Professional Documents
Culture Documents
Practice Questions & Solutions
Practice Questions & Solutions
Question-2:
Spark Labs Furnishings has $400 million in sales. The company expects that its sales will increase
15 percent this year. Spark Lab’s CFO uses a simple linear regression to forecast the company’s
inventory level for a given level of projected sales. On the basis of recent history, the estimated
relationship between inventories and sales (in millions of dollars is,
Inventories = $30 + 0.125(Sales).
Given the estimated sales forecast and the estimated relationship between inventories and sales,
what is your forecast of the company’s year-end inventory turnover ratio?
Solution:
Sales = $400,000,000; g Sales = 15%; Inv. = $25 + 0.125(Sales)
S1 = $400,000,000 x 1.15 = $460,000,000
Inv. = $30 + 0.125($460)
= $87.5 million
Sales/Inv. = $460,000,000/$87,500,000
= 5.25
Question-3:
Bloom Work Furnishings has $500 million in sales. The company expects that its sales will
increase 13 percent this year. Bloom Work’s CFO uses a simple linear regression to forecast the
company’s inventory level for a given level of projected sales. On the basis of recent history, the
estimated relationship between inventories and sales (in millions of dollars is,
UIR Campus, Technopolis Park, Rocade de Rabat-Salé 11100 - Sala Al Jadida - Morocco
International University of Rabat
Rabat Business School
Given the estimated sales forecast and the estimated relationship between inventories and sales,
what is your forecast of the company’s year-end inventory turnover ratio?
Solution:
Sales = $500,000,000; g Sales = 13%; Inv. = $27 + 0.135(Sales)
S1 = $500,000,000 x 1.13 = $565,000,000
Inv. = $27 + 0.135($565)
= $103.275 million
Sales/Inv. = $565,000,000/$103,275,000
= 5.47
Question-4:
Nova Furnishings has $600 million in sales. The company expects that its sales will increase 14
percent this year. Nova’s CFO uses a simple linear regression to forecast the company’s inventory
level for a given level of projected sales. On the basis of recent history, the estimated relationship
between inventories and sales (in millions of dollars is,
Inventories = $35 + 0.145(Sales).
Given the estimated sales forecast and the estimated relationship between inventories and sales,
what is your forecast of the company’s year-end inventory turnover ratio?
Solution:
Sales = $600,000,000; g Sales = 14%; Inv. = $35 + 0.145(Sales)
S1 = $600,000,000 x 1.14 = $684,000,000
Inv. = $35 + 0.145($684)
= $134.18 million
Sales/Inv. = $684,000,000/$134,180,000
5.09
= 5.1
Question-5:
Walter Industries has $5 billion in sales and $1.7 billion in fixed assets. Currently, the company’s
fixed assets are operating at 90 percent of capacity.
What level of sales could Walter Industries have obtained if it had been operating at full
capacity?
What is Walter’s target fixed assets/sales ratio?
If Walter’s sales increase 12 percent, how large of an increase in fixed assets would the
company need in order to meet its target fixed assets/sales ratio?
Solution:
Sales = $5,000,000,000; FA = $1,700,000,000
FA are operated at 90% capacity
Full capacity sales = $5,000,000,000/0.90
= $5,555,555,556
a)
Target FA/S ratio = $1,700,000,000/$5,555,555,556
= 30.6%
b)
Sales increase 12%; FA =?
UIR Campus, Technopolis Park, Rocade de Rabat-Salé 11100 - Sala Al Jadida - Morocco
International University of Rabat
Rabat Business School
S1 = $5,000,000,000 x 1.12
= $5,600,000,000
c)
No increase in FA up to $5,555,555,556
FA = 0.306 x ($5,600,000,000 - $5,555,555,556)
= 0.306 x ($44,444,444)
= $13,600,000
Question-6:
Brandingo Industries has $6 billion in sales and $1.8 billion in fixed assets. Currently, the
company’s fixed assets are operating at 80 percent of capacity.
What level of sales could Brandingo Industries have obtained if it had been operating at full
capacity?
What is Brandingo’s target fixed assets/sales ratio?
If Brandingo’s sales increase 30 percent, how large of an increase in fixed assets would the
company need in order to meet its target fixed assets/sales ratio?
Solution:
Sales = $6,000,000,000; FA = $1,800,000,000
FA are operated at 80% capacity
Full capacity sales = $6,000,000,000/0.80
= $7,500,000,000
a)
Target FA/S ratio = $1,800,000,000/$7,500,000,000
= 24%
b)
Sales increase 30%; FA =?
S1 = $6,000,000,000 x 1.30
= $7,800,000,000
c)
No increase in FA up to $7,500,000,000
FA = 0.24 x ($7,800,000,000 - $7,500,000,000)
= 0.24 x ($300,000,000)
= $72,000,000
Question-7:
Formony Industries has $7 billion in sales and $1.9 billion in fixed assets. Currently, the
company’s fixed assets are operating at 70 percent of capacity.
What level of sales could Formony Industries have obtained if it had been operating at full
capacity?
What is Formony’s target fixed assets/sales ratio?
If Formony’s sales increase 50 percent, how large of an increase in fixed assets would the
company need in order to meet its target fixed assets/sales ratio?
Solution:
Sales = $7,000,000,000; FA = $1,900,000,000
FA are operated at 70% capacity
Full capacity sales = $7,000,000,000/0.70
UIR Campus, Technopolis Park, Rocade de Rabat-Salé 11100 - Sala Al Jadida - Morocco
International University of Rabat
Rabat Business School
= $10,000,000,000
a)
Target FA/S ratio = $1,900,000,000/$10,000,000,000
= 19%
b)
Sales increase 50%; FA =?
S1 = $7,000,000,000 x 1.50
= $10,500,000,000
c)
No increase in FA up to $10,000,000,000
FA = 0.19 x ($10,500,000,000 - $10,000,000,000)
= 0.19 x ($500,000,000)
= $95,000,000
Question-8:
Mediciny Industries has $8 billion in sales and $1.6 billion in fixed assets. Currently, the
company’s fixed assets are operating at 85 percent of capacity.
What level of sales could Mediciny Industries have obtained if it had been operating at full
capacity?
What is Mediciny’s target fixed assets/sales ratio?
If Mediciny’s sales increase 35 percent, how large of an increase in fixed assets would the
company need in order to meet its target fixed assets/sales ratio?
Solution:
Sales = $8,000,000,000; FA = $1,600,000,000
FA are operated at 80% capacity
Full capacity sales = $8,000,000,000/0.80
= $10,000,000,000
a)
Target FA/S ratio = $1,600,000,000/$10,000,000,000
= 16%
b)
Sales increase 35%; FA =?
S1 = $8,000,000,000 x 1.35
= $10,800,000,000
c)
No increase in FA up to $10,000,000,000
FA = 0.16 x ($10,800,000,000 - $10,000,000,000)
= 0.16 x ($800,000,000)
= $128,000,000
UIR Campus, Technopolis Park, Rocade de Rabat-Salé 11100 - Sala Al Jadida - Morocco