О.П. Презентирање договор за извршување на учење преку работа кај работодавач 14.09 -3часа

You might also like

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 8

ПЛАНИРАЊЕ НА МОДУЛАРНА ЕДИНИЦА

Предметен наставник Кате Стојмилова


Назив на училиште -Место СОУ „Љупчо Сантов“ –Кочани
Струка/Сектор Економско-правна и трговска струка
Образовен профил/квалификација Економски техничар
Учебна година 2023/2024
Наставна предмет Учење преку работа кај работодавач
Година на изучување на програма III(трета) / III 1
Модуларна единица Подготовка за учење преку работа кај работодавач
Резултат од учење на модуларна - Надградување на вештините и поврзување на теоријата со
единица практичната работа во непосредната работна околина,

-Развивање на личните и стручните компетенции, кои се потребни за


самостојно вклучување во работниот процес,

-Препознавање на важноста на добрата организација на трудот во


работната организација,

-Навикнување на работа во тим со проектен и проблемски пристап кон


работата,

-Самостојно извршување на поедноставни задачи,

-Добивање нови стручни знаења од безбедност и заштита при работа

-Добивање нови стручни знаења за организациона клима и култура


-Развивање на комуникациски вештини
Презентирање договор за извршување на учење преку работа
Назив на наставна единица
кај работодавач
Датум на реализација 14.09.2023

Тип на
Вид на
наставен Форми на настава Наставни методи Наставни техники/стратегии
настава
час
• Теоретска • Нова • Фронтална • Монолог • Прашања-одговор
настава содржина
• Индивидуална • Дијалог • Мрежа на дискусија
и дебата
• Илустрација

•Демонстрација

Резултати од учење на наставната единица Критериуми за вреднување на постигањата


Ученикот ќе биде запознаен и способен : Ученикот може да:

1.ученикот ќе биде запознаат со сите  Ученикот ќе знае и воочува правата и обврските на секоја страна од
членови на договорот за Учење преку работа договорот за Учење преку работа кај работодавач
кај работодавач
Потребни ресурси за
реализација на наставната * користена литература од учебници од соодветната области, пребарувања и фотографии
единица од интернет;

Фази на
реализација Активности на наставникот Активности на ученикот
Воведен дел Како вовед во наставната содржина наставникот поставува Како вовед во наставната содржина
прашања за да го согледа разбирањето и усвоеноста на наставникот поставува прашања за да го
знаењата од претходниот час; согледа разбирањето и усвоеноста на
знаењата од претходниот час;

Одговори на ученици:

1. Кои се придобивки на учениците од предметот Учење


преку работа кај работодавач? 1. Кои се придобивки на учениците од
предметот?
-стекнување релевантни компетенции за
успешен премин од училиште кон
вработување преку практична обука во
реални работни услови/кај работодавец,
-зголемена можност за вработување
веднаш по завршувањето на
образованието кај работодавецот каде
што реализирал УПР или можност за
добивање препорака за вработување,
-зголемена можност за истражување
можности за натамошна кариера,
- можност за развој на
претприемништвото, иновативноста и на
креативноста, потребни за иден сопствена
професионален развој,
-развој на социјални вештини (тимска
работа и партнерска соработка;
споделување на сопствените и
почитување на другите размислувања и
идеи),
- стекнување одговорност, посветеност во
работењето, искуство и навики за грижа за
своето непосредно и за своето пошироко
опкружување (надвор од домот и од
училиштето),
-зголемување на самодовербата и на
сигурноста на учениците,
-можност за стекнување определен
надомест од компанијата.

Нови наставни Наставникот ја претставува задачата, насловот на -Слушање. Активно слушање и


содржини наставната единица и прави воведно излагање пред класот; запишување на презентирањето и планот
на наставната содржина;
Наставникот ја презентира содржината од наставната -За секое поставено прашање од
единица. Наставникот ги објаснува деловите од наставната наставникот со кревање на рака даваат
содржина и бара коментари и примери од секојдневието на одговор. По своја проценка доколку имаат
поставените прашања. нешто да додадат креваат рака и
коментираат.

Презентирање договор за извршување на учење Потенцијалните одговори на учениците


преку работа кај работодавач би биле:

Ученикот да има увид во документот и да знае :


-Кои се договорни страни во договорот
1.Кои се правата и обврски на
ученикот /старателот?
-Кој е предмет на договорот
-редовно ја посетува практична обука;
-Кои се права и обврски на установата за стручно
образование
-редовно ги исполнува наставните обврски
-Кои се права и обврски на работодавачот кои произлегуваат од наставната
програма и од договорот, а во функција на
-Кои се права и обврски на ученикот /старателот изведувањето на практична обука кај
работодавачот;
-Кога се случува престанок на договорот
-Кој Закон се применува ако дојде до раскинување на -постапува во согласност со упатствата од
договорот работодавачот и од наставникот за
практична обука, а кои се однесуваат на
-Кога стапува во сила договорот изведувањето на практичната обука;
-Во колку примерока е договорот
-постапува во согласност со прописите за
сигурност при работа;

-го чува имотот и работните тајни на


работодавачот.
2.Кои се права и обврски на
работодавачот?

-почитува законска регулатива;


-планира реализација на работен план за
практична обука во соработка со
установата за стручно образование;
-обезбедува услови за постигнување на
целите за практична обука од наставните
програми;
-определува ментор задолжен за работа
со ученикот кој изведува практична обука
кај работодавачот;
-дава инструкции и го документирана
напредокот на ученикот;
-учествува на заедничките состаноци со
ученикот, родителот/старателот и
наставникот;
-го штити ученикот од секаков вид
злоупотреба;
-обезбедува примена на средства за
заштита, согласно со законската
регулатива;
-обезбедува надоместок за ученичката
работа, доколку процени дека е потребно
за дополнителни стимулации на ученикот,
но и во интерес на самата компанија.

3.Кои се права и обврски на


училиштето?

-планира реализација на практична обука


во соработка со работодавачот;
-обезбедува соодветно осигурување на
ученикот;
-врши теоретска подготовка на ученикот
за реализирање практична обука кај
работо-давачот;
-изготвува временски распоред за
практична обука на ученикот кај
работодавачот

Учениците постојано се вклучуваат во


дискусијата со свои видувања

Ученицитите наведуваат примери од


секојдневието.
Наставникот на крајот од часот проверува усвоеноста на Учениците ја систематизираат наставната
наставна единица низ дискусија и дозволува да се постават содржина на начин што наведуваат поими
прашања. и термини од дадениот наставен час.

Завршен дел Наставникот одговара на прашања поставени од учениците. Учениците прашуваат доколку не
разбрале во врска со наставната
содржина.

Финансиско работење 2год.


Корелација со други модуларни единици
Економија , Финансиско сметководството 3г.
Сугестии и предлози за подобрување на реализацијата на наставниот
час

Предметен наставник: ____Кате Стојмилова____


Датум на изготвување : ___14.09.2023г.

You might also like