Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 7

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 3

Предмет: Музичка култура Школа и разред:


Наставник: Датум одржавања:
Наставна Извођење музике (Ритам)
тема/област:
Наставна јединица: Ритам, упознавање са елементима ритма
Тип часа: Комбиновани
Усвајање наведених бројалица уз јасан изговор и разумевање
текста.
Понављање појмова: такт,тактне црте, музички метар,
четвртинаноте, половина ноте, осмина ноте, пауза.Усвајање
појма лигатура.
Циљ часа: Подстицање заједништва и личне одговорности групним радом.
Усвајање и примена научених правила понашања у току певања,
слушања музике и групној игри. Подстицање сарадње унутар
групе.
Наглашавање музичког пулса покретом, развијање координације
и моторике ученика.
У оквиру теме ученик ће бити у стању да:
 изговара бројалице према ритмичким захтевима сaмoстaлнo и
у групи;
Очекивани исходи  примењује принцип сарадње и међусобног подстицања у
на крају часа: заједничком музицирању;
 анализира слушано дело у односу на извођачки састав и
инструменте;
 користи могућности ИКТ-а за слушање музике.
Mонолошко-дијалошка, слушање аудио-примера, гледање видео-
Наставне методе:
примера, практичан рад
Уџбеник Музичка култура за пети разред основне школе, др
Александра Паладин, мр Драгана Михајловић Бокан
Наставна средства:
Мултимедијални ПДФ уџбеник, рачунар, бим-пројектор,
звучници, платно
Облици рада: Фронтални, индивидуални, групни
Међупредметно Математика, физичко васпитање
повезивање:
Међупредметне За решавање проблема, сарадња, естетичка
компетенције
Кључно питање /
Кључни појмови: Такт, тактне црте, музички метар, четвртина ноте, половина
ноте, осмина ноте, пауза, лигатура.
Мултимедијални
садржај

1
ТОК ЧАСА

Планиране активности наставника: Планиране


активности
ученика:
Уводни део часа (5 минута)

Монолошком методом, уз помоћ дуплерице на странама 16 и 17 - Активно


слушају
у уџбенику, ученике упознати са новим поглављем. Указати шта
упутства.
ће у оквиру овог поглавља научити и шта ће умети да раде. - Израђују
задатке.
Уџбеник Уз помоћ рубрике „Занимљиво” на стр. 17 у
уџбенику ученике упознати са занимљивом - Изводе ритам
причом на тему: када настају музичке бројалице.
идеје? - Учествује у раду
групе.
- Учествују у
дискусији.
- Износе
закључке.
- Сарађују са
вршњацима.

Главни део часа (30 минута)

Подстаћи ученике да се сете звукова у којима се може осетити - Прати упутства


наставника.
стално пулсирање или узастопно понављање ритма. Подсетити
- Проучава
их на звук воза, звук часовника и друго. илустрације и
фотографије.
Поделити ученике на групе.
- Одговара на
Свака група нека одабере свој сигнал који треба равномерно да
питања.
понављају. Свака група сигнал понавља на сигнал наставника.
Опонашање може бити гласовно или телом или свим што може
производити звук (нпр. оловком о сто, трљањем дланова,
корачањем/марширањем, пљескањем дланова и слично).

Уџбеник Уз помоћ рубрике „Размислите” на стр. 18 у


уџбенику ученике подстаћи да одговоре на
питања. Фотографије у уџбенику ће им у томе
помоћи.
Шта се све може измерити у свакодневном
животу?
Које мерне јединице користимо за мерење?

Нека одговоре упишу на празним линијама у


уџбенику.

2
Повезати појмове слика из уџбеника са
одговорима:
Метроном – темпо, мери брзину извођења неке
композиције
Лењир – мера, служи за мерење дужине објекта
који меримо.
Сат – време, мери часове
Мерач брзине у аутомобилу – брзина, мери
брзину пређеног пута неког возила.
Вага – тежина, мери тежину објекта којег
меримо.

Истаћи да и музику можемо измерити и да се она мери


музичким метром. Подсетити ученике на појмове појмове
које су учили у ранијим разредима као што су: музички метар,
појам такта, тактних црта и тактирања. Упознати ученике са
појмом трајања нота.
Објаснити појам музичког метра, као и његову примену у
музици. Објаснити и појам и улогу тактне црте у музичкој
нотографији.

Како би ученици лакше савладали разчичита трајања нота


искористити за то бројалицу. Подстаћи ученике да размисле о
томе да ли знају неку бројалицу и која је њена особеност? Нека
је на глас изрецитују пред целим разредом. Сугеришите да
препознају пулс слогова који се нижу. Укажите да њихову
моторичност.

Бројалице су омиљена игра деце управо због једноставности


и важне улоге при дружењу, склапању пријатељстава. Оне
омогућавају динамику игре и заузимају важно место у
разумевању неких музичких особина као што су: ритам,
пулс, метар. Оне, такође, имају и улогу у увежбавању
говорног апарата.
Понављање бројалица у тренуцима када је то потребно јесте
корисна активност коју деца често у игри спонтано
прилагођавају, мењају и осавремењују. Њихов текст лако
сепамти, једноставан је и радо се понавља више пута
узастопце. Напомените ученицима да наглашени тактов део
у бројалицама треба нагласити, те да они сами могу одабрати
вид музичког израза (коришћење римтичких удараљки,
пљескање итд) На тај начин ученици разумеју појам
равномераног музичког пулса.

3
Четвртину ноте уводимо задатком Ветар пирка око кика:
Уџбеник Допунити бројалицу Ветар пирка око кик
аиз уџбеника са стр. 19 уџбенику додавањем
четвртина нота на одговарајућа места.

Извести решени задатак са текстом бројалице, а потом на


неутралан слог уз тактирање.
Игра БРОЈАЛИЦА Ветар пирка
Играјте игру с ученицима тако што ћете их пребројавати јасним
изговарањем бројалице у тачном метру, широким покретима
руке од ученика до ученика. Тај изговор јасно ће истицати
прецизан ток наглашених тактових делова. Ученици се могу
придруживати у пребројавању и тако усвојити текст и мелодију
бројалице. Инсистирајте на разговетном изговарању текста који
одражава метрику, иако они још дуго тога неће бити свесни.
Поделите ученике на више мањих група.
1. Одаберите по једног ученика који ће пребројавати
чланове своје групе.
2. Други ученик ће пуцкетањем прстију нагласити
равномеран ток наглашеног тактовог дела, то јест
музички пулс.
Ученике можете упознати с чињеницом да сваки покрет
разбрајања (или корак), односно слог речи, чини један део такта
који музичари називају четвртина.

Обратити пажњу на правилан став/седење, тачност и прецизност


изговора, правилно узимање даха, фразирање и изражајност, у
време извођења бројалице
Половину ноте уводимо задатком Иде мали меца:

4
Уџбеник У уџбенику на стр. 19 ученици треба да допуне
бројалицу Иде мали меца додавањем половина
нота на одговарајућа места.

Решени задатак треба извести са текстом бројалице, а потом на


неутралан слог уз тактирање.
Овај пут напоменути да, када на један слог речи долазе два
покрета разбрајања (или два корака), следи нота коју музичари
називају половина ноте.

Осмину ноте уводимо задатком Елен белен:

Уџбеник У уџбенику на стр. 19 ученици треба да допуне


бројалицу Елен белен додавањем половина нота
на одговарајућа места.

Решени задатак треба извести са текстом бројалице, а потом на


неутралан слог уз тактирање.
Поставите питање:
Колико сте сада изговорили слогова на један покрет
разбрајања или на један корак? Два.
Ове ноте називамо осминама. Објаснити њихово нотирање, као
повезане и као одвојене ноте.
Објаснити музички појам – пауза, која је веома битан и саставни
део сваке композиције. Током паузе извођачи ћуте и не свирају.
Потом објаснити и појам лигатуре, тј. лука који повезује две
истоимене ноте, који продужава трајање ноте. Објаснити појам
тачке иза ноте, као и пунктиране четвртине са осмином.
Лирој Андерсон, Писаћа машина
Овај звучни пример је у функцији ритма. Указати на то да је
писаћа машина у улози солистичког инструмента и да
равноправно учествује у извођењу, заједно са симфонијским
оркестром. Ритам је овде главни елемент музике којим се писаћа

5
машина изражава.
Поставити питање:
Да ли особа која свира на писаћој машини треба да буде
музичар? Да.
Информисати их да је то музичар који свира ударачке
инструменте.

Завршни део часа (10 минута)

Варијанта 1 - Исказује утиске.


- Систематизује
Групни рад градиво.
Подстакните ученике да користе тело као музички инструмент. - Одговара на
Нека звук добију на разноврсне начине: пљескање длановима,
питања.
поколенима, пуцкетање прстију. Разговарајте с њима о звуцима
које су добили и подсетите их на правилно пљескање длановима
уз мек покрет. Тај вид музицирања опушта тело, развија
моторику и добра је припрема за касније извођење песама на
ритмичким инструментима које ће ученицио брађивати у даљем
току школовања. Након разговора о звучним разликама при
музицирању задајте им задатак да импровизују ритмичку пратњу
бројалицама које су обрадили на часу користећи тело као
музички инструмент.

Варијанта 2

Уџбеник У уџбенику на стр. 20 ученици треба да допуне


бројалицу Еци пеци пец додавањем половина
нота на одговарајућа места.

Решени задатак треба извести са текстом бројалице, а потом на


неутралан слог уз тактирање.

6
- Ученик уме да исправно дефинише појам музика.
- Уме да препозна и разликује дела која припадају
Начини провере музичкој уметности од музике која се користи као
остварености исхода: средство комуникације.
- Уме да уочава у којим је све приликама музика
уобичајени део живота сваког човека.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?a
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих променио/-
ла?

You might also like