Professional Documents
Culture Documents
Productivity Analysis & KPIs - 01!03!2019
Productivity Analysis & KPIs - 01!03!2019
Productivity Analysis & KPIs - 01!03!2019
Productivity Analysis
Key Performance Indicators (KPIs)
Facebook: Attia Gomaa & Group: Supply Chain Management – Dr. Attia
Let us be a teamwork.
SCM Productivity Analysis & KPIs – Dr. Attia Gomaa – 2019 3
Key Performance Indicators (KPIs)
Project Constraints: Project KPIs:
Quality Time
KPIs KPIs
Scope
KPIs
Cost Resources
KPIs KPIs
Quality Market
KPIs KPIs
Process
KPIs
Cost Resources
KPIs KPIs
4) Method 1) Material
5) Money
(Cost)
3) Manpower 2) Machine
Suppliers Customers
Management
Resources Products
O Services
I
Productivity Analysis
Performance Management
Various types of processes Departments in the organization
Improve
Customer
Satisfaction
Low Cost
Objectives:
Delivery Inventory
4 Rights Flexibility
Reliability
Lead Time
Level
SCM Productivity Analysis & KPIs – Dr. Attia Gomaa – 2019 8
KPIs (Key Performance Indicators); for examples:
√ 9) Inventory
1) Profit
2) Value
Ratio
Turn Over Added Factor
8) OEE 3) Market
Share
KPIs
7) Capacity 4) Production
Utilization Rate
6) Labor 5) Quality
Productivity Rate
O O O O O
I I I I I
Increase - Reduce – Maintain
SCM Productivity Analysis & KPIs – Dr. Attia Gomaa – 2019 13
Productivity Analysis & Improvement - Example:
Daily Production Information:
Net Production = 300 units Number of Workers = 3 man
Working Conditions: 8 hours/day Material Quantity = 600 kg
Financial Information:
Labor Cost Rate = $20 / man hour Material Cost Rate = $1 / kg
Overhead = 1.5 * Labor cost Unit Price = $7 /unit
Financial Information:
Labor cost Rate = $20 $/ man hour Material cost Rate = $1 / kg
Overhead = 1.5 Labor cost Unit Price = $7 /unit
Total Productivity:
Outputs = Net Production * Unit Price =
Total Inputs = Labor + Material + Overhead
=
Total Productivity = O / I =
Labor Productivity:
Outputs = Net Production =
Labor Inputs = Labor hours =
Labor Productivity = O / I =
Material Productivity:
Outputs = Net Production =
Material Inputs = Material quantity =
Labor Productivity = O / I =
Multi-factor Productivity:
Outputs = Net Production =
Total Cost Inputs = Labor + Material + Overhead =
Total Cost Productivity = O/I =
Total Productivity:
Outputs = Net Production * Unit Price = 300 * 7 = $ 2100
Total Inputs = Labor + Material + Overhead
= 480 + 600 + 720 = $ 1800
Total Productivity = O / I = $ 2100 / $ 1800 = 1.17 $ output / $ input (Profit Ratio = 17%)
Labor Productivity:
Outputs = Net Production = 300 units / day
Labor Inputs = Labor hours = 3 * 8 = 24 man hour / day + 20%
Labor Productivity = O / I = 300 / 24 = 12.5 units / man hour
Material Productivity:
Outputs = Net Production = 300 units / day
Material Inputs = Material quantity = 600 kg + 20%
Material Productivity = O / I = 300 / 600 = 0.5 units / kg material 2 Kg material / unit
Multi-factor Productivity:
Outputs = Net Production = 300 units / day
Total Cost Inputs = Labor + Material + Overhead = $ 1800
Total Cost Productivity = O/I = 300 / 1800 = 0.167 unit / $ input = 167 units / $ 1000 input
(Unit Cost = 1000 / 167 = $ 5.99 / unit)
Production Rate
(1) Increase Workers
Number of workers 3
Working Conditions Fixed 8 hours/day 8 hours/day -
Material Quantity Rate Fixed
Labor Cost Rate Fixed 0.5
Material Cost Rate (2) Change Material $1 / kg
Overhead Fixed 1.5*Labor 1.5*Labor
Unit Price Market Base $7 /unit $7 /unit
Based on this information; discuss the performance analysis for this product.
SCM Productivity Analysis & KPIs – Dr. Attia Gomaa – 2019 18
Case Study: Operation Control (Performance Analysis)
Company: ABC Product: Casting products
Jan. Feb.
Item Unit
2015 2015
Proposed Indicators
Sales Quantity ton 1000 980
Effectiveness:
Outputs
Target
Item Unit Jan. 2015 Feb. 2015
(Improving 20%)
Unit Price LE/ton 4000 4183 4183 - 5020
F
Profit % % 33 31 33 – 40 %
Overdue % % 20% 15% 15 – 12.5 %
M
Claims % % 1% 0.8% 0.8 – 0.67
Production Rate Ton/hr 4.62 4.16 4.62 – 5.5
O
Defect % % 7% 9% 7 – 5.8
Material Defect % % 2.1% 2.0% 2 – 1.66
P
Production Losses 1000 LE 86 34.6 34.6 – 28.3
Middle Management:
Top Management:
Utilization = Actual output / Design capacity 60 to 80%
Bottleneck Problems
SCM Productivity Analysis & KPIs – Dr. Attia Gomaa – 2019 23
Example:
A B C
2 min/unit 4 min/unit 3 min/unit
Lead time is the estimated time between ordering and receiving the product
or service. (Process (A) Process (B) …. Customer )
Takt time = Working time available / Customer demand
Cycle time = Working time available / Actual Production
Example:
Customer orders 3000 unit in 25 days, (8 hours/day)
Takt time = 4 min / 1 unit
65
55
Improvement
A B C
2 min/unit 4 min/unit 3 min/unit
Process A B C
Process Lead Time (min/unit) 2 4 3
Actual 4
Optimal 3 Improvement
Focus on reduction
Waste
(Non- Value Added Value Added
& not necessary)
Non- Value Added,
but necessary
# Recommendations Activities
1 Standard Time
2 Standard Information
3 Standard Templets
4 Work Statement
5 Planned Maintenance Program
6 Advanced Training Program
7 Visual Stock
8 Motivation Program
Capacity Analysis:
Maximum Quantity = 12 * 30 = 360 m3 (Optimal ??)
Net Quantity = 210 m3
Capacity Utilization = 210 / 360 = 58% Losses= 42%
Time Analysis:
Total Working Time = 12 hours
Net Quantity = 210 m3
Productive time = 210/30 = 7 hours
Capacity Utilization = 7 / 12 = 58% Losses= 42%
SCM Productivity Analysis & KPIs – Dr. Attia Gomaa – 2019 38
Case Study
Capacity Analysis:
Maximum Quantity = 8760 * 15 = 131400 ton (Optimal ??)
Net Quantity = 100,000
Capacity Utilization = 76% Losses= 24%
Time Analysis:
Total Working Time = 8760
Net Quantity = 100,000
Productive time = 100,000/15 = 6667
Capacity Utilization = 76% Losses= 24%
SCM Productivity Analysis & KPIs – Dr. Attia Gomaa – 2019 39
Process Time Analysis:
Non-Productive Time
(Time Losses)
Planned Quality
downtime losses
(t1) Unplanned Speed (t5)
downtime losses
Waiting
(t2) (t4)
time
(t3)
10
A R U P Q OEE
Conclusion: Recommendations:
88%
80
A = Availability
U = Utilization 70 67% 67%
P = Performance
Q = Quality yield 60
OEE = Overall
Equipment 50% 50%
Effectiveness 50
40
30
20
10
A U P Q OEE A U P Q OEE
Day #1 Day #2
Conclusion: Recommendations:
Technical Office
Materials Machine Labour Overhead Overhead
Cost Cost Cost
Critical Resources
Site Office
Materials Machine Labour Overhead Overhead
Cost Cost Cost
Critical Resources
• Cost Ratios
• Negotiation Policy
• Cost Control
• Motivation Program
Main Indicators:
- Profit = Price - Cost Total Productivity
- Value Added Factor = Price / Mat. Cost Material Productivity
- Margin Factor = Price / Direct Cost Direct Resource Productivity
- Markup Factor = Price / Factory Cost Factory Productivity
- Breakeven Point = F / (p-v) Margin of Safety
External
Resource Direct Factory Variable
TC Cost Cost
Cost Cost
Total Or
Cost
Site Cost
Contract Price
or rough cut estimation by using the value added For same scope of work
or rough cut estimation by using the margin factor For different scope of work
or rough cut estimation by using the markup factor For Cost Plus Contract
Factory Cost = Direct + Tech. O/h Markup (Cost Plus)
Mat. Labor Equip Subs Jobsite OH = Office O/h + Profit
Total Cost
Cost Elements 1,000,000 $ Inflation Rate
15% Annually
Raw Materials 10
Direct Technical labors 5
Costs
Equipment & Tools 10
Critical
Resources
SCM Productivity Analysis & KPIs – Dr. Attia Gomaa – 2019 61
Cost Breakdown Structure Planned Capacity
= 100,000
Unit Price units/year
Unit Level 300 $/unit
Price Policy:
Critical Target Price = 300 $/unit
Resources Worst Price = 270 $/unit
SCM Productivity Analysis & KPIs – Dr. Attia Gomaa – 2019 62
Case Study: Construction Project
Total Cost
Cost Elements 1,000,000 LE Inflation Rate
15% Annually
Raw Materials 18
Direct Technical labors 6
Costs
Equipment & Tools 6
Critical
Resources
SCM Productivity Analysis & KPIs – Dr. Attia Gomaa – 2019 64
Cost Breakdown Structure Actual Cost
(2018)
Unit Price
Unit Level 7000 LE/unit
Profit
Total Cost = Direct Cost + Overhead = 5750
1250 LE
or rough cut estimation by using the value added For same scope of work
Outsource Cost
Value Added = 7000-3000 = 4000 LE
3000
or rough cut estimation by using the margin factor For different scope of work
or rough cut estimation by using the markup factor For Cost Plus Contract
Site Cost = Direct + Tech. O/h = 5500 Markup (Cost Plus)
Mat. Labor Equip Subs Jobsite OH =7000-5500= 1500 LE
Profit
Total Cost = Direct Cost + Overhead = 5750
21.7%
or rough cut estimation by using the value added For same scope of work
Outsource Cost Value Added Factor = 7000/3000= 2.33
3000 Material Productivity = (1 Material : 2.33 Income)
or rough cut estimation by using the margin factor For different scope of work
or rough cut estimation by using the markup factor For Cost Plus Contract
Site Cost = Direct + Tech. O/h = 5500 Markup Factor
=7000/5500= 1.27
Mat. Labor Equip Subs Jobsite OH (Cost Plus)
– Total variable cost (TVC) is the cost of all inputs that vary with output
(e.g., wages, raw materials)
BEP:
Q = F / (p-v) = 10000 / (50-15) = 285.7
Q % = 285.7 / 500 = 57.14 %
Safety Margin = 100 – 57.14 = 42.86% > 30% (Excellent)
Cost Analysis
....etc.
Cost
Breakdown
Structure
Direct &
Cost KPIs Overhead
Analysis Fixed & Breakeven
Variable Analysis
Sensitivity
Analysis
The cost classification matrix for a project (First year 2016) is as follows:
Cost Analysis?
SCM Productivity Analysis & KPIs – Dr. Attia Gomaa – 2019 75
The cost classification matrix for a project (First year 2016) is as follows:
Technical Overhead 1 1 2
Overheads
Office Overhead 1 - 1
Total 1,000,000 $ 10 18 28
Critical
Resources
SCM Productivity Analysis & KPIs – Dr. Attia Gomaa – 2019 77
Cost Breakdown Structure Planned Capacity
= 100,000
Unit Price units/year
Unit Level 300 $/unit
Price Policy:
Critical Target Price = 300 $/unit
Resources Worst Price = 270 $/unit
SCM Productivity Analysis & KPIs – Dr. Attia Gomaa – 2019 78
Cost KPIs Analysis:
From cost breakdown structure
Main Indicators:
- Profit = Price – Cost = 300 – 280 = 20 $/unit
= 7.1 % cost
Most Likely 20
Optimistic -40
Cost-Volume-Profit Chart
Total revenue line
Profit
Breakeven point
83,333 units Total cost line
Cost
Variable cost
Analysis?
SCM Productivity Analysis & KPIs – Dr. Attia Gomaa – 2019 82
Case Study: Project Cost Analysis
Cost Analysis?
SCM Productivity Analysis & KPIs – Dr. Attia Gomaa – 2019 84
Inventory Turnover
معدل دوران المخزون هو مؤشر لقياس كفاءة إدارة مخزون الشركة
)ويعكس مدي قدرة الشركة علي بيع منتجاتها )ميزة تنافسية
If the annual cost of goods sold is $24 million and the average inventory is $6
million:
a) What is the inventory turns ratio?
b) What is the inventory weeks of supply?
c) What would be the reduction in inventory if inventory turns were increased
to 6 turns per year.
Answer:
If the annual cost of goods sold is $30 million and the average inventory is $10
million:
a) What is the inventory turns ratio?
b) What is the inventory weeks of supply?
c) What would be the reduction in inventory if inventory turns were increased
to 6 turns per year.
Answer:
Operation Information:
• Annual Production Quantity = 10,000 units (Cars)
• Annual Production Cost = 1,000,000,000 L.E.
Market Information:
• Annual Sales Quantity = 9,000 unit
Inventory Information:
• Average Inventory Value = 200,000,000 L.E.
Answer:
• Unit Cost = Annual Production Cost / Annual Production Quantity
= 1,000,000,000 / 10,000 = 100,000 LE/unit
• Cost of Sales = Unit Cost * Annual Sales Quantity = 100,000 * 9,000 = 900,000,000
• Average Inventory Value = Material + WIP + Products = 200,000,000 L.E.
• Inventory Turnover = Cost of Sales / Average Inventory Value = 4.5 turns/year
• Inventory Weeks of supply = No. of weeks / Inventory Turnover = 52/4.5 = 11.55 weeks
Market Information:
• Annual Sales Quantity = 9,000 unit
Inventory Information:
• Average Material Inventory Value = 50,000,000 L.E.
• Average WIP Inventory Value = 70,000,000 L.E.
• Average Product Inventory Value = 80,000,000 L.E.
Answer:
• Unit Cost = Annual Production Cost / Annual Production Quantity
= 1,000,000,000 / 10,000 = 100,000 LE/unit
• Cost of Sales = Unit Cost * Annual Sales Quantity = 100,000 * 9,000 = 900,000,000
• Average Inventory Value = Material + WIP + Products = 200,000,000 L.E.
• Inventory Turnover = Cost of Sales / Average Inventory Value = 4.5 turns/year
• Inventory Weeks of supply = No. of weeks / Inventory Turnover = 52/4.5 = 11.55 weeks
Product
Mat. #1
#1
Product
Mat. #2
#2
WIP1 WIP2 WIP3 WIP4 WIP5
Mat. Product
Process Process Process Process Process Process
#3
#3 #1 #2 #3 #4 #5 #6
Mat. Product
#4
#4
Mat. Product
#5 #5
SCM Productivity Analysis & KPIs – Dr. Attia Gomaa – 2019 100
References……
Where can I learn more about Lean Six Sigma ?
These 3 books are quick reads…
Suggestions Comments
اللهم تقبل هذا العلم
Questions