Professional Documents
Culture Documents
Les 1 Beweging
Les 1 Beweging
Evaluatieonderdelen:
juni
Wat te kennen?
Lessen/cursus – Toledo ‘leermateriaal’
Inhoud?
Lessen – Studiewijzer
ZILL ↔ beweging
Leerdoelen
Elk menselijk gedrag is een geheel van de 3 componenten en niet te beschouwen als afzonderlijk
componenten.
Lichaamsplan:
Het totaal van een goede organisatie van sensomotorische structuren dat het
geautomatiseerd gedrag (zonder nadenken) bepaald.
Lichaamsbesef:
Het bewust zijn van eigen lichaam.
Voorbeeld: weten dat we ons linkerbeen over ons rechterbeen kruisen zonder te kijken,
weten hoever ons been komt als we het strekken, weten waar onze voor- en achterkant is.
Lichaamsidee:
Subjectief oordeel over eigen lichaam betreft uitzicht, mogelijkheden en grenzen en sociale
interactie (het al dan niet aanvaard worden door vookomen en kunnen).
Harmonische ontwikkeling
= benaderen van kind in zijn totaliteit
Ontwikkeling van de psyche heeft als noodzakelijk gevolg een verbetering van de motoriek en
omgekeerd.
De psychomotorische opvoeding zet ‘beweging’ in met als doel om de gedragingen van het kind te
verbeteren.
Bijv. via bewegen begrippen kennen als ‘voor’, ‘onder’, ‘hard’, ‘vlug’….
De psychomotorische opvoeding zet ‘beweging’ in met als doel om de gedragingen van het kind te
verbeteren.
Concreet:
Ruimte- en tijdperceptie lokt uit dat je jezelf in beweging beter organiseert (lichaamsperceptie)
Ontwikkelniveau van lichaamsperceptie bepaald in welke mate je kan rekening houden met ruimte-
en tijdsaspecten van een situatie.
De psychomotorische opvoeding zet ‘beweging’ in met als doel om de gedragingen van het kind te
verbeteren.
Steekparels, gedetailleerde kleuroefeningen is belangrijk voor de fijne motoriek (-> verbeteren van
oog-handcoördinatie) welke van belang is voor het gemakkelijk uitvoeren van manipulatieve
handelingen bijv. naar zaken grijpen zonder deze om te stoten.
Algemeen doel:
Kenmerken:
3 FASEN:
Inleiding/opwarming
Kern
Slot
Fase 1: Inleiding/opwarming -1/5 tijdsduur les.
Doelen:
*opwarmen van spieren →→ voorkomen spierletsels
*psychisch klaarmaken voor komende activiteit = aandacht richten, lichaams-, ruimte- en tijdsbesef
opdoen.
Principes:
* Gemakkelijke organisatie
* Weinig materiaalgebruik. Toch materiaal: gebruik ook in kern v/d les.
* Voldoende intensief maar niet te inspannend.
* Voldoende afwisseling in de opwarmingen
* Speel in op kern van de les.
Voorbeelden:
* Oversteekopdrachten
* Reactieopdrachten
* Imitatieopdrachten
* Spelopwarming
* Ritmische opdrachten
* Specifieke opdrachten ifv. kern bijv. springvaardigheden – accent op onderste ledematen in
opwarming,…
* ….
Doelen:
Inhoud:
Voorzie voldoende variatie qua inhoud, organisatie, vastliggende <-> vrije opdrachten….
Doelen:
Inhoud:
Les LO
Streven naar gedragsverandering door bewegen doorheen de dag aan bod te laten komen
Bewegingsvriendelijke omgeving
Stimuleren van fietsen/wandelen
Bewegingsintegratie in verschillende vakken – HARMONISCHE ONTWIKKELING
bewegingstussendoortjes
Bewegingstussendoortjes
Bewegingsintegratie
= Alle activiteiten die toe te passen zijn in de klaspraktijk met het oog op: