Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
You are on page 1of 5

Proiect didactic

Şcoala: ŞCOALA GIMNAZIALÃ ,,ROMAN IALOMIȚEANUL”AXINTELE


Disciplina: Matematică
Profesor: MĂNĂILĂ MARIAN
Clasa: a VI-a
Unitatea de învăţare: FUNCŢII
Titlul lecţiei: Rezolvarea în R a ecuaţiei ax 2  bx  c  0, x  R , a, b, c  R, a  0, prin descompuneri în factori sau în sumã de pãtrate
Tipul lecţiei: Dobândire de noi cunoştinţe
Determinarea soluţiilor unor ecuaţii, inecuaţii sau sisteme de ecuaţii
Identificarea unor probleme care se rezolvă cu ajutorul ecuaţiilor, inecuaţiilor sau a sistemelor de ecuaţii, rezolvarea acestora şi interpretarea
rezultatului obţinut
Obiective operaţionale:
-elevul să identifice corect coeficienţii ecuaţiei de gradul al doilea
-elevul să calculeze corect cel puţin trei discriminanţi a trei ecuaţii
-elevul să determine prin calcul soluţiile a cel puţin 4 ecuaţii diferite
Mijloace didactice: tabla, manualul, catalog, culegere
Metode de învăţământ: conversaţia, exerciţiul, expunerea, exemplul, observaţia.
Materiale didactice: tabla, cretă, manuale, caiete, culegere.
Forme de organizare a clasei:frontală.
Timp:50 minute.
Bibliografie: Manual de matematică pentru clasa VIII, ed. Teora, Dana Radu, Eugen Radu.
Culegere de matematică pentru clasa a VIII-a, Ed. Paralela 45.
Culegere de matematică EN 2018, clasa a VIII-a, Ed.Paralela 45.
Desfăşurarea activităţii:

Metode şi
Activitatea
Etapele lecţiei Activitatea profesorului Evaluare mijloace
elevului
didactice

Metode:
Profesorul notează absenţii.
1. Moment Elevul de conversaţia.
organizatoric serviciu spune frontal
Se verifică prezenţa caietelor, manualelor
2 min absenţii. Mijloace:
şi culegerilor.
catalogul

2. Captarea Pe langă ecuaţia de gradul întai, inecuaţii


Metode:
atenţiei elevilor şi ecuaţia cu două necunoscute, există şi
frontal expunerea,
ecuaţia de gradul al doilea ( deci cu 2
conversaţia.
5 min soluţii)

Titlul lecţiei: Ecuaţia de gradul al doilea

Ca principale obiective:
Elevii notează
- să identificăm o ecuaţie de gradul titlul lecţiei şi
3. Enunţarea titlului doi; Metode:
ascultă
lecţiei şi a anumitor conversaţia.
obiectivele
obiective - să rezolvăm corect o ecuaţie de frontal
trasate de Mijloace: tabla,
gradul doi
3 min profesor. caiete.
Definiţie:
Se numeşte ecuaţie de gradul al doilea, ecuaţia de
forma ax  bx  c  0
2
Elevii notează
unde a, b, c se numesc coeficienţii ecuaţiei, x în caiete
necunoscuta. definiţia, Metode:
exemplul dat de
Exemplu: Conversaţia,
profesor.
explicaţia,
x 2  5 x  6  0 unde 1,5,6 sunt coeficienţii
exerciţiul,
ecuaţiei.
observaţia.
Observaţie:
a) Dacă a  0 se obţine o ecuaţie de gradul
Elevii participă
întai, ce are o soluţie.
activ la lecţie, ei
b) Dacă b  0 se obţine o ecuaţie de forma
identifică tipul
4. Comunicarea ax 2  c cu două soluţii ecuaţiei la
şi însuşirea c) Dacă c  0 se obţine o ecuaţie de forma sugestia
cunoştinţelor ax 2  bx  0  x(ax  b)  0 profesorului.
cu două soluţii. Frontal
35 min
Exemplu:
3x 2  9 x  0
3x( x  3)  0
x1  0;
x  3  0  x2  3
Rezolvarea ecuaţiei: Elevii notează
1) identificarea corectă a coeficienţilor şi a etapele de
tipului de ecuaţie rezolvare a
ecuaţiei.
2) calculul discriminantului   b  4ac
2

3) determinarea soluţiilor după formula


b 
x1, 2 
2a
Exemplu:

Să se rezolve ecuaţia  x  3x  2  0
2

a  1; Elevii rezolvă


1) b  3 împreună cu
c  2 cadrul didactic
acest prim
  3 2  4  (1)  (2)
2) exemplu.
 1

 3 1
x1, 2   x1  2;
3) 2
x2  1

Mijloace : tabla,
creta, caiete,
observaţie:
manual.
1) dacă   0 ecuaţia nu are soluţii reale;
2) dacă   0 ecuaţia are o soluţie dublă;
3) dacă   0 ecuaţia are două soluţii
dinstincte.

Primul exerciţiu
de pe tablă este
lucrat
APLICATII
1. exerciţii la tablă individual. Individual

Elevii merg pe
rand la tablă
pentru
rezolvarea
2. exerciţii manual exerciţiilor
propuse,

Aspecte importante:

- identificarea tipului de ecuaţie şi a


coeficienţilor pentru ecuaţia de gradul doi
Elevii ascultă
- calcululul discriminantului şi determinarea punctele
soluţiilor importante
5. Asigurarea
Tema: prezentate de
feed-back-ului
profesor.
şi tema pentru
Manual Metode:
acasă.
conversaţia
Pag 111- ex 1
5 min
Culegere Mijloace: tabla,
frontal
caiete, manual,
Elevii notează
Pag 45, ex 24-33 culegere.
tema pentru
acasă.

You might also like