Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 7

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Călătorie prin Univers

Realizatori: Petrovan Denisa


Șolomonean Oana
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădinița cu Program Prelungit Step by Step, Baia Mare
GRUPA: mare
DATA: 18.11.2022
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Cum este, a fost și va fi pe pământ?
TEMA: Călătorie prin Univers
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare de cunoștințe, priceperi și deprinderi
DURATA: 1 zi
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
CATEGORII DE ACTIVITĂȚI: ADP, ADE (DȘ + DOS), ALA1, ALA2

1. Activități de dezvoltare personală (ADP)


 Întâlnirea de dimineață: salutul, prezența, calendarul naturii, noutatea zilei.
 Tranziții:
 „Bat din palme- clap- clap- clap,
Din picioare trap-trap-trap
Ne-nvârtim, ne răsucim
O activitate nouă descoperim!”

 „Unu, doi, unu, doi,/ Mergem toți în pas vioi/ Către centre ne-îndreptăm/ Și de lucru ne apucăm,
Cu Universul să ne jucăm!”

2. Activități pe domenii experienţiale (ADE)


 DȘ – Joc logico-matematic: “Universul pieselor geometrice”
 DOS – Activitate practică (decupare și lipire) – „Racheta spațială”

3. Jocuri şi activități alese (ALA1)


 Joc de masă – Puzzle
 Alfabetizare – Grafism, „Călătorie pe Saturn” - labirint
 Matematică – Pune atâtea planete câte arată cifra
 Construcții – construim rachete din piese de lemn

4. Activități liber alese (ALA2) – „Cosmonauții” - joc de mișcare

SCOPUL ACTIVITĂŢII: Consolidarea cunoștințelor copiilor referitoare la formă , marime , culoare și


grosimea pieselor și a deprinderilor însușite în cadrul activităților practice.
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
 Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și cunoașterea mediului
apropiat
 Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare

COMPORTAMENTE VIZATE:
 Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în conversații și povestiri
creative;
 Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate;
 Realizează sarcinile de lucru cu consecvență.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- să descrie corect atributele pieselor geometrice
- să formeze obiecte specifice Universului din piese geometrice
- să formeze corect o rachetă din forme geometrice prin lipire
- să execute lucrări originale prin exersarea deprinderilor practice de decupare și lipire;
- să execute deprinderi motrice din cadrul tranzițiilor și jocurilor de mișcare;
- să aplice deprinderile practice în contexte noi.
- Să rezolve corect puzzle-urile
- Să coloreze drumul potrivit din labirint
- Să descrie corect formele geometrice
- Să-și utilizeze cunoștințele însușite la centrele de activitate.

SARCINA DIDACTICA : Dunumirea corectă atributelor pieselor.


REGULILE JOCULUI: Copilul indicat alege piesa din săculeț si va spune atributele acesteia.
ELEMNETE DE JOC: Mișcare si apaluze.

STRATEGII DIDACTICE:
 Metode şi procedee:
 explicația, conversația, exercițiul, demonstrația, problematizarea, turul galeriei
 Materiale didactice:
 calendarul naturii, imagini, fișe de lucru, piese de lemn, săculeț, foi cartonate colorate, lipici, aracet,
foarfece, hârtie glasată, piese geometrice,puzzle

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe


BIBLIOGRAFIE:
o Curriculumul pentru educație timpurie – 2019
o Suportul pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte cu și instrumente care operează Curriculumul
pentru educație timpurie – 2019
o Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere la 7 ani, UNICEF,
2008
o Piramida cunoașterii- O. Chiș, L. Tătaru, A. Glava, Ed. Diamant, 2014, Pitești
SCENARIUL ZILEI

Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineață, unde copiii au posibilitatea de a-şi împărtăși ideile,
de a-şi manifesta starea de spirit, așezându-și poza pe jetonul cu emoția resimțită. Copiii sunt așezați în
semicerc pentru a avea contact vizual cu toți membrii grupei, intonând versurile: „Bat din palme, clap, clap,
clap.../ Din picioare trap, trap, trap/ Ne-nvârtim, ne răsucim și pe scaune ne oprim”.
Salutul pornește de la propunătoare şi este continuat de toți preșcolarii, de la stânga la dreapta, cu glas
tare, clar, uzitându-se unul la celălalt, folosind formula de salut „Bună dimineața, cosmonautule!” și numele
colegului pe care îl salută.
Prezența este realizată într-o manieră interactivă de către un copil, fiind solicitat să așeze poza pe
panoul copiilor prezenți.
Atenția copiilor este îndreptată spre „Calendarul naturii” și a „Meteorologului de serviciu” care se
completează cu ajutorul întrebărilor: „Ce zi este astăzi? ”, „Cum este vremea?”, „În ce anotimp suntem?”. Se
poartă o discuție despre anotimpul corespunzător.
La Împărtășirea cu ceilalți, propunătoarea întreabă „Cum vă simțiți azi?, Sunteți veseli?” Haideți ca
împreună să alungăm supărarea și monotonia de pe fețele voastre prin versurile: „Dis de dimineață/ Eu mă spăl
pe față... /Apoi ud prosopul și-mi spăl bine corpul...” vom intona împreună cântecul, urmând să facem tranziția
spre noutatea zilei.
Se anunță tema activității: „Călătorie prin Univers”.Se intuiesc materialele și instrumentele de lucru.
Datorită acestei teme se anunță vizita unui cosmonaut. Alături de el ne vom juca cu formele geometrice,
vom decupa și vom lipi și vom confecționa o rachetă cu ajutorul căreia vom călători prin Univers, în acest fel
fiind comunicată Noutatea zilei.
Motivația zilei este dobândirea de diplome pe care, în semn de prietenie, le vom primi de la cosmonaut.

Introducerea în activitatea din cadrul Domeniului Științe se va realiza prin prezentarea faptului că
cosmonautul ne propune un joc pentru a vedea cât de isteți suntem , cât de bine ne descurcăm cu formele
geometrice.
JOC LOGICO-MATEMATIC
Introducerea in joc - se va realiza prin prezentarea materialelor necesare(forme geometrice ,săculeț).
Anunțarea temei și a obiectivelor – se anunță titlul jocului (Piese geometrice în Univers), simplu și
concis formulat și obiectivele urmările la nivelul lor de înțelegere,sugerând acțiunea jocului. (să descrie corect
atributele pieselor geometrice și să formeze diferite obiecte sepcifice Universului cu ele)
Prezentarea materialului didactic – educatoarea prezintă saculețul în care se află piesele geometrice
Explicarea și demonstrarea jocului - educatoarea extrage o forma geometrică din săculeț ca și
exemplu și prezintă atributele acesteia.
Executarea jocului de proba - educatoarea numește un copil să vină în față și îl sprijină în descrierea
atributelor prin întrebări ajutătoare.
Executarea jocului de către copii – copiii vin pe rând să extragă câte o formă geometrică și prezintă
atributele acesteia.Educatoarea nu va interveni doar dacă este necesar.
Complicarea sarcinilor jocului – se va indica un copil care va trebui să formeze din formele
geometrice un obiect specific Universului (un OZN , o rachetă , un astronaut , o planetă etc.)
Încheierea jocului – se fac aprecieri asupra felului în care s-a desfășurat jocul.

Prin tranziția „Unu, doi, unu, doi,/ Mergem toți în pas vioi/ Către centre ne-îndreptăm/ Și de lucru ne
apucăm, Cu Universul să ne jucăm!”, educatoarea prezintă copiilor centrele deschise, se intuiesc materiale,
uneltele, instrumentele de lucru cu explicațiile necesare.

Se va realiza activitatea din cadrul Domeniului Om și Societate.


Se anunță tema activității „Racheta Spațială” (decupare și lipire), intuim materialele şi instrumentele de
lucru: foaie cartonată neagră, bucăți de hârtie creponată de diferite culori (roșu, portocaliu, galben), steluțe
galbene, forme geometric pe care le vom decupa, lipici sau aracet, foarfecă.
Se explică şi demonstrează tehnica de lucru. Vom realiza o rachetă cu care vom călători prin spațiu
astfel: cu ajutorul foarfecii vom decupa formele geometrice pe care le vom așeza, astfel încât să realizăm
racheta, cu lipiciul vom putea lipi formele geometrice astfel încât să reziste și mai mult în timpul călătoriei, iar
următorul pas va fi să luăm hârtie creponată prin care vom porni racheta, iar stelele le vom lipi când ajungem în
spațiu.
Însă mai întâi de toate va trebui să realizați următoarele exerciții de încălzire a mușchilor mici ai mâinii
pe fond muzical:
 Morișca înainte-înapoi
 Închidem şi deschidem pumnii (boboc–floare)
 Fluturașul zboară
 Ne spălăm pe mâini
 Scuturăm mâinile
Se dă semnalul de începere a lucrului pentru executarea propriu-zisă a temei de către copii. Pentru a
crea o atmosferă cât mai plăcută utilizez un fond muzical.
La centrul “Construcții” copiii realizează rachete pentru astronauți.Aceștia vor primi piese de lemn ,pe
care le vor așeza în așa fel încât să construiască o racheta.
La centrul “Alfabetizare” copiii vor ajuta racheta sa ajungă cu bine pe planeta Saturn.Vor primi o fișă
cu un labirint pe care vor colora drumul corect de la racheta la Saturn.
La centrul “Matematica “ vor avea de lipit pe imaginea cu universal atâtea planete câte arată cifra ,iar
la „Manipulative” vom rezolva puzzle-uri cu planete,univers,rachete și astronauți.

Pentru că toți copiii au dat dovadă de hărnicie şi ascultare,astronautul îi invita pe copii la un joc
distractiv numit „Cursa Rachetelor”.

Evaluarea – toate produsele activității sunt afișate la centrul tematic, unde vom efectua aprecierea
lucrărilor, prin intermediul metodei ”Turul galeriei”, după criteriul, corectitudinii realizării temei, aspectului
creativ și estetic.Ne bucurăm cu toţii de ceea ce am realizat , iar drept recompensă primim diplome din partea
cosmonautului.

You might also like