Istraživanje 17 ciljeva održivog razvoja
- Suradnički uči i radi u timu
- Uporaba IKT-a
- povezuje rezultate i zaključke istraživanja s konceptualnim
spoznajama
- Razvijati empatiju
POTREBAN MATERIJAL Reciklažni papir, olovka, bojice, flomasteri
STRATEGIJE PODUČAVANJA Istraživačko učenje; Problemsko učenje, iskustveno učenje; rad u
skupinama, individualni rad, rad u paru, diskusija

POPIS KORIŠTENIH AKTIVNOSTI online edukativni video, Canva, Kahoot kvizovi, Book Creator (izrada
(igre, alati, tehnike) digitalne knjige)
KORIŠTENE EVALUACIJSKE Forms anketa
TEHNIKE
KORIŠTENI MATERIJAL https://www.youtube.com/watch?v=u1a5aVymEQA - 17 ciljeva
(poveznica na video material, već
postojeći material) https://www.youtube.com/watch?v=17BP9n6g1F0 - Systems
thinking: a cautionary tale
https://www.footprintcalculator.org/home/en - Ekološki otisak - kalkulator
TIJEK SATA

TRAJANJE POSTUPCI I UPUTE


UVODNI DIO
Započeti sat s pitanjem što učenici doma rade sa stvarima koje više ne koriste.
Nakon diskusije učitelj pita učenike što je održivi razvoj i jesu li čuli za 17 ciljeva održivog
razvoja.
Učitelj pušta 2 edukativna videa.
SREDIŠNJI DIO
Učitelj dijeli učenike u skupine.
Prva skupina ima zadatak nacrtati 17 ciljeva na način da ne koriste riječi, slova i simbole.

Druga skupina ima zadatak opisati svaki od ciljeva na način da ne napišu direktno cilj već ga
opišu tako da suprotna grupa mora pogoditi koji je to cilj.
Nakon toga učenici započinju igru u paru, nasumično izvlače slike i objašnjenja. Nakon što
izvuku sliku ili objašnjenje, moraju prepoznati koji je to cilj te obrazložiti svoj odgovor. Svaki
učenik izvlači tri puta.

ZAVRŠNI DIO

Učitelj dijeli učenike u skupine ovisno o afinitetu. Prva skupina radi video, druga skupina radi
kratku predstavu, treća skupina radi virtualnu knjigu, četvrta skupina radi kviz znanja na
temu 17 ciljeva održivog razvoja.

Učenici predstavljaju svoje radove učenicima mlađih uzrasta i tako ih podučavaju o


održivosti.

You might also like