Professional Documents
Culture Documents
Maths Answer Booklet Year 6 Term 1
Maths Answer Booklet Year 6 Term 1
Page 4 Answers
SHORT – ANSWER QUESTION
1. 20
2. 188
3.
C = 65 A = 82
A = 65 + 17 B = 82 ÷ 2
A = 82 B = 41
Answer 41
4.
BODMAS (27 + 60 – 3) = 87 – 3
= 84 + 12
7 + 10 = 17
Answer 17
Page 5 Answers
5.
Men = 48
Women = 48 – 15 = 33
Tourists = Men + Women
= 48 + 33 = 81
Answer 81 tourists
6.
Father’s age = 58
Father’s age after 8 years = 58 + 8 = 66
Session 1 | Whole Number and Approximation
3
7.
7 days = $126
1 day = $126 ÷ 7 = $18
15 days = $18 × 15 = $270
Answer $270
8.
2040 beads = 85 necklaces
2040 ÷ 85 = 24 beads per necklace
Beads for 5 necklaces = 24 × 5 = 120
Beads needed = 120 – 9 = 111
Answer 111
Page 6 Answers
9.
$2.00 = 6 eggs
$1.00 = 6 ÷ 2 = 3 eggs.
$10 = 3 × 10 = 30 eggs
Answer 30 eggs
10.
1 4011 = 1337
Session 1 | Whole Number and Approximation
4
1 1
Greater number = 1337 × 2 =
2674
Answer 2674
11.
27 passengers
27 – 6 + 9 = 30
Answer 30 passengers
Page 7 Answers
12.
702,075 = 700,000*
2,000
70*
5*
Answer 2,000
13.
28 + 1288 + 1311
= 1311 ÷ 3 = 437
Answer 437
14.
72,812 – 29,956 = 42,856
Answer 42,856
Session 1 | Whole Number and Approximation
5
Page 8 Answers
15.
Remaining apples = 3 × 1,040 = 3,120 apples
Apples in 16 boxes = 7,120 – 3,120 = 4,000
Apples in 1 box = 4,000 ÷ 16 = 250
Answer 250 apples
16.
Th. H T U
3 4 5 6
Page 9 Answers
18.
Bad mangoes = 15
Good mangoes = 15 × 20 = 300
Total Mangoes = 300 + 15 = 315
Answer 315
19.
Session 1 | Whole Number and Approximation
6
12 pens = $4.55
1 pen = $4.55 ÷ 12 = 0.379166
= 0.40 (nearest ten cent)
Answer 0.40
20.
3 books = $43.05
1 book = $43.05 ÷ 3 = $14.35
7 books = $14.35 × 7 = $100.45
23.
Rock =
Brick =
Difference = = 1.16kg
Brick = 1.16 ÷ 2 = 0.58kg
Answer 0.58kg OR 580g
Page 11 Answers
24.
a) 13L + 15L = 28L
28L = 28,000mL
28,000 ÷ 800 = 35 cup
b) 1 cup = $0.45
35 cups = $0.45 × 35 = $15.75
Answer a) 35 cups
b) $15.75
25.
a) Monday = 38 pages
Tuesday = 38 + 27 = 65 pages
Session 1 | Whole Number and Approximation
8
b) Pages on Monday = 38
Pages on Tuesday = 65
Pages left = 216
Total pages = 216 + 38 + 65 = 319
Answer a) 65
b) 319
Page 12 Answers
26.
+ = 1,500
Page 13 Answers
28.
a) Science = 70
Chinese = 70 – 8 = 62
Science + Chinese = 70+ 62 = 132 marks
b) English +6
136
Math
= 136 – 6 = 130
English = 130 ÷ 2 = 65 + 6 = 71
Answer a) 132
b) 71
c) Math = 130 ÷ 2 = 65
c) 3
Chinese = 62
Math – Chinese = 65 – 62 = 3
29.
a) Sister saved = $75 per month.
Sister’s pocket money = $75 × 2 = $150 each month
Number of months siser took to save $3,600 = $3,600 ÷ 75 = 48
months
Months Lydia took to save $3,600 – 48 + 12 = 60
Lydia’s saving each month = 3600 ÷ 60 = $60
Lydia’s pocket money $60 × 2 = $120
Page 14 Answers
30.
a) 1 box = $12.90
30 boxes = 12.90 × 30 = $387
b) $12.90 = 1 box
$64.50 = 5 boxes = 60 tarts
Remaining tarts = 5
Tarts needed = 60 – 5 = 55
Answer a) $387
b) 55
31.
a) $0.60 = 1 apple
$105 = 105 ÷ 0.6 = 175 apples
Total apples = 200
Apples thrown = 200 – 175 = 25
b) 5 apples = $3.50
1 apple = $3.50 ÷ 5 = 0.70
25 apples = $ 17.50
Answer a) 25
b) $17.50
Session 2 | Fraction and Algebra
11
Page 16 Answers
1.
$24 = of her money
Total money = 12 × 5 = 60
Answer $60
2.
Susan’s money = of $48
48 ÷ 8 = 6
Susan’s money = 6 × 3 = $18
Answer $18
3. =
Page 17 Answers
4.
Money left after food = 1 – =
Answer= 3/7
5.
Men Women Children
Session 2 | Fraction and Algebra
12
= 200
Answer 600
6.
Father = 48
Jenny = × 48 = 6 years
James = 4 × Jenny = 4 × 6
= 24 years
Answer 24 years
Page 18 Answers
7.
$112 = of the price
= 112 ÷ 2 = $56
Answer
9.
of tank = 100L
∴ = 100 ÷ 5
Session 2 | Fraction and Algebra
13
= 20L
Tank can hold = 20 × 8 = 160L
Answer 160 Litres
Page 19 Answers
10.
6 apples = $p
12 apples = $p × 2 = $2p
Answer $2p
11.
Paul = m years
Brother = m – 6
8 years’ time = m – 6 + 8 = m + 2
Answer m + 2 years old
12.
= = =
Answer
Page 20 Answers
13.
Jane = 3c
Annie = 3c + 3
All together = 3c + 3c + 3 = 6c + 3
Answer 6c + 3
14.
Session 2 | Fraction and Algebra
14
$2m × 12 = $24m
Answer $24m
15.
2x – 25
Answer 2x – 25
Page 21 Answers
16.
Perimeter = AB + DC + AD + BC
AD = BC = X
AB = DC = 2 + X
∴ (X + 2) × 2 + (X + X) × 2 = 2X + 4 + 2X = 4X + 4
Answer 4x + 14
17.
$1,200 - $y
Answer $1,200 - $y
18.
32 – k
Answer 32 – k
Session 2 | Fraction and Algebra
15
Page 22 Answers
19.
Total = 22 = 2B + x
kg
Answer kg
20.
Total mass of 10 boys = 10 × x = 10x
Total mass of 4 = 25 × 4 = 100
Average mass of remainder =
Answer
21.
$(75 – 4x)
Answer $(75 – 4x)
Page 23 Answers
22.
a) 100 eggs = $12
Brok = 10
Left = 90
10 eggs for $q
90eggs for $9q
b) $9q – 12
Answer a) $9q
b) $9q-12
23.
Joyce has 2x
Shane has 4x
Leslie has of 96 stamps
96 × = 36
Joyce + Shane = 6x = 96 – 36 = 60
x = 60 ÷ 6 = 10
Shane has x × 4 = 10 × 4 = 40 stamps
Answer 40 stamps
Page 24 Answers
24.
a) (3x) 3 = 9x cm2
b) 3x + 3 + 3x = (6x + 3) = (12x + 6) cm
Answer a) 9x cm2
b) (12x + 6) cm
Session 2 | Fraction and Algebra
17
25.
of savings withdrawn
Spends = $60
$60
a) 60 × 3 = $180
b) 60 × 4 = $240
Answer a) $180
b) $240
Page 25 Answers
26.
full of oil + tin = 5 kg
∴ tin = 5 – (4 × 1) = 1 kg
Answer 9
27.
Mother = w × 6 = 6w
a) Brother = of mothers mass = 6w × = 2w
Session 2 | Fraction and Algebra
18
Page 26 Answers
28.
a) Boys = 600
Girls = 480
Total = 600 + 480 = 1,080
Girls from ABC School = × 480 = 180
Answer a)
b)
29.
a) X round magnets
Oval magnets = X + 96
Total magnets = X + X + 96 = 2X + 96
b) Total in 6A and 6B = 63
Total boys = Boys in 6A + boys in 6B = +
Session 2 | Fraction and Algebra
19
Answer a) 2X + 96
b) 18 boys
Page 27 Answers
30. a) 24kg
b) 8kg
31.
a) E
RED RED RED RED BLUE BLUE BLUE BLUE
GAVE GAVE GAVE GAVE
90 ÷ 5 = 18
Answer a) 18 red pens
b) $72
Page 28 Answers
32.
a) Betty U U U
296 32 + 24
Janet
24 × 7 = 168
b) 296 – 32 = 264
Answer a) 168 buttons
Session 2 | Fraction and Algebra
20
b)
33.
a) $60
b) $520
Session 3 | Average Rate and Speed
20
Page 30 Answers
SHORT – ANSWER QUESTIONS
1.
69km → 1hr
40min → ?
T = 40min = = hour
S = 69km/h
D=S×T= = 46
Answer 46km
2. 60km/h
3.
5 pic → 52
1→ = $10.40
5 - $125
10.40
Answer 1 2 pictures
Page 31 Answers
4.
A → 52 + 52 + 52 = 156
B → 58 + 58 + 58 = 174
Answer 18km
174-156=18km
T → 44km/h → 40min →
5.
Session 3 | Average Rate and Speed
21
Answer 88km
6.
$4.65
Page 32 Answers
7.
2 revolutions in 3 seconds
40 recolutions in 1 minute
? – 45mintues
40 × 45 = 1800 revolutions
Answer 1800 revolutions
8.
T=
=800/16000
× 60 = 3 minutes
Answer 7.03
9.
$20 → 1st hour
$12 → 4 hours
20 + (12 × 4) = $68
Answer $68
Page 33 Answers
10.
40c + $8 → 1000L
$8 + $60 → 150 000
Session 3 | Average Rate and Speed
22
= $68
Answer $68
11.
12 pages → 1 day
216 pages → ?
Answer 18 days
12.
(14 400 – 10800) ÷ 12 = 300
Answer $300
Page 34 Answers
13.
24 × 2 = 48
24 + 48 = 72
72 ÷ 2 = 36
Answer 48
14.
11yr 5mth + 11yr 5mth = 22yr 10mth
+ 10 yrs 8mth = 33yrs 6mth ÷ 3 = 11yrs 2 mth
Answer 11yr 2mth
15.
12.5 × 14 = 175
Answer 175 litres
16. 42kg
Session 3 | Average Rate and Speed
23
Page 35 Answers
17.
Larry = $16
Alan = $16 × 3 = $48
Total pocket money = $64 ÷ 2 = $32
Answer $32
18.
3 mins → 180 words
1 min → = 60 words
= 12.5L
Answer 12.5L
23. 1hr 15min
Page 37 Answers
24.
160km → 80km/h
7am → reached (9am)
11am → home ?
T=
Answer 2.12pm
25.
412 + 30
$19 ?
Answer $12
26.
5 books + 8 pens → $171
1 book + 1 pen → $27
5B + 8P = 171
(1B + 1P) = $27) × 5
= 5B + 5P = $135
3P = 36
P = 36 ÷ 3 = $12
B = 27 – 12 = $15
Session 3 | Average Rate and Speed
25
Page 38 Answers
27.
A → 120cm3 (1min)
B → 150cm3 (1min)
1min = tap A + tap B
= 120 + 150 = 270cm3/min
2.5min
270 + 270 + 135 = 675
Answer 2.5min
28. 69km/h
Page 39 Answers
29.
a) $0.40
b) $2.40
30.
a)
4B + 1F = $58 1B + 1F = $28 3B = $30
B = 30 ÷ 3 = $10
F = 28 – 10 = $18
b) 5B + 3F = 50 + 54 = $104
Session 3 | Average Rate and Speed
26
Answer a) $10
b) $104
31. $25.50
Page 40 Answers
32.
a) $384
b) $21.60
33.
a) 70km
b) 50km/h
Session 4 | Graph Ratio and Proportion
26
Page 42 Answers
1. 1:8
2. 3:7
3. $80
Page 43 Answes
4. 2:1
5. 59kg
6.
H = 30
H A J
A = 24 15 12 9
J = 18 + 9 = 27
Answer 27 sweets
7. 5 bottles
Page 44 Answers
8. $91
9. 4:3:2
10. 1200g
11. 111 chickens
Page 45 Answers
12.
Answer 36 stamps
Session 4 | Graph Ratio and Proportion
27
13.
300 → $6.90
5kg 700g
5700g → ?
Answer $131.10
14. 48.38 kg = 48.4 kg (approximately)
Page 46 Answers
Answer
17. 16 %
Page 47 Answers
18.
19. 25%
20. 3000 English books
Page 48 Answers
21.
22. 40%
23. 300 beads
Page 49 Answers
24.
Sandra Sister
5 : 9
Now → 28 2 = 6 Total
After 4 years → 56 + 8 = 64 total
Session 4 | Graph Ratio and Proportion
28
64 ÷ 2 = 32 years
Answer 32 years
25. 87 marbles
Page 50 Answers
26.
Answer a) 9cm
b) 3 : 4
27.
a) 4 pens
b) 14 pens
Page 51 Answers
28.
a) $320
b) 15 : 4
29.
a) 40%
b) 1500
Page 52 Answers
30.
Session 4 | Graph Ratio and Proportion
29
a) 140 + 25 + 20 = 185
200 – 185 = 15
b) × 100 = 70%
Answer a) $15
b) 70%
31.
a)
b) 18 hours
Page 53 Answers
32.
a) 75 marbles
b) 14 : 12 : 15
33.
a) 90 male guests
b) $1368
Page 54 Answers
34.
Male Female
2 : 3
5 : 6
Answer a) 48 male workers
b) 132 workers
35. 90 buttons
30
SESSION 5
Page 56 Answers
SHORT-ANSWER QUESTION 1.
× 28 × 28
Page 57 Answers
4. 44m
5. 20.56cm
6. 116cm
Page 58 Answers
7. 43.26cm2
8. 164cm2
9. 9cm
Page 59 Answers
10. 12cm
11. 50cm
12. 24cm2
Page 60 Answers
13. 48cm
14. 18.24cm2
15. 1350cm3
16. 105cm
Page 61 Answers
17. 13cm
18. 64 cubes
19. 16cm
20. 3500cm3
31
Page 62 Answers
21. 9.5cm
22. 162cm2
Page 63 Answers
23. 94cm
24. 40cm2
Page 64 Answers
25. 18450cm3
26. 88.5cm
Page 65 Answers
27.
a)
50 × 30 × 8 = 12 000cm3
12000cm3 = 12L = cm
Answer a) 12 000cm3
b) 6.25cm
28.
a) 28.26cm2
b) 21.98cm2
Page 66 Answers
29.
a) 105cm
b) 35cm
30.
a) 180cm2
b) 135cm2
Page 67 Answers
31.
a) 20cm
b) 80cm3
32.
a) 10min
b) 9cm
Page 68 Answers
33.
a) 714cm2
b) 186cm2
34.
a) 240cm2
b)
Session 6 | Whole Numbers Problem Solving
2
Page 71 Answers
1.
3 weeks = 21 days
21 × 4 = 84
Pauline has $84
If she spends $3 each day
84 ÷ 3 = 28 days
28 – 21 = 7 days
Answer 7 days
2.
Page 72 Answers
3.
45 can be divided by 3 and 5
Answer 45
4.
24 ÷ 8 + 3 × 14
3 + 3 × 14
3 + 42
Answer 45
5.
155
155 – 29 = 126
126 ÷ 7 = 18
Session 6 | Whole Numbers Problem Solving
Kim = (18 × 3) + 29
= 54 + 29 = 83
Answer 83
Page 73 Answers
6.
Total weight of G + Z + N = 39 × 3 = 117kg
Total weight of G + Z = 43 × 2 = 86kg
Nicole’s weight = 117 – 86 = 31
Answer 31kg
7.
Alfred Mille Total
27 39 27 + 39 = 66
After giving
= 66
= 66 ÷ 3 = 22
39 – 22 = 17
Answer 17
8.
Handbag = HB
Skirt = skt
3 × | 2HB + 3skt = $104
2 × | 3HB + 2skt = $111
skt = = $18
9.
36 is divisible by both 9 and 12 Answer 36
10.
TotalBage of B +AA = 28 years
+ = 28
= 28 ÷ 4 = 7 years
Bernard = 7 × 3 = 21 years
Page 75 Answers
11.
20 chickens + ducks = $126
There are 13 chickens and 7 ducks
It cost $2 more for ducks = $2 × 7 ducks = $14
$126 - $14 = $112
$112 × (ducks) = 35%
12.
+ = 90
= 30
Left = 30 × 2 = 60
Answer 60
Page 76 Answers
13.
Janet Albert
+
20 years 4 years diff 20 – 4
12 years
32 16 32 – 16 = 16
Answers 12 years
14.
Betty Jane Michael
124 – 4 = 120
5 = 120
= 120 ÷ 5 = 24
Michael = 24 × 2 + 4 = 52kg
Answer 52kg
Session 7 | Using and applying mathematics
Solve problems involving money
Page 80 Answers
1. 123.78
2. 64.80
3. $4.560
4. $2.50
Page 81 Answers
5. 16.10
6.
2 parents = 3.60 × 2 = $7.20
3 children = 1.80 × 3 = $5.40
$7.20 + $5.40 = $12.60
Page 82 Answers
7. $1.60
8. $6186
9.
30.00 – 17.80 = 12.20
Answer $12.20
10.
100 93
1
Answer $0.93
Page 83 Answers
11. $54.90
12.
23.99 + 10.02 = 34.01
Answer $34.01
13. 10
Session 7 | Using and applying mathematics
Solve problems involving money
17. $91.34
18. $32.07
19. $99.50
20. $1.26
Page 86 Answers
21. $380.08
22. $40.56
23. $5913
24. $10,219.50
25. 65.96
Page 87 Answers
26. $7.30
27. $6.40
28. ≃ 3.41
29. $1.62
30.
20 – 12.80 = 7.20 – 1.33 = 5.87
Answer $5.87
Session 7 | Using and applying mathematics
Solve problems involving money
Page 88 Answers
31. Blotto and Walker
32.
12.35 – 7.50 = 19.85
20.00 – 19.85 = 15c
Answer 15c
33.
20.00 – 4.03 = $15.97
Answer Dicto and Green Dan
Page 89 Answers
34. Walker and Green Dan
35. Blotto 14.99, Buzztop and Green Dan
36.
7.50 × 2 = 15 – 14.99 = 1c
Answer 1c
Page 90 Answers
37. Blotto = $29.98, Racer = 34.98, Walker = 24.70, Dicto = 17.98,
Buzztop = $15.00, Green Dan = $13.96
39.
a) 28 Euros
b) 117 Euros
c) 1400 Euros
40.
a) $162
b) $81
c) $6300
41. $17,850
Session 7 | Using and applying mathematics
Solve problems involving money
Page 91 Answers
42. 35,000
43.
350 × = 35
Answer $35
44.
24 × $2.40
2.4 + 24 = $26.40
Answers $26.40
Page 92 Answers
46. 54.6
47. $43,750
Session 8 | Problem Solving
Page 94 Answers
1.
= × =
Answer
2. 4
3.
162 ÷ 6 – 15
27 – 15 = 12
Answer 12
Page 95 Answers
4.
7:50 – 8:50 – 9:50 – 10:50
1 2 3
10:50 – 11 – 11:35
10mins 35mins
Answer 3 h 45 min
5.
Food = 20%
Shopping = 30%
Save 50%
50% of 2800
$1400
Answer $1400
Session 8 | Problem Solving
6.
70 – 10 × 4 + 8
70 – 40 + 8
30 + 8 = 38 Answer 38
Page 96 Answers
7.× =
Answer
8. 9 + 32x
9.
R S
9 : 4
5× ×5
45 20
Answer 45cm
10. 20 × 25 × 17 = 8500cm
Page 97 Answers
11.
Mr S Son
Now 52 13
After 9 years 61 +28
41
Answer 41
Session 8 | Problem Solving
12.
L D
5y – 2y 4y + 6
4y + 6 – 5y + 2y
y+6
13. Answer y + 6
Shopping 70%
Food 20% of 30% =
6%
× 30 = 6%
100 – 70 – 6 = 24%
Answer 24%
Page 98 Answers
14.
Speed D ÷ T
D=S×T
First D = 80 × = 20km
Second D = 40 × = 30km
Total D = 20 + 30 = 50km
Total T = 15 + 45 + 60 = 2 hours
S = D ÷ T = 50 ÷ 2 = 25km/h
Answer 25km/h
Session 8 | Problem Solving
13
15.
O = 180 – 128 = 52
52 + + = 180
= 180 – 52
= 128
= 128 ÷ 4 = 32
Answer 96
Page 99 Answers
16.
1- =
Ali = of = × =
- = - = ÷6= × =
Answer
17.
1.8 + 1.7 + 1.68 = 5.18
5.18 ÷ 3 = 1.726 ≃ 1.73
Answer 1.73
Session 8 | Problem Solving
China is 25% of
75% of + 60% of
× + ×
$5
1 = $5
12 = 5 × 12 = $60
Answer %60
24.
Area of square = 14 × 14 = 196cm2
Radius of quadrant = 14 ÷ 2 = 7cm
4 quadrants = 1 circle
5 = 50 adults
1 = 60 ÷ 5 = 12
6 = 12 × 6 = 72
Answer 72
27.
remainder
Sally
$16 $72
Donation
of remainder 72
of remander = 72 ÷ 3 = $24
of remainder = 24 × 4 = 96
= 112
Session 8 | Problem Solving
= 56 × 7 = 392
Answer $392
Page 105 Answers
28.
Area of A
= × 6 × 6 = 18cm2
B use of B = 12 – 6 = 6cm
Area of B = × 6 × 12 = 36cm2
Shaded part = 36 + 18 = 54
Answer 54cm2
29.
If Steven gives Judy $9
7 -1 =6
6 = 9 × 4 = 36
1 = 36 ÷ 6 = 6
6 + 9 = $15
7 = 6 × 7 = 42
42 – 9 = $33
Answer Judy has $15
Session 8 | Problem Solving
30. 2880 ÷ 2
Jack Ricky
Amount of money thay each had in the end
2880 ÷ 2 = 1440
= 1440
= 1440 ÷ 2 = 720
= 720 × 3 = 2160
Answer Jack $960
Ricky $1920
31.
Failed = 15
B = 6 × 15 = 90
A = 90 + 60 = 150
15 + 90 + 150 = 255
Answer 255
Session 8 | Problem Solving
75% × 40 = × 40 = 30
480 = 288
80% = 288
1% = 288 ÷ 80 = 3.6 fish
100% = 100 × 3.6 = 360 fish
360 gupies and angel fish were 480 – 360 = 120
Answer 120
35.
Number of adults at first = 80% × 800
× 800 = 640
× 640 = 32
=6
6 × 6 = 36
Answer 36
2. 405
3.
Answer 3 years
6. $4.20
Page 112 Answers
7. $128.80
8. 0.25
Session 9 | Problem Solving
24
Answer
11.
Kevin 1 day 350
Shaded area of B = × 5 = 1
Shaded area of A : B : C = 1 : 1 : 1
Fraction of figure shaded
Answer
27
3:5
The height the golf ball bounces up is of the height the ball
drops
Height golf ball drops from = 150m
23. kg
24.
Page 119 Answers
25.
4 mins 15L
1 min
90 mins = × 90 = 337
Answer 337
Page 119 Answers (cont.) 26.
of remainder 41 – 2 = 39 apples
of remainder 39 × 2 78 apples
27.
Before
Boys : Girls
3×2 : 5×2
6 : 10
After
Boys : Girls
6 : 7
10 units – 7 units = 3 units 3 units 225 pupils
1 unit 225 ÷ 3 = 75 pupils 6 units + 10 units = 16 units
Session 9 | Problem Solving
33
15% 60 pages
1% 60 ÷ 15 = 4 pages
100% 100 × 4 = 400 pages
Answer 400 pages
29.
= 4.8 h
= 4h 48 min
Harry spends 4 h 48 min reading stodybooks per
day Answer 4 h 48 min
Session 9 | Problem Solving
35
Before
Kelly : Janet
5 : 8
Before
Company A : Company B
60 ÷ 5 : 40 ÷ 5
12 : 8
After
Company A : Company B
48 ÷ 4 : 52 ÷ 4
12 : 13
13 units – 8 units = 5 units
5 units 80 buses
1 unit 80 ÷ 5 = 16 buses
13 units 16 × 13 = 208 buses
Answer 208
Page 122 Answers (cont.)
35.
Page 125
Q5. 99998
Q6. 11/20 = 0.55
Q7. 6 cm
Q8. 11y + 1
Page 126
Q9. 10.28 m
Q10. 4004 g
Q11. 49.2 m3
Page 127
Q12. 20
Q13. $8
Q14. ½
Page 128
Q15. 60⁰
Q16. 15% more money than Kevin
Q17. Teacher Check
Page 129
Q18. 3
Q19. (a) (4y – 6) $
(b) (5y – 10) $
Q20. $125
Page 130
Q21. 30 cm2
Q22. 5
Q23. 52⁰
Page 131
Q24. 31.25%
Q25. $2200
Page 132
Q26. 4.09% increase
Q27. 30
Page 133
Q28. (a) 8 min
(b) 28 litres
Q29. $221