Professional Documents
Culture Documents
Beam Connection
Beam Connection
Beam Connection
1/20C
Beam connections
2/20C
Beam connections
0.5wS 0.5wS
0.5wS
R=0.4wS R=1.1wS R=wS R=wS
R sec
2- n2 =
Rl
Where: Rsec is the reaction of secondary beam from one side only = 0.6*w*S
3/20C
Beam connections
4/20C
Beam connections
5/20C
Beam connections
T
= .....< 1.4 t/cm2
(A1orA 2 )
Q
Q 3
M 1
cant
M1
Q2
6/20C
Beam connections
R sec
2- n2 =
Rl
Where: Rsec is the reaction of secondary beam from one side only = 0.5*w*S
Rl is the least of RS.S. Or Rb where tmin is the least of tL (0.8) or tw of column.
n2 must be even number ( 2 sides)
R main
2- n2 =
Rl
Where: Rmain is the reaction of main beam from one side only
7/20C
Beam connections
40
80
80
80
40
8/20C
Beam connections
Example:
Design the shown connections using non-
pretensioned M18 grade 5.6. Given that total
dead load (slab + ow) is 0.5t/m2 and live load
is 0.35t/m2. Assume that secondary beam is
IPE 270, main beam is IPE 400 and column
is IPE 600.
Solution:
W = (0.5 + 0.35)1.5 = 1.275 t / m /
π
RSS = * 1.82 * 0.25 * 5 = 3.18 t
4
RDS = 2*3.18 = 6.36 t
Assume e = 2 d, = 0.8
Rb = 0.8 * 3.6 * 1.8 * tmin = 5.18 tmin
Connection A:
• If secondary beam is simply supported over M.B.
R = 0.5 w s = 0.5 * 1.27 * 6 = 3.83 t
n1 : tmin = least of (2 * 0.8) or tw of secondary beam = 0.66 cm
Rb = 5.18 * 0.66 = 3.42 t < RDS
3.83
n1 = = 1.12 use 2 bolts
3.42
n2 : tmin = least of (0.8) or tw of main beam = 0.86 cm
Rb = 5.18 * 0.86 = 4.45 t > RSS
3.83
n2 = = 1.2 taken 4 bolts, 2 each side
3.18
• If secondary beam is continuously supported over M.B.
R = 0.6 w s = 0.6 * 1.275 * 6 = 4.59 t
4.59
n1 = = 1.34 taken 2 bolts
3.42
9/20C
Beam connections
4.59
n2 = = 1.44 taken 4 bolts, 2 each side
3.18
1.275 * 62
M0 = = 5.74 m t
8
M connection = 0.75 * 5.74 * 100 = 430 cm t
430
T=C= = 15.9 t assume t plate = 1 cm
27
n3 and n4 : t min =1 cm or t f of secondary beam = 1.02 cm
R b = 5.18 * 1 = 5.18 t > RSS
15.9
n3 = = 5 bolts taken 6 bolts, 3 each side
3.18
(0.6 *15.9)
n4 = = 3 bolts taken 4 bolts, 2 each side
3.18
• Design of tension tie plate:
From drawing:
L1 = 7.1+2*6.8/1.1=19.46 cm
(approximate)
OR L1 = 7.1+2*6.57 +
1.76 2
2* = 20.47 cm
4 * 6.57
(Exact as ECP)
L2 = 24.2 cm
d' = 1.8 + 0.2 = 2cm
A1 = (19.46 - 2*2)*1
= 15.46 cm2
A2 = (24.2 – 4*2)*1
= 16.2 cm2
Take smaller area (critical)
ft = 15.9 / 15.46 = 1.03t/cm2
We may decrease thickness of the plate to be 8mm and recheck
10/20C
Beam connections
Connection B:
If the secondary beam is simply supported over M.B.
This connection is designed same as before
R= 0.5 w s = 3.83 t
3.83
n1 = = 2 bolts
3.42
3.83
n2 = = 4 bolts, 2 each side
3.18
If secondary beam is continuously supported
R = 0.4 w s = 0.4 * 1.275 * 6 = 3.06 t
3.06
n1 = = 2 b0lts
3.42
3.06
n2 = = 4 bolts, 2 each side
3.18
Design of connection C
If secondary beam is simply supported over
1.275 t/m'
M.G, This connection must be continuous.
Max. Shear = 4.25 t 3.4 2.55
22
M connection = 1.275 * = 2.55 m t
2
4.25
4.25
n1 = taken 2 bolts
3.42
4.25
n2 = Taken 4 bolts, 2 each side
3.18
11/20C
Beam connections
Design of connection D
I - Secondary beam with column
Assume all beams as simply supported
1.275
R = 0.5 w s = 0.5 * 6 * ( ) = 1.91 t
2
Note that: The beam connected to column carry half weight
n1: t min is the least of (2 * 0.8) or t w secondary = 0.66 cm
Rb = 5.18 * 0.66 = 3.42 < RDS
1.91
n1 = = 0.5 use 2 bolts
3.42
n2 = tmin is the least of (0.8) or tw of column = 1.2 cm
Rb = 5.18 * 0.8 = 4.14 t > RSS
1.91
n2 = = 0.46 taken 4 bolts, 2 each side
4.14
II – Main beam with column
R sec = 1.275 * 6 = 7.65 t
n1= t min is the least of (2 * 0.8) or t w 7.65 7.65 7.65 7.65 7.65 7.65
main = 0.86 cm
Rb = 5.18 * 0.86 = 4.45 < RDS
22.95
n1 = = 5.16 bolts, taken 6 bolts 22.95
4.45
We may increase edge distance to be 2.5d and = 1.0
Rb = 1 * 3.6 * 1.8 * 0.86 = 5.57t
n1 = 22.95 / 5.57 = 4.12 taken 5 bolts
n2 = tmin is the least of (0.8) or tf of column = 1.9 cm
Rb = 5.18 * 0.8 = 4.14 t > RSS
22.95
n2 = = 7.2 taken 8 bolts, 4 each side
3.18
Detailed drawing with enlarged scale:
Simple beam: Connection "A"
12/20C
Beam connections
13/20C
Beam connections
14/20C
Beam connections
15/20C
Beam connections
16/20C
Beam connections
40
80
80
80
40
17/20C
Beam connections
Isometric:
(1) IF the main beam is simply supported over column:
Column
S.B.
M.B.
18/20C
Beam connections
Column
M.B.
19/20C
Beam connections
20/20C