Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 16

“”RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Tarikh
Minggu 25.04.2022 Masa Kelas
Pelajaran Geografi 6 HARI 7.00-7.30am 1B
ISNIN
Tema Kemahiran Geografi
Tajuk BAB 4 LAKARAN PETA MALAYSIA PENGISIAN KURIKULUM
4.1 Kedudukan Negeri-negeri di Malaysia
Standard
4.2 Kedudukan Ibu Negeri, Ibu Negara dan Pusat Pentadbiran MOD PEMBELAJARAN / PAK21
Kandungan
Persekutuan di Malaysia Perbincangan
1.4.2 Menentukan kedudukan ibu negeri, ibu negara Malaysia Kerja Kumpulan
Pembentangan
dan pusat pentadbiran kerajaan persekutuan di Malaysia
Standard Simulasi
berdasarkan peta. LuarBilikDarjah
Pembelajaran
1.4.3 Melakar peta Malaysia yang lengkap dengan berpandukan Kajian Lapangan
peta sebenar. eksperimen
Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: Gallery Walk
1.4.2 Menentukan kedudukan ibu negeri, ibu negara Malaysia Think Pair Share
dan pusat pentadbiran kerajaan persekutuan di Malaysia Three Stray, One Stay
Objektif Travelling File
berdasarkan peta.
1.4.3 Melakar peta Malaysia yang lengkap dengan berpandukan STRATEGI PdP
peta sebenar. Berpusatkan Murid
Murid boleh: Pendekatan Bersepadu
 Menentukan kedudukan 5 negeri di Malaysia berdasarkan Pembelajaran Berasaskan
Kerja Projek
Kriteria peta
Pembelajaran Inkuiri
Kejayaan  Menentukan ibu negeri berdasarkan peta Malaysia Pembelajaran Koperatif
 Melakar peta Malaysia dan melabel negeri-negeri dan Pembelajaran Kontekstual
wilayah persekutuan Pembelajaran Masteri
 Guru meminta murid bersedia dengan buku kerja
TAHAP PEMIKIRAN/KBAT
 Guru meminta murid menyiapkan tugasan
Aktiviti Mencipta
 Pelajar diberi bimbingan Menilai
 Pelajar menyiapkan tugasan Menganalisis
Memaham iKronologi ( ) Meneroka Bukti ( ) Mengaplikasi
KPS Kemahiran Interprestasi ( ) Kemahiran Imaginasi ( ) Memahami
Kemahiran Rasionalisasi ( ) Mengingati

EMK
Pentaksiran TAHAP PENGUASAAN Bahasa
1 2 3 4 5 6 Kelestarian Global
/ / STEM
TMK
Keusahawanan
BBM / BBB Buku Teks BukuKerja Edaran LembaranKerja
Kreativiti&Inovatif
/ /
KelestarianAlamSekitar

Latihan Bertulis / Pembentangan i-Think


Penilaian Lisan Projek/Produk/Idea Peta Bulatan Peta Dakap
Kuiz Kerja Rumah Peta Buih Peta Alir
Peta Peta
Nilai Murni bekerjasama, berdisplin BuihBerganda PelbagaiAlir
Peta Pokok Peta Titi
Refleksi P&P dijalankanseperti yang dirancangkan
Catatan
Cop Tarikh

Semakan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Tarikh
Minggu 25.04.2022 Masa 9.00am Kelas
Pelajaran Geografi 6 HARI 1D
ISNIN 9.30am
Tema KEMAHIRAN GEOGRAFI
Tajuk BAB 4 LAKARAN PETA MALAYSIA PENGISIAN KURIKULUM
4.1 Kedudukan Negeri-negeri di Malaysia
Standard
4.2 Kedudukan Ibu Negeri, Ibu Negara dan Pusat Pentadbiran MOD PEMBELAJARAN / PAK21
Kandungan
Persekutuan di Malaysia Perbincangan
1.4.2 Menentukan kedudukan ibu negeri, ibu negara Malaysia Kerja Kumpulan
Pembentangan
dan pusat pentadbiran kerajaan persekutuan di Malaysia
Standard Simulasi
berdasarkan peta. LuarBilikDarjah
Pembelajaran
1.4.3 Melakar peta Malaysia yang lengkap dengan berpandukan Kajian Lapangan
peta sebenar. eksperimen
Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: Gallery Walk
1.4.2 Menentukan kedudukan ibu negeri, ibu negara Malaysia Think Pair Share
dan pusat pentadbiran kerajaan persekutuan di Malaysia Three Stray, One Stay
Objektif Travelling File
berdasarkan peta.
1.4.3 Melakar peta Malaysia yang lengkap dengan berpandukan STRATEGI PdP
peta sebenar. Berpusatkan Murid
Murid boleh: Pendekatan Bersepadu
 Menentukan kedudukan 5 negeri di Malaysia berdasarkan Pembelajaran Berasaskan
Kerja Projek
Kriteria peta
Pembelajaran Inkuiri
Kejayaan  Menentukan ibu negeri berdasarkan peta Malaysia Pembelajaran Koperatif
 Melakar peta Malaysia dan melabel negeri-negeri dan Pembelajaran Kontekstual
wilayah persekutuan Pembelajaran Masteri
 Guru meminta murid bersedia dengan buku kerja
TAHAP PEMIKIRAN/KBAT
 Guru meminta murid menyiapkan tugasan
Aktiviti Mencipta
 Pelajar diberi bimbingan Menilai
 Pelajar menyiapkan tugasan Menganalisis
Memaham iKronologi ( ) Meneroka Bukti ( ) Mengaplikasi
KPS Kemahiran Interprestasi ( ) Kemahiran Imaginasi ( ) Memahami
Kemahiran Rasionalisasi ( ) Mengingati

EMK
Pentaksiran TAHAP PENGUASAAN Bahasa
1 2 3 4 5 6 Kelestarian Global
/ / STEM
TMK
Keusahawanan
BBM / BBB Buku Teks BukuKerja Edaran LembaranKerja
Kreativiti&Inovatif
/ /
KelestarianAlamSekitar

Latihan Bertulis / Pembentangan i-Think


Penilaian Lisan Projek/Produk/Idea Peta Bulatan Peta Dakap
Kuiz Kerja Rumah Peta Buih Peta Alir
Peta Peta
Nilai Murni bekerjasama, berdisplin BuihBerganda PelbagaiAlir
Peta Pokok Peta Titi
Refleksi P&P dijalankanseperti yang dirancangkan
Catatan
Cop Tarikh

Semakan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Tarikh
Minggu 25.04.2022 Masa 11.00am- Kelas
Pelajaran Geografi 6 HARI 1N
ISNIN 12.00pm
Tema KEMAHIRAN GEOGRAFI
Tajuk BAB 4 LAKARAN PETA MALAYSIA PENGISIAN KURIKULUM
4.1 Kedudukan Negeri-negeri di Malaysia
Standard
4.2 Kedudukan Ibu Negeri, Ibu Negara dan Pusat Pentadbiran MOD PEMBELAJARAN / PAK21
Kandungan
Persekutuan di Malaysia Perbincangan
1.4.2 Menentukan kedudukan ibu negeri, ibu negara Malaysia Kerja Kumpulan
Pembentangan
dan pusat pentadbiran kerajaan persekutuan di Malaysia
Standard Simulasi
berdasarkan peta. LuarBilikDarjah
Pembelajaran
1.4.3 Melakar peta Malaysia yang lengkap dengan berpandukan Kajian Lapangan
peta sebenar. eksperimen
Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: Gallery Walk
1.4.2 Menentukan kedudukan ibu negeri, ibu negara Malaysia Think Pair Share
dan pusat pentadbiran kerajaan persekutuan di Malaysia Three Stray, One Stay
Objektif Travelling File
berdasarkan peta.
1.4.3 Melakar peta Malaysia yang lengkap dengan berpandukan STRATEGI PdP
peta sebenar. Berpusatkan Murid
Murid boleh: Pendekatan Bersepadu
 Menentukan kedudukan 5 negeri di Malaysia berdasarkan Pembelajaran Berasaskan
Kerja Projek
Kriteria peta
Pembelajaran Inkuiri
Kejayaan  Menentukan ibu negeri berdasarkan peta Malaysia Pembelajaran Koperatif
 Melakar peta Malaysia dan melabel negeri-negeri dan Pembelajaran Kontekstual
wilayah persekutuan Pembelajaran Masteri
 Guru meminta murid bersedia dengan buku kerja
TAHAP PEMIKIRAN/KBAT
 Guru meminta murid menyiapkan tugasan
Aktiviti Mencipta
 Pelajar diberi bimbingan Menilai
 Pelajar menyiapkan tugasan Menganalisis
Memaham iKronologi ( ) Meneroka Bukti ( ) Mengaplikasi
KPS Kemahiran Interprestasi ( ) Kemahiran Imaginasi ( ) Memahami
Kemahiran Rasionalisasi ( ) Mengingati

EMK
Pentaksiran TAHAP PENGUASAAN Bahasa
1 2 3 4 5 6 Kelestarian Global
/ / STEM
TMK
Keusahawanan
BBM / BBB Buku Teks BukuKerja Edaran LembaranKerja
Kreativiti&Inovatif
/ /
KelestarianAlamSekitar

Latihan Bertulis / Pembentangan i-Think


Penilaian Lisan Projek/Produk/Idea Peta Bulatan Peta Dakap
Kuiz Kerja Rumah Peta Buih Peta Alir
Peta Peta
Nilai Murni bekerjasama, berdisplin BuihBerganda PelbagaiAlir
Peta Pokok Peta Titi
Refleksi P&P dijalankanseperti yang dirancangkan
Catatan
Cop Tarikh

Semakan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata GEOGRAFI Tarikh 2B
Minggu 25.04.2022 Masa 12.00pm- Kelas
Pelajaran 6 HARI
ISNIN 1.00pm
Tema Geografi Fizikal : Cuaca dan Iklim
BAB 3 PENGARUH PERGERAKAN BUMI TERHADAP CUACA DAN PENGISIAN KURIKULUM
Tajuk
IKLIM
Standard MOD PEMBELAJARAN / PAK21
3.3 Peredaran Bumi
Kandungan Perbincangan
2.1.4 Menunjukkan kesan peredaran bumi. Kerja Kumpulan
Pembentangan
Standard 2.1.5 Membahaskan kesan pergerakan bumi terhadap cuaca
Simulasi
Pembelajaran dan iklim. LuarBilikDarjah
Kajian Lapangan
Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: eksperimen
2.1.1 Mengenal pasti dua cara pergerakan bumi. Gallery Walk
Objektif 2.1.2 Menerangkan tentang putaran bumi dan peredaran bumi. Think Pair Share
2.1.3 Menunjukkan kesan putaran bumi. Three Stray, One Stay
Travelling File

Murid boleh: STRATEGI PdP


 Menjelaskan putaran bumi dan peredaran bumi. Berpusatkan Murid
Kriteria
 Menjelaskan cara salah satu kesan yang berlaku apabila Pendekatan Bersepadu
Kejayaan
bumi bergerak. Pembelajaran Berasaskan
Kerja Projek
 Melukis contoh kesan putaran dan kesan peredaran bumi
Pembelajaran Inkuiri
 Guru meminta murid bersedia dengan buku kerja Pembelajaran Koperatif
 Guru meminta murid menyiapkan tugasan Pembelajaran Kontekstual
Aktiviti
 Pelajar diberi bimbingan Pembelajaran Masteri
 Pelajar menyiapkan tugasan
Memahami Kronologi ( ) Meneroka Bukti ( ) TAHAP PEMIKIRAN/KBAT
KPS Kemahiran Interprestasi ( ) Kemahiran Imaginasi ( ) Mencipta
Menilai
Kemahiran Rasionalisasi ( )
Menganalisis
Mengaplikasi
Pentaksiran TAHAP PENGUASAAN Memahami
1 2 3 4 5 6 Mengingati
/ /
EMK
Bahasa
BBM / BBB Buku Teks Buku Kerja Edaran Lembaran Kerja Kelestarian Global
/ / STEM
TMK
Latihan Bertulis / Pembentangan Keusahawanan
Penilaian Lisan Projek/Produk/Idea Kreativiti&Inovatif
Kuiz KerjaRumah KelestarianAlamSekitar

Nilai Murni bekerjasama, berdisplin i-Think


Peta Bulatan Peta Dakap
Refleksi P&P b dijalankanseperti yang dirancangkan
Peta Buih Peta Alir
Catatan Peta Peta
BuihBerganda PelbagaiAlir
Cop Tarikh Peta Pokok Peta Titi

Semakan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata GEOGRAFI Tarikh 7.30am-
Minggu 26.04.2022 Masa Kelas 2N
Pelajaran 6 HARI 8.30am
SELASA
Tema Geografi Fizikal : Cuaca dan Iklim
BAB 3 PENGARUH PERGERAKAN BUMI TERHADAP CUACA DAN PENGISIAN KURIKULUM
Tajuk
IKLIM
Standard MOD PEMBELAJARAN / PAK21
3.3 Peredaran Bumi
Kandungan Perbincangan
2.1.4 Menunjukkan kesan peredaran bumi. Kerja Kumpulan
Standard Pembentangan
2.1.5 Membahaskan kesan pergerakan bumi terhadap cuaca
Pembelajaran Simulasi
dan iklim. LuarBilikDarjah
Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: Kajian Lapangan
2.1.1 Mengenal pasti dua cara pergerakan bumi. eksperimen
Objektif
2.1.2 Menerangkan tentang putaran bumi dan peredaran bumi. Gallery Walk
2.1.3 Menunjukkan kesan putaran bumi. Think Pair Share
Murid boleh: Three Stray, One Stay
Travelling File
 Menjelaskan putaran bumi dan peredaran bumi.
Kriteria
 Menjelaskan cara salah satu kesan yang berlaku apabila STRATEGI PdP
Kejayaan
bumi bergerak. Berpusatkan Murid
 Melukis contoh kesan putaran dan kesan peredaran bumi Pendekatan Bersepadu
 Guru meminta murid bersedia dengan buku kerja Pembelajaran Berasaskan
Kerja Projek
 Guru meminta murid menyiapkan tugasan
Aktiviti Pembelajaran Inkuiri
 Pelajar diberi bimbingan Pembelajaran Koperatif
 Pelajar menyiapkan tugasan Pembelajaran Kontekstual
Memahami Kronologi ( ) Meneroka Bukti ( ) Pembelajaran Masteri
KPS Kemahiran Interprestasi ( ) Kemahiran Imaginasi ( )
Kemahiran Rasionalisasi ( ) TAHAP PEMIKIRAN/KBAT
Mencipta
Menilai
Pentaksiran TAHAP PENGUASAAN Menganalisis
1 2 3 4 5 6 Mengaplikasi
/ / Memahami
Mengingati
BBM / BBB Buku Teks Buku Kerja Edaran Lembaran Kerja
EMK
/ /
Bahasa
Kelestarian Global
Latihan Bertulis / Pembentangan STEM
Penilaian Lisan Projek/Produk/Idea TMK
Kuiz KerjaRumah Keusahawanan
Kreativiti&Inovatif
Nilai Murni bekerjasama, berdisplin KelestarianAlamSekitar
Refleksi P&P b dijalankanseperti yang dirancangkan
i-Think
Catatan
Peta Bulatan Peta Dakap
Cop Tarikh Peta Buih Peta Alir
Peta Peta
BuihBerganda PelbagaiAlir
Peta Pokok Peta Titi

Semakan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
9.30am-
Mata GEOGRAFI Tarikh 2M
Minggu 26.04.2022 Masa 10.30am Kelas
Pelajaran 6 HARI
SELASA
Tema Geografi Fizikal : Cuaca dan Iklim
BAB 3 PENGARUH PERGERAKAN BUMI TERHADAP CUACA DAN PENGISIAN KURIKULUM
Tajuk
IKLIM
Standard MOD PEMBELAJARAN / PAK21
3.3 Peredaran Bumi
Kandungan Perbincangan
2.1.4 Menunjukkan kesan peredaran bumi. Kerja Kumpulan
Standard Pembentangan
2.1.5 Membahaskan kesan pergerakan bumi terhadap cuaca
Pembelajaran Simulasi
dan iklim. LuarBilikDarjah
Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: Kajian Lapangan
2.1.1 Mengenal pasti dua cara pergerakan bumi. eksperimen
Objektif
2.1.2 Menerangkan tentang putaran bumi dan peredaran bumi. Gallery Walk
2.1.3 Menunjukkan kesan putaran bumi. Think Pair Share
Murid boleh: Three Stray, One Stay
Travelling File
 Menjelaskan putaran bumi dan peredaran bumi.
Kriteria
 Menjelaskan cara salah satu kesan yang berlaku apabila STRATEGI PdP
Kejayaan
bumi bergerak. Berpusatkan Murid
 Melukis contoh kesan putaran dan kesan peredaran bumi Pendekatan Bersepadu
 Guru meminta murid bersedia dengan buku kerja Pembelajaran Berasaskan
Kerja Projek
 Guru meminta murid menyiapkan tugasan
Aktiviti Pembelajaran Inkuiri
 Pelajar diberi bimbingan Pembelajaran Koperatif
 Pelajar menyiapkan tugasan Pembelajaran Kontekstual
Memahami Kronologi ( ) Meneroka Bukti ( ) Pembelajaran Masteri
KPS Kemahiran Interprestasi ( ) Kemahiran Imaginasi ( )
Kemahiran Rasionalisasi ( ) TAHAP PEMIKIRAN/KBAT
Mencipta
Menilai
Pentaksiran TAHAP PENGUASAAN Menganalisis
1 2 3 4 5 6 Mengaplikasi
/ / Memahami
Mengingati
BBM / BBB Buku Teks Buku Kerja Edaran Lembaran Kerja
EMK
/ /
Bahasa
Kelestarian Global
Latihan Bertulis / Pembentangan STEM
Penilaian Lisan Projek/Produk/Idea TMK
Kuiz KerjaRumah Keusahawanan
Kreativiti&Inovatif
Nilai Murni bekerjasama, berdisplin KelestarianAlamSekitar
Refleksi P&P b dijalankanseperti yang dirancangkan
i-Think
Catatan
Peta Bulatan Peta Dakap
Cop Tarikh Peta Buih Peta Alir
Peta Peta
BuihBerganda PelbagaiAlir
Peta Pokok Peta Titi

Semakan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata GEOGRAFI Tarikh 2B
Minggu 26.04.2022 Masa 10.30am- Kelas
Pelajaran 6 HARI
SELASA 11.00am
Tema Geografi Fizikal : Cuaca dan Iklim
BAB 3 PENGARUH PERGERAKAN BUMI TERHADAP CUACA DAN PENGISIAN KURIKULUM
Tajuk
IKLIM
Standard MOD PEMBELAJARAN / PAK21
3.3 Peredaran Bumi
Kandungan Perbincangan
2.1.4 Menunjukkan kesan peredaran bumi. Kerja Kumpulan
Standard Pembentangan
2.1.5 Membahaskan kesan pergerakan bumi terhadap cuaca
Pembelajaran Simulasi
dan iklim. LuarBilikDarjah
Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: Kajian Lapangan
2.1.1 Mengenal pasti dua cara pergerakan bumi. eksperimen
Objektif
2.1.2 Menerangkan tentang putaran bumi dan peredaran bumi. Gallery Walk
2.1.3 Menunjukkan kesan putaran bumi. Think Pair Share
Murid boleh: Three Stray, One Stay
Travelling File
 Menjelaskan putaran bumi dan peredaran bumi.
Kriteria
 Menjelaskan cara salah satu kesan yang berlaku apabila STRATEGI PdP
Kejayaan
bumi bergerak. Berpusatkan Murid
 Melukis contoh kesan putaran dan kesan peredaran bumi Pendekatan Bersepadu
 Guru meminta murid bersedia dengan buku kerja Pembelajaran Berasaskan
Kerja Projek
 Guru meminta murid menyiapkan tugasan
Aktiviti Pembelajaran Inkuiri
 Pelajar diberi bimbingan Pembelajaran Koperatif
 Pelajar menyiapkan tugasan Pembelajaran Kontekstual
Memahami Kronologi ( ) Meneroka Bukti ( ) Pembelajaran Masteri
KPS Kemahiran Interprestasi ( ) Kemahiran Imaginasi ( )
Kemahiran Rasionalisasi ( ) TAHAP PEMIKIRAN/KBAT
Mencipta
Menilai
Pentaksiran TAHAP PENGUASAAN Menganalisis
1 2 3 4 5 6 Mengaplikasi
/ / Memahami
Mengingati
BBM / BBB Buku Teks Buku Kerja Edaran Lembaran Kerja
EMK
/ /
Bahasa
Kelestarian Global
Latihan Bertulis / Pembentangan STEM
Penilaian Lisan Projek/Produk/Idea TMK
Kuiz KerjaRumah Keusahawanan
Kreativiti&Inovatif
Nilai Murni bekerjasama, berdisplin KelestarianAlamSekitar
Refleksi P&P b dijalankanseperti yang dirancangkan
i-Think
Catatan
Peta Bulatan Peta Dakap
Cop Tarikh Peta Buih Peta Alir
Peta Peta
BuihBerganda PelbagaiAlir
Peta Pokok Peta Titi

Semakan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Tarikh
Minggu 27.04.2022 Masa 7.00am- Kelas
Pelajaran Geografi 6 HARI 1D
RABU 8.00am
Tema KEMAHIRAN GEOGRAFI
Tajuk BAB 4 LAKARAN PETA MALAYSIA PENGISIAN KURIKULUM
4.1 Kedudukan Negeri-negeri di Malaysia
Standard
4.2 Kedudukan Ibu Negeri, Ibu Negara dan Pusat Pentadbiran MOD PEMBELAJARAN / PAK21
Kandungan
Persekutuan di Malaysia Perbincangan
1.4.2 Menentukan kedudukan ibu negeri, ibu negara Malaysia Kerja Kumpulan
Pembentangan
dan pusat pentadbiran kerajaan persekutuan di Malaysia
Standard Simulasi
berdasarkan peta. LuarBilikDarjah
Pembelajaran
1.4.3 Melakar peta Malaysia yang lengkap dengan berpandukan Kajian Lapangan
peta sebenar. eksperimen
Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: Gallery Walk
1.4.2 Menentukan kedudukan ibu negeri, ibu negara Malaysia Think Pair Share
dan pusat pentadbiran kerajaan persekutuan di Malaysia Three Stray, One Stay
Objektif Travelling File
berdasarkan peta.
1.4.3 Melakar peta Malaysia yang lengkap dengan berpandukan STRATEGI PdP
peta sebenar. Berpusatkan Murid
Murid boleh: Pendekatan Bersepadu
 Menentukan kedudukan 5 negeri di Malaysia berdasarkan Pembelajaran Berasaskan
Kerja Projek
Kriteria peta
Pembelajaran Inkuiri
Kejayaan  Menentukan ibu negeri berdasarkan peta Malaysia Pembelajaran Koperatif
 Melakar peta Malaysia dan melabel negeri-negeri dan Pembelajaran Kontekstual
wilayah persekutuan Pembelajaran Masteri
 Guru meminta murid bersedia dengan buku kerja
TAHAP PEMIKIRAN/KBAT
 Guru meminta murid menyiapkan tugasan
Aktiviti Mencipta
 Pelajar diberi bimbingan Menilai
 Pelajar menyiapkan tugasan Menganalisis
Memaham iKronologi ( ) Meneroka Bukti ( ) Mengaplikasi
KPS Kemahiran Interprestasi ( ) Kemahiran Imaginasi ( ) Memahami
Kemahiran Rasionalisasi ( ) Mengingati

EMK
Pentaksiran TAHAP PENGUASAAN Bahasa
1 2 3 4 5 6 Kelestarian Global
/ / STEM
TMK
Keusahawanan
BBM / BBB Buku Teks BukuKerja Edaran LembaranKerja
Kreativiti&Inovatif
/ /
KelestarianAlamSekitar

Latihan Bertulis / Pembentangan i-Think


Penilaian Lisan Projek/Produk/Idea Peta Bulatan Peta Dakap
Kuiz Kerja Rumah Peta Buih Peta Alir
Peta Peta
Nilai Murni bekerjasama, berdisplin BuihBerganda PelbagaiAlir
Peta Pokok Peta Titi
Refleksi P&P dijalankanseperti yang dirancangkan
Catatan
Cop Tarikh

Semakan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Tarikh
Minggu 27.04.2022 Masa 11.00am- Kelas
Pelajaran Geografi 6 HARI 1N
RABU 11.30am
Tema KEMAHIRAN GEOGRAFI
Tajuk BAB 4 LAKARAN PETA MALAYSIA PENGISIAN KURIKULUM
4.1 Kedudukan Negeri-negeri di Malaysia
Standard
4.2 Kedudukan Ibu Negeri, Ibu Negara dan Pusat Pentadbiran MOD PEMBELAJARAN / PAK21
Kandungan
Persekutuan di Malaysia Perbincangan
1.4.2 Menentukan kedudukan ibu negeri, ibu negara Malaysia Kerja Kumpulan
Pembentangan
dan pusat pentadbiran kerajaan persekutuan di Malaysia
Standard Simulasi
berdasarkan peta. LuarBilikDarjah
Pembelajaran
1.4.3 Melakar peta Malaysia yang lengkap dengan berpandukan Kajian Lapangan
peta sebenar. eksperimen
Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: Gallery Walk
1.4.2 Menentukan kedudukan ibu negeri, ibu negara Malaysia Think Pair Share
dan pusat pentadbiran kerajaan persekutuan di Malaysia Three Stray, One Stay
Objektif Travelling File
berdasarkan peta.
1.4.3 Melakar peta Malaysia yang lengkap dengan berpandukan STRATEGI PdP
peta sebenar. Berpusatkan Murid
Murid boleh: Pendekatan Bersepadu
 Menentukan kedudukan 5 negeri di Malaysia berdasarkan Pembelajaran Berasaskan
Kerja Projek
Kriteria peta
Pembelajaran Inkuiri
Kejayaan  Menentukan ibu negeri berdasarkan peta Malaysia Pembelajaran Koperatif
 Melakar peta Malaysia dan melabel negeri-negeri dan Pembelajaran Kontekstual
wilayah persekutuan Pembelajaran Masteri
 Guru meminta murid bersedia dengan buku kerja
TAHAP PEMIKIRAN/KBAT
 Guru meminta murid menyiapkan tugasan
Aktiviti Mencipta
 Pelajar diberi bimbingan Menilai
 Pelajar menyiapkan tugasan Menganalisis
Memaham iKronologi ( ) Meneroka Bukti ( ) Mengaplikasi
Kemahiran Interprestasi ( ) Kemahiran Imaginasi ( ) Memahami
KPS Mengingati
Kemahiran Rasionalisasi ( )
EMK
Bahasa
Pentaksiran TAHAP PENGUASAAN Kelestarian Global
1 2 3 4 5 6 STEM
/ / TMK
Keusahawanan
Kreativiti&Inovatif
BBM / BBB Buku Teks BukuKerja Edaran LembaranKerja KelestarianAlamSekitar
/ /
i-Think
Latihan Bertulis / Pembentangan Peta Bulatan Peta Dakap
Penilaian Lisan Projek/Produk/Idea Peta Buih Peta Alir
Kuiz Kerja Rumah Peta Peta
BuihBerganda PelbagaiAlir
Nilai Murni bekerjasama, berdisplin Peta Pokok Peta Titi

Refleksi P&P dijalankanseperti yang dirancangkan


Catatan
Cop Tarikh

Semakan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata GEOGRAFI Tarikh 2N
Minggu 27.04.2022 Masa 12.00am- Kelas
Pelajaran 6 HARI
RABU 12.30pm
Tema Geografi Fizikal : Cuaca dan Iklim
BAB 3 PENGARUH PERGERAKAN BUMI TERHADAP CUACA DAN PENGISIAN KURIKULUM
Tajuk
IKLIM
Standard MOD PEMBELAJARAN / PAK21
3.3 Peredaran Bumi
Kandungan Perbincangan
2.1.4 Menunjukkan kesan peredaran bumi. Kerja Kumpulan
Standard Pembentangan
2.1.5 Membahaskan kesan pergerakan bumi terhadap cuaca
Pembelajaran Simulasi
dan iklim. LuarBilikDarjah
Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: Kajian Lapangan
2.1.1 Mengenal pasti dua cara pergerakan bumi. eksperimen
Objektif
2.1.2 Menerangkan tentang putaran bumi dan peredaran bumi. Gallery Walk
2.1.3 Menunjukkan kesan putaran bumi. Think Pair Share
Murid boleh: Three Stray, One Stay
Travelling File
 Menjelaskan putaran bumi dan peredaran bumi.
Kriteria
 Menjelaskan cara salah satu kesan yang berlaku apabila STRATEGI PdP
Kejayaan
bumi bergerak. Berpusatkan Murid
 Melukis contoh kesan putaran dan kesan peredaran bumi Pendekatan Bersepadu
 Guru meminta murid bersedia dengan buku kerja Pembelajaran Berasaskan
Kerja Projek
 Guru meminta murid menyiapkan tugasan
Aktiviti Pembelajaran Inkuiri
 Pelajar diberi bimbingan Pembelajaran Koperatif
 Pelajar menyiapkan tugasan Pembelajaran Kontekstual
Memahami Kronologi ( ) Meneroka Bukti ( ) Pembelajaran Masteri
KPS Kemahiran Interprestasi ( ) Kemahiran Imaginasi ( )
Kemahiran Rasionalisasi ( ) TAHAP PEMIKIRAN/KBAT
Mencipta
Menilai
Pentaksiran TAHAP PENGUASAAN Menganalisis
1 2 3 4 5 6 Mengaplikasi
/ / Memahami
Mengingati
BBM / BBB Buku Teks Buku Kerja Edaran Lembaran Kerja
EMK
/ /
Bahasa
Kelestarian Global
Latihan Bertulis / Pembentangan STEM
Penilaian Lisan Projek/Produk/Idea TMK
Kuiz KerjaRumah Keusahawanan
Kreativiti&Inovatif
Nilai Murni bekerjasama, berdisplin KelestarianAlamSekitar
Refleksi P&P b dijalankanseperti yang dirancangkan
i-Think
Catatan
Peta Bulatan Peta Dakap
Cop Tarikh Peta Buih Peta Alir
Peta Peta
BuihBerganda PelbagaiAlir
Peta Pokok Peta Titi

Semakan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata GEOGRAFI Tarikh 21
Minggu 28.04.2022 Masa 8.30am- Kelas
Pelajaran 6 HARI
KHAMIS 9.30am
Tema Geografi Fizikal : Cuaca dan Iklim
BAB 3 PENGARUH PERGERAKAN BUMI TERHADAP CUACA DAN PENGISIAN KURIKULUM
Tajuk
IKLIM
Standard MOD PEMBELAJARAN / PAK21
3.3 Peredaran Bumi
Kandungan Perbincangan
2.1.4 Menunjukkan kesan peredaran bumi. Kerja Kumpulan
Standard Pembentangan
2.1.5 Membahaskan kesan pergerakan bumi terhadap cuaca
Pembelajaran Simulasi
dan iklim. LuarBilikDarjah
Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: Kajian Lapangan
2.1.1 Mengenal pasti dua cara pergerakan bumi. eksperimen
Objektif
2.1.2 Menerangkan tentang putaran bumi dan peredaran bumi. Gallery Walk
2.1.3 Menunjukkan kesan putaran bumi. Think Pair Share
Murid boleh: Three Stray, One Stay
Travelling File
 Menjelaskan putaran bumi dan peredaran bumi.
Kriteria
 Menjelaskan cara salah satu kesan yang berlaku apabila STRATEGI PdP
Kejayaan
bumi bergerak. Berpusatkan Murid
 Melukis contoh kesan putaran dan kesan peredaran bumi Pendekatan Bersepadu
 Guru berkongsi modul Pembelajaran Berasaskan
Kerja Projek
 Guru meminta murid menyiapkan modul
Aktiviti Pembelajaran Inkuiri
 Pelajar diberi bimbingan Pembelajaran Koperatif
 Pelajar menyiapkan modul Pembelajaran Kontekstual
Memahami Kronologi ( ) Meneroka Bukti ( ) Pembelajaran Masteri
KPS Kemahiran Interprestasi ( ) Kemahiran Imaginasi ( )
Kemahiran Rasionalisasi ( ) TAHAP PEMIKIRAN/KBAT
Mencipta
Menilai
Pentaksiran TAHAP PENGUASAAN Menganalisis
1 2 3 4 5 6 Mengaplikasi
/ / Memahami
Mengingati
BBM / BBB Buku Teks Buku Kerja Edaran Lembaran Kerja
EMK
/ /
Bahasa
Kelestarian Global
Latihan Bertulis / Pembentangan STEM
Penilaian Lisan Projek/Produk/Idea TMK
Kuiz KerjaRumah Keusahawanan
Kreativiti&Inovatif
Nilai Murni bekerjasama, berdisplin KelestarianAlamSekitar
Refleksi P&P b dijalankanseperti yang dirancangkan
i-Think
Catatan
Peta Bulatan Peta Dakap
Cop Tarikh Peta Buih Peta Alir
Peta Peta
BuihBerganda PelbagaiAlir
Peta Pokok Peta Titi

Semakan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata GEOGRAFI Tarikh 10.00am- 2D
Minggu 28.04.2022 Masa Kelas
Pelajaran 6 HARI 11.00am
KHAMIS
Tema Geografi Fizikal : Cuaca dan Iklim
BAB 3 PENGARUH PERGERAKAN BUMI TERHADAP CUACA DAN PENGISIAN KURIKULUM
Tajuk
IKLIM
Standard MOD PEMBELAJARAN / PAK21
3.3 Peredaran Bumi
Kandungan Perbincangan
2.1.4 Menunjukkan kesan peredaran bumi. Kerja Kumpulan
Standard Pembentangan
2.1.5 Membahaskan kesan pergerakan bumi terhadap cuaca
Pembelajaran Simulasi
dan iklim. LuarBilikDarjah
Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: Kajian Lapangan
2.1.1 Mengenal pasti dua cara pergerakan bumi. eksperimen
Objektif
2.1.2 Menerangkan tentang putaran bumi dan peredaran bumi. Gallery Walk
2.1.3 Menunjukkan kesan putaran bumi. Think Pair Share
Murid boleh: Three Stray, One Stay
Travelling File
 Menjelaskan putaran bumi dan peredaran bumi.
Kriteria
 Menjelaskan cara salah satu kesan yang berlaku apabila STRATEGI PdP
Kejayaan
bumi bergerak. Berpusatkan Murid
 Melukis contoh kesan putaran dan kesan peredaran bumi Pendekatan Bersepadu
 Guru meminta murid bersedia dengan buku kerja Pembelajaran Berasaskan
Kerja Projek
 Guru meminta murid menyiapkan tugasan
Aktiviti Pembelajaran Inkuiri
 Pelajar diberi bimbingan Pembelajaran Koperatif
 Pelajar menyiapkan tugasan Pembelajaran Kontekstual
Memahami Kronologi ( ) Meneroka Bukti ( ) Pembelajaran Masteri
KPS Kemahiran Interprestasi ( ) Kemahiran Imaginasi ( )
Kemahiran Rasionalisasi ( ) TAHAP PEMIKIRAN/KBAT
Mencipta
Menilai
Pentaksiran TAHAP PENGUASAAN Menganalisis
1 2 3 4 5 6 Mengaplikasi
/ / Memahami
Mengingati
BBM / BBB Buku Teks Buku Kerja Edaran Lembaran Kerja
EMK
/ /
Bahasa
Kelestarian Global
Latihan Bertulis / Pembentangan STEM
Penilaian Lisan Projek/Produk/Idea TMK
Kuiz KerjaRumah Keusahawanan
Kreativiti&Inovatif
Nilai Murni bekerjasama, berdisplin KelestarianAlamSekitar
Refleksi P&P b dijalankanseperti yang dirancangkan
i-Think
Catatan
Peta Bulatan Peta Dakap
Cop Tarikh Peta Buih Peta Alir
Peta Peta
BuihBerganda PelbagaiAlir
Peta Pokok Peta Titi

Semakan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Tarikh
Minggu 28.04.2022 Masa 11.30pm- Kelas
Pelajaran Geografi 6 HARI 1B
KHAMIS 12.30pm
Tema KEMAHIRAN GEOGRAFI
Tajuk BAB 4 LAKARAN PETA MALAYSIA PENGISIAN KURIKULUM
4.1 Kedudukan Negeri-negeri di Malaysia
Standard
4.2 Kedudukan Ibu Negeri, Ibu Negara dan Pusat Pentadbiran MOD PEMBELAJARAN / PAK21
Kandungan
Persekutuan di Malaysia Perbincangan
1.4.2 Menentukan kedudukan ibu negeri, ibu negara Malaysia Kerja Kumpulan
Pembentangan
dan pusat pentadbiran kerajaan persekutuan di Malaysia
Standard Simulasi
berdasarkan peta. LuarBilikDarjah
Pembelajaran
1.4.3 Melakar peta Malaysia yang lengkap dengan berpandukan Kajian Lapangan
peta sebenar. eksperimen
Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: Gallery Walk
1.4.2 Menentukan kedudukan ibu negeri, ibu negara Malaysia Think Pair Share
dan pusat pentadbiran kerajaan persekutuan di Malaysia Three Stray, One Stay
Objektif Travelling File
berdasarkan peta.
1.4.3 Melakar peta Malaysia yang lengkap dengan berpandukan STRATEGI PdP
peta sebenar. Berpusatkan Murid
Murid boleh: Pendekatan Bersepadu
 Menentukan kedudukan 5 negeri di Malaysia berdasarkan Pembelajaran Berasaskan
Kerja Projek
Kriteria peta
Pembelajaran Inkuiri
Kejayaan  Menentukan ibu negeri berdasarkan peta Malaysia Pembelajaran Koperatif
 Melakar peta Malaysia dan melabel negeri-negeri dan Pembelajaran Kontekstual
wilayah persekutuan Pembelajaran Masteri
 Guru meminta murid bersedia dengan buku kerja
TAHAP PEMIKIRAN/KBAT
 Guru meminta murid menyiapkan tugasan
Aktiviti Mencipta
 Pelajar diberi bimbingan Menilai
 Pelajar menyiapkan tugasan Menganalisis
Memaham iKronologi ( ) Meneroka Bukti ( ) Mengaplikasi
KPS Kemahiran Interprestasi ( ) Kemahiran Imaginasi ( ) Memahami
Kemahiran Rasionalisasi ( ) Mengingati

EMK
Pentaksiran TAHAP PENGUASAAN Bahasa
1 2 3 4 5 6 Kelestarian Global
/ / STEM
TMK
Keusahawanan
BBM / BBB Buku Teks BukuKerja Edaran LembaranKerja
Kreativiti&Inovatif
/ /
KelestarianAlamSekitar

Latihan Bertulis / Pembentangan i-Think


Penilaian Lisan Projek/Produk/Idea Peta Bulatan Peta Dakap
Kuiz Kerja Rumah Peta Buih Peta Alir
Peta Peta
Nilai Murni bekerjasama, berdisplin BuihBerganda PelbagaiAlir
Peta Pokok Peta Titi
Refleksi P&P dijalankanseperti yang dirancangkan
Catatan
Cop Tarikh

Semakan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata GEOGRAFI Tarikh 2I
Minggu 29.04.2022 Masa 8.00am- Kelas
Pelajaran 6 HARI
JUMAAT 8.30am
Tema Geografi Fizikal : Cuaca dan Iklim
BAB 3 PENGARUH PERGERAKAN BUMI TERHADAP CUACA DAN PENGISIAN KURIKULUM
Tajuk
IKLIM
Standard MOD PEMBELAJARAN / PAK21
3.3 Peredaran Bumi
Kandungan Perbincangan
2.1.4 Menunjukkan kesan peredaran bumi. Kerja Kumpulan
Standard Pembentangan
2.1.5 Membahaskan kesan pergerakan bumi terhadap cuaca
Pembelajaran Simulasi
dan iklim. LuarBilikDarjah
Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: Kajian Lapangan
2.1.1 Mengenal pasti dua cara pergerakan bumi. eksperimen
Objektif
2.1.2 Menerangkan tentang putaran bumi dan peredaran bumi. Gallery Walk
2.1.3 Menunjukkan kesan putaran bumi. Think Pair Share
Murid boleh: Three Stray, One Stay
Travelling File
 Menjelaskan putaran bumi dan peredaran bumi.
Kriteria
 Menjelaskan cara salah satu kesan yang berlaku apabila STRATEGI PdP
Kejayaan
bumi bergerak. Berpusatkan Murid
 Melukis contoh kesan putaran dan kesan peredaran bumi Pendekatan Bersepadu
 Guru meminta murid bersedia dengan buku kerja Pembelajaran Berasaskan
Kerja Projek
 Guru meminta murid menyiapkan tugasan
Aktiviti Pembelajaran Inkuiri
 Pelajar diberi bimbingan Pembelajaran Koperatif
 Pelajar menyiapkan tugasan Pembelajaran Kontekstual
Memahami Kronologi ( ) Meneroka Bukti ( ) Pembelajaran Masteri
KPS Kemahiran Interprestasi ( ) Kemahiran Imaginasi ( )
Kemahiran Rasionalisasi ( ) TAHAP PEMIKIRAN/KBAT
Mencipta
Menilai
Pentaksiran TAHAP PENGUASAAN Menganalisis
1 2 3 4 5 6 Mengaplikasi
/ / Memahami
Mengingati
BBM / BBB Buku Teks Buku Kerja Edaran Lembaran Kerja
EMK
/ /
Bahasa
Kelestarian Global
Latihan Bertulis / Pembentangan STEM
Penilaian Lisan Projek/Produk/Idea TMK
Kuiz KerjaRumah Keusahawanan
Kreativiti&Inovatif
Nilai Murni bekerjasama, berdisplin KelestarianAlamSekitar
Refleksi P&P b dijalankanseperti yang dirancangkan
i-Think
Catatan
Peta Bulatan Peta Dakap
Cop Tarikh Peta Buih Peta Alir
Peta Peta
BuihBerganda PelbagaiAlir
Peta Pokok Peta Titi

Semakan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata GEOGRAFI Tarikh 2D
Minggu 29.04.2022 Masa 9.00am- Kelas
Pelajaran 6 HARI
JUMAAT 9.30am
Tema Geografi Fizikal : Cuaca dan Iklim
BAB 3 PENGARUH PERGERAKAN BUMI TERHADAP CUACA DAN PENGISIAN KURIKULUM
Tajuk
IKLIM
Standard MOD PEMBELAJARAN / PAK21
3.3 Peredaran Bumi
Kandungan Perbincangan
2.1.4 Menunjukkan kesan peredaran bumi. Kerja Kumpulan
Standard Pembentangan
2.1.5 Membahaskan kesan pergerakan bumi terhadap cuaca
Pembelajaran Simulasi
dan iklim. LuarBilikDarjah
Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: Kajian Lapangan
2.1.1 Mengenal pasti dua cara pergerakan bumi. eksperimen
Objektif
2.1.2 Menerangkan tentang putaran bumi dan peredaran bumi. Gallery Walk
2.1.3 Menunjukkan kesan putaran bumi. Think Pair Share
Murid boleh: Three Stray, One Stay
Travelling File
 Menjelaskan putaran bumi dan peredaran bumi.
Kriteria
 Menjelaskan cara salah satu kesan yang berlaku apabila STRATEGI PdP
Kejayaan
bumi bergerak. Berpusatkan Murid
 Melukis contoh kesan putaran dan kesan peredaran bumi Pendekatan Bersepadu
 Guru meminta murid bersedia dengan buku kerja Pembelajaran Berasaskan
Kerja Projek
 Guru meminta murid menyiapkan tugasan
Aktiviti Pembelajaran Inkuiri
 Pelajar diberi bimbingan Pembelajaran Koperatif
 Pelajar menyiapkan tugasan Pembelajaran Kontekstual
Memahami Kronologi ( ) Meneroka Bukti ( ) Pembelajaran Masteri
KPS Kemahiran Interprestasi ( ) Kemahiran Imaginasi ( )
Kemahiran Rasionalisasi ( ) TAHAP PEMIKIRAN/KBAT
Mencipta
Menilai
Pentaksiran TAHAP PENGUASAAN Menganalisis
1 2 3 4 5 6 Mengaplikasi
/ / Memahami
Mengingati
BBM / BBB Buku Teks Buku Kerja Edaran Lembaran Kerja
EMK
/ /
Bahasa
Kelestarian Global
Latihan Bertulis / Pembentangan STEM
Penilaian Lisan Projek/Produk/Idea TMK
Kuiz KerjaRumah Keusahawanan
Kreativiti&Inovatif
Nilai Murni bekerjasama, berdisplin KelestarianAlamSekitar
Refleksi P&P b dijalankanseperti yang dirancangkan
i-Think
Catatan
Peta Bulatan Peta Dakap
Cop Tarikh Peta Buih Peta Alir
Peta Peta
BuihBerganda PelbagaiAlir
Peta Pokok Peta Titi

Semakan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata GEOGRAFI Tarikh 2M
Minggu 29.04.2022 Masa 11.00am- Kelas
Pelajaran 6 HARI
JUMAAT 11.30am
Tema Geografi Fizikal : Cuaca dan Iklim
BAB 3 PENGARUH PERGERAKAN BUMI TERHADAP CUACA DAN PENGISIAN KURIKULUM
Tajuk
IKLIM
Standard MOD PEMBELAJARAN / PAK21
3.3 Peredaran Bumi
Kandungan Perbincangan
2.1.4 Menunjukkan kesan peredaran bumi. Kerja Kumpulan
Standard Pembentangan
2.1.5 Membahaskan kesan pergerakan bumi terhadap cuaca
Pembelajaran Simulasi
dan iklim. LuarBilikDarjah
Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: Kajian Lapangan
2.1.1 Mengenal pasti dua cara pergerakan bumi. eksperimen
Objektif
2.1.2 Menerangkan tentang putaran bumi dan peredaran bumi. Gallery Walk
2.1.3 Menunjukkan kesan putaran bumi. Think Pair Share
Murid boleh: Three Stray, One Stay
Travelling File
 Menjelaskan putaran bumi dan peredaran bumi.
Kriteria
 Menjelaskan cara salah satu kesan yang berlaku apabila STRATEGI PdP
Kejayaan
bumi bergerak. Berpusatkan Murid
 Melukis contoh kesan putaran dan kesan peredaran bumi Pendekatan Bersepadu
 Guru meminta murid bersedia dengan buku kerja Pembelajaran Berasaskan
Kerja Projek
 Guru meminta murid menyiapkan tugasan
Aktiviti Pembelajaran Inkuiri
 Pelajar diberi bimbingan Pembelajaran Koperatif
 Pelajar menyiapkan tugasan Pembelajaran Kontekstual
Memahami Kronologi ( ) Meneroka Bukti ( ) Pembelajaran Masteri
KPS Kemahiran Interprestasi ( ) Kemahiran Imaginasi ( )
Kemahiran Rasionalisasi ( ) TAHAP PEMIKIRAN/KBAT
Mencipta
Menilai
Pentaksiran TAHAP PENGUASAAN Menganalisis
1 2 3 4 5 6 Mengaplikasi
/ / Memahami
Mengingati
BBM / BBB Buku Teks Buku Kerja Edaran Lembaran Kerja
EMK
/ /
Bahasa
Kelestarian Global
Latihan Bertulis / Pembentangan STEM
Penilaian Lisan Projek/Produk/Idea TMK
Kuiz KerjaRumah Keusahawanan
Kreativiti&Inovatif
Nilai Murni bekerjasama, berdisplin KelestarianAlamSekitar
Refleksi P&P b dijalankanseperti yang dirancangkan
i-Think
Catatan
Peta Bulatan Peta Dakap
Cop Tarikh Peta Buih Peta Alir
Peta Peta
BuihBerganda PelbagaiAlir
Peta Pokok Peta Titi

Semakan

You might also like