Professional Documents
Culture Documents
Unit 8
Unit 8
Unit 8
KRITERIA KEJAYAAN Menyatakan jirim wujud dalam keadaan pepejal, cecair dan gas
Mengelaskan bahan atau objek berdasarkan keadaan jirim
AKTIVITI PEMBELAJARAN & Guru membimbing murid mengenal pasti keadaan jirim bagi objek atau bahan yang
PEMUDAHCARAAN (PdPc) diberikan.
Kemudian, guru meminta murid mengelaskan objek atau bahan tersebut mengikut
keadaan jirim yang betul.
Guru membimbing murid menjalankan aktiviti Team Word-Web untuk menghasilkan peta
minda tentang sifat-sifat pepejal.
REFLEKSI
___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengukuhan.
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Catatan :
IMPAK/
TINDAKAN SUSULAN
1
AKTIVITI PdP
STRATEGI PdP Choose an item. Choose an item.
ELEMEN KBAT
TAHAP PEMIKIRAN Choose an item. Choose an item.
PENTAKSIRAN
PENTAKSIRAN Choose an item. Choose an item.
RELIEF
MASA
KELAS
SUBJEK
GURU
2
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat menyatakan air wujud dalam keadaan
pepejal, cecair dan gas
KRITERIA KEJAYAAN Menyatakan air wujud dalam keadaan pepejal, cecair dan gas
Mengelaskan bahan atau objek berdasarkan keadaan jirim
AKTIVITI PEMBELAJARAN & Guru menerangkan air boleh wujud dalam tiga keadaan jirim, iaitu, pepejal, cecair dan gas
PEMUDAHCARAAN (PdPc) dengan menunjukkan contoh.
Guru menerangkan proses yang dilalui oleh air untuk berubah dari satu keadaan kepada
keadaan yang lain.
Guru menunjukkan analogi susunan zarah bagi pepejal, cecair dan gas melalui aktiviti
simulasi
REFLEKSI
___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengukuhan.
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Catatan :
IMPAK/
TINDAKAN SUSULAN
3
AKTIVITI PdP
STRATEGI PdP Choose an item. Choose an item.
ELEMEN KBAT
TAHAP PEMIKIRAN Choose an item. Choose an item.
PENTAKSIRAN
PENTAKSIRAN Choose an item. Choose an item.
RELIEF
MASA
KELAS
SUBJEK
GURU
4
MATA PELAJARAN Sains KELAS:
TARIKH/HARI/MASA MINGGU:
TEMA Sains Bahan TIDAK HADIR:
TAJUK 8.0 Jirim
STANDARD KANDUNGAN 8.2 Perubahan keadaan jirim bagi air
STANDARD 8.2.1 Memerihalkan perubahan keadaan jirim bagi air dengan menjalankan aktiviti
PEMBELAJARAN 8.2.2 Menjelas dengan contoh perubahan keadaan jirim berlaku apabila jirim menerima atau
kehilangan haba dengan menjalankan aktiviti
AKTIVITI PEMBELAJARAN & Guru membimbing murid menjalankan aktiviti yang melibatkan proses peleburan,
PEMUDAHCARAAN (PdPc) pembekuan, dan pendidihan air untuk mengkaji proses perubahan keadaan jirim bagi air
Guru membimbing murid menjalankan aktiviti Rally Robin di mana murid secara
berpasangan bergilir-gilir memberikan jawapan secara lisan tentang proses perubahan
keadaan jirim bagi air berdasarkan situasi yang diberikan.
Guru dan murid berbincang tentang proses perubahan keadaan jirim bagi air yang berlaku
dalam kehidupan harian kita.
REFLEKSI
___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengukuhan.
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Catatan :
IMPAK/
TINDAKAN SUSULAN
5
AKTIVITI PdP
STRATEGI PdP Choose an item. Choose an item.
ELEMEN KBAT
TAHAP PEMIKIRAN Choose an item. Choose an item.
PENTAKSIRAN
PENTAKSIRAN Choose an item. Choose an item.
RELIEF
MASA
KELAS
SUBJEK
GURU
6
MATA PELAJARAN Sains KELAS:
TARIKH/HARI/MASA MINGGU:
TEMA Sains Bahan TIDAK HADIR:
TAJUK 8.0 Jirim
STANDARD KANDUNGAN 8.2 Perubahan keadaan jirim bagi air
STANDARD 8.2.3 Menghubung kait perubahan keadaan jirim bagi air dengan pembentukan awan dan
PEMBELAJARAN hujan
8.2.4 Menjelaskan pemerhatian tentang perubahan keadaan jirim bagi air melalui lakaran,
TMK, penulisan atau lisan secara kreatif
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat
menjelaskan dan menghubung kait proses perubahan keadaan jirim dengan pembetukan
awan dan hujan.
Berkomunikasi secara kreatif dan inovatif dengan membuat analogi untuk menerangkan
susunan zarah bagi sifat pepejal, cecair dan gas apabila menerima atau kehilangan haba
KRITERIA KEJAYAAN Memerihalkan hubung kait antara proses pembentukan awan dan hujan dengan perubahan
keadaan jirim bagi air
AKTIVITI PEMBELAJARAN & Guru membimbing murid menjalankan aktiviti PAK-21 membuat diorama air dan hujan
PEMUDAHCARAAN (PdPc) dalam kumpulan.
Murid mempersembahkan hasil reka cipta di hadapan kelas.
Guru membimbing murid menjalankan aktiviti Paraphrase Passport tentang proses
perubahan keadaan jirim bagi air. Murid hanya boleh memberikan sumbangan idea
setelah dia boleh mengulang jawapan daripada kawan sebelumnya.
REFLEKSI
___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengukuhan.
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Catatan :
IMPAK/
TINDAKAN SUSULAN
7
AKTIVITI PdP
STRATEGI PdP Choose an item. Choose an item.
ELEMEN KBAT
TAHAP PEMIKIRAN Choose an item. Choose an item.
PENTAKSIRAN
PENTAKSIRAN Choose an item. Choose an item.
RELIEF
MASA
KELAS
SUBJEK
GURU