Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 2

Тема.

Життя рослин
Мета: викликати у дітей позитивні емоції від спілкування із живою природою; продовжувати
ознайомити з живою природою, з життям рослин; учити саджати рослину способом живцювання;
уточнювати знання про різновиди розмноження рослин, зокрема про спосіб вирощування рослин
- живцювання; закріплювати знання про садові квіти -- їх назву, будову, умови їх зростання та
розмноження; викликати бажання самостійно вирощувати рослини, закріплювати поняття
«живці», «живцювання»; виховувати пізнавальний інтерес до навколишнього світу рослин.
Попередня робота: спостереження за зростанням садових квітів на клумбі; збирання насіння
квітів восени; спостереження та доглядання за кімнатними рослинами; за декілька тижнів до
заняття зрізати гілочки кущів та поставити у воду.
Матеріал: живці рослин; насіння рослин; картки із зображенням рослин, що розмножуються у
різні способи (вусами, живцювання, цибулиною, бульбами), зокрема суниця, вишня, тюльпан,
картопля, насіння рослин.
ХІД ЗАНЯТТЯ
І. Організаційний момент
Сьогодні у нас буде незвичайне заняття. Я пропоную вам стати справжніми науковцями,
запрошую до нашої дослідницької лабораторії -- до наших зелених друзів.
Хто вони? (Рослини)
Як ви вважаєте, рослин на землі мало чи багато?
Що сталося б, якби зникли всі рослини?
Що спільного в рослин і тварин?
Спільне -- вони живі, ростуть, дихають. Їх можна побачити всюди. Вони належать до живого
світу природи. Більшість рослин має спільну будову. Різняться тим, що рослини не можуть
рухатися, вони самі можуть рости за наявності світла, тепла та води.
ІІ. Основна частина
Вихователь пропонує дітям розглянути різне насіння рослин.
-- Погляньте на насіння рослин. Більшість рослин розмножується насінням. У кожної рослини
своє насіння. Спробуйте їх назвати.
- Насіння городніх рослин -- гарбуз, кавун, кріп, огірок, горох, квасоля.
- Насіння дикоростучих дерев -- липа, дуб, каштан, клен, тополя, береза.
- Насіння садових квітів -- чорнобривці, айстри, нагідки.
-- Що ми робили восени на клумбі? Так, ми збирали насіння квітів. Навіщо? (Щоб навесні
посіяти їх знову.)
-- Як ви вважаєте, більшість квітів розмножується насінням? навіть їх.
(Айстри, нагідки, чорнобривці, мак) Як ще можуть розмножуватися квіти? Є квіти, що
розмножуються за допомогою цибульки, листя, кореня. Послухайте вірш про такі квіти. -
А у мене проліски під вікном цвітуть,
І тюльпани радісно потім проростуть.
Ось нарциси гордо вже вилізли з землі.
Щастя всім приносять квіточки малі.
-- Є рослини, що розмножуються не тільки насінням, а й за допомогою інших частин - -
стебла, кореня, листя, навіть за допомогою «вусів». Кущ полуниці, суниці викидає «вус», на кінці
якого утворюється маленький кущик, що потім пускає коріння й утримується на землі. Разом ми
саджали цибулю. Такі самі цибульки є у квітів лілій, тюльпанів, нарцисів, підсніжників та
пролісків.
 Чим розмножується картопля? (Бульбами)
-- Усі рослини Землі мають однакову будову: корінь - утримує їх У певному місці, живить
рослину водою та поживними мінеральними речовинами з ґрунту.
Стебло - - тримає рослину над землею, спрямовує її до сонця і схожий на трубопровід, по
якому від коріння до листя надходить волога. Листя рослини, хоч яку б вони форму мали,
виконують дуже важливе завдання: випаровують зайву вологу і поглинають сонячне світло,
переробляючи його на таку енергію, що допомагає рослині розвиватися. Листя також виробляє
хлорофіл -- речовину, за рахунок якої рослина росте і розвивається.
Фізкультхвилинка-медитація «Я -- квітка»
-- Я -- квітка. Я росту у саду на клумбі. Мої ноги - це коріння в прохолодній, пухкій землі. Моє
тіло -- це міцний стовбур, мої руки - листочки. Вони піднімаються до неба, відчувають сонячне
тепло, вбирають його, воно розливається по сьому тілу. Я -- дерево. Я бавлюся з вітром, що
гойдає мої листочки.
Я вимиваюся краплинами дощу і радію його прохолоді.
Вихователь пропонує дітям розглянути гілочки , що стоять у склянках з водою.
Дослід-експеримент «Живцювання»
-- Сьогодні я покажу вам, як виростити дерево з гілочок рослин - - відростків від основного
стебла рослини (живців). Що нам потрібно для роботи? (Фартухи, клейонки, інвентар, горщики,
стаканчики, лопатки, земля, каміння та живці)
Вихователь звертає увагу дітей на отвір на дні горщика для стікання зайвої води. Показує, як
слід закрити цей отвір черепками для того, щоб не висипався грунт , для «дихання» рослини.
Показує, як правильно саджати живець (спочатку в горщик насипають грунт майже до самого
верху, потім поливають водою і чекають, поки земля вбере воду; у центрі горщика в грунті
утворюють ямку (невелике заглиблення) та саджають живець до першого листочка, легенько
притискуючи землю навколо рослини).
Діти підходять до столів і саджають живці в горщики.
-- Як ми дізнаємося, що у живців з'явилися корінці? Через деякий час у рослини з'явиться
новий листочок, що свідчитиме про те, що рослина прижилася і вкоренилася.
ІІІ. Підсумок
-- Чим розмножуються рослини? Що цікавого було на занятті?

You might also like