Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 5

Proiect didactic

 Data: 31. 01. 2023

 Propunător: prof. Înv. primar Păun Corina-Mihaela

 Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială „Șerban Cioculescu”

 Clasa: a IV-a C

 Disciplina de învăţământ: Arte vizuale și abilități practice

 Unitatea de învățare: Măiestrie

 Subiectul/Tema lecţiei: Colajul - Locul de joacă

 Tipul lecţiei: Lecție de formare a deprinderilor și priceperilor


 Competenţe specifice vizate:
2.1. Valorificarea unor materiale și tehnici adecvate, pentru exprimarea clară a unui mesaj intenționat
2.3. Realizarea de produse unicat, personalizate și utilizabile, în urma desfășurării unor activități dominant manuale, creative și ludice

 Obiective operaţionale:
2.1.1 să utilizeze operații simple de lucru cu hârtia dintre cele desprinse și exersate în lecțiile anterioare; obiectivul se consideră realizat, dacă fiecare
elev utilizează cel puțin două operații din trei;
2.3.1. să asambleze elementele obținute prin folosirea diferitelor tehnici, realizând un colaj ; obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev va
finaliza lucrarea, ocupând estetic cât mai mult spațiu plastic ;
 Metode, procedee și tehnici didactice: conversaţia, observaţia, explicaţia. Brainstormingul.
 Mijloace de învăţământ: Laptop, vidoproiector, coli cartonate, coli colorate, hârtie creponată, foarfecă, lipici;

 Forme de organizare: frontală, în perechi

 Durata: 45 min

Bibliografie:
MECTS - Programa pentru Arte vizuale şi abilităţi practice, aprobată prin ordinul ministrului educaţiei naţionale nr. 5003/02.12.2014”,
Bucureşti, 2014;
Nr. Etapele lecţiei / Timp Ob. Eșalonarea conţinutului Strategia didactică Evaluare
crt. Op.
Activitatea profesorului
Metode, Mijloace de Forme de
procedee și înv. organizare
tehnici did.
1. Momentul organizatoric Asigur condiţiile necesare desfăşurării lecţiei . Conversația Frontală
1 minut
Solicit elevilor să pregătească materialele
necesare, să-si corecteze poziţia ȋn bancă, să
păstreze ordinea şi disciplina.
2. Reactualizarea Adresez elevilor următoarele întrebari: Conversația Frontală
cunoştinţelor și
Ce lucrare am realizat data trecută?
deprinderilor
Ce tehnici am folosit?
1minut

3. Activitate/discuție Inițiez o discuție pornind de la povestea noastră de la Frontală


introductivă Conversația
începutul zilei. Solicit elevilor să enumere cuvinte care
1 minut
le vin în minte când aud de spațiul public :locul de
joacă. Brainstorming
ul
4. Anunţarea temei şi a Anunț elevii că astăzi vom realiza un colaj folosind Conversația Frontală
obiectivelor Explicația
diverse tehnici de lucru cu hârtia .
1minut
5. Prezentarea optimă a Solicit elevilor să observe materialele pe care le au pe coli Frontală
conţinutului şi dirijarea Conversația cartonate,
bancă. Să la prezinte. Identificăm tehnicile de lucru cu
învăţării coli colorate
35 minute hârtia. lipici, sârmă
plușată,
Se explică pașii pe care trebuie să-i urmărească elevii
Explicația foarfecă,
pentru a realiza lucrarea. diverse
Pasul 1. Să aleagă materialele necesare obținerii materiale
decorative,
colajului;.
Observația imagini
Pasul 2 :Să folosească diverse tehnici pentru a obține diverse.
2.1.1. Observarea
lucrarea.
Explicația sistematică a
Pasul 3 : Să îmbogățească lucrarea în functie de Activitate atitudinii
creativitatea și imaginația fiecăruia. în perechi elevului față
2.1.1. Se prezintă criteriile de evaluare a lucrărilor. de sarcina de
Exercițiul învățare
După explicarea pașilor, recomand începerea
2.3.1. realizării lucrării.
Ofer indicații suplimentare acolo unde este necesar.
Dacă timpul permite , proiectez la tablă un film –
Top 10 locuri de vizitat în România
.
https://www.youtube.com/watch?
v=9XzxBw92dVY

6. Evaluarea produselor Analiza lucrărilor. Conversația Lucrarea Frontală Evaluarea și


realizate finală autoevaluarea
Lucrările se evaluează după următoarele criterii:
5 minute după criteriile
- respectarea temei date; stabilite
- aspectul îngrijit al lucrării;
- respectarea etapelor de lucru;
- finalizarea lucrării.

7. Asigurarea retenției și Port o discuție cu elevii în care recapitulăm pașii Frontală


transferului Conversația
urmați in realizarea lucrarii respective și rezultatul
1 minut
obținut.
8. Aprecieri şi recomandări Se vor face aprecieri si recomandări generale si Frontală
1 minut Conversația
individuale asupra modului de desfășurare a
lecției.

You might also like