Professional Documents
Culture Documents
Proiect Didactic Meserii
Proiect Didactic Meserii
DATA:
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: G.P.N. din cadrul Şcolii Gimnaziale „Tudor Arghezi”, Piteşti
PROF. ÎNV. PREȘCOLAR: Dinescu Ioana-Cătălina
NIVEL: II „Albinuţele”
TEMA ANUALĂ: „Ce şi cum vreau să fiu?”
TEMA PROIECTULUI TEMATIC: ” AS VREA SĂ FIU... ”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „...ALTORA DE FOLOS ” (MESERII)
TEMA ZILEI: „ GRĂDINARII ISCUSIȚI”
TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidarea și sistematizarea cunoștințelor, priceperilor și deprinderilor
MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrată: ADP+ALA 1+ADE+ALA 2
ADE- DȘ – Joc didactic „Descoperă comoara”
DOS – Activitate practică „Micii doctori”
LOCUL DE DESFĂŞURARE : SALA DE GRUPĂ
DURTA: O ZI
SCOPUL ACTIVITĂȚII:
- Cunoaşterea specificului unor meserii şi a unor materiale şi unelte folosite în desfăşurarea acestora, a
rezultatelor obţinute;
- Verificarea şi consolidarea numărului în limitele 1-10;
- Consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică , dezvoltarea simţului
practic, a gustului pentru frumos;
- Sensibilizarea copiilor în a-şi alege meseria şi de a motiva alegerea, de a respecta munca fiecărui
cetăţean.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
D.Ș.
O1. Să numere crescător şi descrescător în limitele 1-10 ;
O2. Să raporteze numărul la cantitate şi invers, asociind cifra corespunzătoare ;
O3. Să recunoască vecinii numerelor;
O4. Să identifice lipsa unui obiect în şirul numeric , să-l denumească utilizând numeralul ordinal;
D.O.S
O1. Să decupeze după contur instrumentele medicale;
O2. Să lipească instrumentele medicale în gentuța de prim ajutor;
O3. Să execute corect şi creativ tema practică;
O4. Să exprime impresii, idei proprii, legate de tema activităţii.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ACTIVE: Piramida; „Mâna oarb㔄 Veniți, povestiți, aplaudați! ”, „Turul galeriei ”.
MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Planşă piramidă, jetoane reprezentând unelte, cifre magnetice, tablă
magnetică, hârtie glasată, gentuțe medicale din hârtie, foarfece, lipici, panou pentru expoziţie.
EVALUARE: Evaluare continuă, prin tehnicile folosite; Verificarea orală, observarea permanent a
comportamentului, aprecieri stimulative, analiza răspunsurilor şi a produselor activităţii, corectarea
imediată a răspunsurilor.
SCENARIUL ZILEI
Copiii se îndreaptă către cele trei centre de interes prin TRANZIŢIA 1: „ Bat din palme clap-clap-clap/
Din picioare trap-trap-trap /Ne-nvârtim, ne răsucim/ Şi spre centre noi pornim.”
Copiii vor fi grupaţi pe trei arii de stimulare,prin metoda „Mâna oarbă” ,vor merge către centrele de
interes aşa cum au fost grupaţi şi se apucă de lucru. După ce au terminat de lucrat la centrul unde au fost
aşezaţi , vor face schimb de locuri cu colegii de la celelalte centre prin metoda „Schimbă locul!”, astfel fiecare
va avea posibilitatea să lucreze la celelalte centre puse la dispoziţie .
ACTIVITĂȚI LIBER ALESE ( A.L.A.I)
Obiective operationale
- Să realizeze efecte plastice: semne decorative ;
- Să combine în mod creativ materialele puse la dispoziţie;
Obiective operationale
- Sa asambleze prin îmbinare cuburile;
- Sa utilizeze cu grija materialele puse la dispozitie;
Copiii se vor aşeza la cele trei centre de interes pregătite, unde la centrul CONSTRUCȚII, vor realiza
„Coşuri și lădițe pentru flori”, vor asambla piesele de construit , la centrul ARTĂ , vor decora cănuţele olarului,
prin tehnicile specifice picturii, la centrul BIBLIOTECĂ, vor asambla si lipi diferite imagini cu meserii . După
ce au terminat lucrul, prin metoda „ Schimba locul”, copiii se vor muta pe rând de la un centru la altul .
După ce vor finaliza lucrările pe centre, acestea vor fi aşezate pe trei mese puse la dispoziţie pentru fiecare
centru de interes şi vor fi apreciate prin metoda „Turul galeriei” şi „Veniţi, povestiţi, aplaudaţi”.
Prin TRANZIȚIA 2:” Dimineata” copiii se vor îndrepta spre grupul sanitar, pentru a exersa deprinderi de
igenă personală rutină : „Începem activităţile cu mâinile curăţate cu apă şi săpun”
ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE ( A.D.E.)
Prin TRANZIȚIA 3: „Luaţi seama bine / În picioare drepţi / Ochii toţi la mine / Mâinile la piept /
Unu, doi, trei / , Unu, doi, trei / Mergem toți în pas vioi / Pe scaune ne așezăm / Și de activități ne
apucăm”,
Preşcolarii grupaţi în trei echipe (echipa grădinarilor cu şorţ verde, echipa grădinarilor cu şorţ roşu,
echipa grădinarilor cu şorţ albastru) sunt invitaţi să se aşeze pe scăunele pentru desfăşurarea primei
activităţi pe domenii experienţiale , DȘ – Jocul didactic „ Descoperă comoara ”, în cadrul căruia se vor
verifica şi consolida cunoştinţele din domeniul știință – activitate matematică.
Captarea atenției se va face cu ajutorul unor ghicitori, câte una pentru fiecare echipă
În desfăşurarea jocului, în prima etapă, copiii - vor numara crescator si descrescator in limitele 1-10 .
- Vor spune vecinii cifrelor arătate de educatoare. În etapa a- II-a a jocului, copiii vor extrage o cifră și
vor aseza la macheta tot atatea elemente cat ne vor arata cifrele, pentru a obţine scara numerică a florilor.
Copiii care nu știu răspunsul corect vor fi ajutați de coechipieri.
În etapa a-III-a a jocului, copiii din cele trei echipe trebuie să rezolve traseul piramidei , pentru a ajunge la
comoară.
Copiii vor da răspunsuri în echipă și pentru fiecare răspuns corect vor primi un punct sub formă de
floare in coșuleț, urmând să fie detaşaţi prin numărul de flori primite.
Pentru toate etapele copiii vor primi puncte, echipa cu cele mai multe puncte poate să deschidă cufărul
pentru a descoperi comoara.
TRANZIȚIA 4 „Cascada mișcărilor” va face trecerea la cea de-a doua activitate pe domenii experienţiale ,
DOS : „Micii doctori”-aplicaţie , la care copiii vor decupa şi lipi materialele puse la dispozitie.
Se merge la fiecare grupă pentru a se familiarizarea copiilor cu materialele, sarcinile de lucru şi obiectivele
urmărite. Voi urmări activitatea copiilor pe grupe şi voi interveni acolo unde este nevoie. Lucrările vor fi
apreciate prin metoda „Turul galeriei”.
Ziua se va încheia cu A.L.A. II, moment în care preşcolarii sunt invitaţi la joc prin TRANZIȚIA 5:
„Unu, doi, unu, doi, / Vino să te prinzi cu noi, / Vino-ncoace nu mai sta / Şi te joacă, uite-aşa!”
I . Joc de mișcare
Tema activității: „ Exatlon – Covorul Magic”
Mijloc de realizare: joc distractiv
Forma de realizare: Grupuri mici
Obiective operaționale:
- Să respecte regulile , participând activ la joc;
- Să interacționeze cu ceilalţi colegi în timpul activităţii.
STRATEGII DIDACTICE
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, lucrul în echipă.
MIJLOACE DIDACTICE: fluier,coli colorate , floricele ,piese colorate, steguleţ, machetă ”Copacul
recompenselor”.
Scopul jocului : Stimularea calităţilor intelectuale de voinţă şi afective în vederea aplicării deprinderilor motrice
însuşite.
Sarcinile jocului :
Să coopereze cu colegii în finalizarea unei sarcini primite ;
Să parcurgă traseul în întregime ;
Să participe cu plăcere la joc, păstrând ordinea şi disciplina;
Să manifeste interes pentru joc.
Regulile jocului :
Se vor forma echipe în funcţie de alegerile celor doi căpitani de echipă;
Se parcurge traseul punând în ordinea corectă toate rolele din hârtie și ridicând stegulețul echipei ;
Se pornește în parcurgerea traseului în mumentul în care aud fluierul ;
Câştigă echipa ai cărei copii vor termina primii traseul .
Desfășurarea activității:
Cu ajutorul metodei “Mâna oarbă” voi ruga copiii să extragă câte o faţă veselă sau tristă, vor fi doar două
feţe vesele, copiii care le vor extrage din bol cele două feţe vesele, vor fi căpitanii celor două echipe, aceştia îşi vor
alege coechipierii . Se va desfăşura jocul de probă de către cei doi căpitani de echipă, aceştia vor da locul lor altor
coechipieri, după ce au executat şi ei primul traseu, imediat după jocul de probă.
Explicarea jocului:
Copiii vor forma două rânduri , în funcţie de echipa din care fac parte.
Căpitanii celor două echipe se vor aşeza în poziţia de start şi vor aştepta fluierul, pentru a începe
competiţia. Copilul trebuie să parcurgă traseul, urmărind culorile de pe covoraşul colorat unde vor pune piesele în
culoarea potrivită . Vor fi încurajări din partea colegilor de grupă. Se consideră jocul ca fiind executat corect,
atunci când copilul a aşezat toate piesele în ordinea corectă şi a ridicat steguleţul la final, va primi o floare drept
punct la panou. Câştigă echipa cu cele mai multe puncte.
Jocul de probă:
Se execută jocul de probă, pentru a le fi cât mai clar copiilor ce au de făcut.
În finalul activităţii copiii vor fi apreciaţi şi felicitaţi pentru felul în care au participat la această activitate:
- aţi respectat regulile jocurilor;
- ați fost disciplinați și ordonați.
II. Tema activităţii : „Orice meserie are un miros” (adaptare joc muzical – statuile)
Categoria de activitate : Jocuri şi activităţi la alegerea copiilor, recreativ –distractive
Mijloc de realizare: Joc de mişcare şi atenţie
Forma de realizare: Grupuri mici
Metode didactice : explicaţia, demonstraţia, exerciţiul fizic, lucrul în echipă
Material didactic : Florile primite de la Grădinar.
Scopul jocului : Stimularea curiozităţii , a calităților intelectuale de voinţă şi afective în vedrea aplicării
deprinderilor motrice însuşite
Sarcinile jocului : Să danseze pe melodia „Orice meserie are un miros” şi să rămână nemişcat la încetarea ei.
Regulile jocului :
- Să danseze liber în timpul melodiei ținând în mână florile primite în dar.
- Să rămână nemişcat la încetarea melodiei
- Să iasă din joc în cazul în care s-a mişcat după încetarea melodiei
- Câştigă echipa al cărei copil a reusit să rămână singur pe ringul de dans.
Descrierea jocului :
Toţi copiii sunt grădinari care, la comanda educatoarei dansează printre florile din grădină, pe fondul
muzical „Orice meserie are un miros”, iar la oprirea muzicii toţi devin statui. Cel care se mişcă după încetarea
melodiei va fi eliminat din joc. Jocul va continua în acest mod, până când va rămâne un singur cofetar, declarat
câştigătorul jocului.
ALA I ALA II
ARTĂ: ”Micul meșter olar”-
pictură pe cești din lut ACTIVITĂȚI Jocuri de mișcare:
CONSTRUCȚII: ”Meșterul
I. ”Exatlon”
priceput”-Coșulețe pentru DE
flori II. ”Statuile
BIBLIOTECĂ: ”Meserii
ÎNVĂȚAREK muzicale”
îndrăgite de copii” - Puzzle KKK
ADE
DȘ+DOS
”Descoperă comoara”-Joc didactic
”Micii doctori”-Activitate practică (Aplicație)
DEMERS DIDACTIC ALA I
TRANZITIA 3 : Luați seama bine / În picioare drepți / Ochii toți la mine / Mâinile la piept / 1,2,3 ,
1,2,3,... / Mergem toți în pas vioi / Pe scaunele ne asezăm /Și de activități ne apucăm.
DEMERS DIDACTIC DOMENIUL ȘTIINȚĂ
Frontal
COMOARA
Aprecierea
Jetoane cu rezolvării
cifre corecte a
sarcinii date
Lucrul pe
grupe
Jocul de probă: Este chemat un copil în
față, este rugat să ia din cutie cinci flori Lipici solid
( numără crescător), un alt copil este rugat
să le pună la loc, numără în ordine Jetoane cu flori
descrescătoare. Un alt copil este rugat să
spună vecinii cifrei 4. Astfel, câte un copil Imagini
din fiecare echipă va participa la jocul de sugestive
probă.
Desfășurarea jocului propriuzis: Conversația
TRANZIȚIA 5: „Unu, doi, unu, doi, / Vino să te prinzi cu noi, / Vino-ncoace nu mai sta / Şi te joacă, uite-aşa!”