Asid Dan Alkali

You might also like

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 5

LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SAINS TAHUN 3

Minggu 1 Tarikh 20.3.2023 Hari Isnin


Kelas Masa Kehadiran

Tema Sains Bahan Tajuk 8. Asid dan Alkali


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
8.1 Asid dan alkali 8.1.1 Menguji bahan yang berasid, beralkali dan neutral
dari segi perubahan warna kertas litmus dengan
menjalankan penyiasatan.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Menyatakan kertas litmus digunakan untuk menguji bahan berasid, beralkali atau neutral...
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Asid, Alkali dan Neutral (Buku Teks: Halaman 105-108)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan guru.
2. Mengapakah reaksi muka mereka berubah apabila merasai buah lemon dan air kopi tanpa
Aktiviti Pemula
gula?
3. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran
4. Murid mendengar penerangan guru isi kandungan/pengajaran.
5. Murid menjalankan aktiviti sumbang saran menguji bahan yang berasid, beralkali dan neutral
dari segi perubahan warna kertas litmus dengan menjalankan penyiasatan.
 Bolehkah kertas litmus dicelupkan terus pada bahan yang ingin diuji? Jelaskan.
Mari Uji – Menguji Bahan Menggunakan Kertas Litmus (Buku Teks: Halaman 108)
6. Murid menjalankan aktiviti Mari Uji – Menguji Bahan Menggunakan Kertas Litmus secara
berkumpulan dengan bimbingan guru.
 Tuangkan cuka ke dalam piring petri berlabel.
Aktiviti Utama
 Uji cuka menggunakan kertas litmus merah dan biru.
 Perhatikan perubahan warna kertas litmus dan catatkan keputusan seperti dalam
Jadual A.
 Ulang langkah 1 hingga 3 menggunakan bahan yang lain.
 Soalan:
o Apakah sifat bahan yang diuji berdasarkan perubahan warna kertas litmus?
7. Murid melengkapkan Latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan. (Buku Aktiviti:
Halaman 69 - 71)
8. Murid menjalankan kuiz mudah untuk meguji kefahaman.
Aktiviti Penutup 9. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku aktiviti, borang pemerhatian
Buku aktiviti

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SAINS TAHUN 3

Minggu 1 Tarikh 20.3.2023 Hari Isnin


Kelas Masa Kehadiran

Tema Sains Bahan Tajuk 8. Asid dan Alkali


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
8.1 Asid dan alkali 8.1.2 Mengitlak bahan yang berasid, beralkali dan neutral
dari aspek rasa dan sentuhan dengan menguji beberapa
contoh bahan.
8.1.4 Menjelaskan pemerhatian tentang asid dan alkali
melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara kreatif.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Menerangkan sifat bahan berasid, beralkali dan neutral dari segi perubahan warna kertas litmus, rasa dan
sentuhan.
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Bahan Berasid, Beralkali dan Neutral (Buku Teks: Halaman 109)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti sumbang saran mengitlak bahan yang berasid, beralkali dan
neutral dari aspek rasa dan sentuhan dengan menguji beberapa contoh bahan.
 Adakah rasa dan sentuhan boleh dijadikan penunjuk bagi sesuatu bahan bersifat asid,
alkali dan neutral? Mengapa?
Mari Uji: Menguji Sifat Asid, Alkali dan Neutral (Buku Teks: Halaman 110)
5. Murid menjalankan aktiviti Mari Uji: Menguji Sifat Asid, Alkali dan Neutral secara
berkumpulan dengan bimbingan guru.
 Sediakan bahan diuji ke dalam piring petri dan labelkan.
Aktiviti Utama  Rasa bahan diuji dengan lidah.
 Sentuh bahan diuji dengan jari.
 Uji bahan dengan kertas litmus merah dan biru.
 Ulang langkah 2 hingga 4 dengan bahan diuji yang lain.
 Catatkan keputusan seperti dalam Jadual A.
 Soalan:
o Apakah ciri-ciri bahan berasid, beralkali dan neutral apabila dirasa dan disentuh?
6. Murid melengkapkan Latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan. (Buku Aktiviti:
Halaman 72-74)
7. Murid menjalankan kuiz mudah untuk meguji kefahaman.
Aktiviti Penutup 8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku aktiviti, borang pemerhatian
Buku aktiviti

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SAINS TAHUN 3

Minggu 1 Tarikh 20.3.2023 Hari Isnin


Kelas Masa Kehadiran

Tema Sains Bahan Tajuk 8. Asid dan Alkali


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
8.1 Asid dan alkali 8.1.4 Menjelaskan pemerhatian tentang asid dan alkali
melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara kreatif.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Menjelaskan pemerhatian tentang asid dan alkali melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara kreatif
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Bahan Berasid, Beralkali dan Neutral di Sekeliling Kita (Buku Teks: Halaman 111)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
3. Murid mendengar penerangan guru isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti sumbang saran mengitlak bahan yang berasid, beralkali dan
neutral dari aspek rasa dan sentuhan dengan menguji beberapa contoh bahan.
Aktiviti Ria – Saya-Kongsi-Sepakat (Buku Teks: Halaman 111
5. Murid mendengar penerangan guru is kandungan/pengajaran
6. Murid menjalankan Aktiviti Ria – Saya-Kongsi-Sepakat secara berkumpulan.
 Bentukkan kumpulan dengan empat orang ahli. Lantik seorang ketua.
 Setiap kumpulan menyediakan satu Placemat Consensus.
 Ketua kumpulan perlu memilih salah satu kad situasi untuk dibincangkan bersama-
sama ahli kumpulan.
Aktiviti Utama
 Setiap ahli kumpulan perlu menulis idea tentang kegunaan bahan berasid, beralkali
atau neutral berdasarkan kad situasi yang telah dipilih pada ruangan “saya”.
 Selepas lima minit, bincangkan idea yang ditulis bersama-sama ahli kumpulan.
 Hasil perbincangan ditulis pada ruang “kongsi”.
 Bentangkan hasil perbincangan di hadapan kelas.
 Soalan:
Apakah contoh lain kegunaan bahan berasid, beralkali dan neutral dalam kehidupan
seharian? Bincangkan.
7. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan. (Buku Aktiviti:
Halaman 72-74)
8. Murid menjalankan kuiz mudah untuk meguji kefahaman.
Aktiviti Penutup 9. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku aktiviti, borang pemerhatian
Buku aktiviti

Refleksi Choose an item.


Choose an item.
Catatan Choose an item.

LOGO SEKOLAH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SAINS TAHUN 3

Minggu 1 Tarikh 20.3.2023 Hari Isnin


Kelas Masa Kehadiran

Tema Sains Bahan Tajuk 8. Asid dan Alkali


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
8.1 Asid dan alkali 8.1.3 Meneroka bahan lain yang boleh menguji bahan
berasid, beralkali dan neutral.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid dapat:
1. Meneroka bahan lain yang boleh menguji bahan berasid, beralkali dan neutral.....
Rangka Pengajaran dan Pembelajaran
Pengganti Kertas Litmus (Buku Teks: Halaman 112)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dan gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemula
2. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru isi kandungan/pengajaran.
4. Murid menjalankan aktiviti sumbang saran meneroka bahan lain yang boleh menguji bahan
berasid, beralkali dan neutral.
Mari Uji – Meneroka Penganti Kertas Litmus (Buku Teks: Halaman 112)
5. Murid menjalankan aktiviti Mari Uji – Meneroka Penganti Kertas Litmus secara berkumpulan.
 Masukkan 5 mℓ perahan air limau nipis dan 5 mℓ larutan soda bikarbonat ke dalam dua
piring petri.
 Titiskan ekstrak kunyit dan perhatikan perubahan warna. Catatkan.
 Ulang langkah 1 dan 2 menggunakan ekstrak kubis ungu dan ekstrak bunga raya.
Aktiviti Utama  Uji bahan berasid dan beralkali selain air limau nipis dan larutan soda bikarbonat.
 Catatkan pemerhatian terhadap sebarang perubahan warna yang berlaku. Bincangkan.
 Soalan:
o Apakah bahan penguji yang hanya memberikan kesan terhadap alkali?
o Selain air limau nipis dan larutan soda bikarbonat, apakah bahan diuji lain yang
boleh digunakan?
o Adakah ekstrak kunyit, kubis ungu dan bunga raya boleh dijadikan penunjuk
kepada sifat bahan berasid dan beralkali?
6. Murid melengkapkan Latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.. (Buku Aktiviti:
Halaman 75)
7. Murid menjalankan kuiz mudah untuk meguji kefahaman.
Aktiviti Penutup 8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini
Bahan Bantu Mengajar Pentaksiran dan Penilaian
Pentaksiran Secara Bertulis
Buku aktiviti, borang pemerhatian
Buku aktiviti

Refleksi Choose an item.


Choose an item.
Catatan Choose an item.

You might also like