Professional Documents
Culture Documents
Cukiernik 741 (01) z2.03 N
Cukiernik 741 (01) z2.03 N
NARODOWEJ
Krzysztof Maśliński
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
Opracowanie redakcyjne:
mgr inŜ. Joanna Kośka
Konsultacja:
mgr inŜ. Barbara Kapruziak
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
741[01].Z2.01 741[01].Z2.02
UŜytkowanie UŜytkowanie
maszyn i urządzeń maszyn i urządzeń do wytwarzania
magazynowych i obróbki półproduktów cukierniczych
741[01].Z2.03
UŜytkowanie
maszyn i urządzeń do wypieku,
smaŜenia i konfekcjonowania
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca …………………………………….………….
Modułowy program nauczania: Cukiernik 741[01]
Moduł: Techniczna obsługa produkcji 741[01].Z2
Jednostka modułowa: UŜytkowanie maszyn i urządzeń do wypieku, smaŜenia
i konfekcjonowania 741[01].Z2.03
Temat: Budowa i zasada działania palnika olejowego.
Cel ogólny: Zidentyfikowanie elementów palnika olejowego na jego schemacie ideowym na
podstawie opisu zasady działania.
Środki dydaktyczne:
− regulamin gry dydaktycznej,
− karta ocen za grę dydaktyczną i karta odpowiedzi,
− karta z opisem zasady działania palnika,
− karta (plansza) z pustym schematem ideowym palnika olejowego do wypełniania przez
uczniów,
− karta (plansza) ze wzorcowym schematem ideowym palnika olejowego (foliogram, plansza
lub schemat w wersji elektronicznej).
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Powtórzenie lekcji poprzedniej.
3. Podanie tematu i przedstawienie celów lekcji.
4. Wprowadzenie do tematu, sporządzenie notatki.
5. Wyjaśnienie zasad gry dydaktycznej, omówienie i rozdanie załączników (1, 2, 3 i 4).
6. Praca uczniów w grupach.
7. Zbieranie wypełnionych schematów od uczniów.
Zakończenie zajęć
1. Porównanie wypełnionych schematów ze schematem wzorcowym.
Praca domowa
Nauczyciel rozdaje ponownie – kaŜdemu uczniowi – opis zasady działania palnika i pusty
schemat ideowy do wypełnienia w domu. Opis i wypełnione schematy naleŜy wkleić do
zeszytu.
Załącznik do scenariusza 1
KARTA OCEN ZA GRĘ DYDAKTYCZNĄ
GRUPA .....
Skład grupy Wypełnia nauczyciel:
Lp. (imię i nazwisko)
Liczba pkt. Ocena
1
2
3
4
KARTA ODPOWIEDZI
Liczba
Nazwa urządzenia punktów
[0 lub 1]
(wpisuje
nauczyciel)
........................................................................................
Nr Nazwa elementu
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Razem
Przeznaczenie gry
Gra przeznaczona jest dla uczniów pracujących w 3÷4-osobowych grupach lub
samodzielnie. Gra pozwala sprawdzić umiejętności odczytywania schematów ideowych
urządzeń wykorzystywanych w piekarstwie i cukiernictwie. Uczniowie powinni wcześniej
poznać podział i ogólną budowę pieców cukierniczych.
Cel gry
Celem gry jest prawidłowe zidentyfikowanie elementów urządzenia przedstawionego na
schemacie ideowym na podstawie opisu jego zasady działania.
Zasady gry
Uczestnicy gry otrzymują:
− regulamin,
− opis zasady działania urządzenia,
− schemat ideowy urządzenia do uzupełnienia,
− kartę odpowiedzi z kartą ocen za grę dydaktyczną, na której zapisują skład grupy.
Praca odbywa się zespołowo w danej grupie, przy czym grupa moŜe wyłonić lidera
organizującego pracę w grupie.
Numery poszczególnym elementom urządzenia nadają uczniowie; naleŜy je wpisać na
schemacie urządzenia. Zidentyfikowane elementy urządzenia i jego nazwę naleŜy wpisać na
karcie odpowiedzi. Czas na wykonanie zadania: 25 minut.
Po zakończeniu gry porównuje się odpowiedzi uczniów z rozwiązaniem prawidłowym
przedstawionym przez nauczyciela.
Punktacja
Prawidłowość rozwiązania zadania – problemu sprawdza nauczyciel. Za kaŜdy
prawidłowo zidentyfikowany element urządzenia i jego nazwę grupa otrzymuje 1 punkt.
Grupa, która wykonała zadanie najlepiej otrzymuje premię 2 punkty. Jeśli równie dobrze
wykonały zadanie dwie lub więcej grup – wygrywa grupa najszybsza; grupa, która zajęła
drugie miejsce – otrzymuje premię 1 punkt.
W zaleŜności od liczby zdobytych punktów ustala się ocenę:
Liczba
Nazwa urządzenia: palnik olejowy punktów
........................................................................................
1
Nr* Nazwa elementu
1 Podgrzewacz oleju 1
2 Filtr oleju 1
3 Pompa olejowa 1
4 Dysza 1
5 Filtr powietrza 1
6 SpręŜarka powietrza 1
7 Wentylator 1
8 Zapalarka 1
9 Transformator 1
10 Czujnik płomienia 1
11 Zawór elektromagnetyczny 1
12 Silnik elektryczny 1
Razem punktów: 13
Środki dydaktyczne:
− formularze kontraktu na wykonanie projektu (wg załącznika),
− przykład raportu (sprawozdania) z projektu,
− film obrazujący produkcję wybranych asortymentów wyrobów cukierniczych
z wykorzystaniem linii produkcyjnych,
− literatura fachowa,
− stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu dla kaŜdej grupy.
Przebieg zajęć:
1. Podanie tematu i przedstawienie celów lekcji.
2. Omówienie metody projektów.
3. Ustalanie z uczniami tematów projektów.
4. Ustalenie kryteriów oceniania projektów (z uwzględnieniem danych wyjściowych –
rodzaju wyrobów cukierniczych, wielkości hali produkcyjnej, stopnia zmechanizowania
ciągu produkcyjnego, opracowania schematu blokowego ciągu produkcyjnego maszyn
Zakończenie zajęć
Zajęcia 90 minutowe kończą się podpisaniem kontraktów. Właściwe zakończenie tematu
obejmuje prezentację projektów przygotowanych w grupach i ich obronę na forum klasy
w terminach ustalonych w kontraktach.
Praca domowa
Zbieranie informacji potrzebnych do opracowania tematu projektu, wybranego przez
grupę.
........................................................................................ .......................................................
(podpis ucznia/uczniów) (podpis nauczyciela)
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Analizowanie schematu przedstawiającego zasadę cyklotermicznego obiegu spalin
w piecu cukierniczym.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien dokonać
wprowadzenia na temat obiegu spalin w piecach. Uczniowie powinni zapoznać się
z informacjami na temat obiegu cyklotermicznego zamieszczonymi w Poradnika ucznia. Po
zakończeniu ćwiczenia powinien sprawdzić prace uczniów i omówić ewentualne błędy,
posługując się schematem wzorcowym.
Uczeń powinien:
1) zapoznać się ze schematem przedstawiającym cyklotermiczny obieg spalin w piecu,
umieszczonym w Poradniku ucznia (rys. 10),
2) ponumerować i zaznaczyć na schemacie następujące elementy pieca:
− komora spalania,
− komora mieszania gazów spalinowych,
− kanały grzejne,
− komory wypiekowe (K1, K2, K3, K4, K5),
− wentylator,
− kanał powrotny spalin,
− kanał odprowadzający gazy spalinowe do przewodu kominowego,
3) dorysować na schemacie zastawkę, umoŜliwiającą regulowanie stosunku ilości spalin
zawracanych do ilości spalin odprowadzanych do atmosfery,
4) przedstawić swoją pracę do oceny nauczycielowi.
Środki dydaktyczne:
− schemat wzorcowy,
− przybory do pisania i rysowania oraz zeszyt,
− Poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Porównanie budowy, zalet i wad róŜnych typów pieców.
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z budową, zasadą działania i obsługą oraz cechami charakterystycznymi
(np. cięŜar, gabaryty, cena, koszty eksploatacji) róŜnych typów pieców cukierniczych,
2) narysować tabelę według wzoru,
3) korzystając z dostępnych źródeł informacji (w tym z Internetu) wybrać 4 róŜne typy
pieców (w tym obrotowy, rurowy i cyklotermiczny) do porównania,
4) wypełnić tabelę,
5) zapisać wnioski z wykonanego ćwiczenia w zeszycie.
Środki dydaktyczne:
− stanowisko komputerowe z Internetem,
− katalogi pieców,
− tabela wzorcowa,
− przybory do pisania oraz zeszyt,
− Poradnik dla ucznia.
Tabela do ćwiczenia 2
Ćwiczenie 3
Opracowanie harmonogramu przeglądów i konserwacji wybranego pieca cukierniczego.
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z DTR lub instrukcją obsługi pieca cukierniczego,
2) zrobić listę czynności związane z dokonywaniem przeglądów i konserwacji pieca
cukierniczego,
3) opracować harmonogram przeglądów i konserwacji pieca cukierniczego w formie
tabelarycznej, według wzoru, oznaczając przegląd symbolem D a zabieg konserwacyjny
symbolem K:
Środki dydaktyczne:
− DTR lub instrukcja obsługi pieca cukierniczego,
− przybory do pisania oraz zeszyt,
− Poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 4
Rozpoznawanie elementów budowy pieca ceramicznego na schemacie pieca.
Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie powinno zostać poprzedzone omówieniem budowy i zasady działania pieca
ceramicznego rurowego i prezentacją filmu przedstawiającego taki piec. Zaleca się
zorganizowanie wycieczki do zakładu wyposaŜonego w piec ceramiczny typu RRK.
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z budową i zasadą działania pieca rurowego ceramicznego,
2) dokonać analizy schematu przedstawiającego budowę takiego pieca (rys. 4 w Poradniku
ucznia),
Środki dydaktyczne:
− film prezentujący piec ceramiczny,
− schemat pieca z objaśnieniami,
− Poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 5
Określanie budowy palników do opalania pieców.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni zapoznać się
z informacjami na temat palników zamieszczonymi w Poradnika ucznia.
Ćwiczenie moŜna rozszerzyć o praktyczne uruchamianie palnika w piecu cukierniczym,
o ile na wyposaŜeniu szkoły znajduje się piec cukierniczy opalany gazem lub olejem.
Uczeń powinien:
1) odszukać w sieci Internet dokumentację techniczno-ruchową wybranego palnika,
mającego zastosowanie do opalania pieców cukierniczych, zapisać adres strony
(przykładowy adres to http://www.intercal.pl/DTpo/in%20SLV%2010.pdf) lub zapoznać
się z DTR dostarczoną przez nauczyciela,
2) znaleźć opis budowy palnika,
3) zapisać w zeszycie elementy budowy tego palnika,
4) zapisać zasady obsługi palnika, uwzględniając:
− uruchamianie palnika,
− jego uŜytkowanie,
− postępowanie w razie zakłóceń pracy,
− zalecane czynności związane z eksploatacją i konserwacją,
5) przedstawić swoją pracę do oceny nauczycielowi.
Środki dydaktyczne:
− DTR palnika olejowego i gazowego,
− stanowisko komputerowe z Internetem,
− przybory do pisania i zeszyt,
− Poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 6
Określanie zagroŜeń występujących podczas obsługi palników.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni wykonać ćwiczenie 5.
To ćwiczenie moŜna równieŜ poprzedzić praktycznym uruchamianiem palnika w piecu
cukierniczym, o ile na wyposaŜeniu szkoły znajduje się piec piekarski opalany gazem lub
olejem.
Podsumowaniem pracy ucznia powinna być dyskusja sterowana przez nauczyciela,
dotycząca tematu ćwiczenia.
Uczeń powinien:
1) dokonać analizy budowy i zasady działania palnika olejowego i palnika gazowego,
2) określić zagroŜenia występujące podczas obsługi palników oraz ich przyczyny,
3) sporządzić notatkę w zeszycie,
4) przedstawić swoją notatkę do oceny nauczycielowi.
Ćwiczenie 7
Obsługiwanie smaŜalnika – patelni elektrycznej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Nauczyciel powinien dostosować liczebność grup do moŜliwości technicznych szkoły (liczba
smaŜalników) oraz ze względu na konieczność przygotowania odpowiedniej ilości
półproduktów do smaŜenia.
Ćwiczenie powinno być poprzedzone niezbędnymi informacjami o smaŜalnikach.
Środki dydaktyczne:
− DTR smaŜalnika elektrycznego,
− stanowisko komputerowe z Internetem,
− uformowane półprodukty do smaŜenia,
− tłuszcz do smaŜenia,
− smaŜalnik,
− przybory do pisania i zeszyt,
− Poradnik dla ucznia.
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Odczytywanie schematów i prospektów urządzeń do konfekcjonowania wyrobów
cukierniczych.
Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie wymaga zgromadzenia katalogów i prospektów urządzeń do
konfekcjonowania wyrobów cukierniczych lub dostępu do sieci Internet dla uczniów. Zaleca
się podzielenie uczniów na 2÷3-osobowe zespoły i przydzielenie kaŜdemu zespołowi zadania
związanego z innym asortymentem wyrobów cukierniczych.
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z katalogami, prospektami i schematami przedstawiającymi urządzenia do
konfekcjonowania wyrobów piekarskich,
2) wybrać urządzenia przydatne do konfekcjonowania określonego asortymentu wyrobów
cukierniczych,
3) przygotować prostą i krótką prezentację multimedialną, przedstawiającą wybrane
urządzenia,
4) przedstawić swoją prezentację na forum klasy do oceny nauczycielowi.
Środki dydaktyczne:
− katalogi i prospekty maszyn i urządzeń do konfekcjonowania wyrobów cukierniczych,
− komputer z dostępem do sieci Internet i programem do prezentacji multimedialnych,
− przybory do pisania i zeszyt,
− Poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Określanie wyposaŜenia magazynu wyrobów gotowych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien zorganizować
wycieczkę do zakładów cukierniczych: rzemieślniczego i przemysłowego, w celu zapoznania
uczniów z róŜnymi sposobami rozwiązań organizacyjnych i technicznych stosowanych
w magazynach.
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z katalogami i prospektami przedstawiającymi sprzęt i urządzenia do
magazynowania wyrobów cukierniczych,
2) opracować wykaz sprzętu i urządzeń przydatnych do magazynowania określonych
wyrobów z uzasadnieniem ich wyboru,
3) ewentualnie przygotować prezentację multimedialną przedstawiającą wybrany sprzęt
i urządzenia,
4) przedstawić swoją prezentację na forum klasy do oceny nauczycielowi.
Środki dydaktyczne:
− katalogi i prospekty sprzętu i urządzeń do magazynowania wyrobów cukierniczych,
− komputer z dostępem do sieci Internet i programem do prezentacji multimedialnych,
− przybory do pisania oraz zeszyt,
− Poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 3
Odczytywanie schematów linii do produkcji pączków.
Wskazówki do realizacji
Nauczyciel powinien przygotować wzór wypełnionej tabeli do ćwiczenia..
Uczeń powinien:
1) zapoznać się ze schematem przedstawiającym linię do produkcji pączków (rys. 49)
i opisem jej zasady działania (pod rysunkiem),
2) dokonać identyfikacji elementów linii oznaczonych, przyporządkowując numerki od 1 do
16 poszczególnym elementom,
3) wypełnić tabelę, podsumowującą efekty identyfikacji:
Środki dydaktyczne:
− przybory do pisania oraz zeszyt,
− Poradnik dla ucznia.
Zasada działania:
Ciasto przygotowywane jest w dzieŜy w miesiarce. Z miesiarki ciasto podawane jest za
pomocą wywrotnicy podnoszącej dzieŜę do dzielarko-zaokrąglarki. W dzielarko-zaokrąglarce
ciasto jest dzielone na kęsy o odpowiedniej masie a kęsy są zaokrąglane. Zaokrąglone kęsy
spadają na przenośnik dzielarko-zaokrąglarki, posypywany mąką z posypywacza, i – po
lekkim obsuszeniu wentylatorem – przenoszone są na kołyski komory rozrostowej.
Wyrośnięte kęsy przechodzą z komory na przenośnik siatkowy, skąd trafiają w gniazda
przenośnika prowadzącego, zanurzonego w tłuszczu w wannie smaŜalniczej. Nad wanną
umieszczony jest okap do odprowadzania wyziewów. SmaŜone kęsy przesuwane są wzdłuŜ
wanny a pośrodku wanny odwracane poprzez urządzenie do odwracania pączków.
WysmaŜone pączki, po odprowadzeniu nadmiaru tłuszczu do osobnego zbiornika,
przekazywane są przenośnikiem na stół do wykończania. Tam trafiają w chwytaki aparatu
nadziewającego, sterowanego fotokomórką, w których są krótko przytrzymywane – w tym
czasie nadziewarka wstrzykuje nadzienie za pomocą igieł oraz spręŜonego powietrza. Pączki
spadają na przenośnik siatkowy, który wprowadza je do zbiornika z pomadą, dostarczaną
przez urządzenie podające. Poglazurowane pączki trafiają na urządzenie do ich odwracania.
Oblaną stroną dostają się na blachy, podawane ze szczeliny do podkładania blach na stół
odbierający.
Ćwiczenie 4
Identyfikowanie elementów maszyn na podstawie schematów.
Wskazówki do realizacji
Nauczyciel powinien przygotować wzór wypełnionej tabeli do ćwiczenia.
Uczeń powinien:
1) zapoznać się ze schematem przedstawiającym urządzenie do wypieku sękaczy (rys. 23),
2) dokonać identyfikacji elementów urządzenia, przyporządkowując numerki od 1 do 11
poszczególnym elementom, jeśli wiadomo, Ŝe wśród nich są:
− kolektor dopływu gazu,
− mechanizm napędowy,
− naczynie z ciastem,
− pasek napędzający roŜen,
− płyta,
− pokrywa,
− roŜen,
− rurka podgrzewacza,
− wałek,
− wypiekany sękacz,
− zawór regulacji płomienia,
3) wypełnić tabelę, podsumowującą efekty identyfikacji:
Środki dydaktyczne:
− przybory do pisania oraz zeszyt,
− Poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 5
Obsługiwanie krajalnicy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Nauczyciel powinien dostosować liczebność grup do moŜliwości technicznych szkoły (liczba
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z instrukcją obsługi krajalnicy, dokonać analizy budowy
i zasady jej działania,
2) sporządzić notatkę w zeszycie – plan działania związany z obsługą krajalnicy przy
krojeniu wyrobów określonych przez nauczyciela,
3) przedstawić swoją notatkę do akceptacji nauczycielowi i ewentualnie poprawić plan
działania,
4) przygotować krajalnicę do krojenia i przeprowadzić krojenie określonej ilości wyrobów,
5) po zakończeniu krojenia uporządkować stanowisko i zaprezentować pokrojone wyroby
nauczycielowi.
Środki dydaktyczne:
− DTR krajalnicy,
− wyroby do krojenia,
− krajalnica,
− przybory do pisania i zeszyt,
− Poradnik dla ucznia.
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Plan testu
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem i wyjaśnij uczniom cel pomiaru dydaktycznego.
2. Przygotuj stanowiska do samodzielnej pracy ucznia.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie, zasadami punktowania,
kryteriami oceniania oraz podaj czas na rozwiązanie testu.
4. Przedstaw uczniom sposób udzielania odpowiedzi na karcie odpowiedzi.
5. Rozdaj uczniom „Instrukcję dla ucznia”, zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi.
6. Zapisz na tablicy godzinę rozpoczęcia i zakończenia testu.
7. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego.
8. Nadzoruj przebieg testu.
9. 5 minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliŜającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki, wystaw oceny zgodnie z podanymi kryteriami i wpisz do arkusza
zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszej pracy, w celu usunięcia przyczyn niepowodzeń
dydaktycznych.
21. Krajalnice tnące wyroby cukiernicze cięciem poziomym wykorzystuje się do krojenia
a) wafli w postaci listków.
b) biszkoptów na torty.
c) strucli.
d) rolad.
Imię i nazwisko..............................................................................................
Nr
Odpowiedź Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
21 a b c d
22 a b c d
23 a b c d
24 a b c d
25 a b c d
Razem:
ZADANIE PRAKTYCZNE
Plan testu
Za uzyskanie:
8 punktów – dopuszczający
9 punktów – dostateczny
10 punktów – dobry
11 punktów – bardzo dobry
12 punktów – celujący.
Plan działania
Kolejność wykonywanych czynności:
……………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………..
……………………………………………………………………………………………..
Literatura metodyczna
1. Niemierko B.: Ocenianie szkolne bez tajemnic. Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne,
Warszawa 2002
2. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2000