Proiect Didactic Rus

You might also like

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 23

Proiect Didactic

1
Data: 24.10.2023
Unitate de învățământ: Grădinița cu program prelungit nr.1 Arad
Grupa: Mare A
Educatoare: Vărcuș Mihaela
Propunătoare: Rus Alexandra Ioana Maria
Profesor coordonator practică pedagogică: Uzum Corina
Profesor metodist: Neagu Antonela
Tema anuală: Când/cum și de ce se întâmplă?
Tema săptămânii: Legume vesele de toamnă

2
Activități de dezvoltare personală (ADP)

Activitatea începe cu Întâlnirea de dimineață.


Copiii intră ordonat în sala de grupă și se așază pe scaune, în semicerc, unde îi așteaptă eleva practicantă.
Salutul: “Bună dimineața, dragi copii! Eu mă numesc Lorena și astăzi vom desfășura împreună activitățile pe care
le-am pregătit.”
Prezența: “Acum că voi știți cum mă cheamă, aș vrea să vă cunosc și eu pe voi și să văd cine este prezent sau
absent. Eu vă voi spune numele, iar voi ridicați mânuța și spuneți prezent.”
Prezența se realizează cu ajutorul catalogului grupei.
Calendarul naturii: “Acum că ne-am cunoscut, aș vrea să văd cine știe să îmi spună în ce zi suntem astăzi?”
(“Astăzi este marți.”)
“Iar dacă astăzi este marți, ieri ce zi a fost?” (“Ieri a fost luni.”)
“Și mâine ce zi va fi?” (“Mâine va fi miercuri”)
“Foarte bine! Cine știe să îmi spună în ce anotimp ne aflăm?” (“Suntem în anotimpul
toamna.”)
“Și cum este vremea afară în acest anotimp?” (...)
Apreciez verbal răspunsurile primite. “Acum că am aflat cum este vremea toamna, eu sunt
curioasă să aflu ce ați făcut ieri după ce ați plecat de la grădiniță. Vă rog să vă ridicați pe rând și să îmi povestiți.”
Copiii se vor ridica pe rând și își vor povesti activitățile petrecute.

3
Mesajul zilei: “Grupa floricelelor, astăzi am adus un invitat special cu mine. El este Morcovel.” Propunătoarea le
prezintă plușul copiilor. “Astăzi o să învățăm despre Morcovel și prietenii lui, adică legumele de toamnă.”
Tranziție: Propunătoarea le pune un cântec pe televizor despre legumele de toamnă copiilor.
Bibliografie: https://www.google.com/search?client=firefox-b-
d&q=legumele+de+toamna+cantec#fpstate=ive&vld=cid:087f557e,vid:oKpdTz8O3Ws,st:0

Activități liber alese (A.L.A. 1)

Centre 1: Joc senzorial


Subiectul: “Spune ce ai gustat”
Mijloc de realizare: Degustarea legumelor
Metode și procedee: explicația, conversația, exercițiul
Mijloace de învățământ: Morcovi, ceapă, varză, castravete, roșii, farfurie, bandană, furculiță de plastic
Obiective operaționale:
O1: Să identifice legumele de toamnă gustate.
Desfășurarea activității: Propunătoarea le prezintă copiilor legumele de toamnă. “Grupa floricelelor, pe masă
avem diferite legume. Cine îmi poate spune ce legume am adus?” (Morcovi, ceapă, varză, castravete, roșii)

4
“Așa este! Eu o să vă numesc pe rând pentru a veni în fața clasei și vă voi lega la ochi. Am să vă dau o legumă pe
care va trebui să o gustați și să spuneți în fața clasei ce legumă ați mâncat.” Propunătoarea numește preșcolari
pentru a veni în fața clasei și a degusta, iar apoi pentru a numi legumele.
Evaluare: Propunătoare îi felicită pe preșcolari pentru identificarea corectă a legumelor.

Centru 2: Construcții
Subiectul: “Lădiță pentru legume”
Mijloc de realizare: Construcții
Metode și procedee: Explicația, conversația, exercițiul
Mijloace de învățământ: Piese Lego
Obiective operaționale:
O1: Să construiască prin îmbinarea pieselor Lego lădițele pentru legume
Desfășurarea activității: “Pe măsuțe v-am pregătit diferite piese lego, ca voi să vă construiți o lădiță sau un
coșuleț pentru legume.”
Copii sunt așezați la mese și lucrează.
Evaluare: Propunătoarea le va face aprecieri verbale, evidențiind originalitatea acestora.

Tranziție: Propunătoarea le va pune la televizor un cântec, la care aceasta va dansa împreună cu copii.
Bibliografie: https://youtu.be/lWRD1IBh4r0?si=11s1lwtl1Lxwkbuf

5
Activități pe domenii experiențiale (ADE)

Domeniul experiențial: Domeniul limbă și comunicare


Categoria de activitate: Educația limbajului
Mijloc de realizare: Memorizare
Subiectul activității: Bogăția toamnei
Domeniul de dezvoltare:
D. Dezvoltarea limbajului, a comunicării şi a premiselor citirii şi scrierii
Dimensiuni ale dezvoltării:
D.1- Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
Comportamente vizate:
1.1. Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui (comunicare
receptivă)
Obiective operaționale:
O1: Să rețină conținutul de idei al poeziei.
O2: Să memoreze logic textul și să-l recite expresiv.
Strategii didactice:
Metode și procedee: Conversația, repetiția

6
Formă de organizare: Frontal, pe grupe
Mijloace de învățământ: Coșul cu legume
Bibliografie: https://poeziipentrugradinita.wordpress.com/2014/12/11/bogatia-toamnei/â
https://www.edu.ro/sites/default/files/Curriculum%20ET_2019_aug.pdf

Obiectiv Activități Conținuturi esențiale Strategi Evaluare


e de didactice
Operați învățare
onale

Organizarea salii de grupa – aranjarea Metode


scaunelor în semicerc, pregătirea și
materialului. procede
- e:Conv
Captarea atenției ersația,
exerciți
Propunătoarea le va prezenta coșul cu repetiți
de
legume preșcolarilor, aceasta sugerând a
dialog
tema și conținutul poeziei.
provoc
“Grupa floricelelor, astăzi am adus un
at
coșuleț cu legume, cine îmi poate spune

7
ce legume se află în coș?” (varză, ardei, Formă
castravete, roșie, ceapa, cartof, morcov) de
“Foarte bine! Eu sunt curioasă să aflu organiz
care este leguma voastră preferată.” are:Fro
Propunătoarea numește 5 preșcolari ntal, pe
pentru a-și spune leguma preferată. grupe
O1: Să Anunțarea temei și enunțarea Răspuns
rețină obiectivelor. uri
conțin “Grupa mare A, eu am pregătit o poezie Mijloac corecte
utul de tare frumoasă despre legumele de toamnă, e de la
idei al pe care aș vrea să o învățăm împreună învăță întrebări
poeziei astăzi. Poezia se numește “Bogăția mânt: le legate
toamnei”, haideți să facem cu toții liniște Coșul de
și să fim atenți la poezie.” cu poezie.
legume
Desfășurarea activității.
Propunătoarea le recită poezia
preșcolarilor. (Anexa 1)
“Ca să văd dacă ați fost atenți, am să vă
pun câteva întrebări. 1.Cine îmi poate
spune ce legume am regăsit în poezie?”
(varză, castraveți, ardei, gogoșari,
O2: Să dovlecei, roșii, ceapă, țelină, pătrunjel,
memor cartofi și morcovi)
eze Propunătoarea numește mai mulți
logic preșcolari pentru a enumera câte o
textul legumă aflată în poezie.
și să-l 2.“Ce feluri de mâncare am aflat că

8
recite - putem găti cu legumele acestea? (salată,
expresi exerciți tocană, ciorbă)
v i de Propunătoarea numește mai mulți
Recitare
repetiți preșcolari pentru a enumera câte un fel de
a
e mâncare.
corectă
3.”Cum se numește poezia pe care v-am
a
recitat-o?” (Bogăția toamnei)
poeziei
Propunătoarea numește un copil pentru a
răspunde la întrebare.
“Foarte bine grupa mare A, se vede că ați
fost atenți. Acum fiți atenți deoarece o să
mai recit încă odată prima strofă, iar după
aceea o să o repetăm împreună.”
Propunătoarea recită încă odată prima
strofă, iar după aceea o va repeta de două
ori împreună cu copii.
“Acum haideți să trecem la a doua
strofă.”
Propunătoarea le recită a doua strofă, iar
după aceea o recită de două ori împreună
cu preșcolari.
“Haideți să ne amintim și prima strofă, să
repetăm cele două strofe învățate.”
Propunătoarea recită împreună cu copii
cele două strofe.
“Acum haideți să vedem cum sună cea de
a treia și ultima strofă.”
Propunătoarea le recită cea de a treia

9
strofă, iar apoi o recită de două ori
împreună cu preșcolarii.

Obținerea performanței.
“Acum că știm cum sună toată poezia,
haideți să o recităm pe toată împreună.”
Propunătoarea recită împreună cu copii
poezia.
“Floricelelor, acum vom recita poezia pe
grupe. Fetele vor spune prima strofă, iar
băieții cea de a doua strofă, iar strofa a
treia o vom spune împreună.”
Copii recită poezia, pe grupe.

Încheierea activității.
“Grupa floricelelor, v-ați descurcat cu
toții foarte bine! Dar cum se numea
poezia pe care am învățat-o azi?”
(Bogăția toamnei)
“Așa este, poezia pe care am învățat-o
astăzi se numește Bogăția toamnei.”

Activități liber alese (A.L.A. 2)

Centre: Joc dinamic


Subiectul: “Transportă legumele”

10
Mijloc de realizare: Deplasarea legumelor din mână în mână
Metode și procedee: Explicația, conversația, exercițiul
Mijloace de învățământ: coș, legume din plastic
Reguli:
1. Copiii trebuie să transporte legumele pe rând. Nu au voie să ia mai multe legume deodată.
2. Echipele nu au voie să se încurce una pe alta.
3. Legumele se transportă doar din mână în mână, deasupra capului.
4. Copiii încep jocul doar după semnalul “Start”.
Obiective operaționale:
O1: Să deplaseze legumele de la unul la celălalt, din mână în mână.
Desfășurarea activității:
“Dragi copii, eu v-am pregătit un joc. Eu vă voi împărți în două echipe, echipa morcovilor și echipa roșiilor. Cele
două echipe vor fi așezate pe covor în două șiruri. ”Propunătoarea împarte copii în două echipe, echipa morcovilor
și echipa roșilor, iar aceștia în funcție de echipă vor primi un ecuson. Propunătoarea îi așază copii pe covor, în două
șiruri. “În fața fiecărei echipe, se află câte un coș cu legume. Voi va trebui să luați pe rând legumele din coș și să le
dați din mână în mână, deasupra capului, la colegul din spatele vostru, iar ultimul copil din șir trebuie să pună
legumele primite în coșul de la finalul șirului. Prima echipă care va umple coșul, va câștiga.” Propunătoarea dă
semnalul de start.
Preșcolari deplasează pe rând legumele din coș din mână în mână, deasupra capului, pentru a umple coșul de la
finalul șirului. Jocul va fi reluat încă odată.
Evaluare: Propunătoarele vor aprecia ambele echipe pentru munca depusă, iar toți copii vor primi câte un abțibild.
Activități pe domenii experențiale (ADE)

11
Domeniul experențial: Domeniul Științe
Categoria de activitate: Activități matematice
Mijloc de realizare: Jocul didactic
Subiectul activității: La piață
Domeniul de dezvoltare: E. Dezvoltarea cognitivă și cunoașterea lumii
Dimensiuni ale dezvoltării: Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat
Comportamente vizate:
1.2-Constată și descrie asemănarea sau deosebirea dintre două obiecte de același tip
1.4-Utilizează explorarea prin încercare și eroare pentru a rezolva probleme
Scopul jocului:
1. Consolidarea cunoștințelor dobândite anterior prin aplicarea lor în situații noi
2. Consolidarea deprinderii de discriminare a formelor
Obiective operaționale:
O1-Să denumească legumele de toamnă
O2-Să ordoneze descrescător,după mărimi,legumele de toamnă

Regulile jocului:

12
1 Preșcolari vin în fața clasei numai dacă au fost numiți de propunătoare
2 Preșcolari nu au voie să îi deranjeze pe cei din jur
3 Preșcolari ascultă cu atenție indicațiile propunatoarei
Strategii didactice:
Metode și procedee: Conversația, explicația, demonstrația
Mijloace de învățământ:Imagini cu morcovi,cartofi,dovleci,ardei
Formă de organizare: Frontal

Bibliografie:
https://www.supercoloring.com/ro/artizanat-din-hartie/cartonas-broccoli
https://www.alimentaraonline.com/cumpara/dovleac-pentru-placinta-pret-kg-6847
https://depositphotos.com/ro/vector/red-chilli-pepper-icon-cartoon-style-356159378.htm

13
Obiective Activităț Conținuturi esențiale Strategii Evalua
operaționa i de didactice re
le învățare

14
Introducerea in activitate Metode și
procedee:
Propunătoarea pregătește
materialul didactic și spațiul de Conversația
lucru. Copii sunt așezați în
semicerc.“Dragi copii, pentru că
în aceasta săptămână învățăm Formă de
despre legumele de toamna,v-am organizare:
pregătit un joc. Frontal
Intuirea materialului Mijloace de
Aceasta este gospodina Rita,iar învățământ:
Rita dorește să facă o salată cu Imagini cu
legume de toamnă.Haideți să o legume
ajutăm.Eu cu gospodina Rita v-
am adus astăzi niște legume.Îmi
puteți spune ce legume v-am
adus?Ce mai îmi puteți spune de
aceste legume?Cum sunt ele?(Au
marimi diferite).
Anunțarea temei și a
obiectivelor
O1-Să Noi acuma trebuie să le așezăm
asorteze în ordine descrescătoare a
legumele înalțimii,adică de la cea mai mare

15
prin legumă la cea mai mica legumă
discriminar de același fel.
ea mărimii
Explicarea și demonstrarea
lor
regulilor jocului
Care este cel mai mare morcov?
( Așa este,morcovul ales este cel
mai mare,haide vino și îl pune pe
O2-Să tablă cu un magnet)
ordoneze
descrescăto Câți morcovi ne mai ramân?(Ne
r,după mai rămân 2 morcovi)
mărimi,ima
ginile cu
legumele
de toamnă

16
Vouă vă plac morcovii?(Da)
Și acuma cine îmi poate zice care dintre cei 2
morcovi este mai mare decât celălalt și să
vină să îi pună corect pe tabla de la cel mai
mare la cel mai mic?
Executarea jocului de probă
Corect,acuma haideți să trecem la
următoarea legumă.Ce legumă este aceasta?
(Acesta este un cartof)
Care este cel mai mare cartof?( Așa
este,cartoful ales este cel mai mare,haide
vino și îl pune pe tablă cu un magnet)
Cați cartofi ne mai rămân?(2)
Vouă vă place să mâncați cartofi?(Da)
Și acuma cine îmi poate zice care dintre cei 2
cartofi este mai mare deecât celalalt și să
vină să îi pună corect pe tablă de la cel mai
mare la cel mai mic?
Desfășurarea propriu-zisă a jocului
Corect,acuma haideți să trecem la
urmatoarea legumă.Ce legumă este aceasta?

17
(Acesta este un dovleac)
Care este cel mai mare dovleac?( Așa este,
dovleacul ales este cel mai mare,haide vino și
îl pune pe tablă cu un magnet)
Câți dovleci ne mai rămân?(Ne mai rămân 2
dovleci)
Vouă vă place să mâncați dovleac?(Da)
Și acuma cine îmi poate zice care dintre cei 2
dovleci este mai mare decât celălalt și să vină
să îi pună corect pe tablă de la cel mai mare
la cel mai mic?
Corect,acuma haideți să trecem la
următoarea legumă.Ce legumă este aceasta?
(Aceasta este un ardei)

Care este cel mai mare ardei iute?( Asa este,


ardeiul ales este cel mai mare,haide vino și îl
pune pe tablă cu un magnet)
Cati ardei ne mai raman?(Ne mai rămân 2

18
ardei)
O3-Să
Complicarea jocului
regrupez
e Și acuma cine îmi poate spune care dintre cei
legumel 2 ardei este mai mare decât celălalt și să vină
e de să îi pună corect pe tablă?
toamna
în ordine Vă rog frumos să închideți ochișorii în acest
descresc timp simțiți cum bate vântul foarte foarte
ătoare puternic(Amestec legumele).Deschideți
ochișorii,ce s-a intamplat pe tabla(Legimele s-
au mutat)
Să vină cineva să le aseze corect.Rând pe
rând voi ruga copiii să închidă ochișorii,voi
schimba legumele intre ele iar ei vor trebuii
sa le așeze corect.
Îcheierea activității
Foarte bine grupa floricelelor!
Fiecare copil primește câte un abtibild.

19
Anexe:

Anexa 1 Anexa 2

Anexa3 Anexa4

20
21
22
23

You might also like