Professional Documents
Culture Documents
Chemistry Reviewer
Chemistry Reviewer
1. Boyle’s Law
He investigated the relationship of volume
2. Charles’ law
and pressure of gas using a J-shaped tube
3. Gay-Lussac’s Law
apparatus
4. Combined Gas Law
5. Avogadro’s Law
In his experiment, he trapped air in the tube
6. Dalton’s Law
with liquid mercury
7. Ideal Gas Law
o He measured the:
8. Graham’s Law
▪ volume of the trapped air
▪ difference in the heights of
3
VOLUME AND PRESSURE RELATIONSHIP
the mercury columns in two
arms of the tube
𝑃1 𝑉1 =𝑃2 𝑉2
LEARNING CHECK
For a cylinder containing helium gas, indicate if
cylinder A or cylinder B represents the new volume
for the following changes (n and T are constant).
1 atm = 101325 Pa
A sample of helium gas in a balloon has a volume of
6.4 L at a pressure of 0.70 atm. At 1.40 atm (T is 1 atm = 101.325 kPa
constant), is the new volume represented by A, B, 1 atm = 760 torr
or C? 1 atm = 760 mmHg
1 atm = 1.01325 bar
1 atm = 14.6959 Pound-force per square
inch
𝑃2 𝑉2 𝑃1 𝑉1
𝑽𝟏 = 𝑽𝟐 =
𝑃1 𝑃2
PROBLEM SOLVING – BOYLE’S LAW Unknown: P2 = ?
P1 V1
$ A sample of oxygen gas (O2) has a volume of Formula: P2 =
V2
8.0 L and a pressure of 1.0 atm. What is the 0.30 L
new pressure if the volume is decreased to Solution: P2 = 628 mmHg x 0.95 L
2.0 L. Answer: P2 = 2.0 x 102 mmHg
Given:
$ A 1.04 L sample of gas at 759 mmHg is
▪ V1 = 8.0 L
expanded until its volume is 2.24 L. What will
▪ V2 = 2.0 L
be the pressure in the expanded gas sample
▪ P1 = 1.0 atm
(at constant temperature)?
Unknown: P2 = ?
P1 V1 Given:
Formula: P2 = V2 ▪ V1 = 1.04 L
8.0 L ▪ V2 = 2.24 L
Solution: P2 = 1.0 atm x 2.0 L ▪ P1 = 759 mmHg
Answer: P2 = 4.0 atm
Unknown: P2 = ?
$ A sample of oxygen gas has a volume of 20.0 Formula: P2 =
P1 V1
V2
L at 740 mm Hg. What will be the volume of
the gas at 2.00 atm if temperature is made Solution: P2 = 759 mmHg x
1.04 L
2.24 L
constant?
Answer: P2 = 352 mmHg
Given:
▪ V1 = 20.0 L PRACTICAL APPLICATIONS
▪ P1 = 740 mmHg ✓ Breathing
▪ P2 = 2.0 atm x 760 = 1520 mmHg o Inhalation
▪ the lungs expand
Unknown: V2 = ?
▪ the pressure in the lungs
P1 V1
Formula: V2 = decreases
P2
▪ air flows towards the lower
740 mmHg
Solution: P2 = 20.0 L x 1520 mmHg
pressure in the lungs
Because the hot air in the balloon is less Volume of a gas varies directly with the
dense than the surrounding air, it rises absolute temperature at constant
pressure
Boyle’s Law
𝑉1 / 𝑇1 = 𝑘 = 𝑉2 / 𝑇2
Therefore:
𝑉1 𝑇2 = 𝑉2 𝑇1
Charles’s Law
𝑉2 𝑇1 𝑉1 𝑇2
𝑽𝟏 = 𝑽𝟐 =
As the balloons are dipped into a beaker of 𝑇2 𝑇1
liquid nitrogen (-196°C; -320°F), the air
PROBLEM SOLVING – CHARLES’ LAW
Given:
▪ V1 = 785 mL • Warm the water gently while stirring
▪ T1 = 21 °C + 273 = 294 K and the air inside the ball will expand
▪ T2 = 0 °C + 273 = 273 K as it heats up
• The expanding air will push out the
Unknown: V2 = ?
dent and restore the ball’s roundness
𝑉1 𝑇2
Formula: 𝑽𝟐 =
Solution: V2 =
𝑇1
785 𝑚𝐿 (273 𝐾)
294 𝐾
3
Answer: V2 = 729 mL GAY-LUSSAC’S LAW
$ A sample of oxygen gas has a volume of 420 One of the assumptions in the Kinetic
mL at a temperature of 18 °C. At what Molecular Theory is the effect of the
temperature (in °C) will the volume of the temperature on the motion of gas particles
oxygen be 640 mL (P and n constant)?
This was proven by French Chemist and
Given: Physicist Joseph Louis Gay-Lussac in 1802
▪ V1 = 420 mL He summarizes his findings from the
▪ V2 = 640 mL experiment he conducted and with this, he
▪ T1 = 18 °C + 273 = 291 K came up with the Gay-Lussac’s Law
Given:
▪ P1 = 745 mmHg
▪ T1 = 30.0 °C + 273 = 303 K
▪ P2 = 760 mmHg
Unknown: T2 = ?
𝑃2 𝑇1 DERIVED FORMULAS (COMBINED GAS
Formula: 𝑻𝟐 = 𝑃1 LAW)
760 𝑚𝑚𝐻𝑔 (303 𝐾)
Solution: T2 = 𝑃1 𝑉1 𝑇2 𝑃2 𝑉2 𝑇1
745 𝑚𝑚𝐻𝑔 𝑻𝟏 = 𝑻𝟐 =
𝑃2 𝑉2 𝑃1 𝑉1
Answer: T2 = 310 K
𝑃2 𝑉2 𝑇1 𝑃1 𝑉1 𝑇2
PRACTICAL APPLICATIONS 𝑷𝟏 = 𝑷𝟐 =
𝑉1 𝑇2 𝑉2 𝑇1
✓ Firing a Bullet 𝑃2 𝑉2 𝑇1 𝑃1 𝑉1 𝑇2
o When gunpowder burns, it creates 𝑽𝟏 = 𝑽𝟐 =
𝑃1 𝑇2 𝑃2 𝑇1
a significant amount of
superheated gas PROBLEM SOLVING – COMBINED GAS
o The high pressure of the hot gas LAW
behind the bullet forces it out of
$ A given mass of a gas has a volume of 893
the barrel of the gun
mL at -33 °C and 480 torr. Calculate the
volume of the gas at 30 °C and 210 torr of
✓ Heating a closed aerosol can pressure and the amount of gas is constant
o The increased pressure may cause
the container to explode. You Given:
don't toss an "empty" can of ▪ P1 = 480 torr
hairspray into afire ▪ T1 = -33 °C + 273 = 240 K
▪ V1 = 893 mL
✓ Pressure Cooker ▪ T2 = 30 °C + 273 = 303 K
▪ P2 = 210 torr
2 Unknown: V2 = ?
Formula: 𝑽𝟐 =
𝑃 1 𝑉1 𝑇2
It can be expressed as:
𝑃 2 𝑇1
Answer: V2 = 2600 mL
AVOGADRO’S LAW
3
Unknown: n2 = ?
𝑉2 𝑛1
Formula: 𝒏𝟐 = 𝑉1
𝑉2 𝑛1 𝑉1 𝑛2
𝑽𝟏 = 𝑽𝟐 = EXERCISES – STP & MOLAR VOLUME
𝑛2 𝑛1
1. What would be the volume, in liters, of a
PROBLEM SOLVING 34.56 g CO2 sample at STP conditions?
$ A 0.685-mole sample of N2O gas at 1.50 atm
and 45 °C occupies a volume of 85.0 mL.
what volume, in liters, would a 0.655-mole
sample of N2O gas occupy at the same
temperature and pressure?
Given:
▪ V1 = 85.0 mL
2. What is the volume of 56.0 N2 at STP?
▪ n1 = 0.685 mol N2O
▪ n2 = 0.655 mol N2O
Unknown: V2 = ?
𝑉1 𝑛2
Formula: 𝑽𝟐 = 𝑛1
85.0 𝑚𝐿 (0.655 𝑚𝑜𝑙 𝑁2 𝑂 )
Solution: V2 =
(0.685 𝑚𝑜𝑙 𝑁2 𝑂
1000 3. Find the volume of a 75.0 g SO2 gas at STP.
Answer: V2 = 0.0813 L